Apothéka.sk
Spravodajstvo z EÚTlačové správy Bolesť Cestovanie Editorial Informačné technológie ComorraPharm sro. Liečivé rastliny - Fytoterapia Medicínska história Medicínska technika Novinky Očkovanie Odborník radí Predstavujeme Vám… Prevencia Psychológia, neurológia Rodinný lekár Rozhovory Trendy v Európe Ústna hygiena Veterinárna sekcia Vitamíny, minerály a potravinové doplnky Vývoj & trendy vo farmácii Vývoj v medicíne Zákony, poisťovne Zdravá krása Zdravá racionálna výživa Zdravotnícka legislatíva Zdravý pohyb Zdravý životný štýl Životné prostredie

Informácie o produktoch Kompilácia, rešeršná práca Pôvodný článok PR článok - platená inzercia Preklad Vyhlásenia, Informácie, Výzvy

2011 / 4, 3, 2, 1
2010 / 4, 3, 2
2009 / 4, 3, 2, 1
2008 / 4, 3, 2, 1
2007 / 4, 2
2006 / 3, 1
2005 / 4, 3, 2, 1
2004 / 4, 3, 2, 1
2003 / 4, 3, 2, 1
2002 / 4, 3, 2, 1
2001 / 4, 3, 2, 1
2000 / 4, 3
Informačné technológie

Štěpán Rucki, František Stožický
Prevence nemocí oběhové soustavy v pediatrii
12,92 EUR
(389,23 SKK)
Ľudovít Laca a kol.
Chirurgia pečene
17,34 EUR
(522,38 SKK)
Jan Bureš, Stanislav Rejchrt a kol.
Vyšetření tenkého střeva a Enteroskopický atlas
11,85 EUR
(356,99 SKK)
Prepočítané konverzným kurzom 30,1260 SK = 1 EUR
Práve čítate číslo 2003/3 - Rodinný lekár - Kompilácia, rešeršná práca
nedeľa, 28. Január 2020 | dátum ostatnej aktualizácie: 10. Marec 2012 9:10

Hemoroidy
PharmDr. Monika Hollósy, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 28.8.2003

Nepravidelná životospráva, nedostatok pohybu, nevhodná strava obsahujúca dráždivé látky, zápcha, či časté hnačky, ale aj dvíhanie ťažkých bremien a tehotenstvo sú rizikové faktory pre vznik hemoroidov.

Hemoroidy

Čo sú hemoroidy?

V bohato prekrvených dolných častiach konečníka sa môžu za určitých okolností rozšíriť žily podobne, ako vznikajú krčové žily (varixy) na dolných končatinách. Žily sú dlhodobo stláčané, prietok krvi je v nich znížený a krv sa v nich hromadí. Žilové pletence v oblasti análneho otvoru sa rozšíria a vznikajú hemoroidy. Označujeme ich tiež ľudovo zlátá žila. Je to pomerne časté ochorenie, ktoré sa vyskytuje u viac než 50 % populácie, o niečo častejšie u mužov ako u žien. Objavujú sa väčšinou medzi 25 a 55 rokom života, u mladších ako 15 rokov sa vyskytujú len vzácne.

Vnútorné hemoroidy sa nachádzajú smerom dovnútra od análneho zvierača, sú uložené pod sliznicou. Spočiatku o nich nemusíte ani vedieť, kým sa neprejavia krvácaním (stena žíl je oslabená a môže pri obtiažnom vyprázdňovaní praskať), krv v stolici je čerstvá, teda červená. Neskôr sa môžu vyklenúť a zostupovať postupne až do análneho otvoru, čo býva veľmi bolestivé.

Voľným okom môžeme vidieť tzv. vonkajšie hemoroidy v ústí análneho otvoru. Vidíme ich ako purpurové mäsité zdurenia tvorené rozšírenými žilami. Môžu sa veľmi bolestivo zapáliť a taktiež krvácať. Napokon, latinský výraz haimorrhoides flebes, pochádzajúci z gréčtiny, doslova znamená krvácajúce žily. Po čase sa môžu zväčšiť a stvrdnúť (opuchnúť) a vyprázdňovanie je bolestivé, dokonca i sedenie či chôdza sa stávajú oveľa nepríjemnejšími.

