Apothéka.sk
Spravodajstvo z EÚTlačové správy Bolesť Cestovanie Editorial Informačné technológie ComorraPharm sro. Liečivé rastliny - Fytoterapia Medicínska história Medicínska technika Novinky Očkovanie Odborník radí Predstavujeme Vám… Prevencia Psychológia, neurológia Rodinný lekár Rozhovory Trendy v Európe Ústna hygiena Veterinárna sekcia Vitamíny, minerály a potravinové doplnky Vývoj & trendy vo farmácii Vývoj v medicíne Zákony, poisťovne Zdravá krása Zdravá racionálna výživa Zdravotnícka legislatíva Zdravý pohyb Zdravý životný štýl Životné prostredie

Informácie o produktoch Kompilácia, rešeršná práca Pôvodný článok PR článok - platená inzercia Preklad Vyhlásenia, Informácie, Výzvy

2011 / 4, 3, 2, 1
2010 / 4, 3, 2
2009 / 4, 3, 2, 1
2008 / 4, 3, 2, 1
2007 / 4, 2
2006 / 3, 1
2005 / 4, 3, 2, 1
2004 / 4, 3, 2, 1
2003 / 4, 3, 2, 1
2002 / 4, 3, 2, 1
2001 / 4, 3, 2, 1
2000 / 4, 3
Informačné technológie

Dagmar Bartášková, Olga Mengerová
Cukrovka
9,46 EUR
(284,99 SKK)
Jarmila Mandžuková
Hubneme konečně s rozumem
4,10 EUR
(123,52 SKK)
Petr Havlíček, Petra Lamschová
Jídlo jako životní styl
12,10 EUR
(364,52 SKK)
Prepočítané konverzným kurzom 30,1260 SK = 1 EUR
Práve čítate číslo 2001/2 - Rodinný lekár - Preklad
streda, 10. Apríl 2020 | dátum ostatnej aktualizácie: 10. Marec 2012 10:10

Nie stresy, ale baktéria spôsobuje vredy
Mgr. Tamara Podmanická, AVENTIS - PHARMA, - 24.3.2001

Dnes sme svedkami nového nárastu chorôb, ktoré sú spôsobené najmä baktériami. Hranice pre bežné liečenie týchto chorôb sú teraz už dosiahnuté a niektoré choroboplodné zárodky sa už stali odolnými voči antibiotikám.

Nie stresy, ale baktéria spôsobuje vredy.
Vredy žalúdka boli dlho spájané so stresujúcim zamestnaním, napätím a nervozitou. Dlhé roky doktori pripisovali príčinu typických príznakov, ako sú pálenie, bolesť a nauzea, stresujúcim životným situáciám.

image

Veľa žalúdočných vredov je zapríčinených baktériou Helicobacter pylori ( fialová), ktorá preniká do mukóznej výstielky. Baktéria vylučuje enzým, ktorý produkuje amonium, silnú zásadu, ktorá ničí tkanivo, predovšetkým epiteliálne bunky žalúdočnej výstielky. Bunky imunitného systému infiltrujú oblasť vredu, aby napadli baktériu, ale často to vedie len k ďalším zápalom a poškodzovaniu., obr. č. 1.

Teória stresových vredov dominovala v medicínskom myslení takmer storočie a bola založená na pozorovaní, že ľudia vystavení zvýšenému stresu produkujú väčšie množstvo žalúdočnej kyseliny. Verilo sa, že zvýšená kyselina viedla k zápalom- gastritídam, ktoré nakoniec vytvorili vred- eróziu alebo zapálené jamky na žalúdočnej výstielke. V poslednej dobe nové zistenia vo výskume potvrdili, že viac ako 90 % všetkých prípadov gastritíd a vredov nebolo zapríčinených kyselinou alebo stresom, ale infekciou vyvolanou Helicobacter pylori. Je to pohybujúca sa baktéria, tvarom pripomínajúca vývrtku, ktorá má jedinečnú schopnosť priľnúť a napadnúť mukóznu výstielku a spôsobiť zápal, vredy a možno aj rakovinu žalúdka.

