Apothéka.sk
Spravodajstvo z EÚTlačové správy Bolesť Cestovanie Editorial Informačné technológie ComorraPharm sro. Liečivé rastliny - Fytoterapia Medicínska história Medicínska technika Novinky Očkovanie Odborník radí Predstavujeme Vám… Prevencia Psychológia, neurológia Rodinný lekár Rozhovory Trendy v Európe Ústna hygiena Veterinárna sekcia Vitamíny, minerály a potravinové doplnky Vývoj & trendy vo farmácii Vývoj v medicíne Zákony, poisťovne Zdravá krása Zdravá racionálna výživa Zdravotnícka legislatíva Zdravý pohyb Zdravý životný štýl Životné prostredie

Informácie o produktoch Kompilácia, rešeršná práca Pôvodný článok PR článok - platená inzercia Preklad Vyhlásenia, Informácie, Výzvy

2011 / 4, 3, 2, 1
2010 / 4, 3, 2
2009 / 4, 3, 2, 1
2008 / 4, 3, 2, 1
2007 / 4, 2
2006 / 3, 1
2005 / 4, 3, 2, 1
2004 / 4, 3, 2, 1
2003 / 4, 3, 2, 1
2002 / 4, 3, 2, 1
2001 / 4, 3, 2, 1
2000 / 4, 3
Informačné technológie

Natasha Campbell-McBride
Syndróm trávenia a psychológie
13,29 EUR
(400,37 SKK)
Hanka Synková
Koření proti choření
8,22 EUR
(247,64 SKK)
Jiří Bodlák
Jak se léčit přírodními prostředky
11,61 EUR
(349,76 SKK)
Prepočítané konverzným kurzom 30,1260 SK = 1 EUR
Práve čítate číslo 2001/2 - Rodinný lekár - Preklad
streda, 10. Apríl 2020 | dátum ostatnej aktualizácie: 10. Marec 2012 10:10

Menopauza
Hana Černáková, PF UK Bratislava - študent - 8.4.2001

Menopauza predstavuje v živote ženy určitý zlom, kedy vzrastá riziko srdcocievnych chorôb (najmä infarktu myokardu a náhlej cievnej príhody), ale aj riziko osteoporózy a riziko malígnych ochorení. Až 31 % žien starýích ako 50 rokov je vystavených riziku infarktu myokardu. Predpokladané riziko osteoporózy u 50-ročnej Európanky je asi 40 %. Vzhľadom na to, že v populácii narastá podiel starších žien, stretávame sa dnes oveľa častejšie s fraktúrami v dôsledku osteoporózy.

DNES JE TO JEDNODUCHŠIE
Čo si ženy veľmi želajú, je liečenie bez komplikácií a predovšetkým bez vedľajších účinkov. Pohľad na praktický a medicínsky pokrok.

Menopauza postihuje všetky ženy medzi 45 a 55 rokom života. Etapa, ktorá prináša niekoľko problémov a niekedy - krátkodobo alebo dlhodobo - vážne ochorenia súvisiace s nedostatkom hormónov. V súčasnosti vo Francúzsku menopauzuje 10 miliónov žien, z nich 5 miliónov má viac ako 65 rokov. Každý rok dosiahne vek menopauzy 400 tisíc žien.

Prvé znaky

Po 45 roku nastáva perióda veľmi dôležitých fluktuácií ovariálnych a hypofyzárnych sekrécií, ktoré indikujú nepravidelnú menštruáciu. Ide o tzv. premenopauzu, ktorá trvá niekoľko mesiacov alebo niekoľko rokov. Pre každú ženu je veľmi variabilná. Môže zapríčiniť poruchu cyklu, ale aj telových tekutín, návaly tepla, napätie v prsiach, priberanie, atď.
U žien s odňatou maternicou, ale zachovanými vaječníkmi, je táto perióda oveľa ťažšia, pretože tu neexistuje kritérium pravidiel. Pri úplnom nedostatku hormónov má žena zriedkavo pravidelný cyklus. Toto obdobie je ťažké prekonať a tiež liečiť. Vyžaduje si konzultáciu, zhrnutie predošlého rodinného a osobného života, stravovanie, klinické vyšetrenie, rady týkajúce sa hygieny, psychologická príprava, informácie o liečení, atď.

