Apothéka.sk
Spravodajstvo z EÚTlačové správy Bolesť Cestovanie Editorial Informačné technológie ComorraPharm sro. Liečivé rastliny - Fytoterapia Medicínska história Medicínska technika Novinky Očkovanie Odborník radí Predstavujeme Vám… Prevencia Psychológia, neurológia Rodinný lekár Rozhovory Trendy v Európe Ústna hygiena Veterinárna sekcia Vitamíny, minerály a potravinové doplnky Vývoj & trendy vo farmácii Vývoj v medicíne Zákony, poisťovne Zdravá krása Zdravá racionálna výživa Zdravotnícka legislatíva Zdravý pohyb Zdravý životný štýl Životné prostredie

Informácie o produktoch Kompilácia, rešeršná práca Pôvodný článok PR článok - platená inzercia Preklad Vyhlásenia, Informácie, Výzvy

2011 / 4, 3, 2, 1
2010 / 4, 3, 2
2009 / 4, 3, 2, 1
2008 / 4, 3, 2, 1
2007 / 4, 2
2006 / 3, 1
2005 / 4, 3, 2, 1
2004 / 4, 3, 2, 1
2003 / 4, 3, 2, 1
2002 / 4, 3, 2, 1
2001 / 4, 3, 2, 1
2000 / 4, 3
Informačné technológie

Jozef Lukáč a kol.
Systémové choroby spojivového tkaniva (systémové autoimunitné choroby)
20,00 EUR
(602,52 SKK)
A. Cibulská
Tajemství nekonvenční medicíny 1
3,47 EUR
(104,54 SKK)
Brenda Della Casa
Popelka vám lhala
7,51 EUR
(226,25 SKK)
Prepočítané konverzným kurzom 30,1260 SK = 1 EUR
Práve čítate číslo 2004/2 - Trendy v Európe - Pôvodný článok
nedeľa, 28. Január 2020 | dátum ostatnej aktualizácie: 10. Marec 2012 9:10

Zaobstarávanie liekov cestou internetu – Európa
Norbert Répás, ComorraPharm sro. - Komárno - 16.6.2004

Prvou zaujímavou „lastovičkou“ sa v predaji liekov v Európe prostredníctvom internetu stala internetová predajňa 0800 DocMorris na čele s mladým zakladateľom Ralfom Däinghausom. Po jeho vstupu na nemecký trh sa s ním začali súdiť nemeckí lekárnici na úrovni krajinských a aj na úrovni najvyššieho súdu. Celý spor sa neskoršie dostal pred Európsky súdny dvor v Luxembourgu.

Obstarávanie liekov prostredníctvom internetu si vyžaduje zvláštnu pozornost, nakolko nejde o beIn? tovar Úvod

Obrovský rozvoj internetu (najmä v poslednom období) zmenil tvár podnikania na celom svete. V tejto súvislosti viaceré spoločnosti napadla fantastická myšlienka, okrem klasickej prezentácie vlastných výrobkov a služieb umožniť potenciálnym zákazníkom aj priamy nákup prostredníctvom pohodlnej firemnej WWW stránky. Táto myšlienka sa však do praxe zavádza len veľmi ťažko pre vysoké náklady jej zrealizovania a pomerne nízku mieru zisku.

Postupom času však firmy, ktoré sa nevzdali a vytrvalo túto myšlienku zdokonaľovali, začali vykazovať celkom zaujímavé príjmy z internetového predaja (napríklad Dell Computers). Odrazu si všetci podnikatelia vytvárajú vlastné stratégie predaja a to, čo bolo dovtedy len fantastickou myšlienkou, dostáva vlastné pomenovanie electronic commerce (skratka e-commerce) a stáva sa podstatnou časťou najnovšej marketingovej filozofie zameranej na internet – electronic business (skratka e-business).

