Apothéka.sk
Spravodajstvo z EÚTlačové správy Bolesť Cestovanie Editorial Informačné technológie ComorraPharm sro. Liečivé rastliny - Fytoterapia Medicínska história Medicínska technika Novinky Očkovanie Odborník radí Predstavujeme Vám… Prevencia Psychológia, neurológia Rodinný lekár Rozhovory Trendy v Európe Ústna hygiena Veterinárna sekcia Vitamíny, minerály a potravinové doplnky Vývoj & trendy vo farmácii Vývoj v medicíne Zákony, poisťovne Zdravá krása Zdravá racionálna výživa Zdravotnícka legislatíva Zdravý pohyb Zdravý životný štýl Životné prostredie

Informácie o produktoch Kompilácia, rešeršná práca Pôvodný článok PR článok - platená inzercia Preklad Vyhlásenia, Informácie, Výzvy

2011 / 4, 3, 2, 1
2010 / 4, 3, 2
2009 / 4, 3, 2, 1
2008 / 4, 3, 2, 1
2007 / 4, 2
2006 / 3, 1
2005 / 4, 3, 2, 1
2004 / 4, 3, 2, 1
2003 / 4, 3, 2, 1
2002 / 4, 3, 2, 1
2001 / 4, 3, 2, 1
2000 / 4, 3
Informačné technológie

Angela Barloweová
Novofundlandský pes
10,06 EUR
(303,07 SKK)
Dean Mackey
Letadélka
17,31 EUR
(521,48 SKK)
Hanka Osuská
Zábavné krížovky 1
2,84 EUR
(85,56 SKK)
Prepočítané konverzným kurzom 30,1260 SK = 1 EUR
Práve čítate číslo 2004/4 - Liečivé rastliny - Fytoterapia - Kompilácia, rešeršná práca
štvrtok, 18. November 2019 | dátum ostatnej aktualizácie: 10. Marec 2012 9:10

Antibiotiká v rastlinnej ríši
Mgr. Katarína Haris, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 18.12.2004

Antibiotiká patria medzi najväčšie vynálezy 20. storočia. Prešli obrovským vývojom vo farmaceutickom priemysle a v liečení. Slovo antibiotikum sa skladá z dvoch časti: anti-proti a bios-život. To znamená, že pôsobia proti životu mikroorganizmov. Antibiotiká sú také látky, ktoré syntetizujú mikroorganizmy a už v nízkej koncentrácii zastavujú vývoj iných mikroorganizmov alebo ich likvidujú.

Antibiotiká v rastlinnej ríši
Prvé dokumentované antibiotikum sa spája s menom Fleming ( 1928 ). On totiž zistil, že jedna plieseň vytvára látku, ktorá ničí niektoré baktérie. Flemingov spolupracovník Thom identifikoval pleseň ako Penicillium Notatum. Podľa toho Fleming pomenoval protibakteriálnu látku penicillin.

Existujú aj také baktericídne látky, ktoré nevznikajú pomocou mikroorganizmov, ale prostredníctvom vyšších rastlín. Tieto látky majú rôzny chemický charakter a volajú sa fytoncidy.

Cesnak, Allium sativum
Jednou z najznámejších antibakteriálnych látok v rastlinnej ríši je obsahová látka v cesnaku, ktorá v 1% roztoku zničí baktérie Staphyloccus a Diphteria. Strúčky cesnaku sa používajú už tisíce rokov na liečenie. Cesnak, cibuľa a rumanček boli považované v minulosti za najúčinnejšie liečivé rastliny. Starovekí rímski vojaci dostávali cesnak na povzbudenie bojového nadšenia a v Egypte robotníci pri stavbe pyramíd ako prevenciu proti epidémiám.

Účinná látka cesnaku je páchnuci komplex zlúčenín so sírou. Čerstvá cibuľa cesnaku obsahuje nevonnú, antibioticky neúčinnú prekurzorovú látku, aliín. Antibakteriálny účinok cesnaku vznikne pri premene aliínu na alicín pomocou enzýmu alináza pri drvení alebo destiláciou vodou. Alicín má silný cesnakový pach. Je veľmi účinný proti mnohým baktériám a proti chorobám zapríčinenými nižšími hubami. Obsahuje ešte celý rad dôležitých látok, ako napr. vitamíny A, B1, B2, C, jód a aminokyseliny.

Použitie: Svojim antibakteriálnym pôsobením priaznivo ovplyvňuje črevnú flóru a znižuje krvný tlak. Je antiseptikom, pôsobí proti kŕčom, ovplyvňuje tvorbu žlče, a preto je vhodný aj proti črevným parazitom.

Cibuľa, Allium cepa
Obsahové látky sú podobné ako u cesnaku. Enzýmové štiepenie sa odohráva ako pri aliíne u cesnaku. Cibuľa obsahuje ešte kyselinu propenylsulfénovú, ktorá dráždi na slzenie. Slzotvorná zlúčenina a jej štiepne produkty ( propiónaldehyd ) sa začínajú používať na liečbu astmy. Kuchynská cibuľa má podobné účinky ako cesnak, znižuje hladinu krvného cukru, pôsobí proti parazitom, má antiseptické, močopudné a žlčotvorné účinky.

