Apothéka.sk
Spravodajstvo z EÚTlačové správy Bolesť Cestovanie Editorial Informačné technológie ComorraPharm sro. Liečivé rastliny - Fytoterapia Medicínska história Medicínska technika Novinky Očkovanie Odborník radí Predstavujeme Vám… Prevencia Psychológia, neurológia Rodinný lekár Rozhovory Trendy v Európe Ústna hygiena Veterinárna sekcia Vitamíny, minerály a potravinové doplnky Vývoj & trendy vo farmácii Vývoj v medicíne Zákony, poisťovne Zdravá krása Zdravá racionálna výživa Zdravotnícka legislatíva Zdravý pohyb Zdravý životný štýl Životné prostredie

Informácie o produktoch Kompilácia, rešeršná práca Pôvodný článok PR článok - platená inzercia Preklad Vyhlásenia, Informácie, Výzvy

2011 / 4, 3, 2, 1
2010 / 4, 3, 2
2009 / 4, 3, 2, 1
2008 / 4, 3, 2, 1
2007 / 4, 2
2006 / 3, 1
2005 / 4, 3, 2, 1
2004 / 4, 3, 2, 1
2003 / 4, 3, 2, 1
2002 / 4, 3, 2, 1
2001 / 4, 3, 2, 1
2000 / 4, 3
Informačné technológie

Martin Jelínek, Petr Květon, Dalibor Vobořil
Testování v psychologii
9,77 EUR
(294,33 SKK)
Stephen R. Covey
To nejdůležitější na první místo
19,02 EUR
(573,00 SKK)
Radka Hrevušová, Iva Trhoňová
Pekárnománie
10,81 EUR
(325,66 SKK)
Prepočítané konverzným kurzom 30,1260 SK = 1 EUR
Práve čítate číslo 2004/3 - Trendy v Európe - Pôvodný článok
štvrtok, 18. November 2019 | dátum ostatnej aktualizácie: 10. Marec 2012 9:10

Zaobstarávanie liekov cestou internetu v Nemecku
Norbert Répás, ComorraPharm sro. - Komárno - 17.10.2004

Ktoré hybné sily udávajú rytmus a dynamiku zásielkového obchodu liekov na nemeckom trhu? Kladenie takejto otázky opodstatňuje jednak Zákon o modernizácii uzákonených nemocenských poistení, ktorý vstúpil do platnosti 1. januára 2004, jednak skutočnosť, že od deväťdesiatych rokov minulého storočia, pokúšali sa na nemecký trh prebojovať silné zahraničné zásielkové lekárne a do tretice, v súčasnom období je možné sledovať trend vyššej účasti domácich zásielkových lekární na nemeckom trhu.

Zaobstarávanie liekov cestou internetu – Nemecko
1. Úvod – základné pojmy

Zásielkový obchod je v podstate rozšíreným rozmerom ambulantného, klinického a stacionárneho (klasického) obchodu. Jeho charakteristikou je oproti trom spomenutým formám to, že dopyt a ponuka sa odohrávajú prevažne v mediálnej forme (katalóg, fax, internet). Klient, predajné miesto, predávajúci a tovar sú spojené cez virtuálny priestor. Medzi objednávkou a dodávkou tovaru nastáva časové oneskorenie podmienené samotným systémom. V takomto prípade sa obchod uzatvára pomocou elektronických nástrojov. Je veľmi pravdepodobné, že najideálnejším nosným médiom pre ponuku bude vo virtuálneho priestore internet a pre odovzdanie objednávok fax alebo telefón. Na základe informácií najväčšej on-line lekárne DocMorris na nemeckom trhu sa na ponuku na 100% využíva internet a 80% objednávok sa odovzdáva cez fax, telefón alebo poštou (1) a len 20% priamo cez internet.

