Apothéka.sk
Spravodajstvo z EÚTlačové správy Bolesť Cestovanie Editorial Informačné technológie ComorraPharm sro. Liečivé rastliny - Fytoterapia Medicínska história Medicínska technika Novinky Očkovanie Odborník radí Predstavujeme Vám… Prevencia Psychológia, neurológia Rodinný lekár Rozhovory Trendy v Európe Ústna hygiena Veterinárna sekcia Vitamíny, minerály a potravinové doplnky Vývoj & trendy vo farmácii Vývoj v medicíne Zákony, poisťovne Zdravá krása Zdravá racionálna výživa Zdravotnícka legislatíva Zdravý pohyb Zdravý životný štýl Životné prostredie

Informácie o produktoch Kompilácia, rešeršná práca Pôvodný článok PR článok - platená inzercia Preklad Vyhlásenia, Informácie, Výzvy

2011 / 4, 3, 2, 1
2010 / 4, 3, 2
2009 / 4, 3, 2, 1
2008 / 4, 3, 2, 1
2007 / 4, 2
2006 / 3, 1
2005 / 4, 3, 2, 1
2004 / 4, 3, 2, 1
2003 / 4, 3, 2, 1
2002 / 4, 3, 2, 1
2001 / 4, 3, 2, 1
2000 / 4, 3
Informačné technológie

Sally Bishop
Sexuálne inšpirácie
7,86 EUR
(236,79 SKK)
Pavel Hartl, Helena Hartlová
Psychologický slovník
29,17 EUR
(878,78 SKK)
Valerij Sineľnikov
Očkovanie proti stresu
5,61 EUR
(169,01 SKK)
Prepočítané konverzným kurzom 30,1260 SK = 1 EUR
Práve čítate číslo 2002/4 - Rodinný lekár - Kompilácia, rešeršná práca
nedeľa, 28. Február 2020 | dátum ostatnej aktualizácie: 10. Marec 2012 9:10

Akné
PharmDr. Adriana Angyalová, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 28.9.2002

Uhrovitosť je zápalové ochorenie páperovitého chĺpka a mazovej žľazy. Zjavuje sa počas puberty, u osôb, ktoré trpia na zvýšenú tvorbu kožného mazu. Sklon k vzniku závažnejších foriem akné je často dedičný. Ochorenie sa vyskytuje na tvári, často však aj na chrbte a hrudníku. Akné je choroba, ktorá neohrozuje život, ale je veľkým problémom estetickým a psychickým.

Uhrovitos? je zápalové ochorenie páperovitého ch3pka a mazovej ?3azy
[image]

Uhrovitosť je zápalové ochorenie páperovitého chĺpka a mazovej žľazy. Zjavuje sa počas puberty, u osôb, ktoré trpia na zvýšenú tvorbu kožného mazu. Sklon k vzniku závažnejších foriem akné je často dedičný. Ochorenie sa vyskytuje na tvári, často však aj na chrbte a hrudníku. Akné je choroba, ktorá neohrozuje život, ale je veľkým problémom estetickým a psychickým.

Vznik akné je výsledkom súčinnosti mnohých vnútorných pochodov a ich priebeh je ďalšími ovplyvňovaný. Základným problémom je nadprodukcia mazu zväčšenými kožnými mazovými žľazami. Najdôležitejšiu úlohu hrajú hormóny mužského typu (androgény), ktoré priamo ovplyvňujú činnosť mazových žliaz. Preto je prejav uhrovitosti viazaný na miesta, kde sú mazové žľazy spojené s mnohými vlasovými kanálikmi a jemnými vlasmi.

Nepomer medzi veľkými mazovými žľazami a malými vlasovými kanálikmi s úzkym a ľahko sa upchávajúcim sa vývodom, pravdepodobne geneticky určeným, je tiež dôležitým faktorom pri vzniku choroby.

Dráždiaci účinok baktérií osídľujúcich vnútorné ústie vlasových folikulov výrazne zvyšuje tvorbu rohoviny a napomáhajú tvorbe komedómov. Ich preniknutie do okolitého väziva vyvoláva zápal.

Uvažuje sa aj o možnosti, že na vznik akné má vplyv aj porucha zažívacieho ústrojenstva, zloženie potravy, telesná námaha a psychická záťaž.