Vlkovec obyčajný, Aristolochia clematitis
Vlkovec je burinou viníc a záhrad teplejších oblastí. Silne zapácha. Rastlina obsahuje kyselinu aristolochiovú, silicu, triesloviny. Kyselina aristolochiová je známa od r. 1963, vtedy ju objavil a pomenoval vedec Möss. Soľ tejto kyseliny sa používa ako adjuvant, nakoľko zvyšuje účinnosť syntetických antibiotík, a má schopnosť pohlcovať baktérie. V súčasnosti sa robia pokusy na rozpoznanie antivírusového účinku vlkovca.

Pozor! Vo vyšších dávkach vyvoláva silné menštruačné krvácanie a v gravidite môže zapríčiniť aj potrat. Aplikácia vlkovca patrí výlučne do rúk lekára.

Aromatické silice - prchavé látky
Jednou z najdôležitejších skupín antibakteriálnych látok pochádzajúcich z rastlín sú aromatické silice. Aromatická silica je tekutina, ktorá sublimuje pri izbovej teplote. Vyrába sa pomocou destilačných procesov z rôznych časti rastlín. Môže sa nachádzať v listoch, v kvetoch, v plode, v semenách a v koreňoch. Už starovekí čínski lekári poznali liečebnú silu prchavých látok. Tvrdili, že zlúčeniny majú priaznivý vplyv na telo, na mozog a na dušu. Voňavé podnety sa dostanú do lymbického centra mozgu, ktorý nazývame aj ako „ mozog citov“. Ovplyvňuje naše životné funkcie, naše city a udržuje pomer medzi strachom a túžbou. Po vdýchnutí aromatických olejov dochádza aj k zmene fyziologických funkcií. Je známe, že vôňa citrónu znižuje pulz a levanduľová vôňa znižuje tonus svalov.

Kapucínka väčšia, Tropeolum majus
Plazivá trváca bylina so 30-80 cm dlhou stonkou. Kvety sú nápadné, ostrohovité, oranžovožlté. Všetky časti kapucínky obsahujú asi 0,003% prchavých látok, a pôsobia aj v najmenšej koncentrácii na 46 kmeňov baktérií Staphylococus pyogenes, taktiež na Escherichia coli, Proteus vulgaris, atď. Aromatická silica kapucínky sa využíva ako dezinficiens močových ciest, má priaznivé účinky pri zápaloch obličiek a močového mechúra a je účinná pri chrípkových ochoreniach.

Eukalyptus guľatoplodý, Eucalyptus globulus
Eukalyptus je vždyzelený, rýchlo rastúci strom. Môže dosiahnuť až 120-150 metrov. Nakoľko listy sú vždy obrátené ku slnku, strom vôbec netieni. Silica sa nachádza v listoch, odkiaľ sa destiluje vodnou parou. Hlavnou zložkou je cineol ( 70-85%). List je súčasťou čajovín užívaných pri zápaloch horných dýchacích ciest a pri astme. Silica sa používa pri zápalových ochoreniach nosa a hrtana.

Užívanie fytoncídov je obmedzené, nakoľko ich nie je možné produkovať vo veľkom množstve pomocou fermentačných procesov ako antibiotiká produkované nižšími mikroorganizmami.

Mäta pieporná, Mentha piperita
Bylina je 60-100 cm vysoká, listy sú chlpaté, kvety fialové. Aromatické látky, silice sa nachádzajú v listoch. Zloženie silice sa mení počas vegetácie, v mladých listoch sa vyskytuje najmä pulegón a v zrelých listoch mentol. V silici je prítomný ešte celý rad aromatických látok, ako napr. mentón, cineol, limonén, jasmon, piperiton. Mentol je vynikajúce antiseptikum. Lokálnym dráždením receptorov chladu vyvoláva pocit chladu, ktorý prekryje iné nepríjemné pocity ako napr. pálenie, svrbenie, bolesť. Protizápalový účinok mentolu sa využíva pri zápaloch slizníc ústnej dutiny a horných dýchacích ciest. Má aj protikŕčové účinky na tráviaci trakt, preto sa používa pri dyspeptických ťažkostiach a pri meteorizme. Silica napomáha aj vylučovaniu tráviacich enzýmov, čím zlepšuje chuť do jedenia.

Literatúra:
1. Karol Mika, Fytoterapia pre lekárov, Osveta 1991
2. J. Kresánek, Atlas liečivých rastlín a lesných plodov, Osveta 1991
3. Dános Béla, Kemotaxonómia, Argumentum Budapest 1997
4. Petri Gizella, Farmakognózia, Medicina Budapest 1991
5. Iwu, M.W., A.R. Duncan, and C.O. Okunji., 1999. New antimicrobials of plant origin. p. 457–462. In: J. Janick (ed.), Perspectives on new crops and new uses. ASHS Press, Alexandria, VA.Čítajte ďalej...
PREHĽAD ČÍSLA
   
 ODPORÚČAME
Prepočítané konverzným kurzom
1 EUR = 30,1260 SK
VIAC TOVAROV »   


Copyright © 1996-2019 ComorraPharm s.r.o.
© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.
Články sú aktualizované a upravované publikačným systémom IPSA2002.