Zaobstarávanie liekov prostredníctvom internetu si vyžaduje zvláštnu pozornosť, nakoľko nejde o bežný tovar. Majú byť akceptované len tie prípravky, ktoré prešli registračným schvaľovacím riadením v domácej krajine, alebo boli uvedené na trh na základe povolenia vydaného Európskou agentúrou na hodnotenie liekov (1) a musia zodpovedať požiadavkám kvality, bezpečnosti, účinnosti a očakávanému terapeutickému efektu.

David a Goliat alebo bojujúci pionieri Európy

Následkom prísne regulovaných podmienok trhu s liekmi v EÚ (2) a horeuvedená špecifickosť liekov zapríčinili, že do konca deväťdesiatich rokov existovalo málo firiem a spoločností v oblasti farmácie, ktoré nasledovali celosvetové trendy a začali využívať takmer neobmedzené možnosti internetu na svoju prezentáciu, zefektívnenie predaja či priamy kontakt so zákazníkmi.

© www.startup-initiative.de
Nositelia prestížnej zakladateľskej ceny Nemecka za rok 2003 (Preisträger des Deutschen Gr ünderpreises), z ľava do prava: Ralf Däinghaus (0800DocMorris), Markus Hecker (Avontec), Günther Fielmann (Fielmann AG) a Thomas Reiber (IC:IDO)
Prvou zaujímavou „lastovičkou“ sa v predaji liekov v Európe prostredníctvom internetu stala internetová predajňa 0800 DocMorris na čele s mladým zakladateľom Ralfom Däinghausom. Po jeho vstupu na nemecký trh sa s ním začali súdiť nemeckí lekárnici na úrovni krajinských a aj na úrovni najvyššieho súdu. Celý spor sa neskoršie dostal pred Európsky súdny dvor v Luxembourgu (3). Musel to byť úškľabok osudu, keď o rok neskôr 24-ho júna 2003 preberal pán Däinghaus v Berlíne nemeckú cenu za vizionárstvo na podujatí, ktorej gesciu prevzal vtedajší nemecký spolkový prezident pán Johannes Rau (4). Nič iné už nechýbalo pánovi Däinghausovi k zadosťučineniu, ako rozhodnutie č. 322/01 Európskeho súdneho dvora zo dňa 11.12.2003 (5, 6) a reforma zdravotníctva v Nemecku, ktorá definitívne zlegalizovala obchodovanie s liekmi cez internet (7). Rozhodnutie č. 322/01 kladne privítala aj Európska asociácia farmaceutických predajcov vo svojom vyhlásení zo dňa 17.12.2003 (8). Združenie európskych lekárnikov (PGEU) bolo rozhodnutím zaskočené a vo svojom pravidelnom vestníku z konca roka 2003 sa nevedelo jednoznačne vyjadriť k celej záležitosti (9).

