Apothéka.sk
Spravodajstvo z EÚTlačové správy Bolesť Cestovanie Editorial Informačné technológie ComorraPharm sro. Liečivé rastliny - Fytoterapia Medicínska história Medicínska technika Novinky Očkovanie Odborník radí Predstavujeme Vám… Prevencia Psychológia, neurológia Rodinný lekár Rozhovory Trendy v Európe Ústna hygiena Veterinárna sekcia Vitamíny, minerály a potravinové doplnky Vývoj & trendy vo farmácii Vývoj v medicíne Zákony, poisťovne Zdravá krása Zdravá racionálna výživa Zdravotnícka legislatíva Zdravý pohyb Zdravý životný štýl Životné prostredie

Informácie o produktoch Kompilácia, rešeršná práca Pôvodný článok PR článok - platená inzercia Preklad Vyhlásenia, Informácie, Výzvy

2011 / 4, 3, 2, 1
2010 / 4, 3, 2
2009 / 4, 3, 2, 1
2008 / 4, 3, 2, 1
2007 / 4, 2
2006 / 3, 1
2005 / 4, 3, 2, 1
2004 / 4, 3, 2, 1
2003 / 4, 3, 2, 1
2002 / 4, 3, 2, 1
2001 / 4, 3, 2, 1
2000 / 4, 3
Informačné technológie

Josef Hycl, Lucie Trybučková
Atlas oftalmologie
21,57 EUR
(649,82 SKK)
Dominique Lesbros
Je pro vás exotická kuchyně španělskou vesnicí?
3,40 EUR
(102,43 SKK)
Ivan Bureš, Vlasta A. Lopuchová
Zlatá pravidla vyjednávání nejen v obchodě a podnikání
10,37 EUR
(312,41 SKK)
Prepočítané konverzným kurzom 30,1260 SK = 1 EUR
Práve čítate číslo 2000/4 - Rodinný lekár - Preklad
streda, 10. Apríl 2020 | dátum ostatnej aktualizácie: 10. Marec 2012 10:10

Nové možnosti v terapii sklerózy multiplex
Mgr. Tamara Podmanická, AVENTIS - PHARMA, - 31.12.2000

„ Nemôžem tomu uveriť“- povedala Leslie - „bola som zdravá, 19 ročná, a za týždeň som ochrnula.“ Po návštevách série lekárov a po neúspešnom liečení steroidmi ju matka v januári 1998 odniesla na Mayo kliniku v Rochesteri v Minnesote. Leslie začala liečbu, ktorá bola súčasťou štúdie na testovanie efektívnosti novej liečby nazvanej výmena plazmy na ťažké prípady sklerózy multiplex.

Leslie Schmittová z Armady v Michigane navštívila rodinného lekára kvôli zápalu dutín v piatok v novembri 1997. O dva dni neskôr, 19-ročná Leslie začala halucinovať, blúzniť a nemohla si spraviť domácu úlohu, pretože nevedela viac písať. O pár dní neskôr jej lekár po testoch povedal, že má sklerózu multiplex. Nasledujúci týždeň jej ochrnula pravá strana. Nemohla zdvihnúť alebo pohnúť pravým ramenom a pravá strana úst a pravé očné viečko ovädlo. Aby mohla chodiť, potrebovala sprievodcu, ktorí by ťahal jej pravú nohu popri nej. „ Nemôžem tomu uveriť“- povedala Leslie - „bola som zdravá, 19 ročná, a za týždeň som ochrnula.“ Po návštevách série lekárov a po neúspešnom liečení steroidmi ju matka v januári 1998 odniesla na Mayo kliniku v Rochesteri v Minnesote. Leslie začala liečbu, ktorá bola súčasťou štúdie na testovanie efektívnosti novej liečby nazvanej výmena plazmy na ťažké prípady sklerózy multiplex (ďalej SM). Podstupovala liečbu každý druhý deň počas 2 týždňov. „Za 4 dni som cítila rozdiel“- hovorí Leslie, dnes 20 ročná študentka vysokej školy - „ mohla som trochu zdvihnúť svoju ruku a mala som väčšiu kontrolu nad pravou nohou. Potrebovala som veľa duševnej podpory, aby som znovu získala silu a koordináciu a nakoniec bolo moje uzdravenie pozoruhodné.

Výmena plazmy

Počas výmeny plazmy sa krv pacienta izoluje a krvné bunky sú mechanicky separované od tekutej plazmy. Krvné bunky pacienta sú potom zmiešané s náhradným roztokom, zvyčajne albumínovým, alebo syntetickým roztokom s plazme podobnými vlastnosťami a vrátená pacientovi. Kým nie je jasné, prečo výmena plazmy zaberá, výskumníci skúmajú možnosť, že plazma niektorých ľudí obsahuje faktory imunity, ako protilátky, ktoré môžu byť zodpovedné za zapríčinenie a spustenie choroby. Náhrada plazmy pacienta môže rozplynúť deštrukčné faktory imunity a prispieť k neurologickému uzdraveniu. Výmena plazmy je procedúra, ktorá bola používaná vo veľkých medicínskych centrách na liečbu iných stavov, ako myastenie gravis, zriedkavého ochorenia charakterizovaného svalovou slabosťou a trombocytopenickej purpury, choroby, pri ktorej sa krvné doštičky zhlukujú a blokujú cievy.

