Apothéka.sk
Spravodajstvo z EÚTlačové správy Bolesť Cestovanie Editorial Informačné technológie ComorraPharm sro. Liečivé rastliny - Fytoterapia Medicínska história Medicínska technika Novinky Očkovanie Odborník radí Predstavujeme Vám… Prevencia Psychológia, neurológia Rodinný lekár Rozhovory Trendy v Európe Ústna hygiena Veterinárna sekcia Vitamíny, minerály a potravinové doplnky Vývoj & trendy vo farmácii Vývoj v medicíne Zákony, poisťovne Zdravá krása Zdravá racionálna výživa Zdravotnícka legislatíva Zdravý pohyb Zdravý životný štýl Životné prostredie

Informácie o produktoch Kompilácia, rešeršná práca Pôvodný článok PR článok - platená inzercia Preklad Vyhlásenia, Informácie, Výzvy

2011 / 4, 3, 2, 1
2010 / 4, 3, 2
2009 / 4, 3, 2, 1
2008 / 4, 3, 2, 1
2007 / 4, 2
2006 / 3, 1
2005 / 4, 3, 2, 1
2004 / 4, 3, 2, 1
2003 / 4, 3, 2, 1
2002 / 4, 3, 2, 1
2001 / 4, 3, 2, 1
2000 / 4, 3
Informačné technológie

Andreas David
Stopařství
10,35 EUR
(311,80 SKK)
Vladimír Ando
Klasická čínská medicína III.
21,57 EUR
(649,82 SKK)
Josef Jonáš
Praktická detoxikace podle MUDr. Josefa Jonáše
12,06 EUR
(363,32 SKK)
Prepočítané konverzným kurzom 30,1260 SK = 1 EUR
Práve čítate číslo 2002/1 - Zdravotnícka legislatíva - Vyhlásenia, Informácie, Výzvy
sobota, 27. Január 2020 | dátum ostatnej aktualizácie: 10. Marec 2012 9:10

Liekové knižky ako forma úspory nákladov na lieky?
Mgr. Tamara Podmanická, AVENTIS - PHARMA, - 9.2.2002
Norbert Répás, ComorraPharm sro. - Komárno - 9.2.2002

Hromadenie liekov v domácnostiach určite nevedie k znižovaniu nákladov na lieky. Aby sa zabraňovalo takémuto nepotrebnému hromadeniu liekov, prišiel minister s návrhom na vytvorenie liekových knižiek. Prvotná myšlienka však patrí riaditeľovi poisťovne Sideria-Istota, ktorý chcel knižky zaviesť pre pár desiatok svojich poistencov, ktorý vyberajú enormné množstvo liekov, napr. pre pacienta, ktorý za rok dostal 859 balení liekov.

Liekové kni?ky ako forma úspory nákladov na lieky
Zlá finančná situácia v rezorte zdravotníctva neustále núti kompetentných hľadať nejaké úsporné opatrenia.

Pre ministerstvo zdravotníctva je jedinou pákou na ovplyvňovanie predpisovania liekov kategorizácia, teda zaradenie liekov do systému úhrad zo zdravotného poistenia. Súčasný proces kategorizácie je enormne zložitý.

Podľa riaditeľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Eduarda Kováča, je v súčasnej situácii zdravotníctva nevyhnutné na zníženie nákladov v liekovej oblasti použiť tvrdé opatrenia v čo najkratšom čase. Za jedno z takýchto riešení označil zavedenie ambulantného liekového formulára, ktorý určuje lieky tzv. prvého výberu. VšZP pripravila pracovný návrh, ambulantného liekového formulára, ktorý by stabilizoval výdavky poisťovní na lieky. Formulár by mal mať formu odborného usmernenia ministra zdravotníctva SR. Hoci si súkromní lekári uvedomujú potrebu racionalizácie výdavkov, takéto zavedenie ani priamo neodmietajú, ale ho ani nepodporujú. S návrhom nesúhlasili farmaceutické firmy a podľa vyjadrenia štátneho tajomníka MZ Štefana Zelníka ho nepodporí ani ministerstvo. VšZP však na takomto opatrení trvá, a ak sa ho nedočká vo forme odborného usmernenia, tak si vytvorí vlastný formulár záväzný pre zmluvných lekárov, ktorí by sa podpísaním novej zmluvy dobrovoľne zaviazali dodržiavať ich formulár. Bolo by to naozaj dobrovoľné?

Podľa vyhlásenia SAFS ( Slovenská asociácia farmaceutických spoločností ) to nie je riešenie problému nedofinancovania zdravotníctva a určite to neprispeje k vzájomnej dôvere subjektov liekového reťazca. Nepochybne do tohto reťazca patrí aj pacient.

