Apothéka.sk
Spravodajstvo z EÚTlačové správy Bolesť Cestovanie Editorial Informačné technológie ComorraPharm sro. Liečivé rastliny - Fytoterapia Medicínska história Medicínska technika Novinky Očkovanie Odborník radí Predstavujeme Vám… Prevencia Psychológia, neurológia Rodinný lekár Rozhovory Trendy v Európe Ústna hygiena Veterinárna sekcia Vitamíny, minerály a potravinové doplnky Vývoj & trendy vo farmácii Vývoj v medicíne Zákony, poisťovne Zdravá krása Zdravá racionálna výživa Zdravotnícka legislatíva Zdravý pohyb Zdravý životný štýl Životné prostredie

Informácie o produktoch Kompilácia, rešeršná práca Pôvodný článok PR článok - platená inzercia Preklad Vyhlásenia, Informácie, Výzvy

2011 / 4, 3, 2, 1
2010 / 4, 3, 2
2009 / 4, 3, 2, 1
2008 / 4, 3, 2, 1
2007 / 4, 2
2006 / 3, 1
2005 / 4, 3, 2, 1
2004 / 4, 3, 2, 1
2003 / 4, 3, 2, 1
2002 / 4, 3, 2, 1
2001 / 4, 3, 2, 1
2000 / 4, 3
Informačné technológie


Osmisměrky z Telpresu luští celá rodina 2/2009
2,50 EUR
(75,32 SKK)
Deborah Fielding, Simon Fielding
Cvičení pro zdravá záda
15,09 EUR
(454,60 SKK)
Georg Sörensen
Stát a mezinárodní vztahy
15,51 EUR
(467,25 SKK)
Prepočítané konverzným kurzom 30,1260 SK = 1 EUR
Práve čítate číslo 2001/3 - Rodinný lekár - Pôvodný článok
nedeľa, 28. Január 2020 | dátum ostatnej aktualizácie: 10. Marec 2012 9:10

Popáleniny
PharmDr. Monika Hollósy, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 1.7.2001

Popáleniny patria k najčastejším úrazom v domácnosti a teraz v letnom období pribudnú aj popáleniny z nadmerného slnenia. Každý z nás by preto mal vedieť, ako sa v takomto prípade zachovať.

Popáleniny patria k najčastejším úrazom v domácnosti a teraz v letnom období pribudnú aj popáleniny z nadmerného slnenia. Každý z nás by preto mal vedieť, ako sa v takomto prípade zachovať.

U popálenín rozoznávame tri stupne:
1. Pri popáleninách prvého stupňa sa objavuje bolestivé sčervenanie pokožky. Zasiahnutá je len vrchná vrstva - epiderma. Po niekoľkých dňoch sa popálenina vyhojí. Postihnutá pokožka sa môže časom sama ošúpať. Príkladom je aj ľahká solárna dermatitída.
2. Pri popálenine druhého stupňa nie je pokožka len sčervenalá a opuchnutá, ale vznikajú aj pľuzgiere. Keď prasknú, vylučujú tkanivový mok. Popáleniny druhého stupňa zasahujú hlbšie uloženej vrstvy pokožky. Tá sa však, ak nenastúpi infekcia, zahojí po niekoľkých dňoch a spravidla nezostávajú jazvy. Vznikajú len v prípadoch, keď je zasiahnutá väčšia plocha kože.
3. Pri popáleninách tretieho stupňa dochádza k priškvareniu až zuhoľnateniu kože. Sú poškodené všetky jej vrstvy. Ak je popálenina veľmi hlboká, dochádza k obnaženiu svalov a kostí. Pri veľkoplošných popáleninách druhého a tretieho stupňa stráca telo veľké množstvo tkanivovej tekutiny a tým aj dôležité bielkoviny a soli. Strata tekutiny môže viesť i k šoku. Najviac hrozí u otvorených rán nebezpečie infekcie.
Rozsah popálenia sa zväčša prejaví neskôr, po 24 až 36 hodinách. Popálenina s veľkoplošným sčervenaním, ktoré zasahuje veľké časti pokožky, alebo dokonca aj viac častí tela, sa prejaví tvorbou pľuzgierov , alebo sa prejaví poškodenie tkaniva.

Aké môžu byť príčiny popálenín ?
K väčšine zranení tohto druhu dochádza v domácnosti alebo vo voľnom čase. Popáleniny alebo opareniny môžu byť spôsobené najmä:
- ultrafialovou zložkou slnečného svetla (UV-B)
- horúcim vzduchom (oheň )
- horúcimi kvapalinami (napr. pri varení)

image
V prvom rade odstráňte z postihnutého miesta odev. Nerobte to však vtedy, keď šatstvo na telo pevne prilieha., obr. č. 1.
K popálenine môže dôjsť aj pri zasiahnutí elektrickým prúdom. Býva síce postihnutá len veľmi malá časť kože, napriek tomu by sme mali vyhľadať lekára, pretože pri zásahu elektrickým prúdom môže byť zasiahnutý aj srdcový sval.

