Apothéka.sk
Spravodajstvo z EÚTlačové správy Bolesť Cestovanie Editorial Informačné technológie ComorraPharm sro. Liečivé rastliny - Fytoterapia Medicínska história Medicínska technika Novinky Očkovanie Odborník radí Predstavujeme Vám… Prevencia Psychológia, neurológia Rodinný lekár Rozhovory Trendy v Európe Ústna hygiena Veterinárna sekcia Vitamíny, minerály a potravinové doplnky Vývoj & trendy vo farmácii Vývoj v medicíne Zákony, poisťovne Zdravá krása Zdravá racionálna výživa Zdravotnícka legislatíva Zdravý pohyb Zdravý životný štýl Životné prostredie

Informácie o produktoch Kompilácia, rešeršná práca Pôvodný článok PR článok - platená inzercia Preklad Vyhlásenia, Informácie, Výzvy

2011 / 4, 3, 2, 1
2010 / 4, 3, 2
2009 / 4, 3, 2, 1
2008 / 4, 3, 2, 1
2007 / 4, 2
2006 / 3, 1
2005 / 4, 3, 2, 1
2004 / 4, 3, 2, 1
2003 / 4, 3, 2, 1
2002 / 4, 3, 2, 1
2001 / 4, 3, 2, 1
2000 / 4, 3
Informačné technológie

Petr Weiss
Sloupky o sexu
10,33 EUR
(311,20 SKK)
Kolektiv autorů
Mějte zdravé a silné kosti
6,05 EUR
(182,26 SKK)
Milena Kolářová
Bolestivá menstruace I
4,27 EUR
(128,64 SKK)
Prepočítané konverzným kurzom 30,1260 SK = 1 EUR
Práve čítate číslo 2005/2 - Odborník radí - Kompilácia, rešeršná práca
sobota, 27. Apríl 2018 | dátum ostatnej aktualizácie: 10. Marec 2012 10:10

Analgetiká ako voľnopredajné lieky
Mgr. Kristína Kánaiová, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 11.7.2005

Analgetiká sú lieky, ktoré tlmia alebo odstraňujú bolesť. Tieto lieky môžu mať aj protizápalový účinok, prípadne môžu znižovať horúčku. Článok triedi bolesti, Uvádza triedenie analgetík, popisuje ich aplikáciu a dávkovanie.

Analgetiká ako voľnopredajné lieky
Bolesť je zmyslový vnem, ktorý má medzi ostatnými pocitmi mimoriadne postavenie. Signalizuje akúkoľvek poruchu funkcie všetkých zložitejších orgánov. Najčastejšie sa objavuje na určité bolestivé podnety, vyvoláva ju napr. chladové, tepelné, chemické, tlakové alebo elektrické podráždenie. Každá bolesť je teda prirodzeným bolestivým signálom . Ak by u človeka takéto varovné signály chýbali, alebo boli silne obmedzené, bol by jeho organizmus vystavený veľkému nebezpečenstvu.

Všeobecne môžeme rozdeliť bolesť na akútnu a chronickú. Akútna bolesť trvá niekoľko týždňov, nepresahuje však zvyčajne dobu troch až šiestich mesiacov a po odoznení vyvolávajúcej príčiny zmizne. Chronická bolesť trvá dlhšie ako je pre daný typ postihnutého tkaniva či orgánu bežné. Spravidla presahuje jej trvanie dobu troch až šiestich mesiacov.

Pri voľnom predaji sa v lekárni často stretávame s problematikou bolesti. Samoliečenie možno pri bolesti odporučiť za predpokladu, že bolesť netrvá dlhšie ako 2 dni a že nejde o bolesť vzniknutú úrazom hlavy, alebo že bolesť nie je sprevádzaná tuhnutím šije alebo krvácaním.

