Apothéka.sk
Spravodajstvo z EÚTlačové správy Bolesť Cestovanie Editorial Informačné technológie ComorraPharm sro. Liečivé rastliny - Fytoterapia Medicínska história Medicínska technika Novinky Očkovanie Odborník radí Predstavujeme Vám… Prevencia Psychológia, neurológia Rodinný lekár Rozhovory Trendy v Európe Ústna hygiena Veterinárna sekcia Vitamíny, minerály a potravinové doplnky Vývoj & trendy vo farmácii Vývoj v medicíne Zákony, poisťovne Zdravá krása Zdravá racionálna výživa Zdravotnícka legislatíva Zdravý pohyb Zdravý životný štýl Životné prostredie

Informácie o produktoch Kompilácia, rešeršná práca Pôvodný článok PR článok - platená inzercia Preklad Vyhlásenia, Informácie, Výzvy

2011 / 4, 3, 2, 1
2010 / 4, 3, 2
2009 / 4, 3, 2, 1
2008 / 4, 3, 2, 1
2007 / 4, 2
2006 / 3, 1
2005 / 4, 3, 2, 1
2004 / 4, 3, 2, 1
2003 / 4, 3, 2, 1
2002 / 4, 3, 2, 1
2001 / 4, 3, 2, 1
2000 / 4, 3
Informačné technológie

Eva Blahušová
Wellness
7,51 EUR
(226,25 SKK)
Jaroslava Trpková
Nebojte sa byť krásna
4,99 EUR
(150,33 SKK)
Ján Jánošdeák, Ján Jánošdeák
Učebnica masáží
15,46 EUR
(465,75 SKK)
Prepočítané konverzným kurzom 30,1260 SK = 1 EUR
Práve čítate číslo 2002/2 - Odborník radí - Pôvodný článok
nedeľa, 14. November 2018 | dátum ostatnej aktualizácie: 10. Marec 2012 9:10

Vypadávanie vlasov
MUDr. V. Miňovská, Dermatovenerologická klinika, Všeobecná fakultná nemocnica v Prahe - 10.5.2002

Podľa epidemiologických štúdií až vyše 40% mužov vo veku 18 - 50 rokov má stredný až ťažký typ plešivosti, pričom jej výskyt a rozsah sa zvyšuje s vekom. Vlasy sú pre človeka dôležité predovšetkým z hľadiska sociálnej komunikácie: až vyše 80% mužov pociťuje stratu vlasov ako stratu vlastnej identity, zraniteľnosti a zníženie atraktivity. Tento nedostatok sa snažia kompenzovať inými prednosťami - fúzami, bradou, cvičením svalov a podobne.

Vypadávanie vlasov je do určitej miery celkom prirodzený jav
[image]
článok bol zverejnený vo vianočnom
tlačenom vydaní v roku 2001

Vypadávanie vlasov je do určitej miery celkom prirodzený jav. V priebehu života dochádza vo vlasových folikuloch k plynulej výmene vlasov striedaním pokojných fáz s obdobiami aktívneho rastu. Jedná sa o asynchrónne obdobie – kým jeden vlas je pripravený na vypadnutie, v inom folikule vyrastá nový. Istá kulminácia intenzity rastu potom nastáva v druhej dekáde. S pribúdajúcim vekom sa fázy rastu skracujú, vlasy sa stávajú jemnejšími a hustota vlasov sa znižuje.

O nadmernom vypadávaní hovoríme vtedy, ak denná strata prekročí 60 až 100 vlasov. Existujú však sezónne výkyvy: maximum vlasov vypadáva v období od augusta do septembra a tiež na jar.


Príčinami straty vlasov môžu byť rôzne akútne a chronické ochorenia, užívanie veľkého množstva liekov, antikoncepcia, toxické látky (tálium), nevhodná výživa, drastické diéty, nedostatok zinku, železa, niektorých vitamínov, stresové situácie, emocionálna záťaž, operačný zákrok, celková anestézia.

Vypadávanie vlasov môže nastať akútne v priebehu niekoľkých dní, napríklad po liečbe nádorových ochorení cytostatika, alebo 3–4 mesiace po prekonanom horúčkovitom infekčnom ochorení.

Hormonálne vplyvy spôsobujú zrednutie vlasov po pôrode, v puberte, menopauze a starobe. Niekedy sa však môže jednať iba o nadmerné vnímanie ešte fyziologickej straty vlasov. Najčastejšou príčinou vypadávania vlasov je tzv. androgénna alopécia. Na jej vzniku sa podieľa dedičná dispozícia a mužské pohlavné hormóny – androgény. Základom je zmenšovanie vlasového folikulu, hromadenie tuhého väziva v jeho okolí so spomaleným cievnym zásobovaním, postupné stenčovanie vlasu a jeho predčasné vypadnutie. Kým u muža je postihnuté typicky temeno a spánky a začiatok nie je neobvyklý už v puberte, u žien býva zrednutie skôr difúzne, nastupuje neskôr a ku kompletnej strate vlasov dochádza len zriedkavo.

Terapia alopécií je obtiažna. V ťažších prípadoch možno u žien podávať celkové lieky a priamym anti-androgénnym pôsobením, u mužov látku, ktorá ovplyvňuje činnosť enzýmu, ktorý sa zúčastňuje na tvorbe androgénov (finasterid).

Lokálne sa aplikujú prostriedky s obsahom estrogénov, látky vedúce okrem iného k zlepšeniu miestneho prekrvenia (minoxidil) a novšie prípravok DERCOS, ktorý obsahuje účinnú patentovanú molekulu Aminexil – výsledok 10-ročného výskumu Laboratórii VICHY, Aminexil potláča aktivitu enzýmu zodpovedného za vznik tuhého väziva nahromadeného v okolí vlasového korienku.

Laboratóriá VICHY vyvinuli špeciálnu kúru pre mužov (Dercos Homme) a pre ženy (Dercos Femme), obohatenú komplexom vitamínov PP, B5, B6, ktoré majú pozitívny vplyv na výživu a obnovu vlasových korienkov. Dercos je vhodné aplikovať najmä pri začínajúcej alopécii alebo preventívne na zabránenie predčasného vypadávania vlasov.

Doplnkom kúry je posilňujúci šampón s Aminexilom, ktorý je možné,rovnako ako ošetrujúce kúry, kúpiť len v lekárňach.

Vždy treba počítať s tým, ze výsledky serióznej terapie sa nedostavia skôr než za 3-4 mesiace. Preto nevyhnutnou súčasťou liečby je značná trpezlivosť.Čítajte ďalej...
PREHĽAD ČÍSLA
   
 ODPORÚČAME
Pán Boh nikoho za vlasy do neba neťahá. (Slovenské príslovia)
Prepočítané konverzným kurzom
1 EUR = 30,1260 SK
VIAC TOVAROV »   


Copyright © 1996-2018 ComorraPharm s.r.o.
© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.
Články sú aktualizované a upravované publikačným systémom IPSA2002.