Apothéka.sk
Spravodajstvo z EÚTlačové správy Bolesť Cestovanie Editorial Informačné technológie ComorraPharm sro. Liečivé rastliny - Fytoterapia Medicínska história Medicínska technika Novinky Očkovanie Odborník radí Predstavujeme Vám… Prevencia Psychológia, neurológia Rodinný lekár Rozhovory Trendy v Európe Ústna hygiena Veterinárna sekcia Vitamíny, minerály a potravinové doplnky Vývoj & trendy vo farmácii Vývoj v medicíne Zákony, poisťovne Zdravá krása Zdravá racionálna výživa Zdravotnícka legislatíva Zdravý pohyb Zdravý životný štýl Životné prostredie

Informácie o produktoch Kompilácia, rešeršná práca Pôvodný článok PR článok - platená inzercia Preklad Vyhlásenia, Informácie, Výzvy

2011 / 4, 3, 2, 1
2010 / 4, 3, 2
2009 / 4, 3, 2, 1
2008 / 4, 3, 2, 1
2007 / 4, 2
2006 / 3, 1
2005 / 4, 3, 2, 1
2004 / 4, 3, 2, 1
2003 / 4, 3, 2, 1
2002 / 4, 3, 2, 1
2001 / 4, 3, 2, 1
2000 / 4, 3
Informačné technológie

Raquel Martin, Judi Gerstund
Alternativa estrogenu
7,70 EUR
(231,97 SKK)

Velká kniha bylinek
47,50 EUR
(1 430,98 SKK)
Helen Foster
Ako zbaviť telo jedov
7,86 EUR
(236,79 SKK)
Prepočítané konverzným kurzom 30,1260 SK = 1 EUR
Práve čítate číslo 2005/2 - Liečivé rastliny - Fytoterapia - Kompilácia, rešeršná práca
nedeľa, 14. November 2018 | dátum ostatnej aktualizácie: 10. Marec 2012 9:10

Ľubovník bodkovaný
Mgr. Kristína Kánaiová, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 27.6.2005

Liečivá sláva ľubovníka siaha až do starého Grécka. Stredoveký reformátor medicíny Paracelsus ho uvádza ako najlepší rastlinný liek sveta. Aj v dnešnej fytoterapii nachádza široké uplatnenie a jeho vynikajúce liečivé vlastnosti možno právom označit' za výnimočné. Jeho účinná látka hypericín podporuje dýchanie buniek, čím zlepšuje látkovú premenu a prospieva všetkým orgánom tela.

Ľubovník bodkovaný
Ľudovo: bylina sv. Jána, čarovník, červený zvonček, koreň matky božej, svätojánska bylina, trezalka, atď.
Maďarsky: Közönséges orbáncfű
Nemecky: Johanniskraut, Tupfel-harnheu
Anglicky: Common Saint John´s Wort
Trvácna bylina vysoká 30-100 cm, byľ dvojkrídla, rozkonárená, listy protistojné, sediace, vajcovité s priesvitnými bodkami, kvety v bohatých vidlicovitých metlinách, žlté, čiernobodkované. Plody sú tobolky. Druh dobre znáša sucho, preto rastie na suchých lúkach, rúbaniskách a medziach. Je častým druhom nížin až horských polôh a vyskytuje sa v rozličných typoch trávnatých i lesných porastov. Predmetom farmaceutického zberu je vňať – Herba hyperici.

Vedecké pomenovanie rastliny vzniklo podľa starého názvu, ktorý uvádzali už Dioskorides a Plínius: Hyperikon- hypericum. Druhové pomenovanie je pre priesvitne bodkované listy ( perforatum –latinsky prevŕtaný).

Rastlina obsahuje veľa trieslovín (10%, kvety až 12%), silicu (0.2 %), flavonové glykozidy, diantróny a hypericíny. Hypericíny sú fotodynamicky účinné, zapríčiňujú fotosenzibilitu. U niektorých citlivých osôb sa môže prejaviť ako nežiadúci účinok, preto sa neodporúča pri užívaní drogy slnenie. Toto nebezpečenstvo je však pri aplikácii priemyselne vyrábaných prípravkov značne znížené.

Flavonoidy uvoľňujú spazmy v tráviacom trakte. Hoci sa droga často ordinuje pri pečeňových chorobách, nepodarilo sa zistiť, či napomáha tvorbe žlče. Dokázalo sa iba zlepšenie odtoku žlče. Rastlina sa využíva pri liečbe chorôb tráviacich orgánov spojených s bolestivými kolikami, ale aj pri chorobách pečene so spomaleným odtokom žlče.

Triesloviny pôsobia protizápalovo na sliznicu žalúdka a čriev, preto sa droga osvedčila pri zápalových gastroenteritídach, chronických dyspepsiách. Antiseptickými vlastnosťami tu spolupôsobí aj silica a živicové látky. Silica podporuje aj zvýšenú tvorbu žalúdočnej šťavy.

Droga má aj mierne močopudný účinok. Adstringentné, protizápalové a antibakteriálne účinky drogy sa využívajú pri zápaloch úst a hltana. V podobe obkladov sa prikladá na infikované kožné defekty.

Hypericín pôsobí ako sedatívum a psychofarmakum s euforizujúcimi účinkami, čo sa využíva pri neurózach, depresiách, ako aj pri niektorých psychotických stavoch. Droga sa osvedčila aj pri rôznych vegetatívnych poruchách.

Na prípravu záparu alebo odvaru sa bežne používa dávka 1,5 g alebo 1 kávová lyžička drogy na pohár vody. Pije sa dvakrát denne. Nadmerné dávky môžu vyvolať hnačky, vnútorné krvácanie a ďalšie vedľajšie škodlivé prejavy.

Pri dlhodobom užívaní Ľubovníka s inými liekmi hrozí vznik vzájomných interakcií. Ľubovník bodkovaný znižuje koncentráciu cyklosporínu, amitriptylínu, digoxinu, warfarinu, theophylinu, simvastatínu a antiepileptík. Pri užívaní antikoncepcie môžu prípravky s Ľubovníkom bodkovaným viesť k poruchám v účinku antikoncepcie. Ak sa používa súčasne s inými antidepresívami ( selektívne inhibítory serotonínu, aj MAO), môže vzniknúť serotonínový syndróm, ktorý sa prejavuje triaškou, zmätenosťou, hypertenziou. Pacienti by nemali konzumovať potraviny s vysokým obsahom tyramínu ( syr, červené víno, pivo), lebo hrozí nebezpečenstvo hypertenznej krízy. Z hore uvedených vyplýva, že ak užívate prípravok s obsahom Ľubovníka bodkovaného, mali by ste informovať o tom lekára, aj lekárnika.

Použitá literatúra:
Kresánek J., Dugas D., Príručný atlas liečivých rastlín., Osveta 1990., str.219Čítajte ďalej...
PREHĽAD ČÍSLA
   
 ODPORÚČAME
Pravý bojovník je ako čaj, ukáže svoju silu v horúcej vode. (Čínske príslovia)
Prepočítané konverzným kurzom
1 EUR = 30,1260 SK
VIAC TOVAROV »   


Copyright © 1996-2018 ComorraPharm s.r.o.
© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.
Články sú aktualizované a upravované publikačným systémom IPSA2002.