Neprehliadnite

2. Trendy na nemeckom trhu

Obrovské možnosti zásielkového obchodu s liekmi a zásadný trend znazorňuje strategické smerovanie jedného z najväčších európskych zásielkových obchodov. KarlstadtQuelle, najväčšia sieť obchodných domov v Európe, sa pred niekoľkými rokmi dostala do zložitej finančnej situácie. Svoju zlú ekonomickú situáciu sa rozhodla riešiť výmenou šéfa Wolganga Urbana, ktorého zmluva bola predĺžená v septembri 2003 až do roku 2009 za Christopha Achenbacha. KarstadtQuelle realizuje 90% svojich tržieb na nemeckom trhu. Jeho zisk klesol v prvom kvartáli 2004 o 4,4% oproti rovnakému obdobiu  roku 2003 a straty predstavovali zhruba 171 miliónov €. (2) Predstaventstvo spoločnosti KarstadtQuelle sa pod vedením nového šéfa rozhodlo o „radikálne zoštíhlenie“. V praxi to znamená zatvorenie väčšiny nákupných centier a v najhoršom prípade zrušenie vyše 20 tisíc pracovných miest. Spoločnosť „KarstadtQuelle“ chce vrámci úsporných opatrení predať až 77 zo svojich 181 nákupných centier. Najväčšia európska sieť obchodných domov sa taktiež chce zbaviť špecializovaných predajní Runners Point, Sinn Leffers, Wehmeyer a Golf House ponúkajúcich značkovú športovú obuv alebo luxusné odevy. (3) Nový šéf sa rozhodol aj za predaj podielov Hypotekenbank a IT spoločnosti Itellium, za zlúčenie niekoľkých „call centier“ a za prepustenie 8.500 zamestnancov. (4) Vedenie spoločnosti ohlásilo aj vystúpenie zo spoločného projektu s americkou sieťou kaviarní „Starbucks“ a ukončenie vyše 70-ročnej tradície katalógov Quelle. (5) Spoločnosť má zachrániť vstup do obchodovania s liekmi (cez nákup podielu v on-line lekárni www.mycare.de ), koncentrácia na internetový obchod (6),(7),(8) a rozšírenie zásielkových firiem Quelle a Neckermann do strednej a východnej Európy. Cena transformácie sa odhaduje na takmer jeden a pol miliardy eúr a prvé pozitívne výsledky sa očakávajú už na budúci rok.

Začiatkom júla ohlásili média ďaľšiu správu o oživení nemeckého zásielkového obchodu s liekmi. Internetová lekáreň DocMorris, jedna z najväčších zásielkových lekární Európy, ohlásila, že jej obrat do konca júna 2004 bol o 12 miliónov € vyšší ako celý minuloročný obrat. Ralf Däinghaus, zakladateľ a šéf zásielkovej lekárne DocMorris, odhaduje obrat v roku 2004 na 140 miliónov € a v roku 2005 na 230 miliónov €. (9)

Obchodovanie s liekmi cez internet v Nemecku posilnilo aj rozhodnutie Európskeho súdneho dvora zo dňa 11.12.2003 vo veci nákupu voľne predajných liekov. Toto rozhodnutie sa vzťahuje na všetky členské krajiny Európskej únie a na základe neho bude možné nakupovať voľne predajné lieky cez internet, aj u nás na Slovensku. Európska komisia privítala rozhodnutie súdu. Hovorca Európskej komisie Jonathan Todd povedal: „Myslím si, že to odráža rovnováhu medzi ochranou ľudského zdravia a vnútorného trhu“. Európsky súdny dvor takto rozhodol v spore medzi nemeckou asociáciou Deutscher Apothekerverband eV. a holandskou zásielkovou lekárňou DocMorris NV. V rozhodnutí súdu sa uvádza, že výhrady Nemecka k predaju voľne predajných liekov cez internet alebo na dobierku boli neoprávnené vzhľadom na to, že zákazníci dostali pri kúpe náležité informácie a poučenie o užívaní lieku. Avšak podľa rozhodnutia nie je možné cez internet realizovať predaj liekov vtedy, keď to taxatívne zakazuje národná legislatíva čelnskej krajiny EÚ. (10),(11),(12)