Inovačná cena Nemecka za rok 2004 udelená Nemeckou spoločnosťou pre akreditáciu, ocenenie konformity a pridelenie licencií (Deutsche Gesellschaft für Akkreditierung, Konformitätsbewertung und Lizenzvergabe)
Začiatkom roka 2004 zažiaril kľúčový manažér (Key Account Manager) internetovej predajne 0800 DocMorris pán Heinz Wiedel v novej úlohe. Spolu s lekárnikom Karlheinz Iliusom z Lekárne Luitpold z Bad Steben (Nemecko) si založili nový portál „medikamente-per-klick.de“, pre ktorý v krátkej dobe vypracovali príručku kvality a na základe auditu získali - ako jedna z mála internetových predajní - liekov certifikát ISO 9001:2000. Za kvalitné prevedenie portálu Nemecká spoločnosť pre akreditáciu, ocenenie konformity a pridelenie licencií ich vyznamenala inovačnou cenou Nemecka za rok 2004 (10). V súčasnosti predávajú viac ako 40.000 rôznych medikamentov. Počet serióznych predajcov v Európe sa v tejto oblasti za krátky čas vyšplhal na niekoľko desiatok (11), ako to ukazuje nasledovný zoznam:
 • Apotheke.de (DE, Apotheke am Odeonsplatz in München)
 • Apotheke für den Mann (NL)
 • Apothuis (NL)
 • Arznei -Haus24.de (DE, Sitz: Hamburg)
 • BergApotheke (DE, Tecklenburg)
 • Deutsche Internetapotheke (DE, Martinus-Apotheke in Erftstadt)
 • DocMorris (NL, aus der Presse bekannt)
 • epharma.de (DE, DELPHIN-Apotheke in Isernhagen)
 • Europa-Apotheke (NL, Europa Apotheek Venlo)
 • gefion.de (DE, Altstadt-Apotheke in Schleswig)
 • GetPharma (GB)
 • McPille (DE, Rats -Apotheke in Bad Zwischenahn)
 • Medikamente per Klick (DE, Luitpold-Apotheke in Bad Steben)
 • MediService (CH)
 • mycare.de (DE, Robert-Koch-Apotheke in Wittenberg)
 • Pharma24 (DE, Markt-Apotheke in Neunkirchen am Brand)
 • Pharmacy2U (GB)
 • Pharma Kontor (NL, Apotheek Scheemda B.V.)
 • Sanicare (DE, Sanicare-Apotheke in Bad Laer)
 • shop-apotheke.com (DE, Fortuna-Apotheke in Köln)
 • VersandApo.de (DE, Pelikan-Apotheke in Frankenthal)

Najčerstvejšou správou v oblasti internetového predaja liekov je vstup jedného z najväčších e-commerce firiem KarstadtQuelle (po stroskotaní rokovaní s DocMorris) do internetovej lekárne MyCare.de. Po finančnej injekcii sa s 200.000 rôznymi produktmi stali najväčšou e-commerce predajňou medikamentov v Európe (12), (20).

Európa sa po rozhodnutí č. 322/01 Európskeho súdneho dvora zo dňa 11.12.2003 stala zaujímavým trhom aj pre amerických a kanadských farmaceutických internetových predajcov (13).

Legislatíva a ochrana spotrebiteľa

„Stratégia prežitia a potencia prosperity sú nerozlučne spojené s e-commerce. Prosperujúca ekonomika je spojená s kvalitnou sieťovou infraštruktúrou. E-commerce vytvorila v USA 650 tisíc nových pracovných príležitostí.“ Povedal John Chambers riaditeľ CISCO Systems (14). Keď je doba ťažká, firmy chcú, aby sa zákazníci stali ich najlepšími priateľmi. Išlo to tak v minulosti, ale teraz sú zúfalí, keď im musia preukázať svoju vďačnosť. Dnešní zákazníci sú totiž nestáli. Môžu využiť internet na porovnanie cien a skontrolovanie ponuky. Môžu nakupovať tovar a služby online, pomocou telefónu či osobne a vybrať si medzi rôznymi formami prístupu podľa svojho želania. V digitálnom veku očakávajú lepšie, rýchlejšie a priateľskejšie služby a stávajú sa netrpezlivými, keď to chýba (15).

Pri zaobstarávaní liekov prostredníctvom internetu musí mať spotrebiteľ (pacient) istotu, že sa mu poskytujú informácie zhodnotené patričnými odborníkmi, lekármi, lekárnikmi a špecialistami v danej oblasti. Informácie cez internet sú písané vo viacerých jazykoch a sú často používaným doplnkom iných médií, ako je rozhlas a televízia. Veľmi záleží na tom, aby boli podané kriticky, objektívne a transparentne z pohľadu benefitu rizika. Nasledovná tabuľka zobrazuje niektoré riziká pri používaní internetu (16).