Analgetiká – antipyretiká sú liečivá, ktoré tlmia bolesť a súčasne znižujú telesnú teplotu. Užívajú sa najmä pri miernej až stredne silnej bolesti vyvolanej postihnutím kĺbov, šliach a väzív, pri zápale žíl, bolestivých menštruáciach, pri dne, bolesti hlavy alebo zubov. Veľmi často sa používajú kombinácie jednotlivých účinných látok s látkami, ktoré zvyšujú ich analgetický účinok, nap. kofeínom.

Kyselina acetylsalicylová ( ACYLPYRIN, ASPIRIN, ANOPYRIN) je najčastejším liekom spomedzi analgetík – antipyretík, ktorý sa používa viac ako 100 rokov. Denná dávka kyseliny acetylsalicylovej je 4 gramy, vo  vyšších dávkach nad 4 – 6 g pôsobí ako protizápalové liečivo. Okrem toho bráni zhlukovaniu krvných doštičiek, čím na jednej strane zvyšuje rizoko krvácania, na druhej strane bráni vzniku krvných zrazenín v tepnách. Používa sa na tlmenie bolestí rôzneho pôvodu a na zníženie zvýšenej teploty. Liek je kontraindikovaný pri precitlivosti na účinnú látku, pri žaludočných vredoch, zápalových črevných ochoreniach, pri krvácavých stavoch, pred rozsiahlejšími operáciami a po nich. Nesmie sa podávať deťom mladším ako 12 rokov pri horúčkovitých ochoreniach vírusového pôvodu a v poslednom trimestri gravidity. Dĺžka terapie je bez konzultácie s lekárom až jeden týždeň.

Aloxiprin ( Superpyrin) je analgetikum-antipyretikum, ktoré obsahuje kyselinu acetylsalicylovú. Indikácie a kontraindikácie sú rovnaké ako u Acylpyrinu. Zvyčajná dávka u dospelých a mladistvých starších ako 15 rokov je 400-800 mg každých 4-8 hodín. Maximálna dávka je 4g denne. Minimálny interval medzi jednotlivými dávkami je 4 hodiny.

Kyselina acetylsalicylová sa veľmi často vyskytuje v zmesi s inými látkami, ktoré zosilňujú jej účinok. V závislosti od typu druhej účinnej látky sa terapeutická indikácia rozširuje.

Najčastejšie kombinácie kyseliny acetylsalicylovej:

Kyselina acetylsalicylová Kofeín Acylcoffin, Acifein, Alka-Seltzer
Kyselina acetylsalicylová Vitamin C+kofeín
Kyselina acetylsalicylová Vitamín C Aspirin-C, Influcid,
Tabuľka č.1

Paracetamol (Paralen, Medipyrin, Paracetamol, Panadol) je účinné analgetikum-antipyretikum pôsobiace proti bolestiam malej až strednej intenzity a znižujúce horúčku. Je porovnateľný s účinnosťou kyseliny acetylsalicylovej, ale nemá protizápalový účinok. Nepoškodzuje žaludočnú sliznicu a neovplyvňuje krvnú zrážanlivosť. Používa sa na tlmenie bolesti rôzneho pôvodu a na zníženie telesnej teploty. Nesmie sa používať pri precitlivenosti na paracetamol a akútnom zápale pečene. Zvyčajná dávka u dospelých je 0,5-1g 4-6 krát denne, u detí 50mg/kg/deň v 3-4 čiastkových dávkach. Maximálna denná dávka u dospelého je 4g. Medzi jednotlivými dávkami sa musí dodržať odstup minimálne 4 hodiny, u detí 6 hodín a u pacientov s porušenou funkciou pečene a obličiek 8 hodín. Nie je vhodný v prvom trimestri gravidity.

Na zvýšenie analgetického účinku paracetamolu sa často kombinuje s inými látkami, ako napr:

paracetamol
kofeín
Panadol extra
paracetamol
fenylefrin
Coldrex
paracetamol
prometazin+detrometorfan
Coldrex nite susp.
paracetamol
chlorfenamin
Grippostad C
paracetamol
feniramín
Fervex
paracetamol
guajfenezín+kofeín
Ataralgin
paracetamol
pseudoefedrín+dextrometorfan
Paralen plus
paracetamol
propyfenazon+kofeín
Valetol
Tabuľka č.2

Prípravky Coldrex, Fervex, Grippostad C, Paralen plus sa používajú na odstránenie príznakov chrípky a prechladnutia sprevádzaných horúčkou, nádchou, kašlom, prípadne bolesťami hlavy či kĺbov. Nesmú sa kombinovať súčasne s inými liekmi obsahujúcimi paracetamol.