Pre 25 miliónov Američanov sú vredy hlavným zdravotným problémom. Žalúdočný diskomfort, od toho mierneho až po ukrutný, ich prinútil vyhľadať lekára viac ako milionkrát za rok. Cena preskripcie, liečba nad rozpočet v kombinácii s ušlými mzdami z dôvodu práceneschopnosti, stojí Američanov viac ako 6 mil. $ ročne.

Dlhé roky sa vedci zhodovali v tom, že kyslé prostredie v žalúdku neumožňuje prežiť žiadnym mikróbom. Mimochodom, ako môže nejaký organizmus prežiť v prostredí, kde dominuje kyselina chlorovodíková vylučovaná parietálnymi bunkami žalúdka? Už v 19. storočí vedci spozorovali baktérie v žalúdku. Keďže nemali špičkové analytické prístroje, ako ich majú dnes, nemohli spraviť viac než len zaznamenať svoje pozorovania, ktoré mnohí vedci ignorovali.

Až po roku 1980, kedy dvaja mladí austrálski doktori Barry Marshal a Robin Warren z nemocnice Royal Perth Hospital, Perth, Západná Austrália znovu pripustili možnosť, že baktéria spôsobuje vredy. Naplnení svojim presvedčením a entusiasmom a na druhej strane vysmievaní ich kolegami, Marshal a Warren vyhlásili, že Helicobacter pylori hrá kritickú úlohu v tvorbe gastritíd a vredov.

image

Objevitelia H. pylori, lekári Robin Warren a Barry Marshall, obr. č. 2.

Stále však zostávala otázka, ako môže H. pylori prežiť v kyslom „kúpeli“ v žalúdku a sám zapríčiniť zápal alebo vred.William Coleman z Národného inštitútu pre diabetes , tráviace choroby a choroby obličiek na Inštitúte pre zdravie v Bethesda, v Marylande hovorí, že H. pylori má niekoľko zbraní na prežitie: „Pre začiatok, nepotrebuje ani toľko kyslíka ako ľudia.“. H. pylori sa najlepšie darí, čím je nižšia koncentrácia kyslíka.

Fakticky je táto baktéria optimálne uspôsobená na život v žalúdočnom epiteli, ktorý je pokrytý mukózou- hlienom. To, že má tvar vývrtky, mu umožňuje „zavŕtať“ sa a udržať sa v hrubej mukóznej vrstve žalúdka. Má bičík, ktorý slúži ako vrtuľa, takže môže pekne plávať v tekutom prostredí. Priľne na mukóznu stenu a zabráni kontrakciám svalov, ktoré za normálnych podmienok umožňujú vyprázdňovanie žalúdka. Jeho vonkajšia bunková membrána nie je priepustná pre žlč a ostatné tráviace šťavy. Okrem toho produkuje enzým, nazývaný ureáza, ktorý rozkladá ureu na chemické komponenty- amonium a oxid uhličitý. Amonium je silná zásada a neutralizuje alebo znižuje aciditu, čo zlepšuje podmienky pre H.pylori.

image

Žalúdočné tkanivo infikované H. pylori pod mikroskopom. Striebrom označená baktéria H. pylori sa javí ako nepatrné čierne bodky a čiarky., obr. č. 3.

Po tom, čo zistili, že H. pylori dlho prežíva v žalúdku, ďalšou ich otázkou bolo, ako táto baktéria spôsobuje gastritídy, vredy a pravdepodobne aj rakovinu. Súvislosťmedzi zvýšeným rizikom rakoviny a H. pylori je tak presvedčivá, že Svetová zdravotnícka organizácia , so sídlom v Ženeve vo Švajčiarsku, označila H. pylori za karcinogén (agens spôsobujúci rakovinu) skupiny 1. Do skupiny 1 patria najnebezpečnejšie karcinogény spájané s vývojom rakoviny u ľudí.