Hromadenie liekov v domácnostiach určite nevedie k znižovaniu nákladov na lieky. Aby sa zabraňovalo takémuto nepotrebnému hromadeniu liekov, prišiel minister s návrhom na vytvorenie liekových knižiek. Prvotná myšlienka však patrí riaditeľovi poisťovne Sideria-Istota, ktorý chcel knižky zaviesť pre pár desiatok svojich poistencov, ktorý vyberajú enormné množstvo liekov, napr. pre pacienta, ktorý za rok dostal 859 balení liekov. Pánovi ministrovi sa zdala táto myšlienka ako vynikajúci nápad a chcel zaviesť knižky plošne a okrem toho chcel uplatniť aj podpisovanie receptov. Po tom, čo by pacient liek v lekárni dostal, podpísal by recept a dal tak príkaz svojej poisťovni na preplatenie receptu. Tieto nápady sa však stretli s radou nesúhlasu ako zo strany lekárov, tak aj zo strany lekárnikov.

Prezident Asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor v rozhovore pre pravdu uviedol, že by sa týmto netypickým riešením mohlo dospieť aj k extrému, kde by pacient ostal bez lieku, pretože by mu ho nemal kto predpísať.

Lekárnici sa mali možnosť vyjadriť v ankete v septembrovom vydaní Lekárnických listov. Zavedenie liekových knižiek na prahu tretieho tisícročia považuje Mgr. Ľubica Follrichová ( Prvá senecká lekáreň, Senec) za zbytočný a spiatočnícky krok. Zdravotné poisťovne dostávajú pravidelne mesačne potrebné údaje o jednotlivých poistencoch na magnetických nosičoch, z ktorých je možnosť spracovať a získať údaje o ochoreniach, liečbe, naordinovaných a vydaných liekoch. PharmDr. Miroslava Šinková ( lekáreň Kvetná, Trenčín) odporúča poisťovniam investovať zdroje vyhradené na liekové knižky, na zakúpenie softwaru, ktorý by jasne spracoval výstupy v poisťovniach. Lieky sú vydávané na základe receptu, takže vzájomná disciplína musí nastať medzi predpisujúcimi lekármi a poisťovňami.

Podľa PharmDr. Ernestíny Tóthovej ( lekáreň Aesculap, Štúrovo) by na začiatok stačilo sprísniť kontrolné mechanizmy v poisťovniach, dať revíznym lekárom dostatočné právomoci a využiť zdravotnú dokumentáciu a zamerať sa na výpočtovú techniku. Lekárnik by z tohto problému mohol byť vynechaný, keď už aj tak má dosť administratívy so spracovaním receptov, samozrejme bezplatne.

[image]
čipová karta, ktorá sa má u našich rakúskych susedov zaviesť do praxe
do konca júna r. 2003 a tým sa nahradí starý systém
vypisovania tzv. "Krankenschein"-ov, obr. č. 1

Komplexným a dlhodobým riešením môže byť podľa PharmDr. Františka Tamera ( lekáreň Aesculap, Košice ) iba použitie moderných prostriedkov informačnej techniky a nahradenie súčasného preukazu poistenca čipovou kartou. Toto médium umožní evidovať nielen predpísané lieky, ale i celkový zdravotný stav pacienta, krvnú skupinu, precitlivenosť na lieky, alergiu a ďalšie faktory pre optimálne riešenie prípadných zdravotných problémov. Zavedenie čipových kariet by určite stálo nemálo peňazí, takže sa nedá počítať s tým, že by sa to u nás zaviedlo v krátkej budúcnosti.

[image]
terminál na čítanie čipových kariet, obr. č. 2.

Lekáreň pri Váhu sa prikláňa k myšlienke pána PharmDr. Františeka Tamera. Prichádza s myšlienkou zavedenia elektronickej karty. Každému zákazníkovi, ktorý prejaví záujem o takúto službu, bude otvorená tzv. elektronická knižka (ktorá bude existovať len virtuálne v databáze), v ktorej sa budú zaznamenávať druhy a počty liekov. Systém by sa mal integrovať do lekárenského informačného systému Lekárne pri Váhu v Komárne od firmy H-SOFT a zároveň by bola pripojená aj do informačného systému o liekoch AESCULAP od firiem GAMO as. A MagiSoft sro. Rokovania so spomínanými firmami prebehli koncom minulého roka. Ak by bol záujem pacienta, na základe týchto údajov sa bude dať spracovať množstvo balení liekov pre sprehľadnenie užívania pre pacienta. Poskytovanie informácií o vzájomnom pôsobení liekov naordinovaných lekármi s prípravkami, ktoré si pacient popri tom zakúpi považujeme za nadštandartnú službu, ktorou chceme vyjsť pacientovi v ústrety a pomôcť mu pri správnej starostlivosti o svoje zdravie.


Čítajte ďalej...
PREHĽAD ČÍSLA
   
 ODPORÚČAME
Prepočítané konverzným kurzom
1 EUR = 30,1260 SK
VIAC TOVAROV »   


Copyright © 1996-2020 ComorraPharm s.r.o.
© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.
Články sú aktualizované a upravované publikačným systémom IPSA2002.