Posun v ochote nemeckých lekárníkov vstúpiť do zásielkového predaja liekov dokazuje aj to, že koncom roku 2003 prejavilo snahu o spoluprácu s DocMorris v oblasti sprostredkovania obchodu vyše 100 lekární. (13)

Koncom marca 2004 sa stal www.aponet.de oficiálnym zdravotníckym portálom nemeckých lekárnikov. „Vďaka počítačom a novým technológiam sa permanentne usilujeme o spevnenie našej poradenskej a služobnej ofenzívy“ povedal Heinz Günter Wolf, viceprezident Spolkového združenia nemeckéch lekárenských zväzov (Bundesvereinigung Deutscher Apothekerverbände). Portál sa od 30. apríla môže pochváliť tzv. vyhľadávačom lekární pre mobilné telefóny a on-line objednávacím systémom liekov pre konečného spotrebiteľa. Do projektu sa zapojilo 21.000 lekární, čo je obrovskou výhodou pre pacienta, pretože objednávku spracuje členská lekáreň aponetu, ktorá je pacientovi najbližšia. (14)

Renomovaný týždenník Stern nedávno podal správu o združovaní nemeckých lekární do tzv. franchise-systémov, pomocou ktorých chcú lekárnici čeliť vlne zahraničných zásielkových obchodov. (15)

Najväčší reťazec drogérií v Nemecku (Drogeriekette DM) sa od júna 2004 tiež usiluje o vstup na nemecký trh s liekmi. Vo svoijich severorínsko-vestfálskych filiálkach začala ponúkať službu podobnú fotoslužbe. Pacient odovzdá recept a jeho lieky sú pripravené na odber do 72 hodín za lukratívnych finančných podmienok. (16),(17)

Vstup na zásielkový trh s liekmi ohlásil aj Internetový obor eBay (www.ebay.com), a pacientom sľubuje, že jeho ceny budú priemerne o 15% nižšie ako u konkurencie. (18)

Od roku 2004 sa nemecký spotrebiteľ môže tešit dvom on-line porovnávacím systémom, ktoré na základe zadaných kritérií pre voľbu lieku vyhľadajú najlacnejšiu alternatívu, zobrazia príslušnú zásielkovú lekáreň a v prípade súhlasu klienta rovno sprostredkujú objadnávku. (www.medipreis.de, www.medpreis.de)


3. Zákonné opory nemeckého zásielkového obchodu

Uvoľnenie nemeckého trhu liekov pre zásielkovú službu podmieňuje zákonodarca niekoľkými zákonmi. (19),(20),(21),(22),(23) Najdôležitejšie usmernenia môžeme zhrnúť nasledovne:

 • Zásielkovú lekáreň môže prevádzkovať len legálne fungujúca lekáreň, ktorej povolenie bolo vydané príslušnými orgánmi a má tzv. „kamennú“ podobu.
 • Zásielková lekáreň musí ponúkať na svojom nosnom médiu (internet alebo katalóg) kompletný, zákonom povinne stanovený sortiment liekov a v prípade objednávky ich musí zabezpečiť a dodať.
 • Objednávka musí byť vybavená najneskôr do dvoch dní po obdržaní objednávky.
 • V prípade nezastihnutia klienta lekáreň musí zabezpečiť tzv. sekundárne doručenie liekov na vlastné náklady.
 • Zásielková lekáreň ručí za nepoškodenie liekov počas rozvozu.
 • Prevádzka zásielkovej služby musí byť spojená s poradenskou činnosťou zabezpečenou obvyklými komunikačnými kanálmi (telefón, email), v úradnom, tj. v nemeckom jazyku a musí byť verejnosti prístupná počas bežnej pracovnej doby.
 • Samozrejme zásielková lekáreň musí spĺňať a zohľadniť všetky ostatné zákony, ktorými zákonodarca reguluje sféru e-commerce a zásielkové obchody. (24)