Tu si však treba uvedomiť, že krv v stolici môže okrem hemoroidov signalizovať aj iné ochorenia, napríklad črevné polypy, dokonca aj nádorové ochorenie. Preto je vhodné pri takomto podozrení včas vyhľadať lekára. Ak sa krv objaví hneď v prvej časti stolice, ide väčšinou o krvácanie z hemoroidov, ak sa krv objaví až za stolicou, býva zdroj vyššie, tj. v hrubom čreve.

Príčiny vzniku zlatej žily

Jednou z príčin hemoroidov je dlhodobé sedavé zamestnanie, kde sa pri nedostatku pohybu obmedzuje pohyblivosť čriev, čo vedie k poruchám ich vyprázdňovania. Preto často trpia hemoroidmi vodiči diaľkovej autodopravy.

Do istej miery hrajú úlohu aj dedičné vlohy jedinca, ale v prvom rade sa na vytvorení zlatej žily podieľajú najmä vonkajšie faktory. Všeobecne sa vyskytujú pri dlhodobom sedení a státí, a u ľudí dvíhajúcich ťažké bremená, kde ťažká fyzická práca spôsobuje zvýšenie vnútrobrušného tlaku,.

Príčinami môžu byť aj rôzne situácie, ktoré vyvolávají dočasné alebo trvalé zvýšenie tlaku alebo hromadenie krvi v rektálnych vénach. Takými sú namáhavé vyprázdňovanie pri zápche alebo hnačkách, nádory a zúženie rekta, obezita a tehotenstvo, kde zväčšujúca sa maternica spôsobuje zvýšenie tlaku v hemoroidálnom tkanive.

Taktiež časté sú hemoroidy pri nedostatku vlákniny v strave, ale i pri poškodeniach pečene. Cestou portálneho systému (vena portae) odteká do pečene krv z tretiny rektálnych vén. Je zrejmé, že ak sa tlak v portálnej žile kvôli pečeňovej cirhóze alebo parazitom zvýši, môže zvýšený tlak a objem krvi rektálne žily dilatovať do takej miery, že sa vytvoria hemoroidy.

Ako sa hemoroidy prejavujú?

Môžeme hovoriť o niekoľkých štádiách tohto ochorenia. V prvom štádiu vnútorných hemoroidov sú príznaky dosť neurčité, cítime len nepohodlie, tzv.diskomfort, bolesť nie je výrazná alebo celkom chýba, občas sa môže vyskytnúť krv v stolici, alebo na toaletnom papieri. V druhom štádiu už dochádza k vyklenutiu žily pri tlačení, tá sa však spontánne opäť vtiahne. V tomto štádiu pociťujeme už aj silnejšie svrbenie pálenie a krvácanie. V treťom štádiu sa vyklenutie už samé nevráti, ale je možné ho manuálne vtlačiť späť. Krvácanie je už menej časté a okrem krvi a občasnej bolesti sa objavuje mokvanie a hlienovitý výtok zo zlatej žily. Pozorujeme aj zdurenie a opuch zapáleného konečníka. Posledným štádiom je trvalé vyklenutie žily. Je charakterizované ťažšími zápalovými procesmi, flegmónou, abscesmi, gangrénou i trhlinou konečníka.