image
Nuda Veritas, 1899 Vienna, des 20.Jahrhunderts, Gustav Klimt (1862-1918), rakúsky maliar, ilustračný obr. č. 1.
Čo treba robiť

Nedostatok progesterónu môže spôsobiť ťažkosti (nafúknutie, bolestivé napätie v prsiach, podráždenosť), ktoré sa liečia podávaním progestatívov na udržanie hormonálnej rovnováhy. Výber lieku a jeho dávkovanie musí byť prispôsobené až k úplnej tolerancii. „Je potrebné vedieť, že obdobie medzi 45 a 55 rokom predstavuje desaťročie všetkých možných nebezpečenstiev týkajúcich sa hmotnosti a postavy“, tvrdí Dr. Tamborini. „Nejde iba o otázku kíl, ale o problém centimetrov. V premenopauze je abdominálne priberanie esenciálne. Je potrebné brať to na vedomie a vyrovnať sa s tým.“ Pacientka teda musí kontrolovať svoje stravovanie, hlavne ak jej rodičia majú nadváhu a ona sama má sklon k priberaniu. Musí sa vyhýbať prejedaniu, obmedziť alkohol a tuky, nevynechávať jedlá - správne ich načasovať (raňajky a obed výdatnejšie, večera ľahká). V prípade potreby si nechať poradiť odborníkom na výživu alebo diétu. Nakoniec, neviesť sedavý spôsob života, aj keď práca núti sedieť celý deň. Je potrebné cvičiť, najmenej pol hodinu denne, čo je dobré pre svaly, kosti, postavu, krvný obeh a psychiku.

Krok za krokom

Menopauza je charakteristická zastavením ovariálnej funkcie vedúcej k definitívnej estroprogestatívnej karencii. Pacientka má päťdesiatku, už rok nemenštruuje, cíti návaly tepla, potí sa v noci i cez deň (ak nie je po hysterektómii alebo neužíva orálnu antikoncepciu) : má menopauzu.
Existuje presný vek?
Za priemerný vek začiatku menopauzy (geneticky naprogramovaný ) sa považuje 51. rok života. Vek puberty, užívanie tabletiek, výška alebo váha na ňu nemajú dosah. Niektoré faktory ju môžu urýchliť - hlavne fajčenie.
Aké sú ťažkosti?
Mnohonásobné, ich frekvencia a intenzita je pre každú ženu variabilná.

NA ZAČIATKU MENOPAUZY

Návaly tepla Veľmi časté, vychádzajú z porúch centra regulácie teploty v mozgu, súvisia s prudkým poklesom sekrécie estrogénu vaječníkmi. Vo všeobecnosti sú asociované s nadmerným potením, palpitáciami spôsobenými zvýšením rytmu srdca. V noci dochádza k narušeniu pokojného spánku, cez deň prichádzajú nečakane, vyčerpávajú, hlavne ak sú časté. Pacientky sú nadmerne unavené, nervózne, depresívne, priveľmi sa potia, trpia nespavosťou, vaginálnym vysýchaním, bolesťami hlavy, priberajú hlavne na bruchu.
Neskôr Kvalita pleti a slizníc sa vo všeobecnosti môže zhoršiť. Dochádza k vypadávaniu vlasov, kĺbovým kŕčom, ťažkostiam s močením, s koncentráciou. Tieto ťažkosti často nevznikajú v rovnakom čase, niektoré ženy nepostihujú vôbec.
Komplikácie
Viac ako desať rokov po menopauze :
Osteoporóza Kalcium, vitamín D a cvičenie sú nevyhnutné pre správne udržiavanie stavu kostí. Kostné tkanivo sa neustále obnovuje : až do 25 roku si žena vytvorí viac kostnej hmoty ako opotrebuje a medzi 25 a 50 rokom jej vytvorí toľko, koľko opotrebuje. Po 50-om roku dochádza k ubúdaniu kostného tkaniva, dekalcifikáciou spôsobenou nedostatkom estrogénov. Niektoré ženy sú od týchto problémov ušetrené, iné zase postihuje stenčovanie medzistavcových platničiek, prípadne im hrozí zlomenina krčku stehnovej kosti.
Koronárne ochorenia Keďže žena už viac neprodukuje estrogény, riziko vzniku kardiovaskulárnych chorôb sa zvyšuje (triglyceridy a LDL-cholesterol stúpa). Po šesťdesiatke postihuje hlavne tie ženy, ktorých organizmus bol predtým slabší.
Fajčenie vystavuje tvorbu kostného tkaniva riziku a zvyšuje frekvenciu výskytu kardiovaskulárnych chorôb.
Pamäť Estrogény zasahujú do procesu memorizácie. Ako skutočné stimulanty zvyšujú počet neurónových konexií, zlepšujú krvný obeh mozgu. Ukazuje sa, že nedostatok estrogénu hrá dôležitú úlohu pri vzniku Alzheimerovej choroby.