Ďalšie podrobnosti popisuje hodnotiaca správa Nemeckej priemyselnej a obchodnej komory (25) a prípadová inkrustrácia (štúdia) východísk e-commerce pre lekárne od Nemeckého inštitútu pre prieskum obchodu a trhu. (26)

Dohľad nad prevádzkou zásielkových lekární v Nemecku, medzi inými, zabezpečuje aj silná Nemecká iniciatíva spotrebiteľov. (27)


4. Zásobovanie nemeckých pacientov liekmi z európského hospodárskeho priestoru.

Prijatím zákona o modernizácii uzákonených nemocenských poistení (GKV Modernisierungsgesetz) sa v Nemecku od 01.01.2004 zrušil zákaz zásielkového zásobovania obyvateľov liekmi, ktorých predaj bol umožnený len v lekárňach. Zároveň sa uvoľnila aj regulácia doteraz veľmi prísneho dovozu liekov na spolkové územie. Zásadne môže každá lekáreň s trvalým sídlom v európskom hospodárskom priestore zásobovať nemeckých pacientov liekmi. Nemecký zakonodarca sa cez obmedzujúce rámcové podmienky snažil zabezpečiť svojím občanom najvyššiu možnú liekovú bezpečnosť a pre nemecké lekárne, a tým aj pre nemeckých lekárnikov, zachovať trvalo udržateľnú konkurencieschopnosť. Najspornejšou otázkou je rozsah platnosti o nariadení cien liekov (tzv. Arzneimittelpreisverordnung) pre záhraničné lekárne (podmienka trvalého sídla záhraničnej lekárne v európskom hospodárskom priestore platí v celej kapitole!!!). Najdôležitejšie predpisy môžeme zhrnúť nasledovne:

 • Import liečivých prostriedkov na spolkové územie reguluje Zákon o liečivách. (28) Jeho prvý odsek umožňuje od 01.01.2004 zásobovanie nemeckých konečných spotrebiteľov liekmi z európskeho zahraničia.
 • Predpokladom takéhoto zásobovania je platná registrácia lieku na nemeckom trhu. Registráciu povoluje nemecký štátny ústav pre kontrolu liečiv (Bundesinstitut für Arzneimittel und Medizinprodukte (BfArM)) alebo Európska agentúra pre posúdenie liečivých prípravkov. Obchodovanie s liečivom registrovaným len národným štátnym ústavom pre kontrolu liečiv v krajine pôvodu je zakázané!
 • Oprávnenie pre zasielkový obchod musí získať záhraničná lekáreň od príslušných nemeckých orgánov. (29)
 • V prípade, že národné zákony v krajine pôvodu zásielkového obchodu sú v zhode s príslušnými nemeckými zákonmi, záhraničná zásielková lekáreň sa nemusí uchádzať o vydanie nemeckého povolenia. Zhodu národných legislatív v pravidelných časových odstupoch skúma Spolkové ministerstvo zdravotníctva a sociálneho zabezpečenia. Výsledky skúmania potom zverejňuje v tzv. prehľadovej správe o členoch európskeho hospodárskeho priestoru. V praxi to znamená, že keď v krajine pôvodu je prevádzkovanie zásielkovej lekárne taxatívne zakázané, záhraničná zásielková lekáreň sa musí uchádzať o povolenie v Nemecku.
 • Zásielková lekáreň musí spĺňať všetky prislúchajúce nemecké zákonné predpoklady. (viď. 3. kapitolu)
 • Doposiaľ nebola objasnená sporná otázka, či sa na importované liečivá vzťahujú predpisy nemeckej liekovej cenotvorby (Arzneimittelpreisverordnung - AMPreisV). Napríklad rozhodnutie štvrtého civilného senátu najvyššieho krajinského súdu v Hamme zo dňa 21.09.2004 (30) hovorí o tom, že cenotvorba liečiv dodávaných na nemecký trh zahraničnými zásielkovými lekárňami nepodlieha predpisom nemeckej liekovej cenotvorby. (31) Opačný názor obhajuje profesor frankfurtskej vysokej odbornej školy, prof. Dr. H.J. Meyer, ktorý tvrdí, že na územý Nemecka môžu platiť len predpisy nemeckej liekovej cenotvorby a zahraničné zásielkové lekárne sa musia týmto predpisom podriadiť. (32)

