Apothéka.sk
Spravodajstvo z EÚTlačové správy Bolesť Cestovanie Editorial Informačné technológie ComorraPharm sro. Liečivé rastliny - Fytoterapia Medicínska história Medicínska technika Novinky Očkovanie Odborník radí Predstavujeme Vám… Prevencia Psychológia, neurológia Rodinný lekár Rozhovory Trendy v Európe Ústna hygiena Veterinárna sekcia Vitamíny, minerály a potravinové doplnky Vývoj & trendy vo farmácii Vývoj v medicíne Zákony, poisťovne Zdravá krása Zdravá racionálna výživa Zdravotnícka legislatíva Zdravý pohyb Zdravý životný štýl Životné prostredie

Informácie o produktoch Kompilácia, rešeršná práca Pôvodný článok PR článok - platená inzercia Preklad Vyhlásenia, Informácie, Výzvy

2011 / 4, 3, 2, 1
2010 / 4, 3, 2
2009 / 4, 3, 2, 1
2008 / 4, 3, 2, 1
2007 / 4, 2
2006 / 3, 1
2005 / 4, 3, 2, 1
2004 / 4, 3, 2, 1
2003 / 4, 3, 2, 1
2002 / 4, 3, 2, 1
2001 / 4, 3, 2, 1
2000 / 4, 3
Informačné technológie

Maria Froydová, Martin Froyda
Kluci v akci
17,24 EUR
(519,37 SKK)

Dračí Doupě Plus - Bestiář
17,99 EUR
(541,97 SKK)
Michelle B. Riba, Richard Balon
Kompetentná kombinácia farmakoterapie a psychoterapie
9,33 EUR
(281,08 SKK)
Prepočítané konverzným kurzom 30,1260 SK = 1 EUR
Práve čítate číslo 2001/2 - Rodinný lekár - Kompilácia, rešeršná práca
streda, 10. Apríl 2020 | dátum ostatnej aktualizácie: 10. Marec 2012 10:10

Migréna
Michal Pisár, LF UK Bratislava - študent - 22.3.2001

Všetci z nás z času na čas trpia bolesťami hlavy. V USA navštívi lekára kvôli bolestiam hlavy každoročne 20 miliónov ľudí. Hoci bolesti hlavy môžu byť subjektívne veľmi nepríjemné a vyčerpávajúce, väčšinou nemajú súvis s vážnejšou chorobou a ustúpia po oddychu v tichej, temnej miestnosti a podaní bezpredpisových analgetík ako acylpyrín alebo acetaminofen. Niektoré typy bolestí hlavy môžu ale vyžadovať silnejšie lieky (nesteroidné antiflogistiká, antagonisti dopamínu, kortikoidy, opiáty) a niektoré môžu byť spolu s inými príznakmi indikáciou ku komplexnému vyšetreniu

ČO TO JE?
Migrenózne bolesti hlavy (ďalej len migréna), sú opakujúce sa, pulzujúce bolesti hlavy, prevažne jednostranné. Migrény prevažne začínajú v ranom detstve, puberte alebo v mladosti.

image

Ilustračná fotka

ČO ICH SPOSOBUJE?
Migrény sú spôsobené prudkým rozširovaním a zužovaním ciev hlavy a mozgu. To spôsobí podráždenie bolestivých nervových zakončení v stenách ciev. Často sa na vzniku bolestí podieľajú aj cievy povrchu (kože) hlavy. Bolo dokázané, že nasledujúce javy a látky sa podieľajú na vzniku migrény: hlad, syr, zmeny počasia, orechy, fyzická námaha, avokádo, hormonálna antikoncepcia, čokoláda, menses, nitráty v potrave (fast food), emočný stres, potravinárske aditíva (glutaman sodný), alkohol. Nie je známe, prečo niektorí jedinci migrény majú a iní nie.
BEŽNÉ PRÍZNAKY
Existuje mnoho foriem migrén. Hlavné dva typy sú bežná klasická migréna,s aurou a bežná migréna, bez aury.
KLASICKÁ MIGRÉNA, s aurou
Väčšinou jej predchádzajú prodrómne príznaky (aura). Napríklad sa může zmeniť videnie. Pacient môže napríklad vidieť jasné kruhy pred očami, alebo cikcakovité čiary. U mnohých ľudí migréne predchádza dvojité videnie, alebo dočasná čiastočná slepota. Zmena videnia je väčšinou sprevádzaná necitlivosťou a brnením pier, tváre a rúk jedno alebo aj obojstranne, slabosťou horných a/alebo dolných končatín, kinetózami, miernou zmätenosťou myslenia, príp. dysartriou. Každý pacient môže mať iba jeden alebo viac z týchto príznakov, ktoré majú tendenciu sa vyskytovať v rovnakej kombinácii pri každom záchvate.
Príznaky spravidla trvajú 5 až 15 min, prípadne viac. Ako tieto príznaky miznú, objavuje sa pulzujúca jednostranná bolesť, a jej sila postupne narastá. Ak je bolesť veľmi silná, pacienti často trpia nauzeou a vracajú, a sú zvýšene citliví na hluk a svetlo.

