Apothéka.sk
Spravodajstvo z EÚTlačové správy Bolesť Cestovanie Editorial Informačné technológie ComorraPharm sro. Liečivé rastliny - Fytoterapia Medicínska história Medicínska technika Novinky Očkovanie Odborník radí Predstavujeme Vám… Prevencia Psychológia, neurológia Rodinný lekár Rozhovory Trendy v Európe Ústna hygiena Veterinárna sekcia Vitamíny, minerály a potravinové doplnky Vývoj & trendy vo farmácii Vývoj v medicíne Zákony, poisťovne Zdravá krása Zdravá racionálna výživa Zdravotnícka legislatíva Zdravý pohyb Zdravý životný štýl Životné prostredie

Informácie o produktoch Kompilácia, rešeršná práca Pôvodný článok PR článok - platená inzercia Preklad Vyhlásenia, Informácie, Výzvy

2011 / 4, 3, 2, 1
2010 / 4, 3, 2
2009 / 4, 3, 2, 1
2008 / 4, 3, 2, 1
2007 / 4, 2
2006 / 3, 1
2005 / 4, 3, 2, 1
2004 / 4, 3, 2, 1
2003 / 4, 3, 2, 1
2002 / 4, 3, 2, 1
2001 / 4, 3, 2, 1
2000 / 4, 3
Informačné technológie

Malcolm Gladwell
Mimo řadu
12,88 EUR
(388,02 SKK)
Iveta Fabešová
Iveta & sladká Francie
10,76 EUR
(324,16 SKK)
Gabriele Baatz
EKG u psa a kočky
12,22 EUR
(368,14 SKK)
Prepočítané konverzným kurzom 30,1260 SK = 1 EUR
Práve čítate číslo 2004/4 - Liečivé rastliny - Fytoterapia - Kompilácia, rešeršná práca
nedeľa, 14. November 2018 | dátum ostatnej aktualizácie: 10. Marec 2012 9:10

Borovica lesná - liečivé ihličie
Mgr. Katarína Haris, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 31.12.2004

Keď počujeme slovo ihličie, väčšia z nás si spomenie na vianočný stromček. Ihličnany poznali ľudia od nepamäti a cenia si ich vôňu i liečebné vlastnosti. V pradávnych civilizáciách mali ihličnany rituálnu a magickú úlohu.

Borovica lesná- lekáreň s ihlicami
Ihličnany sú vždyzelené stromy a vyjadrujú životnú silu, ktorá je nevyčerpateľná, a preto sú známe ako stromy života. V starovekom Grécku ihličnan bol svätý strom bohyne plodnosti, Artemis. Mnoho kmeňov v mytológii znázorňoval túto bohyňu ako mladú pannu, ktorá žila v dutine veľmi starých ihličnanov. V dávnych dobách v Ázii žili dlhoveký život legendárni mnísi- taoisti-, ktorým ihličnany slúžili ako potrava a liek. Títo čínski mnísi žili v horách a zaoberali sa filozofiou a lekárskymi vedami. Ihličnanom pripisoval liečivé účinky i Hippokrates.

Borovica lesná ( Pinus sylvestris) dosiahne výšku až 30 metrov. Obľubuje slnečné, svetlé prostredie, preto spodné konáre rýchlo opadajú. Odoláva silnej zime, vyskytuje aj vo výške 2500 až 3000 metrov vysokom horskom prostredí. Spomedzi stovky ihličnanov je čo do výšky najmenším stromom, navzdory tomu má najviac liečebných účinkov. Obsahuje vitamíny C, A, K a obsah balzamu, tanínov a chlorofylu je v harmonickej rovnováhe. Lieči a harmonizuje životne dôležité orgány. Z mladých výhonkov sa varí čaj, z dreviny sa získava olej a smola. Predmetom zberu ( drogy) sú najmä konce konárikov -jarné výhonky. U nás je však ich zber zo živých stromov zakázaný. Zber sa robí zásadne iba z vyrúbaných stromov.

Najvýznamnejším produktom ihličín je silico- živica-terpentínový balzam, Balsamum terebinthina. Získava sa narezávaním dreva. Tvorí súčasť vredových mastí, ktoré sú veľmi účinné proti reumatizmom a pri neuralgických bolestiach. Pre miestne dráždivé účinky a dezinfekčné vlastnosti droga aktivizuje obranné mechanizmy organizmu pri hnisavých kožných ochoreniach. Odvar z výhonkov sa používa ako prísada do kúpeľov pri nervovosvalových a kĺbových ochoreniach. Borovicová silica má antiseptické účinky, a vyvoláva sekréciu tráviacich enzýmov a ochranných hlienov. Pri vylučovaní silice dýchacími cestami sa zvyšuje tvorba hlienov a zlepšuje expektorácia, vykašliavanie.