5. Potenciál nemeckého zásielkového trhu s liekmi

Štatistické zistenia hovoria o tom, že 26% až 45% nemeckých spotrebiteľov by chcelo v budúcnosti využiť nákup liekov cez internet. (33),(34) Nemecké zásielkové lekárne by sa mali silnejšie etablovať na nemeckom trhu až v roku 2005. (35) Odhadovaný podiel elektronického obchodu na celkovom obrate s liekmi by sa mal v roku 2010 pohybovať v pásme od 13% do 26%, (36) čo je v zhode s americkými štatistickými zisteniami z roku 2001. (37) Kvôli počítačovej negramotnosti, chýbajúcej technickej infraštruktúre domácností alebo kvôli možným bezpečnostným úvahám konečného spotrebiteľa vypadáva v súčasnosti z elektronického odbytového kanála až 67,8% nemeckého obyvateľstva. (38)

6. Morfologický model nasadenia nemeckého obyvateľstva v liekovom zásielkovom obchode

Relevantné aspekty zaobstarávania liekov cez internet v Nemecku sa zisťovali na základe štatistických vyhodnotení. Výsledok je znázornený v morfologickom modeli na obrázku č. 2. (26)


obr. č. 2 - Morfologický model nasadenia nemeckého obyvateľstva v liekovom zásielkovom obchode
(podľa lit. č. 26)

7. Dôveryhodné zretele zásielkových lekární

Jedna z najdôležitejších kritérií, ktoré sa najväčšou váhou podieľajú na získavaní dôvery nemeckých klientov, sú záruky. (39) Záruky sa väčšinou sústredia na nasledovné oblasti:
 • Záruka anonymity spotrebiteľa. Prenos údajov medzi zásielkovou lekárňou a užívateľským počítačom by mal prebiehať cez protokol https a identita prevádzkovateľa zásielkovej lekárne by sa mala overiť certifikačnou autoritou, ako napr. VeriSign, Thawte alebo Comodo. Takýto certifikát vlastní väčšina nemeckých zásielkových lekární.
obr. č. 3 - Značky vydávané SSL certifikačnými autoritami
 • Záruka možnosti stornovania objednávky a záruka kontroly orgánmi EÚ. Na dodržanie európskeho kódexu správania sa podnikateľov v oblasti B2C (40) (Business To Commerce, predaj tovaru alebo služieb cez internet konečnému spotrebiteľovi) dohliada v Nemecku tzv. Nemecká obchodná ustanovizeň európskeho systému značky kvality - „kontrolovaná on-line predajňa“ (41), ktorá pre zásielkové lekárne zároveň vydáva aj značku kvality. Počet zásielkových lekární v Nemecku, ktoré už získali takúto značku kvality, je 10.

obr. č. 4 - európska značka kvality „Kontrolovaná on-line predajňa“


obr. č. 5 - nemecká značka kvality „Kontrolovaná on-line predajňa“


Tabuľka č. 1. - Zoznam zásielkových lekární a vital shopov, ktorým bola prepožičaná značka kvality „Kontrolovaná on-line predajňa“ od Nemeckej obchodnej ustanovizne pre európsky systém značky kvality


obr. č. 6 - značka kvality „Vierohodná predajňa“
 • Záruka bezpečnej platby a vrátenia peňazí pri elektronických platbách. O túto oblasť sa v Nemecku stará a značky kvality „Vierohodná predajňa“ vydáva spoločnosť Trusted Shops so sídlom v Kolíne.(42)

obr. č. 7 - značka kvality AFGIS
 • Záruka dohľadu dodržiavania správnej lekárenskej praxe pre zásielkové lekárne. Vznik Akčného fóra zdravotníckych informačných systémov (AFGIS) (43) bol podporovaný Spolkovým ministerstvom zdravotníctva a sociálneho zabezpečenia. Jeho hlavnou úlohou je dohľad nad nemeckými zdravotníckymi informačnými systémami, vrátane zásielkových lekární. AFGIS je garantom toho, že
  • sa reklama správne oddelí od predávaných produktov,
  • zverejnené informácie o liekoch zodpovedajú skutočnostiam,
  • dáta permanentne obnovujú,
  • prejav zásielkovej lekárne na internete bude užívateľom prívetivý a pod.