Nepríjemné sú komplikácie a to najmä trombotizácia - vytvorenie krvnej zrazeniny vnútri hemoroidu, čo sa prejavuje ako bolestivá, zapálená zdurenina. Ďalšou nepríjemnosťou môže byť sťažené vyprázdňovanie čriev. Hemoroidy často bránia ľuďom, aby sa dôkladne vypráznili. Môžu blokovať análny otvor a sťažovať vyprázdňovanie. Iritácia análneho otvoru hemoroidmi môže vyvolať zápchu reflexným spazmom sfinkterov. Zápcha môže vzniknúť i na psychickom podklade, keď sa pacient odmieta poriadne vyprázniť, pretože sa bojí, aby pri tlaku nepraskli hemoroidy. A tak sa uzatvára bludný kruh.
Všetky komplikácie výrazne obťažujú pacienta a súčasne znižujú úspešnosť zákroku chirurga pri operácii a predlžujú hojenie. Najvhodnejšie je liečiť hemoroidy pri ich prvých prejavoch a nečakať, kým sa objavia komplikácie, ktoré pacienta prinútia bezodkladne navštíviť lekára.

Ako liečiť hemoroidy a ako im predchádzať?

Neustále problémy s hemoroidmi si vyžadujú komplexnú liečbu.

Pri liečbe hemoroidov je veľmi dôležitá správna životospráva začínajúca starostlivosťou o stolicu (snaha o pravidelnú a mäkkú stolicu) a úpravou stravy, či lokálnymi kúpeľami, aplikáciou mastí a čípkov končiac úplným odstránením nesprávnych návykov, napríklad dlhodobého sedenia na nevhodných sedadlách. Nezbytná je aj zvýšená análna hygiena. Je samozrejmé, že napríklad masti nemôžme vzhľadom k nebezpečiu neznášanlivosti používat akékoľvek, a taktiež pri hygiene je dôležitý výber vhodného nedráždivého mydla. Nevhodné sú korenené, pálivé a smažené jedlá, a naopak sa doporučuje dostatok ovocia a zeleniny a ďalších zdrojov vlákniny. Z nápojov sa nedoporučuje káva a alkohol.

Liečba je konzervatívna alebo chirurgická.

Pri konzervatívnej liečbe, ktorá je indikovaná v počiatočnom štádiu, je vhodná:

1. Lokálna medikamentózna terapia. Aplikovať môžeme čípky alebo masti, ktoré zmenšujú bolestivosť a obmedzujú krvácanie. Ak je pokožka suchá a citlivá, hemeroidy sú zapálené a vystupujú von, je vhodnejšie použiť masť. Pri vnútorných hemoroidoch sa odporúčajú čapíky.

Účinnými látkami nachádzajúcimi sa vo väčšine týchto prípravkov sú policresulen, cinchokain, bakteriálne lyzáty, hydroxid vápenatý, hamamelový extrakt, vápenatá soľ oxidovanej celulózy, soli bizmutu, lidokain a tribenozid.

Policresulen je vysokomolekulárna kyselina, ktorá zabezpečuje hodnotu pH 4 v prípravkoch. Je to optimálna kyslost, ktorá v tkanive zráža bielkoviny, avšak iba tam, kde je treba. Pomáha zneškodniť a odstrániť choré a odumreté tkanivá tým, že vyzráža jej bielkoviny, neškodí však bielkovinám zdravého tkaniva v okolí hemoroidálnych uzlíkov. Naviac tiež sťahuje drobné cievky a zastavuje krvácanie. Účinky policresulenu sú však ešte ďalekosiahlejšie. V okolí postihnutého tkaniva spôsobuje náležité prekrvenie, a napomáha tak jeho hojeniu a zaceleniu. Zároveň pôsobí proti baktériám, ktoré by sa radi zahniezdili v oslabnutej sliznici a spôsobovali tam zápaly. A naviac schopnosť policresulenu pôsobiť zvieravo tj. adstringentne zamedzuje mokvaniu hojacich sa rán. Tkanivo sa pod jeho vplyvom rýchlo regeneruje. (Faktu)

Cinchokain pôsobí proti bolesti a svrbeniu tým, že dočasne obmedzuje vzrušivosť a vodivosť miestnych senzibilných nervov. Odstráni tak najnepríjemnejšie a bolestivé javy sprevádzajúce hemoroidy. (Faktu, Aviril H, Spofax)

