Apothéka.sk
Spravodajstvo z EÚTlačové správy Bolesť Cestovanie Editorial Informačné technológie ComorraPharm sro. Liečivé rastliny - Fytoterapia Medicínska história Medicínska technika Novinky Očkovanie Odborník radí Predstavujeme Vám… Prevencia Psychológia, neurológia Rodinný lekár Rozhovory Trendy v Európe Ústna hygiena Veterinárna sekcia Vitamíny, minerály a potravinové doplnky Vývoj & trendy vo farmácii Vývoj v medicíne Zákony, poisťovne Zdravá krása Zdravá racionálna výživa Zdravotnícka legislatíva Zdravý pohyb Zdravý životný štýl Životné prostredie

Informácie o produktoch Kompilácia, rešeršná práca Pôvodný článok PR článok - platená inzercia Preklad Vyhlásenia, Informácie, Výzvy

2011 / 4, 3, 2, 1
2010 / 4, 3, 2
2009 / 4, 3, 2, 1
2008 / 4, 3, 2, 1
2007 / 4, 2
2006 / 3, 1
2005 / 4, 3, 2, 1
2004 / 4, 3, 2, 1
2003 / 4, 3, 2, 1
2002 / 4, 3, 2, 1
2001 / 4, 3, 2, 1
2000 / 4, 3
Informačné technológie

Anastázia Pustelniková
153 zaváranín a mäsových jedál Sestry Anastázie
7,51 EUR
(226,25 SKK)

Proč spí koně vestoje?
7,73 EUR
(232,87 SKK)
Dagmar Tomaszková
Křížovky pro seniory
3,90 EUR
(117,49 SKK)
Prepočítané konverzným kurzom 30,1260 SK = 1 EUR
Práve čítate číslo 2002/4 - Rodinný lekár - Pôvodný článok
nedeľa, 28. Február 2020 | dátum ostatnej aktualizácie: 10. Marec 2012 9:10

Pohľad na starobu zo zdravotného hľadiska
MUDr. Jozef Gaulieder, primár det. odd. NsP Komárno - 28.9.2002

Staroba nie je choroba, je to prirodzený stav, tretia etapa nášho života, kedy dochádza k spomaleniu životných funkcií orgánov, najmä mozgu a vyvíja sa v dôsledku opotrebovania buniek organizmu.

Staroba nie je choroba, je to prirodzený stav, tretia etapa ná?ho ?ivota, kedy dochádza k spomaleniu ?ivotných funkcií orgánov
Staroba nie je choroba, je to prirodzený stav, tretia etapa nášho života, kedy dochádza k spomaleniu životných funkcií orgánov, najmä mozgu a vyvíja sa v dôsledku opotrebovania buniek organizmu.

[image]
[image]
[image]
[image]

Podľa svetovej zdravotníckej organizácie WHO staroba začína po 60. roku života, obyčajne pozvoľna, kedy ešte u veľkej väčšiny ľudí o deficite životných funkcií ani nie je možné hovoriť. Sociálne a zdravotné problémy sa objavujú až vtedy, keď starší človek je odkázaný na pomoc iných, alebo je závislý na okolí, v ktorom žije. Určité osobitosti, ktoré závisia od veku ľudí, ešte len zvýrazňujú situáciu starého človeka. Veď starší ľudia sú aj tak citliví, majú svoje sterotypy, ktoré sú pomerne silne viazané na ich ego, ťažšie sa prispôsobujú a podobne.

Orgány starých ľudí prechádzajú určitými zmenami veľmi nenápadne, pomaly, ktoré si okolie vlastne ani nevšimne a pripisujú sa vždy veku.

  • Cievy sú užšie, ich steny strácajú pružnosť, tlak obyčajne vekom stúpa, slabne zrak.
  • Stúpa hladina cukru v krvi v dôsledku nedostatočnej tvorby inzulínu.
  • Klesá odolnosť organizmu voči infekciám, v dôsledku čoho je vyšší výskyt infekčných ochorení, ale aj sklon k nádorovým ochoreniam.
  • Dochádza k degeneratívnym zmenám na kostiach a kĺboch, v dôsledku porúch statiky dochádza k pádom a zloneminám najmä dlhých kostí.
  • Mozog v dôsledku postupného odumierania nervových buniek trpí, nedostočné je zásobovanie buniek mozgu kyslíkom, dochádza teda k strate pamäti, zábudlivosti, k poruchám spánku.
  • Objavuje sa pocit samoty, nedocenenia, k strate nádeje, ktorá keď nadobudne väčšie rozmery, môže dosiahnuť až chorobné prejavy v zmysle depresie, ktorá môže končiť aj tragicky (samovraždy, otravy)

Dôležité je spomenúť aj užívanie liekov v starobe, ktoré má svoje zvláštnosti najmä z uvedených dôvodov. V starobe totiž schopnosť vstrebávania liekov a ich spracovanie orgánmi, ako aj ich odstraňovanie z organizmu klesá. To všetko má za následok, že môže dôjsť k nahromadeniu požitých liekov v organizme, v krvi a môže sa to prejaviť obrazom otravy liekmi. Preto v starobe je často potrebné lieky ordinovať v nižších dávkach.

Ak je starý človek schopný akceptovať veku primerané zmeny a je spôsobilý zachovávať svoje zdravé zvyky, je schopný žiť kvalitný život aj v starobe. Ak bude udržiavať so svojim okolím vyrovnané vzťahy (ak bude spôsobilý), nemusí sa staroba zmeniť na chorobný stav, ktorý si starí ľudia ani nezaslúžia. Doprajme teda našim starším ľuďom veľa lásky, zdravia, pohody a tolerancie od mladých!Čítajte ďalej...
PREHĽAD ČÍSLA
   
 ODPORÚČAME
Prepočítané konverzným kurzom
1 EUR = 30,1260 SK
VIAC TOVAROV »   


Copyright © 1996-2020 ComorraPharm s.r.o.
© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.
Články sú aktualizované a upravované publikačným systémom IPSA2002.