Apothéka.sk
Spravodajstvo z EÚTlačové správy Bolesť Cestovanie Editorial Informačné technológie ComorraPharm sro. Liečivé rastliny - Fytoterapia Medicínska história Medicínska technika Novinky Očkovanie Odborník radí Predstavujeme Vám… Prevencia Psychológia, neurológia Rodinný lekár Rozhovory Trendy v Európe Ústna hygiena Veterinárna sekcia Vitamíny, minerály a potravinové doplnky Vývoj & trendy vo farmácii Vývoj v medicíne Zákony, poisťovne Zdravá krása Zdravá racionálna výživa Zdravotnícka legislatíva Zdravý pohyb Zdravý životný štýl Životné prostredie

Informácie o produktoch Kompilácia, rešeršná práca Pôvodný článok PR článok - platená inzercia Preklad Vyhlásenia, Informácie, Výzvy

2011 / 4, 3, 2, 1
2010 / 4, 3, 2
2009 / 4, 3, 2, 1
2008 / 4, 3, 2, 1
2007 / 4, 2
2006 / 3, 1
2005 / 4, 3, 2, 1
2004 / 4, 3, 2, 1
2003 / 4, 3, 2, 1
2002 / 4, 3, 2, 1
2001 / 4, 3, 2, 1
2000 / 4, 3
Informačné technológie

Lutz Müller, Anette Müller
Slovník analytické psychologie
29,17 EUR
(878,78 SKK)
Anton Zerer
Atény 2004
15,73 EUR
(473,88 SKK)
Jaroslav Novák Večerníček
Dějiny piva
27,21 EUR
(819,73 SKK)
Prepočítané konverzným kurzom 30,1260 SK = 1 EUR
Práve čítate číslo 2002/4 - Zdravá krása - Kompilácia, rešeršná práca
nedeľa, 28. Február 2020 | dátum ostatnej aktualizácie: 10. Marec 2012 9:10

Ako predchádzať suchej pleti
PharmDr. Monika Hollósy, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 28.9.2002

Opäť stojíme na prahu chladných zimných mesiacov, ktoré majú taktiež svoje čaro, ale pre ľudí so suchou a citlivou pokožkou nadchádza práve obdobie, ktoré nepraje ich pokožke. Niektorí z nás po krásnom a teplom lete túžia po zmene a s radosťou očakávajú zimné radovánky a tešia sa na zimné športy. Avšak u ľudí so suchou pokožkou už len pomyslenie na drsný a chladný vietor, na líca vyštípané od mrazov a zároveň extrémne suché ovzdušie vo vykúrených miestnostiach, vyvoláva nie práve najpríjemnejšie predstavy o zime. Pre nich sme pripravili zopár užitočných rád, ako predísť týmto nepríjemnostiam a pokiaľ možno odstrániť príčinu nadmerného vysušovania pleti.

[image]

Opäť stojíme na prahu chladných zimných mesiacov, ktoré majú taktiež svoje čaro, ale pre ľudí so suchou a citlivou pokožkou nadchádza práve obdobie, ktoré nepraje ich pokožke.

Niektorí z nás po krásnom a teplom lete túžia po zmene a s radosťou očakávajú zimné radovánky a tešia sa na zimné športy. Avšak u ľudí so suchou pokožkou už len pomyslenie na drsný a chladný vietor, na líca vyštípané od mrazov a zároveň extrémne suché ovzdušie vo vykúrených miestnostiach, vyvoláva nie práve najpríjemnejšie predstavy o zime. Pre nich sme pripravili zopár užitočných rád, ako predísť týmto nepríjemnostiam a pokiaľ možno odstrániť príčinu nadmerného vysušovania pleti.

Pri suchej pleti je znížená produkcia mazových žliazok, čo sa negatívne prejaví na kvalite ochranného kožného filmu. Koža začína nadmerne strácať vlhkosť. Objavujú sa suché, lúpajúce sa miesta, koža je napätá, ľahko praská, je náchylná k svrbeniu, podráždeniu a k tvorbe vrások. Príčiny suchej pleti môžu byť rôzne:

