Apothéka.sk
Spravodajstvo z EÚTlačové správy Bolesť Cestovanie Editorial Informačné technológie ComorraPharm sro. Liečivé rastliny - Fytoterapia Medicínska história Medicínska technika Novinky Očkovanie Odborník radí Predstavujeme Vám… Prevencia Psychológia, neurológia Rodinný lekár Rozhovory Trendy v Európe Ústna hygiena Veterinárna sekcia Vitamíny, minerály a potravinové doplnky Vývoj & trendy vo farmácii Vývoj v medicíne Zákony, poisťovne Zdravá krása Zdravá racionálna výživa Zdravotnícka legislatíva Zdravý pohyb Zdravý životný štýl Životné prostredie

Informácie o produktoch Kompilácia, rešeršná práca Pôvodný článok PR článok - platená inzercia Preklad Vyhlásenia, Informácie, Výzvy

2011 / 4, 3, 2, 1
2010 / 4, 3, 2
2009 / 4, 3, 2, 1
2008 / 4, 3, 2, 1
2007 / 4, 2
2006 / 3, 1
2005 / 4, 3, 2, 1
2004 / 4, 3, 2, 1
2003 / 4, 3, 2, 1
2002 / 4, 3, 2, 1
2001 / 4, 3, 2, 1
2000 / 4, 3
Informačné technológie

Tomáš Novák
Sám sobě psychologem 2
8,13 EUR
(244,92 SKK)
Dana Müllerová
Zdravá výživa a prevence civilizačních nemocí ve schématech
7,31 EUR
(220,22 SKK)
Helena Vysušilová
Pilates - balanční cvičení
8,86 EUR
(266,92 SKK)
Prepočítané konverzným kurzom 30,1260 SK = 1 EUR
Práve čítate číslo 2001/4 - Liečivé rastliny - Fytoterapia - Kompilácia, rešeršná práca
sobota, 27. Apríl 2018 | dátum ostatnej aktualizácie: 10. Marec 2012 10:10

Skorocel kopijovitý - Plantago lanceolata L.
Mgr. Kristína Kánaiová, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 6.10.2001

Trváca bylina z čelade skorocelovitých s krátkym koreňom. Má ružicu kopijovitých celistvookrajových prízemných listov a 10 - 50 cm vysoké priame stvoly, ukončené krátkym valcovitým klasom bieložltých drobných kvetov. Kvitne od mája do septembra.

Plantago lanceolata L.
Ľudovo: Jatrocel, psí (baraní) jazyk, kolcier, volský jazyk
Maďarsky: Lándzsás utifu
Nemecky: Spitzwegerich
Anglicky: Ribwort
image
Plantago lanceolata L.., obr. č. 1.
Trváca bylina s bezlistým, pritisnuto chlpatým stvolom vysokým 5- 60 cm. Listy zblížené do prízemnej ružice, kopijovité, s 3-7 žilami. Kvety drobné, usporiadané do guľatého alebo valcovitého klasu. Kvitne od mája do októbra, U nás rastie vo dvoch poddruhoch.
Rastlinka je všeobecne rozšírená od nížin po horský stupeň, nenáročná na pôdu. Rastie na lúkach, pasienkoch, pri cestách, osadách, trávnatých svahoch do 1800 m n.m.
Na liečebné účely sa aj pestuje.

Rozličné druhy skorocelov sa používali na liečenie už aj v klasickom staroveku. Plínius odporúčal proti kašľu, na rany a proti zimnici. Literatúra stredoveku a skorého novoveku Vymedzila široké používanie pre skorocel kopijovitý. Pokladali sa za prostriedok zastavajúci akékoľvek krvácanie , čistiaci krv, rozpúšťajúci hlien, znižujúci horúčku, liečiaci rany .Podľa Kneippa šťava aj rozdrvené listy hoja rany. Ľudové liečiteľstvo si skorocel dodnes cení.

Predmetom zberu pre oficiálnu medicínu je list. List obsahuje najmä sliz, triesloviny, glykozid aukubín, enzýmy, kyselinu kremičitú a soli draslíka, vápnika, organické kyseliny i kyselinu askorbovú. Výťažky majú antibakteriálne vlastnosti, aukubín a triesloviny pôsobia hlavne protizápalovo, znižujú prekrvenie orgánov, riedia hlien v prieduškách a stimulujú tvorbu žalúdočnej kyseliny. Zvonku ich možno použiť na rany ako advulvans (urýchľujú granuláciu), zmäkčujúci prostriedok a bakteriostatikum ( na dezinfekciu).

Skorocelové listy sa užívajú ako mierne expektorans a mucilaginózum. Užívajú sa pri kašli, ďalej pri astme, ochoreniach dýchacích ciest so silným zahlienením ( vo forme sirupu, pastiliek, výťažku, čaju).

image
Rozličné druhy skorocelov sa používali na liečenie už aj v klasickom staroveku. Plínius odporúčal proti kašľu, na rany a proti zimnici, obr. č. 2.
Predmetom zberu je aj zrele semeno. Dávkuje sa 1 káv. lyžička na šálku macerátu.Pije sa ráno a večer. Užíva sa ako laxatívum ( preháňadlo), anitflogistikum a expektorans.

Vo veterinárnej praxi sa listy používajú na uvoľňovanie hlienov pri kataroch dýchacích ciest, pri zápaloch žalúdkovo-črevného traktu, Vďaka vysokému obsahu fytoncídov má výluh výrazné antimikrobiálne vlastnosti. Osvedčuje sa na hnisajúce rany a vredy. Dôkladne umyté čerstvé listy sa rozdrvia na kašu, zalejú sa päťnásobným množstvom izotonického roztoku chloridu sodného a zmes sa prefiltruje cez gázu. Získaný extrakt sa používa vo forme obkladov na hnisajúce rany.

Použitá literatúra:
1. J.Kresánek, J. Krejča: Atlas liečivých rastlín a lesných plodov
2. Karol Mika: Fytoterapia pre lekárov
3. MVDr. Kováč Peter, PharmDr. Kováčová Milena: Receptár lieč. rastlín v zverolekárstveČítajte ďalej...
PREHĽAD ČÍSLA
   
 ODPORÚČAME
Prepočítané konverzným kurzom
1 EUR = 30,1260 SK
VIAC TOVAROV »   


Copyright © 1996-2018 ComorraPharm s.r.o.
© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.
Články sú aktualizované a upravované publikačným systémom IPSA2002.