Je dôležité si pamätať, že H. pylori nepreniká hlbšie než do viskóznej, hlienovitej (pudingu podobnej) vrstvy žalúdka. Nikdy nenapáda priamo epiteliálne bunky, ktoré vystieľajú žalúdok. H. pylori ničí žalúdočnú výstielku uvoľnením dráždivých chemických látok, ktoré potom stimulujú imunitnú odpoveď organizmu. Biele krvinky a protilátky prestupujú z krvného obehu do žalúdočnej výstielky a práve táto zápalová reakcia spôsobuje rakovinu.
.
Martin Blaser z Vanderbit University School of Medicine v Nashville vyslovil teóriu, že baktériou vyvolaný zápal je zdrojom výživy pre baktériu samotnú. Poukázal na to, že na nitrogen bohaté chemické látky uvoľňované, keď B lymfocyty vylučujú protilátky, sa stávajú „potravou“ pre H. pylori. Blaser podotkol, že hoci miliony ľudí je infikovaných H. pylori, ďaleko menej je tých, u ktorých sa vyvinie rakovina. Prečo sa to môže stať a čo to môže znamenať pre zlepšenie terapie, zostáva stále nezodpovedané.

Zostali aj ďalšie otázky nezodpovedané :

Ako sa ľudia nakazili H. pylori?
Ako sa baktéria medzi nami rozšírila ?
Prečo sú deti v rozvíjajúcich sa krajinách častejšie infikované než v rozvinutých?
Čo je medzistupňom medzi H. pylori a rakovinou žalúdka?

Táto posledná otázka je nateraz predmetom záujmu vedcov. Teoretizujú o tom, že schopnosť H. pylori spôsobiť dlhotrvajúci zápal taktiež spôsobuje zmeny v bunkách, ktoré u niektorých ľudí môžu časom vyústiť v rakovinu.

image

Vnútorná plocha ľudského žalúdočného tkaniva v priečnom reze., obr. č. 4.

Keď vezmeme do úvahy fakty, ktoré vedci vedia o H. pylori, naskytá sa otázka, či by mali byť pacienti testovaní na infekciu H. pylori, a aj liečení, aj keď nemajú žiadne príznaky? Blaserova odpoveď je nie. Všeobecné riziko rozvinutia sa gastrickej rakoviny zostáva relatívne nízke v populácii ako takej a nie je jednoznačný dôkaz, že by liečenie takýchto pacientov bez príznakov mal nejaký dlhotrvajúci úžitok.

image

Na vyčnievajúcom klku ( vpravo) vidieť znaky zápalu- gastritídy, zapríčineného H. pylori., obr. č. 5.

Príbeh H. pylori- od potvrdenia jeho existencie len z pred 16 rokov až k súčasným poznatkom schopnosti baktérie zapríčiniť vredy, možno aj rakovinu – je vzrušujúcim príkladom vedy vo vývoji.

„Helicobacter pylori nie je jedinou baktériou, ktorá prežíva v žalúdku“, tvrdí Blaser, „ale čím viac sa učíme nielen o H. pylori, ale aj o ďalších baktériách, tým viac rozširujeme naše možnosti poraziť chorobu a premeniť hypotézy na fakty o vzťahu medzi životom človeka a baktérií.

image

Helicobacter pylori, obr. č. 6.Čítajte ďalej...
PREHĽAD ČÍSLA
   
 ODPORÚČAME
Na zmiernenie príznakov pálenia záhy. Poradte sa so svojim lekárom alebo lekárnikom!
Prepočítané konverzným kurzom
1 EUR = 30,1260 SK
VIAC TOVAROV »   


Copyright © 1996-2020 ComorraPharm s.r.o.
© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.
Články sú aktualizované a upravované publikačným systémom IPSA2002.