  1. Nevhodné stravovanie s nadmerným obmedzením tukov, keď z potravy chýbajú najmä esenciálne nenasýtené mastné kyseliny (najlepším zdrojom sú lisované rastlinné oleje, semená, orechy a ryby).
  2. Nedostatočný príjem tekutín. Denný príjem tekutín, najlepšie nesýtenej vody, by mal byť aspoň 2 litre. Treba si však pamätať, že alkohol, káva a čaj majú práve dehydratujúci účinok, preto pri ich konzumácii je vhodné piť ešte viac vody.
  3. Nadmerné používanie mydiel, sprchových gélov a čistiacich prostriedkov, ktoré narušujú kyslý ochranný kožný film. Poškodenie sa neobjaví hneď, pretože koža má tzv. vyrovnávajúci mechanizmus, ale po niekoľkých rokoch používania. Najvhodnejšie sú sprchové a čistiace prostriedky na báze olejov bez obsahu tenzidov (detergenty a saponáty).
  4. Pobyt v prostredí s extrémne suchým vzduchom ako v miestnostiach s klimatizáciou, ústredným kúrením a v lietadlách. Veľmi dobrými pomocníkmi sú preto zvlhčovače vzduchu.
  5. Pravidelné fajčenie a pobyt v zafajčených priestoroch.
  6. Nadmerné opaľovanie. Pre zmiernenie negatívnych účinkov ultrafialového žiarenia je vhodné používať kValitné opaľovacie prostriedky a konzumovať dostatočné množstvo betakaroténu (jeho prírodnými zdrojmi sú najmä žlté druhy ovocia, zeleniny a zelená listová zelenina)
  7. Biochemický peeling ovocnými AHA kyselinami tiež významne narušuje ochranný kožný film. Aj keď priamo po zákroku je pleť hladšia a vláčnejšia, pretože sú odstránené staré bunky rohovej vrstvy a obnažené nové bunky, z dlhodobého hľadiska je pleť takto omnoho chúlostivejšia na vonkajšie vplyvy (kozmetické prípravky, žiarenie), stenčuje sa a začína skôr starnúť.
  8. Kožné a celkové ochorenia organizmu môžu byť tiež príčinou vzniku suchej kože (napr. cukrovka, porucha činnosti štítnej žľazy, ochorenie obličiek, hrubého čreva atď.)
  9. Nedostatok vitamínov a minerálov, najmä vitamínu A, jeho provitamínu betakaroténu (zdroje vit. A sú pečeň, olejnaté plody, vajcia, syr; zdrojmi betakaroténu a vit. E sú orechy, celozrnná strava, vajcia, ovocie, naklíčené zrná, zelená zelenina). Ďalej môže byť príčinou suchej pleti a suchých lámajúcich sa vlasov aj nedostatok vitamínov B (kvasnice), selénu (hnedá ryža, vajcia, mlieko, ovocie, zelenina), zinku (ryby, syr, mlieko, zelenina, orechy, semená, celozrnné potraviny), jódu (morské riasy, morská soľ, morské ryby a plody mora, cibuľa), kremíka (praslička, žihľava) a rastlinného peľu.
  10. Nadmerné vysušovanie mastnej pleti napríklad vysokými koncentráciami alkoholu môže viesť ku vzniku suchej pleti.

Riešením pre suchú pleť je neustála starostlivosť o pleť zvonka – kvalitnými krémami s obsahom lipidov, ale aj odstránenie príčin vonkajších aj vnútorných a obnova prirodzených funkcií kože. K tomu môže prispieť ako správna výživa, tak aj kozmetické prípravky obsahujúce byliny, či éterické oleje. Ochranné rastlinné vosky zasa dokážu pleť chrániť pred nepriaznivými vplyvmi vonkajšieho prostredia, najmä v zime. Na suchú pleť však nikdy nenanášajme neriedené oleje. Tie majú tendenciu pleť ešte viac vysušovať (preto sa často doporučujú u mastnej pleti). Mazové žliazky dostávajú tak informáciu, že na koži je dostatok mazu a sami utlmujú svoju činnosť, teda produkciu mazu.

Ponúkame vám niekoľko užitočných prípravkov vhodných pre suchú pleť, ktoré si môžete ľahko zaobstarať a pripraviť i doma.

Pivné kvasnice

Obsahujú 16 aminokyselín, 14 minerálov a 17 vitamínov. Okrem iného aj vitamín B6 –(pyridoxín), ktorý sa stará o čistú pokožku a zdravé vlasy.
Použitie: Denne zmiešajte 1 lyžičku kvasníc so štvrť litrom ovocnej šťavy a vypite. Na tento účel vám poslúžia aj pivné kvasnice vo forme tabliet. V prípade, že trpíte na kvasinkové ochorenia (kandidózy, mykózy) alebo na dnu, nie sú pre vás kvasnice vhodné.