image

Dostičková teória migrény. Obrázky boli prevzaté z http://remedia.mednet.cz/

BEŽNÁ MIGRÉNA, bez aury
Pulzujúca bolesť začína náhla, bez predchádzajúceho varovania. Ložisko bolesti môže byť rôzne. Môže byť na oboch stranách hlavy, alebo iba jednostranne. Spolu s bolesťami sa často vyskytuje nauzea, vracanie, citlivosť na svetlo a hluk. Tento typ migrény je veľmi častý u detí, ktorým sa teda nedostane prodrómnej výstrahy. Spolu s bolesťou, mnoho detí pociťuje aj abdominálne bolesti, ktoré zosilnia po vracaní.
AKO DLHO TRVÁ MIGRÉNA
Migrény môžu trvať niekoľko hodín až niekoľko dní.
LIEČBA
Liečba spočíva v dvoch základných bodoch. Čo môže urobiť pacient a čo môže urobiť lekár.
ČO MOŽE UROBIŤ PACIENT
Existuje mnoho spôsobov ako zmierniť bolesť a platí, že u každého pacienta môže pomôcť niečo iné. Pacienti sami by si mali zistiť po čom sa im najviac uľaví a podľa toho jednotlivé metódy aplikovať.
1. Aplikácia tepla na oblasť hlavy, kde je bolesť najsilnejšia. Môže sa použiť uterák nahriaty v rúre, alebo špeciálna súprava. Niektorým pacientom naopak pomáha priloženie vrecúška s ľadom na bolestivé miesto.
2. Odpočinok v tichej, tmavej miestnosti.
3. Mnohým ľuďom pomáhajú rôzne meditačné a relaxačné techniky. Sústredenie sa na príjemné predstavy, a pomalé hlboké dýchanie.
4. Užitočné je zaznamenať si do kalendára dátum, začiatok, koniec ataku, spolu s prípadnými špecialitami alebo postrehmi, hlavne čo sa týka ústupu alebo naopak zhoršenia bolesti po určitom úkone alebo činnosti. Je dobré priniesť tieto záznamy so sebou na najbližšiu prehliadku u lekára.
ČO MOŽE UROBIŤ LEKÁR?
Niektorí ľudia potrebujú na úľavu od bolesti lieky. Lekári zvyčajne predpisujú niektoré z nasledujúcich liečiv.
Analgetiká – znižujú migrenózne bolesti
Ergotamínove preparáty- zabraňujú nadmernému rozťahovaniu ciev v hlave a tým znižujú bolesti. Je dôležité, aby boli tieto lieky podané pri prvých známkach ataku.
JE MOŽNÁ PREVENCIA?
Pretože migrenózne bolesti môžu pretrvávať roky a masívna farmakologická terapia môže mať mnoho vážnych nežiaducich efektov, kľúčom pri zvládaní migrény je prevencia.
1. Je potrebné pozorne sledovať výskyt migrény v súvislosti so stravovacími návykmi. Niekedy sa dá migréne predísť aj vylúčením určitých dráždivých potravín alebo aditív z jedálneho lístka (napr.: orechy, syry, avokádo, čokoláda, slanina, šunka, hotdogy, atď.). Ak je vyvolávateľom migrény hlad, treba jesť často, pravidelne a menšie porcie. Ženy, u ktorých sa migrény vyskytujú pred začiatkom menses, by mali obmedziť príjem solí v potrave, čo pomáha znížiť retenciu vody spojenú s atakmi. Ďalej sa treba vyhýbať alkoholickým nápojom. Alkohol spôsobuje rozšírenie ciev, čo môže viesť k bolestiam.
2. Ak je vyvolávateľom migrén stres alebo emočná nerovnováha, je potrebné nájsť sposoby ako tento stres zvládať a redukovať na minimum. Účinné sú najmä cvičenie na čerstvom vzduch (plávanie, bicyklovanie, prechádzky) alebo rôzne relaxačné techniky (joga, meditácie). Cvičenie a relaxácia nielen znižujú stres, ale tiež znižujú intenzitu a frekvenciu bolestí. Skúsený psychológ by mohol pomôcť pri identifikácii stresov riešení niektorých problémov.