obr. č. 8 - jedna z možných značiek kvality ISO9001
 • Záruka riadenia kvality. Jedná sa o systém riadenia kvality ISO 9001 (pozri zoznam certifikovaných nemeckých lekární, lit.: 44), ktorá je medzinárodnou normou na:
  • definíciu požiadaviek na systémy manažerstva a kvality,
  • podporu prijatia procesného prístupu,
  • podporu neustáleho zlepšovania (tzv. PDA cyklus) sa firmy,
  • procesy riadiace infraštruktúru firmy,
  • procesy riadiace pracovné prostredie,
  • systémovú optimalizáciu,
  • audit, analýzu údajov, nápravné- a preventívne činnosti.

8. Literatúra

1. Doc Morris fürchtet keine Konkurrenz aus Deutschland, Deutsche Apotheker Zeitung (DAZ), r. 144., rok 2004, zošit 6., strana 26.
2. KarstadtQuelle feuert den Boss (Europas größter Warenhaus- und Versandkonzern sucht einen Weg aus der Krise.), DiePresse.com, 18.05.2004,
http://diepresse.at/textversion_article.aspx?id=422484 , navštívené dňa 29.09.2004
3. Alexander Kurtanský, Berlín: Quelle zoštíhľuje, Slovenský rozhlas, odznelo 29.09.2004 - 08:31,
http://www.slovakradio.sk/portal/rss_test/main.php?act=ukazSpravu&spravaID=10504 , navštívené dňa 10.10.2004
4. Bei KarstadtQuelle geht es ums Überleben (Zur Sanierung des defizitären Handelskonzerns KarstadtQuelle sollen statt 4500 nun 8500 Stellen gestrichen werden.), DiePresse.com, 27.09.2004,
http://diepresse.at/textversion_article.aspx?id=444509 , navštívené dňa 28.09.2004
5. Aus für Quelle-Katalog: Radikalkur soll KarstadtQuelle wieder fit machen (Handelsriese kündigt Abgabe oder Schließung von 92 Häusern an - Tiefste
Einschnitte in der Firmengeschichte - Versandhaus-Katalog wird eingestelt), DerStandard.at, 28.09.2004,
http://derstandard.at/druck/?id=1806899 , navštívené dňa 28.09.2004
6. KarstadtQuelle steigt in Internethandel mit Medikamenten
ein (Nach geplatztem Einstieg bei Internet-Apotheke Doc Morris nun doch Online-Handel von Medikamenten), SerStandard.at, 02.06.2004,
http://derstandard.at/druck.asp?id=1683089 , navštívené dňa 08.06.2004
7. Christian Lipicki, Karstadt eröffnet Internet-Apotheke (Kunden des Versandhauskonzerns können online bis zu 30 Prozent bei Medikamenten sparen / Verbraucherschützer raten zur Vorsicht), Berliner Zeitung, 03.06.2004, strana 11.
8. Quelle setzt auf Internet und Handy-SMS, DiePresse.com, 11.07.2003,
http://diepresse.at/textversion_article.aspx?id=365626 , navštívené dňa 28.09.2004
9. Florian Eder, Versandapotheke DocMorris macht Umsatzsprung (Zum Halbjahr wurde das Ergebnis des vergangenen Jahres der Versandapotheke DocMorris
noch übertroffen. Versandapotheken sind seit diesem Jahr auch in Deutschland erlaubt.), Financial Times Deutschland, 06.07.2004,
http://www.ftd.de/ub/di/1088837547957.html navštívené dňa 29.09.2004
10. JUDGMENT OF THE COURT of 11 December 2003, in Case C-322/01 (Reference for a preliminary ruling from the Landgericht Frankfurt am Main): Deutscher Apothekerverband eV v 0800 DocMorris NV, Jacques Waterval, Official Journal of the European Union, C 47/5, 21.2.2004
11. Freie Bahn für rezeptfreie Medikamente, Europäischer Gerichtshof hebt deutsches Verbot des Online-Handels teilweise auf, Der Standard, Wien, 15.12.2003
12. Súd schválil nákup voľne predajných leikov cez internet, itel.sl, 13.12.2003,
http://www.itel.sk/clanok.php?clanok_id=2735 , navštívené dňa 13.10.2004