„Naša štúdia je vzrušujúca, pretože ponúka nádej skupine pacientov s veľkými nárokmi, keďže žiadna iná liečba sa u nich nepreukázala ako efektívna“ - povedal Brian G. Weinshenker, M.D., neurológ Mayo kliniky a investigátor štúdie, ktorý liečil Leslie. „Počas mojich rokov v nerológii si nemyslím, že by som videl väčšie prínosy než tie, ktoré sme videli počas štúdie.“

image

Brian G. Weinshenker, M.D., neurológ Mayo kliniky, obr. č. 1

Štúdia, ktorá bola podporovaná Medzinárodným inštitútom pre zdravie, bola publikovaná v decembrovom vydaní časopisu „ Annals of Neurology“ v 1999. Dr. Weinshenker prezentoval výsledky 17. septembra 1999 na spoločnom stretnutí európskych a amerických výborov pre liečbu a výskum SM vo Švajčiarsku.

Záhadná choroba

SM je ochorenie centrálnej nervovej sústavy. U žien je dvakrát vyššie riziko rozvinutia sa tejto choroby v porovnaní s mužmi. Príčina nie je známa. Ataky alebo epizódy môžu trvať týždne alebo mesiace a môžu byť od seba oddelené periódami, počas ktorých symptómy spontánne slabnú alebo vymiznú. Každý atak sa pripisuje zápalu nervového systému, ktorý môže vyústiť do deštrukcie myelínovej vrstvy, ktorá pokrýva nervové vlákna, zanechávajúc mnohonásobné (multiplex) jazvy (sklerózy). Tieto jazvy narušujú nervové spojenia a ovplyvňujú koordináciu svalov, vizuálne vnímanie a ďalšie nervové signály.

Výskumníci z kliniky Mayo zistili, že výmena plazmy bola efktívna u viac než 40 percent pacientov s ťažkými atakmi SM a podobnými ochoreniami, ako transverzálnej myelitídy a neurimyelitis optica, ktoré zapríčiňujú myelinovú deštrukciu v mozgu a spinálnej mieche.

Pacienti v štúdii mali rozličné telesné poruchy, zahrňujúc ochrnutie a stratu reči a zlyhala u nich štandardná protizápalová liečba steroidmi. V štúdii u 42 percent pacientov so SM a podobnými stavmi liečených skúšobnou výmenou plazmy došlo k výraznému zlepšeniu a v niektorých prípadoch k návratu plných funkcií rúk, nôh a reči.

„Sme veľmi vzušení nad úspechom výmeny plazmy, ktorá ponúka ďalšiu možnosť pre pacientov s SM, ktorí boli rezistentní na iné formy liečby,“ povedal Dr. Weinshenker. Táto štúdia otvára novú líniu výskumu sklerózy multiplex, ktorá sa viac zameriava na látky v plazme než na bunky. Dúfame, že ďalšie štúdie objasnia, prečo táto liečba u niektorých pacientov zaberá a u druhých nie.

Nie je to liek

Dr. Weinshenker hovorí, že výmena plazmy nie je štandardný liek na SM, a táto liečba nie je pre každého, kto trpí SM. „Výmena plazmy by mala byť pre tých, ktorí mávajú ťažké a náhle ataky SM, ktoré nereagujú na vysoké dávky steroidov. Nemala by sa považovať za iniciálnu liečbu pri SM. Pacienti by mali svoj stav konzultovať so svojím lekárom. V štúdii bolo 22 ľudí po akútnych ťažkých atakoch SM a podobných ochorení. Počas randomizovanej, dvojito slepej štúdie pacienti podstúpili buď výmenu plazmy, alebo liečbu placebom každý druhý deň počas 14 dní, celkovo 7 liečení. V placebovej skupine bola krv podobne separovaná na krvné bunky a plazmu, potom zmiešaná a a vrátená pacientovi nezmenená. Pacienti, u ktorých nebolo po 7 liečeniach viditeľné zlepšenie, boli vylúčení a podrobili sa inej terapii. Všetci pacienti v štúdii mali príležitosť liečby výmenou plazmy.U všetkých 8 pacientov z 19, ktorí sa podrobili aktívnej liečbe, sa ich neurologický stav značne zlepšil. Táto randomizovaná, dvojito slepá štúdia sa zakladala na predchádzajúcom výskume Mosesa Rodriquesa, neurológa, ktorý liečil ataky SM výmenou plazmy už na začiatku 90. rokov.Čítajte ďalej...
PREHĽAD ČÍSLA
   
 ODPORÚČAME
Prepočítané konverzným kurzom
1 EUR = 30,1260 SK
VIAC TOVAROV »   


Copyright © 1996-2020 ComorraPharm s.r.o.
© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.
Články sú aktualizované a upravované publikačným systémom IPSA2002.