Oleum pini silvestris-olej sa získava destiláciou výhonkov. Pridávajú ho do mazadiel, ktoré sa aplikujú pri reumatických kĺbovo-svalových bolestiach.

Oleum terebinthinae sa získava destiláciou živice ( balzamu). Názov terebinthina- dnešný terpentín je známy oddávna. Kedysi toto pomenovanie bolo vyhradené len pre produkt z ostrova Chios, ktorý sa pokladal za dobrý liek proti rakovine. Má dezinfekčné vlastnosti, je súčasťou mastí používaných pri reumatických ťažkostiach a pri lokálnych kožných ochoreniach. Perorálne užívanie je nebezpečné najmä pre možnosť poškodenia obličiek a pre toxický účinok na centrálny nervový systém, kde môže spôsobiť ochrnutie dôležitých vegetatívnych centier.

Smoly sú organické zlúčeniny získané suchou destiláciou stromov. Sú to tekuté alebo husté čierne zlúčeniny, a majú nepríjemný pach. Používajú ich v mastí pri kožných ochoreniach.

Borovicový elixír

Koncom júna, začiatkom júla sa zbierajú konce konárikov, z ktorých sa elixír pripravuje. V tomto období obsahujú najviac peľu, a preto je najvýhodnejší čas prípravy elixíru. Tento elixír sa používa na liečbu pohlavných orgánov, no najúčinnejším sa prejavil proti boleniu hlavy. Je určený na liečenie dýchacích ciest, je vhodný na inhaláciu, na olejomasáž a do kúpeľa. Posilňuje srdcový sval, stimuluje činnosť nadobličiek, čo má priaznivý vplyv na tvorbu hormónov. Vďaka antiseptickým účinkom znižuje zápalové procesy. Regeneruje nervovú sústavu, posilňuje žalúdok a má liečebný účinok na ochorenie močového mechúra. Elixír sa využíva na detoxikáciu organizmu, vyrovnáva činnosť štítnej žľazy, optimalizuje rovnováhu medzi zásadami a kyselinami. Odporúča sa ho užívať aj zdravým ľuďom ako prevenciu proti uvedeným zdravotným ťažkostiam.

Borovicový olej

Olej má krásnu zelenú farbu a veľmi príjemnú vôňu. Pre mladé mamičky sa odporúča po sprche. Olej rozotrieme po celom tele a necháme pôsobiť počas 10-15 minút. V ojedinelých prípadoch môže éterický olej vyvolať kožnú alergiu, a preto borovicový olej používame riedený s neutrálnym olejom. Nestačíme dôrazne prízvukovať, aby sa mladá mamička postarala nielen o bábätko ale i o seba, aby sa cítila príjemne. Po pôrode a počas dojčenia tento éterický olej aktivuje svalstvo, má dobrý vplyv na chrbticu, zvyšuje vitalitu, vyživuje pleť a svalstvu dodáva elasticitu a silu.
Na inhaláciu si dáme 1-2 kvapky do horúcej vody. Účinných je i pár kvapiek oleja, nasiaknutých vo vreckovke. Priložením vreckovky k nosu túto príjemnú vôňu niekoľkokrát hlboko vdychujeme.

Borovicový čaj

Farba čaju pripraveného z borovice pripomína farbu prebúdzajúceho sa slnka, a ako už aj farba prezrádza, ide o zdravý nápoj. Osvieži a zároveň aj relaxuje naše telo. Predovšetkým je určený pre mladé mamičky, ktoré trpia bolesťou hlavy alebo majú problémy so spaním. Čaj je odporúčaný aj pri nervozite a pri depresii. Je to prírodný relaxans, ktorý navzájom ukľudňuje a dodáva silu pre náš organizmus. Tri lyžice konárikov dáme do pol litra vody , varíme 5-10 minút a necháme vylúhovať 15-20 minút. Ochucujeme medom.

Literatúra

1. Dános Béla: Kemotaxonómia, Argumentum, Budapest, 1997
2. dr. Petri Gizella: Gyógynövény és drogismeret, Medicina 1991
3. Karol Mika: Fytoterapia pre lekárov, Osveta, 1991
4. J. Kresánek: Atlas liečivých rastlín a lesných plodov, Osveta, 1988Čítajte ďalej...
PREHĽAD ČÍSLA
   
 ODPORÚČAME
Prepočítané konverzným kurzom
1 EUR = 30,1260 SK
VIAC TOVAROV »   


Copyright © 1996-2018 ComorraPharm s.r.o.
© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.
Články sú aktualizované a upravované publikačným systémom IPSA2002.