3. Stimulom môže byť aj únava. V takomto prípade je nevyhnutné vytvoriť pravidelné spánkové a oddychové návyky.
4. Ženy s migrénami v anamnéze by mali zvážiť užívanie hormonálnej antikoncepcie a poradiť sa s odborníkom o alternatívnych metódach antikoncepcie.
BEŽNÉ MÝTY O MIGRÉNE
Mnoho ľudí si myslí, že migrénami môžu trpieť iba ženy, čo nie je pravda. Faktom ale zostáva, že u žien sa migrény vyskytujú štyrikrát častejšie ako u mužov. Takisto je mýtom, že všetky silné bolesti hlavy sú migrény. Tenzné bolesti hlavy môžu byť rovnako silné ako migrény Existuje mnoho príčin bolestí hlavy, ktoré nie sú migrénami.
DOVODY NA NÁVŠTEVU LEKÁRA S PODOZRENÍM NA MIGRÉNU
!Bolesti hlavy trvajúce dlhšie ako dva dni.
!Viac ako tri záchvaty bolestí za mesiac.
!Ak pri začiatku bolestí nevymiznú prodrómne príznaky
!Výrazná zmena v intenzite bolestí
!Nejasnosti ohľadom príznakov, ktoré pacient prežíva
2. Bolesti hlavy všeobecne
DEFINOVANIE PROBLÉMU
Všetci z nás z času na čas trpia bolesťami hlavy. V USA navštívi lekára kvôli bolestiam hlavy každoročne 20 miliónov ľudí. Hoci bolesti hlavy môžu byť subjektívne veľmi nepríjemné a vyčerpávajúce, väčšinou nemajú súvis s vážnejšou chorobou a ustúpia po oddychu v tichej, temnej miestnosti a podaní bezpredpisových analgetík ako acylpyrín alebo acetaminofen. Niektoré typy bolestí hlavy môžu ale vyžadovať silnejšie lieky (nesteroidné antiflogistiká, antagonisti dopamínu, kortikoidy, opiáty) a niektoré môžu byť spolu s inými príznakmi indikáciou ku komplexnému vyšetreniu. Sem patria:
!silné, náhle bolesti, ktoré prišli „z ničoho nič“
!bolesti spojené so stratou vedomia, pozornosti alebo vnímania; zmätenosť, rozmazané videnie, iné neurologické zmeny
!opakované bolesti postihujúce selektívne jednu oblasť, napr. orbitu, spánky, záhlavie
!opakované bolesti so vzrastajúcou intenzitou alebo frekvenciou
!bolesti asociované so stuhnutím krku a horúčkou
!bolesti ktoré prebudia zo spánku
!akákoľvek nevysvetliteľná zmena v intenzite a frekvencii bolestí hlavy
TYPY BOLESTI HLAVY
! tenzné bolesti hlavy
! migrenózne bolesti hlavy
! klusterové bolesti hlavy
!tenzné bolesti hlavy
TENZNÉ BOLESTI HLAVY
Najbežnejšie bolestí hlavy sú priamo spojené s napätím alebo kontrakciou svalov a súvisia so stresom. Bolesť je najčastejšie tupá a stála. Býva lokalizovaná na spánkoch, čele, krku, alebo záhlaví. Niekedy sa pacientovi zdá, že bolesť pevne obopína hlavu ako čelenka. Tenzné bolesti hlavy sa môžu vyskytovať v podstate kedykoľvek, ale najčastejšie sú spojené so stresom alebo obavami.
Liečba sa zakladá na uvoľnení bolestí masážou, teplom, horúcou sprchou, relaxačnými technikami alebo akoukoľvek aktivitou ktorá odstráni obavy. Často pomôžu bezpredpisové analgetiká. Pri veľmi silných bolestiach sa odporúča predpísať silnejšie lieky (pozri vyššie). Tieto látky môžu spôsobiť spomalenie reflexov a omámenosť, preto by sa nemali predpisovať ľuďom, ktorí pracujú so strojmi alebo šoférujú. Tieto lieky by sa nemali užívať dlhšie ako niekoľko dní.