Ťažká perióda

Počas tohto obdobia sa pacientka môže cítiť zmätená, menej výkonná, viac unavená a podráždená, jej deti žijú vlastným životom a ona sa cíti nepotrebná. Žiadna panika, je to bežné. Musí si okamžite hľadať iné póly záujmov, resp. si o tom pohovoriť so psychológom, ktorý poradí ako postupovať ďalej.
Čo sa týka hmotnosti a formy, je potrebné dodržiavať rady týkajúce sa stravovania a hygieny, tak ako počas premenopauzy. Je nevyhnutné podstúpiť gynekologické vyšetrenie (výtery, mamografiu), ale aj kostnú denzitometriu; netreba váhať zdôveriť sa lekárovi so všetkými problémami, ktoré narúšajú jej každodenný život.
„V súčasnosti si ženy v období menopauzy želajú zostať vo forme, udržiavať aktívny sexuálny život a zaoberať sa socioprofesionálnymi aktivitami. Liečba im umožňuje zachovať si svoju ženskosť a výkonnosť v spoločnosti málo zhovievavej voči starším ľuďom“, vysvetľuje Dr. Tamborini. „Dosť veľký počet žien sa ťažko vyrovnáva s menopauzou. Prispieva k tomu aj manželské, rodinné, sociálne a profesionálne zázemie.“

Terapia

Vhodné prostriedky môžu zamedziť, ak nie odstrániť ťažkosti súvisiace s menopauzou. Pred rozhodnutím o zahájení liečby je potrebné nechať si vysvetliť všetky výhody, riziká týkajúce sa rôznych navrhnutých riešení a ich spôsobu užívania (tabletky, gély..).

image

The three ages of woman, 1905 Rome, Galleria Nazionale d'Arte Moderna, Gustav Klimt (1862-1918), rakúsky maliar, ilustračný obr. č. 2.

NÁHRADNÁ HORMONÁLNA LIEČBA (TRAITEMENT HORMONAL SUBSTITUTION-TSH)