Niektoré riziká pri zaobstarávaní liekov prostredníctvom internetu
Na to, aby sa odlíšil „kúkoľ od zrna“, uvažuje sa vo viacerých krajinách (USA, Švajčiarsko, Rakúsko) o zavedení certifikácií, napr. v lekárňach, ktoré používajú internetové stránky na propagáciu a distribúciu svojho sortimentu. Pochopiteľne, že by bolo účelné takto uvažovať i o ďalších pracoviskách ktoré manipulujú s liekmi, napríklad distribúcia, skladovanie, preprava (17).
Organizácia pre kooperáciu a vývoj ekonomiky (OECD) v Paríži a jej komisia pre ochranu spotrebiteľa v apríli 1998 začala vyvíjať a zostavovať všeobecné pokyny na ochranu spotrebiteľa, ktoré využívajú e-commerce na internete. Opatrenia sú tak nasmerované, aby politika i prax maximálne obmedzila falošné, podvodné a nečestné obchodné spôsoby a praktiky. V záujme vybudovania ochrany spotrebiteľa a jeho dôvery v elektronické transakcie je potrebné vytvoriť dôveryhodný vzťah a mať istotu v tom, že stránky internetu a ich obsah spracovávajú a posudzujú odborníci a špecialisti v danej disciplíne, napríklad lieky, potraviny, zdravotnícke pomôcky, kozmetika (18). Po vydaní všeobecných pokynov Európa zaspala a 12 členských štátov vtedajšej EÚ nestihlo preklopiť odporúčania do svojej národnej legislatívy do 16-ho januára 2002. (19). Oneskorenie sa však za krátky čas napravilo a od 01.02.2004 už aj na Slovensku vstúpil do platnosti Zákon č. 22/2004 Z. z. Národnej rady Slovenskej republiky O elektronickom obchode. Zákon upravuje vzťahy medzi poskytovateľom služieb informačnej spoločnosti a ich príjemcom (kupujúci), ktoré vznikajú pri ich komunikácii na diaľku počas spojenia elektronických zariadení elektronickou komunikačnou sieťou a spočívajú na elektronickom spracovaní, prenose, uchovávaní, vyhľadávaní alebo zhromažďovaní dát, vrátane textu, zvuku a obrazu.

Prevádzka internetových obchodov nutne prináša potrebu spracovania osobných údajov, pri čom sa prirodzene vynára aj otázka ich ochrany pred zneužitím. Kategória osobných údajov, ako súčasť základných ľudských práv a slobôd predstavuje tú najosobnejšiu, často najintímnejšiu sféru života. Ochrana súkromia je nepopierateľným právom každého človeka.

Právne dokumenty EU a RE upravújúce túto oblasť:

 • Smernica európskeho parlamentu a rady 95/46/EC z 24.októbra 1995
 • Text dohovoru o ochrane jednotlivca pri automatizovanom spracovaní osobných údajov z 28.januára 1981
 • Dodatky k dohovoru o ochrane jednotlivcov pri automatizovanom spracovaní osobných údajov
Použitá literatúra:

1. Zákon č. 140/1998 Z. z. o liekoch a zdravotníckych pomôckach
2. Iain Paterson, Marcel Fink, Anthony Ogus, Economic impact of regulation in the field of liberal professions in different Member States, Regulation of Professional Services, Final Report – Part 1
Study for the European Commission, DG Competition, Institut für Höhere Studien (IHS), WienInstitute for Advanced Studies, Vienna, 2003, str 15.
3. Friederike Meurer, DocMorris Internet Pharmacy appears before the European Court of Justice, ZEIreport No. 12/13, Zentrum für Europäische Integrationsforschung (Center for European Integration Studies), Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn, ISSN: 1437-1545, February 2003, str. 1-2
4. Ein richtiger Gründer lässt sich nicht abschrecken, Stern Magazin, 25.06.2003
5. JUDGMENT OF THE COURT of 11 December 2003, in Case C-322/01 (Reference for a preliminary ruling from the Landgericht Frankfurt am Main): Deutscher Apothekerverband eV v 0800 DocMorris NV, Jacques Waterval, Official Journal of the European Union, C 47/5, 21.2.2004
6. Freie Bahn für rezeptfreie Medikamente, Europäischer Gerichtshof hebt deutsches Verbot des Online-Handels teilweise auf, Der Standard, Wien, 15.12.2003

