Apothéka.sk
Spravodajstvo z EÚTlačové správy Bolesť Cestovanie Editorial Informačné technológie ComorraPharm sro. Liečivé rastliny - Fytoterapia Medicínska história Medicínska technika Novinky Očkovanie Odborník radí Predstavujeme Vám… Prevencia Psychológia, neurológia Rodinný lekár Rozhovory Trendy v Európe Ústna hygiena Veterinárna sekcia Vitamíny, minerály a potravinové doplnky Vývoj & trendy vo farmácii Vývoj v medicíne Zákony, poisťovne Zdravá krása Zdravá racionálna výživa Zdravotnícka legislatíva Zdravý pohyb Zdravý životný štýl Životné prostredie

Informácie o produktoch Kompilácia, rešeršná práca Pôvodný článok PR článok - platená inzercia Preklad Vyhlásenia, Informácie, Výzvy

2011 / 4, 3, 2, 1
2010 / 4, 3, 2
2009 / 4, 3, 2, 1
2008 / 4, 3, 2, 1
2007 / 4, 2
2006 / 3, 1
2005 / 4, 3, 2, 1
2004 / 4, 3, 2, 1
2003 / 4, 3, 2, 1
2002 / 4, 3, 2, 1
2001 / 4, 3, 2, 1
2000 / 4, 3
Informačné technológie

Kolektiv autorů
Pikantní kuchyně
6,01 EUR
(181,06 SKK)
Frances Laurenová
Ptakopravectví
8,15 EUR
(245,53 SKK)
Martin Heidegger
Básnicky bydlí člověk, Konec filosofie a úkol myšlení, Co je metafyzika? (komplet)
21,04 EUR
(633,85 SKK)
Prepočítané konverzným kurzom 30,1260 SK = 1 EUR
Práve čítate číslo 2004/3 - Trendy v Európe - Pôvodný článok
štvrtok, 18. November 2019 | dátum ostatnej aktualizácie: 10. Marec 2012 9:10

V srdci starostlivosti o Vaše zdravie
Mgr. Igor Minarovič, PhD., predseda RLeK Žilina,, Lekáreň Paracelsus, Turzovka - 9.10.2004

Keď sa povie zdravotná starostlivosť, všetci si hneď spomenú na lekára, zdravotnú sestru či nemocnicu, tí informovanejší na pána ministra a jeho "reformu." Ale ruku na srdce - koľkí si spomenú na lekárnika?

V SRDCI STAROSTLIVOSTI O VA?E ZDRAVIE
A práve on hrá dnes v zdravotnej starostlivosti vo vyspelej Európe, kam už aj my patríme, kľúčovú úlohu. Možno sa to nezdá, ale práve on je tým zdravotníckym pracovníkom, ktorého stretávate najčastejšie. Lekárnik býva neďaleko Vás, je Vašim susedom. Jeho lekáreň nájdete veľmi ľahko – vo veľkom meste či na vidieku. Vždy je poruke. To však zďaleka nie je jeho jediná výhoda. Rovnako dôležité, ak nie ešte dôležitejšie, je to, že mu môžete dôverovať. V európskych prieskumoch dôveryhodnosti sa lekárnici už dlhodobo umiestňujú na najvyšších priečkach. Jeho rada je vždy presná, ušitá na mieru, a nakoniec, je zadarmo. Jeho úloha teda nespočíva iba vo výdaji liekov predpísaných Vašim lekárom. Liek samotný je iba polovicou úspechu. Je známe, že vo vyspelých krajinách iba polovica pacientov, ktorí sa spoľahnú iba sami na seba, užíva lieky správne. V lepšom prípade to znamená, že prostriedky na lieky, často veľmi drahé, vyjdú navnivoč. V tom horšom to môže viesť až ku závažným komplikáciám vyžadujúcim si hospitalizáciu - a samozrejme ďalšie náklady, ktorým sa dalo predísť. Práve informácia je tou „pridanou hodnotou,“ ktorú Vám ponúka lekárnik. Nezáleží na tom, či sa týka Vášho lieku predpísaného Vašim lekárom, či toho, ktorý Vám lekárnik práve ponúkol na zvýšenú teplotu a kašeľ Vášho dieťaťa či zábudlivosť Vášho starého otca.

Všade v Európe je lekárnik mužom, či častejšie ženou na svojom mieste. Svedčí o tom mnoho skúseností z celého sveta. Lekárnici dnes zavádzajú projekty, ktoré majú pomôcť pacientom s najčastejšími ochoreniami – astma, diabetes, srdcovo-cievne ochorenia - skvalitniť svoj život, či iné, ktoré majú predchádzať rizikám vedúcim k najzávažnejším zdravotným hrozbám dneška – fajčeniu, alkoholu, obezite či AIDS. Ani na Slovensku nechceme zaostávať. Slovenská lekárnická komora, organizácia združujúca všetkých slovenských lekárnikov, pripravila v spolupráci so Svetovou zdravotníckou organizáciou projekt Pýtajte sa svojho lekárnika. Jeho hlavnou úlohou je zlepšiť informovanosť a zvýšiť aktivitu a zainteresovanosť pacienta na vlastnej liečbe. Teda jednoduchšie – naučiť sa ľudí pýtať na svoje lieky, na svoj zdravotný stav a na možnosti jeho zlepšenia práve lekárnika. Pri každej návšteve v lekárni Vás lekárnik oboznámi s tým najdôležitejší, čo by ste o svojich liekoch mali vedieť:

  • Ako a na čo môj liek účinkuje, prečo ho užívam ?
  • Kedy a ako ho mám správne užívať ?
  • Ako dlho ho mám užívať ?
  • akých vedľajších účinkoch a rizikách by som mal vedieť pri užívaní tohto lieku a čo mám robiť, ak sa vyskytnú ?
  • Platia pri užívaní tohto lieku nejaké obmedzenia ? Môžem riadiť motorové vozidlo, fajčiť či konzumovať alkoholické nápoje, ak užívam tento liek ? Môžu sa prípravok užívať v tehotenstve alebo počas dojčenia ?
Najdôležitejšie je však prekonať bariéru, ktorá často oddeľuje osoby pred a za tárou, teda lekárnika a pacienta. A práve tu je kritický bod celej našej snahy. Bez Vášho záujmu je celé naše úsilie márne. Preto Vás prosím, i radím zároveň – pýtajte sa svojho lekárnika ! Rád a ochotne vám poradí vo všetkom, čo sa týka Vašich liekov či zdravotného stavu. Ak spoločne zvládneme toto, môžeme pomýšľať na vyššie méty. Na ozajstnú lekárenskú starostlivosť, ktorá je už vo vyspelej Európe samozrejmosťou. Na meranie krvného tlaku, či stanovovanie hladín cholesterolu či cukru v krvi jednoducho, rýchlo a presne v lekárni, na liekové prehľady, teda zhodnotenie kombinácie všetkých liekov, ktoré užívate, lekárnikom, či opakovaný výdaj Vašich liekov lekárnikom bez potreby návštevy u lekára. Na všetky tie „maličkosti,“ ktoré tak zjednodušujú život.

Takže, dovidenia a do „pýtania sa“ v lekárni !


Čítajte ďalej...
PREHĽAD ČÍSLA
   
 ODPORÚČAME
Prepočítané konverzným kurzom
1 EUR = 30,1260 SK
VIAC TOVAROV »   


Copyright © 1996-2019 ComorraPharm s.r.o.
© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.
Články sú aktualizované a upravované publikačným systémom IPSA2002.