THS spočíva v nahradení úbytku ovariálnej sekrécie užívaním hormónov veľmi blízkych hormónom vaječníkov počas aktívneho obdobia. V súčasnosti predstavujú jediný kompletný prostriedok liečby menopauzy. Viac ako 1 700 000 Francúzok (1 z 3 vo vekovom intervale 50 -65 rokov) aktuálne podstupuje THS.
Účinky. Rýchlo odstraňuje návaly tepla, zlepšuje spánok, potláča únavu, chráni troficitu genitálií, a tým umožňuje sexuálnu aktivitu, normalizuje stav telových tekutín a pomáha predchádzať ochabnutiu pokožky. Dobre vyvážená THS zabraňuje priberaniu. Okrem iného pomáha prevencii osteoporózy a iných kostných komplikácií. Podľa niekoľkých štúdií znižuje riziko vzniku ochorenia koronárnych ciev. Z nedávnych výskumov tiež vyplýva predpoklad ochranného účinku THS pred rizikom vzniku Alzheimerovej choroby a rakoviny hrubého čreva. Tieto výsledky však treba ešte overiť.
Kontraindikácie. Absolútne kontraindikácie sú málo početné : skoršia existencia rakoviny prsníka, predchádzajúce vaskulárne ochorenia, vážne ochorenia pečene. Niektoré hormónodependentné choroby (fibrómy, maternicové polypy, endometrióza, mastóza, flebitída) patria medzi relatívne kontraindikácie. Pred každým začiatkom THS je potrebné pohovoriť si o nej s odborníkom.
Lekársky predpis. K dispozícii existuje veľké množstvo látok (progestatív odvodených od progesterónov, prirodzené estrogény) v rôznych dávkach, ktoré umožňujú lekárom prispôsobiť liečbu pre každú ženu. „Žiaden štandardný liečebný postup nemôže vyriešiť všetky problémy u všetkých žien,“ tvrdí Dr. Tamborini. „Nato, aby sme dosiahli účinnú liečbu je potrebné zvážiť individuálny terapeutický prístup, hlavne počas prvých mesiacov menopauzy.“
THS musí byť dobre zvážená, prijateľná, sledovaná a hlavne tolerovaná, aby sa predišlo komplikáciám a zvýšila sa jej účinnosť. Nič netreba ignorovať ani vnucovať; po konzultácii s lekárom si pacientka sama môže zvoliť postup liečby. Nasledujúcim krokom sú pravidelné kontroly, spočiatku každý tretí mesiac, ak všetko prebieha dobre, stačí dvakrát do roka. Vďaka primeranej liečbe by sa pacientka mala cítiť psychicky i fyzicky v poriadku. Nie je dôvod prerušiť terapiu bez vedomia lekára, pretože aby bola účinná musí sa užívať najmenej 7-10 rokov. Netreba zabudnúť, že THS môže byť hocikedy modifikovaná, prerušená, alebo obnovená na základe rozhodnutia lekára. Tiež môže byť zahájená po 65-om roku života, nikdy nie je príliš neskoro.

NEHORMONÁLNA TERAPIA

Je indikovaná pri určitých ťažkostiach súvisiacich s menopauzou. Jej účinnosť je variabilná a tiež nepredvídateľná. Môže byť predpísaná ak je hormonálna liečba kontraindikovaná, limitovaná intoleranciou, alebo pretrvávajúcimi návalmi tepla.
Návaly tepla. Existuje málo nehormonálnych prostriedkov na ich liečbu. Neuroleptikum sulpirid a aminokyselina -alanín spôsobujú vazodilatáciu. Ich účinnosť je napriek tomu veľmi variabilná. Homeopatia sa u niektorých žien môže ukázať účinná. Fytoestrogény, hlavne izoflavóny (ktorých hlavným zdrojom je sója) predstavujú jednu zo zaujímavých alternatív.
Kosti. Kalcium a vitamín D sa užívajú ako prevencia ak kostná denzitometria vykazuje odchýlky od normálu. Biofosfáty (produkty, ktoré umožňujú fixáciu vápnika v kostiach) sa užívajú orálne počas 14 dní, v alternácii s vápnikom počas nasledujúcich 10-tich týždňov (minimálne 2 roky).
Kardiovaskulárne ochorenia. „Najlepšia prevencia pre všetky ženy je nefajčiť, alebo prestať fajčiť a cvičenie napr. každodenná intenzívna chôdza“, upresňuje Dr. Rozenbaum. „Tento postoj predchádza priberaniu a pomáha zvýšiť hladinu cholesterolu L
HDL.“

Použitá literatúra :
La ménopause, question de femmes, Dr. Henri Rozenbaum, Editions Eska.
Femmes, medecins et menopause, Coll. Ages, santé, societé, Editions Berger-Levrault.Čítajte ďalej...
PREHĽAD ČÍSLA
   
 ODPORÚČAME
Žena je krehká nádoba, ale má pevné dno. (Pavel Kosorin)
Prepočítané konverzným kurzom
1 EUR = 30,1260 SK
VIAC TOVAROV »   


Copyright © 1996-2020 ComorraPharm s.r.o.
© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.
Články sú aktualizované a upravované publikačným systémom IPSA2002.