Bakteriálne antigény v lyzáte (zmes látok získaných rozpúšťaním buniek baktérií) zvyšujú odolnosť proti pôvodcom infekcií v mieste zápalu. (Aviril H)

Hydroxid vápenatý zásaditým účinkom neutralizuje kyslé prostredie vznikajúce v zápale a potlačuje tak jeho prejavy. (Aviril H)

Extrakt z hamamelu (z listov Hammamelis virginiana) má sťahujúce účinky, zastavuje drobné krvácania, znižuje podráždenie konečníka a mierni bolesť. (Aviril H)

Vápenatá soľ oxidovanej celulózy povzbudzuje proces krvného zrážania pri krvácaní a tak sa krvácanie zastavuje. (Spofax)

Soli bizmutu majú sťahujúce účinky, zastavujú krvácanie, pôsobia antisepticky, znižujú podráždenie konečníka a zmierňujú bolesť. (Spofax)

Lidokain odstraňuje vnímanie svrbenia a bolesti. (Procto-Glyvenol)

Tribenozid má protizápalové účinky, ktoré potláčajú opuch a začervenanie v oblasti zapáleného hemoroidu. (Procto-Glyvenol)

Extrakt z kvasnicových buniek znižuje bolesť, pálenie a zmierňuje opuchy. Má zvlhčujúci účinok, čo znižuje bolesť pri vyprázdňovaní.  (Preparation-H)

Olej zo žraločej pečene priaznivo pôsobí na epitelizáciu pokožky a slizníc. (Preparation-H)

Na postihnuté miesta priaznivo pôsoba aj mastné pomocné látky tvoriace masťový základ, ktoré chránia sliznicu a kožu pred mechanickým a chemickým dráždením.

2. Perorálna medikamentózna terapia. Podávajú sa látky zvané venofarmaká vo forme tabliet. Venofarmaká sú látky, ktoré zosilňujú stenu periférnych žíl, znižujú permeabilitu (priepustnosť) a fragilitu (krehkosť) kapilár, znižujú tvorbu edémov a majú protizápalové účinky.

Takéto účinky vykazujú flavonoidy- rutín (Ascorutin, Cyclo 3 Fort), troxerutín (Cilkanol), taktiež výťažky z pagaštanu konského- aesculin a aescin (Reparil). Bioflavonoidy sú hojne zastúpené aj v bielej šupke medzi kôrou a dužinou citrusov, v paprikách, ríbezliach a v petržlene. Efekty týchto jednotlivých látok sú pomerne slabé, zvýraznia sa v kombináciách- napríklad rutosid, aesculin a dihydroergokristin, ktorý zvyšuje tonus žíl (Anavenol). Tribenosid (Glyvenol) je syntetická látka s protizápalovým účinkom a zvyšuje tonus cievnej steny. Podobné vlastnosti má aj calcium-dobesilát (Danium, Dobica). Flavonoidy diosmin a hesperidin (Detralex) zvyšujú napätie žilovej steny a odolnosť ciev. Obmedzujú tvorbu opuchov a znižujú zápal. O-(b-hydroxyetyl)-rutozid (Venoruton) zvyšuje pevnosť kapilár a znižuje ich priepustnosť.

3. Hemoroidálne uzly je možné i sklerotizovať, keď do podviazanej žily aplikujeme roztok špeciálnej látky, ktorá podráždením cievnej steny vedie k proliferácii väziva, zjazveniu cievy a následnému uzavretiu priechodu cievy. Používajú sa hyperosmotické roztoky cukrov, chloridu sodného, soli mastných kyselín a makrogoly- napr. polidokanol (Aethoxysclerol)

4. Podobne účinkuje aj kryoterapia, t.j liečenie kryosondami– zmrazovacími sondami, ktoré hemoroid zmrazia, čím dôjde k jeho zjazveniu a tak isto aj infračervená fotokoagulácia. Tieto však zaraďujeme už skôr medzi menšie chirurgické zákroky.