13. Markus Schmid, Apotheke online (Gut drei Monate vor dem Start des Medikamenten-Versandhandels in Deutschland umwirbt die niederländische Online-Versandapotheke DocMorris deutsche Apotheker mit einem neuen Kooperationsmodell), ebusiness.de, 17.09.2003,
http://www.e-business.de/texte/8967.asp navštívené dňa 20.04.2004
14. Apothekerportal mit neuen Serviceangeboten, Virtueller Runder Tisch ZUKUNFT GESUNDHEIT,
http://www.runder-tisch.net/index.php?art_id=2764&layout_id=20 , navštívené dňa 24.09.2004
15. správa DPA, Günstige Medikamente durch Zusammenschluss (Ein Franchise-System für Apotheken soll den durch den Medikamenten-Versandhandel angeschlagenen deutschen Apotheken Linderung verschaffen. Auch für den Verbraucher könnte das Konzept Vorteile bieten), Stern.de, 23.9.2004,
http://www.stern.de/wirtschaft/unternehmen/meldungen/index.html?id=530038 , navštívené dňa 28.09.2004
16. Eike Petering, Inside Business: Aspirin vom Metzger (Die Drogeriekette DM kämpft darum, in ihren Filialen Medikamente anbieten zu dürfen – die Apotheker fürchten, dass bald jeder Arzneimittel verkaufen kann), Financial Times Deutschland, 08.09.2004
http://www.ftd.de/ub/di/1094280027913.html , navštívené dňa 29.09.2004
17. správa DPA, AFX, Drogerie dm mischt im Medikamenten-Geschäft mit - Test in NRW, de.biz, 09.06.2004,
http://de.biz.yahoo.com/040609/36/42hpk.html , navštívené dňa 12.06.2004
18. Florian Eder, Ebay: Letzte Hürde zum Medikamentenhandel genommen (Im Internetkaufhaus Ebay können Kunden jetzt auch Medikamente kaufen. Am Donnerstag werden die ersten Angebote freigeschaltet), Financial Times Deutschland, 21.07.2004,
http://www.ftd.de/ub/di/1090154458380.html , navštívené dňa 29.09.2004
19. §11a und § 11 b sowie § 21 ApoG (Apothekengesetz)
20. § 4 und § 17 ApBetrO (Apothekenbetriebsordnung)
21. § 1 und § 8 HWG (Heilmittelwerbegesetz)
22. §43, §73, §95 und §97 AMG (Arzneimittelgesetz)
23. Graefe, T., Kaeding, N., Glöckler, C., Arzneimittelversand nach neuem Recht (Teil 1), Deutsche Apotheker Zeitung (DAZ), r. 143., rok 2003a, zošit 46., strana 68-70
24. Graefe, T., Kaeding, N., Glöckler, C., Arzneimittelversand nach neuem Recht (Teil 6), Deutsche Apotheker Zeitung (DAZ), r. 143., rok 2003c, zošit 51-52., strana 77-79
25. Rainer Schätzle, Arzneimittel-Versandhandel im Internet in Deutschland ab 2004 zulässig, INDUSTRIE- UND HANDELSKAMMER, NORDSCHWARZWALD, Dr. Brandenburg Straße 6, 75173 Pforzheim - Postfach 920, 75109 Pforzheim, 20.04.2004 (Hodnotiaca správa Nemeckej priemyselnej- a obchodnej komory, podrobnejšie informácie: IHK Nordschwarzwald, Assessor Rainer Schätzle
26. Wilke, Kai, Versandhandel und E-Commerce für Apotheken (ein fallspezifischer Ansatz für einen alternativen Vertriebsweg aus Nachfragersicht), Handel im Fokus - Mitteilungen des Instituts für Handelsforschung, ročník 56. rok 2004, zošit II. (Mai), strana 122-133
27. Selbstmedikation per Mausklick (Verbraucher Initiative testete Online-Apotheken), verbraucher.org, 20.02.2004,
http://www.verbraucher.org/index.php/aid/794 , navštívené dňa 14.07.2004
28. §73 AMG (Arzneimittelgesetz)
29. §1 ApoG (Apothekengesetz)
30. 4. Zivilsenat des OLG Hamm, Urteil vom 21.09.2004 (Az: 4 O 74/04), Apotheker aus Münster vs. DocMorris, Verstoß gegen das Wettbewerbsrecht