7. Rainer Schätzle, Arzneimittel-Versandhandel im Internet in Deutschland ab 2004 zulässig, INDUSTRIE- UND HANDELSKAMMER, NORDSCHWARZWALD, Dr. Brandenburg Straße 6, 75173 Pforzheim - Postfach 920, 75109 Pforzheim, 20.04.2004 (Hodnotiaca správa Nemeckej priemyselnej- a obchodnej komory, podrobnejšie informácie: IHK Nordschwarzwald, Assessor Rainer Schätzle
Dr.-Brandenburg-Str. 6, 75173 Pforzheim, Telefon: 07231/201-131, Fax: 07231/201-231, E-Mail: schaetzle@pforzheim.ihk.de)
8. GIRP welcomes the European Parliament vote on the Review of
the pharmaceutical legislation, EUROPEAN ASSOCIATION OF PHARMACEUTICAL FULL - LINE WHOLESALERS, PRESS RELEASE, 17th December 2003 (podrobnejšie informácie: Lisa McGowan
GIRP Communication Manager, Telephone: +32 2 777 99 77, Fax: +32 2 770 36 01, E-mail: girp@girp.org, Web-Site: http://www.girp.org)
9. European Court of Justice releases DocMorris ruling - PGEU is currently analysing the judgement to fully understand its implications, PGEU – Pharmacy Insight, Issue 2, December 2003, str. 1-2
10. http://www.hatschi24.org/b/k/zertifikat.pdf, http://bayreuth.bayern-online.de/01_Magazin/Wirtschaft/Internet-Apotheke/
11. Stefan Rabsch, E-Commerce mit Arzneimitteln (Internetové obchodovanie s liekmi), diplomová práca, Institut für Wirtschaftswissenschaften, Abteilung Marketing, TU Braunschweig, 2004
12. KarstadtQuelle steigt in Internethandel mit Medikamenten ein, Der Standard, Wien, 02.062004
13. THERESA AGOVINO, Internet pharmacies look to Europe, The Miami Herald, Posted on Wed, Apr. 14, 2004
14. Bill Gates: Biznis rychlosti myšlenky., Praha, Management Press 1999, str. 354.
15. Vladimír Finsterle, Elektronické zdravotnictví - zdravotnictví po přelomu tisíciletíí, Pears Health Cyber, Konference INMED Pardubice, 20.11.2003
16. V. Parák, V. Parák ml., Obstarávanie liekov cestou internetu, Slovakofarma revue, ročník XIII., číslo 1-2003, str. 25-28.
17. E-Pharma, Arzneimittelvertrieb im Internet., OEBIG, 2000, Wien, str. 120
18. Organisation de Coopération et de Développement Economiques - Organisation for Economic Co-operation and Development, RECOMMENDATION OF THE OECD COUNCIL CONCERNING GUIDELINES FOR CONSUMER PROTECTION IN THE CONTEXT OF ELECTRONIC COMMERCE, April 1998
19. 12 EU countries miss e-commerce Directive implementation deadline, © 2004 Eubusiness, http://www.eubusiness.com/imported/2002/01/69543/view, 18 January 2002
20. Jana Janku, Quelle si posilnilo postavenie v zásielkovom obchode, TREND, 23.3.2002


Čítajte ďalej...
PREHĽAD ČÍSLA
   
 ODPORÚČAME
Prepočítané konverzným kurzom
1 EUR = 30,1260 SK
VIAC TOVAROV »   


Copyright © 1996-2020 ComorraPharm s.r.o.
© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.
Články sú aktualizované a upravované publikačným systémom IPSA2002.