5. Užitočnou podpornou terapiou sú aj sedacie kúpele s hrsťou rozpustenej soli alebo s odvarom z dubovej kôry. Doporučuje sa zotrvať 15-20 minút v teplej vode s pridávaním vody tak, aby sa kúpeľ udržiaval teplý a opakovať ho niekoľkokrát denne.

6. Klystýr: Prispieva k udržaniu čistého črevného traktu.

7. Cvičenie: Nezabudnime na pravidelný aktívny pohyb, napr. plávanie, chôdza, turistika, cvičenie. Pravidelné mierne cvičenie je veľmi dôležité. Vyhýbajme sa však aktivitám, ktoré vyžadujú dlhé zotrvanie v sede napr.cyklistika.

8. Análna masáž hemoroidov: Doporučuje sa používať olej z obilných klíčkov alebo s vitamínom E, alebo hojivé masti, které zároveň hoja kožu, dezinfikujú ju a podporujú cirkuláciu.

9. Klyzmy: V hydroterapii hrubého čreva sa používajú klyzmy s teplou vodou (36-39 stupňov C), ktorá uvoľňuje a studenou (26-32 stupňov C), ktorá sťahuje alebo stimuluje. Hemoroidy sú poškodené cievy so stagnujúcim obehom. Krv v nich netečie dostatočne rýchlo, stena ciev je oslabená, stenčuje sa a vykleňuje. Kontrast medzi teplou a studenou vodou cirkuláciu zrýchli. Studená voda navyše slabú stenu ciev napne a otupí bolest.

10. V podrepe: Najprirodzenejšia pozícia pre vyprázdňovanie je v podrepe. Vyprázdňovanie v podrepe je štandardný úkon v zemiach, kde sú záchody na úrovni podlahy, alebo tam, kde záchody nie sú vôbec. Západná toaleta je však navrhnutá pre sedenie. To môže znižovať účinnosť vyprázdňovania a podporovať vznik hemoroidov.

Tieto liečebné postupy treba vždy kombinovať s určitými diétnymi opatreniami a s úpravou životného štýlu, aby sa napomohlo obnoveniu správnej funkcie čriev a predchádzalo sa zápche.

11. Strava: Je potrebné upraviť ju tak, aby obsahovala dostatok vlákniny, vitamínov a flavonoidov. Tu najviac vyhovuje vegetariánska strava so zvýšenou konzumáciou bobuľovitého ovocia, citrusových plodov, cesnaku, jabĺk, otrúb, strukovín, ryže, celozrnných cestovín, celozrnného chleba, orechov, semienok a listovej zeleniny.
Treba obmedziť rafinované sacharidy, ako sú sušienky, koláče, torty. Vyhnite sa konzervovaným a upravovaným potravinám, smaženým, koreneným jedlám, tabaku, alkoholu, káve a soli.
Dôležité sú vitamíny a potravinové doplnky:
· vitamín C s bioflavonoidmi 2-3 g denne – spevňujú cievnu stenu
· 30 mg zinku (možno nahradit 7 tekvicovými semienkami denne)- podporuje hojenie
· 200mg vitamínu E - podporuje krvný obeh a bráni vzniku pocitov ťažoby v nohách
· koenzým Q10 - zlepšuje okysličovanie tkanív, podporuje krvný obeh a imunitu
· lecitin - emulgátor tukov, uľahčuje krvný obeh ·

12. Hydratácia: Doporučuje sa piť veľké množstvo tekutín. Je dôležité piť aspoň 1,5 l tekutín denne, vrátane čerstvých džúsov.