31. Deutsche Apotheker Zeitung (DAZ), č. 4/2004, strana 88
32. I. Mahlein, Ch. Glökler, Arzneimittelversand aus dem Europäischen Ausland: Welche der in Deutschland geltenden Anforderungen sind zu beachten? , Advokátska kancelária: Graefe Rechstanwählte, štúdia č. 1083-02 zo dňa 22.09.2004
33. e-Commerce-Umsatz 2004: 13 Milliarden Euro erwartet, iHDE online,
http://www.einzelhandel.de , správa zo dňa 19.11.2003, navštívené dňa 10.12.2003
34. Umfrage gibt Versand scheinbar große Chancen, Pharmazeutische Zeitung., vyd. 148.., rok 2003, zošit 50., strana 13.
35. Wick, G., Becker, W., Brückner, Der deutsche Arzneimittelmarkt 2010 – Neue Strategien zur Steigerung der Wettbewerbsfähigkeit, r. 2001, strana 14-15.

36. Riehm, U., Petermann, T., Orwat, C., E-Commerce in Deutschland, Berlin 2003, strana 152.
37. Cap Gemini Ernest & Young: Versandhandel mit Arzneimitteln in den USA – ein Modell für Deutschland?, Berlin 2002, strana 19-21.
38. J Electronic Media Sales GmbH.: Online Reichweiten Monitor 2003 II, Hamburg 2003, strana 10., 40.
39. Benito Arrunada, Quality safeguards and regulation of online pharmacies, Health Econ. 13, rok 2004, strana 329–344
40. Der Europäische Verhaltenskodex wurde von der Euro-Label-Organisation,
http://www.euro-label.com/euro-label/ControllerServlet;jsessionid=63052408B1E082990424E2C733753000?lg=de&to=welcome&tc=classic2&z2Page=eurococ&z3Page=blank&tradersQueryParam2=1 , navštívené dňa 14.10.2004
41. EuroHandelsinstitut als Träger des Euro-Label-Systems "Geprüfter Online-Shop",
http://www.shopinfo.net/euro-label_deutschland.shtml , navštívené dňa 14.10.2004
42.
http://www.trustedshops.de/ , navštívené dňa 14.10.2004
43.
http://www.afgis.de/qualitaetssicherung.php , navštívené dňa 14.10.2004
44.
http://www.medinfo.de/index.asp?r=744&thema=Online-Apotheken , navštívené dňa 17.10.2004

Čítajte ďalej...
PREHĽAD ČÍSLA
   
 ODPORÚČAME
Prepočítané konverzným kurzom
1 EUR = 30,1260 SK
VIAC TOVAROV »   


Copyright © 1996-2019 ComorraPharm s.r.o.
© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.
Články sú aktualizované a upravované publikačným systémom IPSA2002.