Jablčný ocot

Odpudzuje baktérie, má protikvasinkový a protiliesňový účinok, prečisťuje organizmus, podporuje trávenie, odstraňuje jedovaté látky a aktivuje látkovú premenu tukov. V mnohých prípadoch sa ukázalo, že pri užívaní niekoľkých lyžičiek denne počas niekoľkých mesiacov sa pleť stala menej suchou a došlo aj k zosilneniu vlasov.

Biele jogurty

Vďaka obsahu probioticky pôsobiacich kmeňov baktérií pomáhajú obnovovať narušenú črevnú mikroflóru, ktorá môže byť príčinou narušeného trávenia, alergií a problematickej pleti. Jedzme jogurty čo najčerstvejšie, pretože množstvo zdraviu prospešných baktérií časom rýchlo klesá.

Zelený čaj

Pôsobí podobne ako betakarotén a všetky ostatné antioxidanty. Spomaľuje starnutie a tým aj vysušovanie pleti a chráni ju pred vplyvmi UV žiarenia.

Pšeničné klíčky

[image]
Ak si denne posypete ovocný či zeleninový šalát lyžicou pšeničných klíčkov, dodáte vášmu organizmu nenasýtené mastné kyseliny, B vitamíny, vit. D a E a minerálne látky ako železo, meď a fosfor.

Slnečnicové semená

Slnečnicové semená sú prospešné pre zrak, pokožku a nechty. Obsahujú vysoké množstvo bielkovín, minerálov, vitamínov a nenasýtených esenciálnych mastných kyselín. Na doplnenie výživy sú doporučované 2 lyžice semien denne a to aj pri redukčnej diéte.

Rastlinné výhonky

Naklíčené semená manga, pšenice, cíceru, sezamu a kukurice sú najlepšími potravinami na svete. V priebehu klíčenia sa v semenách zdvojnásobuje množstvo živín. Klíčky sú bohaté na vitamíny A, C, E, K, B-komplexu, ďalej na vápnik, fosfor, horčík, železo a veľmi hodnotné bielkoviny a enzýmy.

Chlorela – sladkovodná riasa

Chlorela je zdrojom všetkých základných živín. Je bohatším zdrojom bielkovín, než sójové bôby. Obsahuje viac než 20 rôznych druhov vitamínov a minerálov. Zabezpečuje napríklad hojnosť betakaroténu, ktorý chráni pred poškodením kože UV lúčmi. Zelené farbivo chlorofyl za pôsobí ako vnútorný deodorant a odstraňovač jedov.

Kelp – morské riasy

Obsahujú hojnosť minerálov a stopových prvkov, najmä jódu. Dodávajú jód štítnej žľaze a tým sa zrýchľuje metabolizmus. Pomáha pri odstraňovaní problémov spojených so zníženou funkciou štítnej žľazy ako je aj suchá pokožka a vlasy, pomaly rastúce nechty, nadváha a únavnosť.

Lecitín

Je to zmes fosfolipidov, kyseliny fosforečnej, dvoch vitamínov skupiny B (cholínu a inisitolu) a aminokyseliny metionínu. Lecitín je súčasťou všetkých buniek organizmu. Umožňuje rýchlejšiu premenu tukov na energiu. Blahodárne pôsobí pri liečení kožných ochorení ako je ekzém a lupienka. Najlepšími zdrojmi sú nerafinované rastlinné oleje lisované za studena, žĺtky, orechy, semená a sójové bôby.

Olej z púpalky dvojročnej

Je najbohatším zdrojom esenciálnej kyseliny gama-linolovej. Podporuje znižovanie váhy, liečenie ekzémov, zosilňovanie nechtov a celkovej imunity.

Kremík a rastlinný peľ
Kremík získaný z rastlinných zdrojov (napr. z prasličky) zamedzuje starnutie väziva a chrupaviek, zosilňuje nechty, kosti, vlasy a pomáha udržiavať hydratáciu kože, stimuluje látkovú premenu a tvorbu hormónov. Peľ je zas jedinečným koncentrátom všetkých základných živín, minerálov, vitamínov A, C, D, E, B-komplexu a bioflavonoidov.Čítajte ďalej...
PREHĽAD ČÍSLA
   
 REKLAMA
Zentiva - Váš partner pre tretie tisícročie!
VIAC »   
ODPORÚČAME
INDULONA, lebo si to zaslúžite!
Prepočítané konverzným kurzom
1 EUR = 30,1260 SK
VIAC TOVAROV »   


Copyright © 1996-2020 ComorraPharm s.r.o.
© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.
Články sú aktualizované a upravované publikačným systémom IPSA2002.