13. Prevenciou pred podráždením kože a infekciou je bezpodmienečné dodržiavanie osobnej hygieny.

14. Liečivé rastliny

Uncaria tomentosa má schopnost prekonávať ťažké črevné poruchy. Má schopnost čistiť celý zažívací trakt a pomáhať pacientom trpiacim mnohými žalúdočnými a črevnými poruchami. Vonkajšie použitie Uncarie (známa aj ako Una de Gato, Uncato amazonas) zahŕňa liečbu rán, pliesní, fistúl a hemoroidov. Navyše aktivuje imunitný systém zvýšením aktivity lymfocytov.
Sliznaté semená slúžia ako lubrikačné látky, aby sa vytvorila hladká stolica. Vhodný je prášok zo semien ľanu a psyllia a agar z morských rias.
Adstringentné byliny pomáhajú spevniť dilatované a oslabené tkanivá. Najviac známe adstringenciá sú čaje obsahujúce tanín. Čaj z adstringentných bylín možno použiť v sedacích kúpeľoch. Sú to napríklad: rathania, dubová kôra, kostihoj, aloe, stavikrv, listy ostružiny.
Extrakt z pagaštanu konského je používaný na krvácajúce hemoroidy. Čaj z bazových listov a kvetov sa používa do klyziem. Harmančekový čaj a klyzma je vhodná na hemoroidy pravdepodobne pre protikŕčové, protizápalové a  antimikrobiálne vlastnosti.

Nemôžme však spoľahlivo povedať, že pri konzervatívnej terapii dôjde k vyliečeniu hemoroidov. Skôr sa zmiernia nepríjemné príznaky a viac-menej je otázkou času, kedy sa ochorenie opäť plne prejaví, obvykle vo väčšom rozsahu.

Chirurgická liečba hemoroidov

Z mnohých chirurgických metód je najčastejšie používaná ligatúra - podväzovanie hemoroidov a excízia - vyrezanie hemoroidov. Ďalej sa využíva elektrokoagulácia diatermickou ihlou, kryodeštrukcia - mrazenie a aplikácia gumového krúžku na bázu hemoroidálneho uzla. Nevýhodou všetkých týchto metód je relatívne vysoká bolestivosť a pomerne dlhé hojenie.

Liečba hemoroidov laserom.

Laserová liečba je najmodernejším postupom v mnohých oblastiach medicíny. Všeobecnou výhodou laseru je tenký, presný rez, ktorý termicky nepoškodzuje okolité tkanivá a hojí sa nepomerne rýchlejšie, než všetky vyššie uvedené chirurgické postupy. Všetky možné riziká, ktoré všeobecne každý konvenčný chirurgický zákrok prináša, laserová terapia minimalizuje. Zákrok je prakticky nebolestivý a prevádza sa ambulantne.

Výkon možno previesť v lokálnej anestézii a trvá približne 30 minút. Laserovým lúčom sa hemoroidy šetrne odstránia a o hodinu po operácii môže pacient odísť domov. Ostáva však aj naďalej s ošetrujúcim lekárom, skúseným proktochirurgom, ktorý mu môže kedykoľvek vysvetliť a objasniť problémy, ktoré sa prípadne vyskytnú v bezprostrednom pooperačnom priebehu. Na druhý deň pacient prichádza na kontrolu. Zostávajúce dve kontroly nasledujú v týždenných intervaloch.

V prípade zvýšenej citlivosti pacienta alebo väčšieho rozsahu hemoroidov, sa doporučuje laserový zákrok v celkovej anestézii s tým, že pacient následných 12 hodín zostáva na nemocničnom lôžku. Kontroly a doba hojenia sú totožné, ako pri zákroku v miestnom znecitlivení.

Na záver:

Hemoroidy sú problémom iba ľudskej populácie, v zvieracej ríši sú neznáme. To vedie pravdepodobne k záveru, že pri ich výskyte hrajú najväčšiu úlohu naše životné a stravovacie návyky. Dôležité je preto nezaoberať sa len zmiernením príznakov, ale pátrať po príčinách ich vzniku a snažiť sa ich odstrániť.Čítajte ďalej...
PREHĽAD ČÍSLA
   
 ODPORÚČAME
Rýchle zastavenie pálenia, stlmenie zápalu a podpora regenerácie tkaniva
Prepočítané konverzným kurzom
1 EUR = 30,1260 SK
VIAC TOVAROV »   


Copyright © 1996-2020 ComorraPharm s.r.o.
© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.
Články sú aktualizované a upravované publikačným systémom IPSA2002.