MIGRENÓZNE BOLESTI
Tento typ bolesti je často odlišný aj u jednotlivých pacientov, ale najčastejšie sú to bodavé bolesti postihujúce polovicu hlavy. Často sú spojené s množstvom iných symptómov, ktoré sú tiež u jednotlivých pacientov rozdielne. Niektorí pacienti majú bolesti nevýrazne ale vyskytuje sa u nich porucha videnia (rozmazaný obraz, kruhy, farby) a sluchu a stav silného napätia, anxiózne stavy. Iní môžu trpieť silnými bolesťami trvajúcimi po niekoľko dní. Uvedené príznaky sú extrémne, väčšina pacientov sa nachádza niekde medzi.
U jedného typu migrény, klasickej migrény s aurou sa vyskytujú prodrómne príznaky. Dochádza k zmenám vnímania veľkostí, tvarov, polohy a času – niektorí autori to nazývajú syndróm „Alenky v ríši divov“. Iní môžu pred atakom vnímať svetlé, blikajúce kruhy, prípadne rôznych farieb a veľkostí. Ďalšie symptómy, ktoré predchádzajú migrénam môžu byť: nauzea, vracanie, zimnica, horúčka, zmätenosť, hnačka, bolesti brucha, rúk, nôh, fotofóbia atď. Za príčinu aury sa považuje prechodné zúženie intrakraniálnych ciev, ktoré predchádza rozšíreniu spôsobujúcemu bolesť. Tieto zmeny sú dokázateľne spôsobené niektorými neurotransmitermi. Patria sem substancia P, kalcitonínový génovo viazaný peptid, ale aj histamín a bradykinín. Kľúčovú úlohu, ktorej poznanie prispelo ku vzniku kauzálnej liečby, zohráva serotonín (5-hydroxytryptamín).
KLUSTEROVÉ BOLESTI HLAVY
Klusterové bolesti hlavy sú zriedkavou variantou migrény, ktorá sa prejavuje ako prudké, krátke bolestivé ataky rýchlo po sebe nasledujúce. Častejšie postihujú mužov a sú extrémne bolestivé. V liečbe sa používajú lieky, ktoré sa podajú vo včasných štádiách ataku často vo forme i.v. alebo čípku aby sa zabezpečil rýchly nástup.
SÍNUSOVÉ BOLESTI HLAVY
Tento typ bolesti je spojený so zápalom nosnej dutiny a prínosových dutín (sínusov). Bolesť býva tupá a môže sa posúvať v závislosti na pohyboch hlavy. Úľava nastáva po podaní dekongestív alebo bežných analgetík.

Použitá literatúra:

1. Shamansky,S., Cecere, M.C., Shellenberger, E.: Primary Health Care Handbook: Guidelines for Patient Education. Boston, Little, Brown and Co., 1999.
2. Chabriat, H., Danchot, J., Hughes, F-C., Joire, J.E.: Combined Aspirin and Metoclopamide in the Acute Treatment of Migraine Attacks. A review. Headache Quarterly 1997, 8:118-121
3. Leone, M., Damico, D., Moschiano F., Fraschini, F., Bussone, F.: Melatonin versus Placebo in the Prophylaxis of Cluster-type Headache: a dobule-blind pilot study with parallel groups. Cephalalgia 1996.
4. King, L. W.: Compendium of Patient Information. New York: Biomedical Information Corporation, 1999.
5. Kukumberg, P., et al.: Migréna a jej diferenciálna diagnostika. Bratislava, Medifórum, 1999.Čítajte ďalej...
PREHĽAD ČÍSLA
   
 ODPORÚČAME
Prepočítané konverzným kurzom
1 EUR = 30,1260 SK
VIAC TOVAROV »   


Copyright © 1996-2020 ComorraPharm s.r.o.
© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.
Články sú aktualizované a upravované publikačným systémom IPSA2002.