Prvým prejavom ochorenia sú uhry, malé pupencovité výstupky. Podľa zátky vyústenia vlasovo-žľazového kanálika ich rozlišujeme na dvojaké:

 • otvorené (čierne)
 • zatvorené (biele)

Čierne komedómy vznikajú v prípade, keď ústie vlasového kanálika je široko otvorené a vyplnené sčerneným obsahom z mazu a rohoviny brániacim vyprázdňovaniu mazu z mazových žliaz. Po jeho vytlačení sa maz znovu voľne dostáva na povrch kože.
[image]
[image]
Čierne komedómy vznikajú v prípade, keď ústie vlasového kanálika je široko otvorené a vyplnené sčerneným obsahom z mazu a rohoviny brániacim vyprázdňovaniu mazu z mazových žliaz. Po jeho vytlačení sa maz znovu voľne dostáva na povrch kože.
Biele komedómy vznikajú, keď vlasové kanáliky majú skoro mikroskopické vyústenie a ľahko sa upchávajú. Nahromadený maz v rozšírenej hornej časti vlasového kanálika kože sa potom na povrchu belavo vyklenuje.


Keď sa neuvoľnia vývody týchto kanálikov, mazová žľaza praskne a jej obsah vyvolá v okolí zápal. Vznikajú hnisavé pľuzgieriky. Z drobných pupencov môžu vznikať aj hnisavé hrbolčeky, hrbolce, ba až abscesy, ktoré sa po vyprázdnení hnisu hoja jazvičkou. Pleť v týchto miestach je mastná, lesklá a v mastných vlasoch sa tvoria lupiny. V ťažších prípadoch, alebo pri nevhodnom ošetrovaní v nevhodnom pracovnom prostredí, môžu vznikať aj rozsiahlejšie zápaly kože.
Liečenie je zamerané na štyri ciele:
 • zníženie počtu mikróbov vo vlasových folikuloch
 • odstránenie zrohovatených čapov z ústia vlasových folikulov (takzvaný komedolytický účinok)
 • zníženie tvorby mazu: 1. priamym pôsobením na mazové žľazy, 2. nepriamym – potlačením vplyvu androgénov na tieto žľazy
 • na zníženie zápalových zmien protizápalovými, väčšinou antibiotickými prípravkami
Liečba je miestna a celková.

Miernejšie formy akné vo veku od štrnásť do devätnásť rokov sú také časté, že sa považujú skoro za fyziologické. Najťažšie formy ochorenia, ktoré sú častejšie u chlapcov, postihujú asi tri percentá dospievajúcich.

Náš typ na liečenie:

Lokálne:
výrobky NORMADERM EXPRESS od firmy VICHY:

 • Náplasti na presne cielené ošetrenie vyrážky
 • Čistiaci gél
 • Pleťový krém
 • Korekčná tyčinka
 • Krém na ošetrenie
 • Pleťová voda
[image]

[image]


Celkové:
výrobok ACNEX od firmy GENERICA

Acnex

[image]
Acnex je prípravok vo forme cmúľacích tabliet, vyvinutý na ovplyvnenie príčin spojených s akné bez toho, aby sa zasiahlo do hormonálnej rovnováhy mladého organizmu.

Acnex obsahuje:
 • špeciálny extrakt z tekvicových semien s fytohormónmi a ďalšími prírodnými látkami, ktoré obmedzujú mazotok blokovaním vzniku aktívneho metabolitu mužského hormónu
 • kolostrum z kravského mlieka s obsahom biologicky aktívnych látok podporujúcich imunitný systém organizmu
 • živé acidofilné baktérie, ktoré upravujú prostredie v hrubom čreve a ničia choroboplodné zárodky
 • vitamínový komplex: betakarotén, vitamín B5 (kalcium-pantotenát), vitamín B6, ktorý sa priamo zúčastňuje metabolických procesov v pokožke, zvyšuje obranyschopnosť organizmu a blahodarne pôsobí na pleť a pokožku človeka.

V balení sa nachádza 30 tbl. Prvý týždeň sa odporúča cmúľať dve tablety denne (ráno a večer). Nasledujúce dni sa pokračuje jednou tabletou, najlepšie večer.
Terapia Acnex-om je dlhodobá, prvé pozitívne účinky sú badateľné až po mesiaci užívania. Liečbu Acnex-om sa odporúča po 3 mesiacoch prerušiť na 4 týždne a potom v prípade potreby začať terapiu odznova.
Približná cena výrobku: 500,-Sk


Čítajte ďalej...
PREHĽAD ČÍSLA
   
 ODPORÚČAME
Prepočítané konverzným kurzom
1 EUR = 30,1260 SK
VIAC TOVAROV »   


Copyright © 1996-2020 ComorraPharm s.r.o.
© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.
Články sú aktualizované a upravované publikačným systémom IPSA2002.