Čo môžeme urobiť sami ?
- Prvým a najdôležitejším opatrením je popálené miesto chladiť prúdom tekutej studenej vody, a to minimálne štvrť hodiny, aby boli ochladené aj hlbšie vrstvy kože. Týmto spôsobom obmedzíme rozsah popáleniny v tkanive.
- Pri veľkoplošných popáleninách na rukách alebo nohách je najlepšie celé ich ponoriť do studenej vody a to na tak dlho, kým neustúpi bolesť.
- Pri popáleninách na rukách si dajte dolu ozdoby a hodinky skôr, ako poranená ruka opuchne.
image
Po schladení a upokojení priložte na popálené miesto čistú a suchú gázu. Nikdy nepoužívajte vatu ani iné materiály, ktoré sa strapkajú, obr. č. 2.
- Po ochladení môžete postihnuté miesto voľne obviazať sterilnou šatkou, ktorá nemá chĺpky, sterilným obväzom z lekárne, alebo špeciálnymi obväzmi na popáleniny. Ak ich nemáte k dispozícii, môžete použiť aj čerstvo vyžehlený kus látky, napr. vreckovku.
- Horiacu odev uhaste buď vodou, alebo tak, že postihnutého zabalíte do deky a oheň tak udusíte.

Čo nesmieme v žiadnom prípade urobiť?
- V žiadnom prípade neošetrujme ranu múkou, maslom, olejom alebo púdrom. Popálenina sa tak znečistí a teplo sa zadržuje. Naviac rana sa môže aj zapáliť.
- Neotvárajme pľuzgiere, hrozí nebezpečenstvo infekcie.
- Popáleniny na tvári nesmú byť zakrývané.
- Textília, ktorá sa prilepila na ranu, nesmie byť hneď odstraňovaná. Nechajme to na lekára.

Kedy by sme mali vyhľadať lekára?
- V prípade akýchkoľvek pochybností sa obráťte na lekára, aj keď ide len o pľuzgiere. To platí predovšetkým u detí.
- Ak došlo k väčšiemu popáleniu druhého stupňa, zavolajte záchrannú službu. (Ide napr. o situáciu, keď ste si celú ruku popálili tak silne, že koža je intenzívne červená a objavuje sa množstvo pľuzgierov.)
- Ak je popálených viac ako 15 percent povrchu tela, hrozí nebezpečenstvo ohrozenia života. Napríklad noha predstavuje 18 percent povrchu tela.

Ako ošetrovať?
Popálené miesta sa nechajú odkryté, aby sa podporil proces hojenia, alebo sa ak je to nutné, sterilne zakryjú. U popálenín 1. stupňa sa doporučujú hojivé masti na popáleniny, chladivé gély s účinnými látkami na miestne znecitlivenie, alebo dezinfekčné prípravky. Masti podporujúce hojenie popálenín obsahujú aktívnu látku dexpanthenol.
Pri popáleninách 2. stupňa sa rana dezinfikuje jódom, buď v roztoku alebo pomocou tampónu. Potom sa pokryje sterilnými obväzmi. V prípade potreby podáme prostriedky tlmiace bolesť. Ak sa rana infikuje, ošetrujúci lekár naordinuje príslušné antibiotikum
Pri veľkoplošných popálenín 2. a 3. stupňa je niekedy nutná aj transplantácia kože.

Kým príde lekár
- Položme zraneného na deku a opatrne ho prikryme.
- Pravidelne kontrolujme tep a dýchanie.
- Ak dôjde u zraneného k šoku, musíme mu podložiť nohy. Šok poznáme podľa nasledovných príznakov. Tep sa zrýchľuje a slabne, začína byť ťažko hmatateľný Zranený zbledne, je mu zima, čelo má zaliate studeným potom a prípadne aj nekľudný.
- Pri popáleninách tváre môže často dôjsť aj k vdýchnutiu plameňov, horúceho vzduchu, pár alebo plynov. V tomto prípade môže nastať dýchavica- zhoršené dýchanie v dôsledku poškodenia dýchacích ciest alebo ich opuchu. Ak dôjde k dýchavici, nesmieme pacienta ukladať do protišokovej polohy, teda nesmieme mu dvíhať nohy. Radšej ho nechajme sedieť tak, aby sa mu ľahšie dýchalo.Čítajte ďalej...
PREHĽAD ČÍSLA
   
 ODPORÚČAME
Prepočítané konverzným kurzom
1 EUR = 30,1260 SK
VIAC TOVAROV »   


Copyright © 1996-2020 ComorraPharm s.r.o.
© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.
Články sú aktualizované a upravované publikačným systémom IPSA2002.