Nesteroidné protizápalové lieky - NSA
Nesteroidné protizápalové lieky (antireumatiká) sú liečivá používané v reumatológii na liečbu rôznych zápalových a degeneratívnych ochorení pohybového ústrojenstva. Antireumatiká tlmia bolesť. Ich jednorázová analgetická dávka sa môže použiť pri všetkých bolestivých stavoch mierneho až stredného stupňa. Tiež opakované podávanie nízkych dávok pôsobí najmä analgeticky, okrem toho znižuje zvýšenú telesnú teplotu .

Zástupcovia zo skupiny NSA sú ibuprofen, diklofenak, flurbiprofen a naproxen.

Ibuprofen (Ibalgin, Brufen, Nurofen) sa používa pri akútnych a chronických zápalových alebo degeneratívnych ochoreniach kĺbov a chrbtice. Pre svoj analgetický účinok sa používa pri bolestiach zubov, hlavy, svalov, pri bolestivej menštruácii alebo bolesti vzniknutej v súvislosti s úrazom. Možno ho používať v kombinácii s pseudoefedrínom pri príznakoch chrípky (znižuje horúčku, pseudoefedrín uvoľňuje upchatý nos). Nesmie sa používať pri precitlivenosti na ibuprofén alebo kyseliny acetylsalicylovú alebo iné protizápalové lieky, pri žaludočných vredoch, pri zápalových ochoreniach hrubého čreva, deťom mladším ako 3 mesiace a v poslednom trimestri gravidity. Zvyčajná dávka pre dospelých je 200-400 mg 3-4 krát denne, u detí starších ako 3 mesiace 10 mg/kg 2-3 krát denne. Je vhodný aj na vonkajšie použitie vo forme gélu .

Diklofenak (Voltaren, Diclobene, Veral)
Indikácie sú rovnaké ako u ibuprofenu. Nesmie sa používať pri precitlivenosti na diklofenak a na kyselinu acetylsalicylovú alebo iné protizápalové lieky. Ďalej pri žaludočných vredoch alebo pri zápalových ochoreniach hrubého čreva, deťom mladším ako 1 rok, v poslednom trimestri gravidity a v období laktácie. Zvyčajná dávka pre dospelých je 25-50 mg 1-3 krát denne, u detí vo veku 1-6 rokov je dávka 0,5-3 mg/kg/deň podaná v 2-3 čiastkových dávkach. Vo forme čapíkov má diklofenak rýchlejší nástup účinku a je vhodný najmä na noc. Okrem tabliet a čapíkov sa ešte nachádza aj vo forme gélu.

Do tejto skupiny patrí ešte Naproxen (Nalgesin S). Indikácie a kontraindikácie sú podobné ako u vyššie uvedených prípravkov, len sa nesmie podávať deťom mladším ako 12 rokov a v poslednom trimestri tehotenstva. Zvyčajná dávka pre dospelých alebo mladistvých ( do 16 rokov) je 220-250 mg 2-3 krát denne. Dávkovanie u detí vo veku 12-16 rokov je 220 mg 1-2 krát denne.

Výber vhodného analgetika:

  • deti mladšie ako 12 rokov: prednostne paracetamol alebo ibuprofén
  • gravidné ženy: paracetamol, ale nie v prvom trimestri gravidity. Deriváty kyseliny salicylovej nie sú vhodné v poslednom trimestri.
  • migréna: pri liečbe atakov prednostne rýchlo rozpustné prípravky obsahujúce kyselinu acetylsalicylovú alebo jej deriváty
  • chorí s anamnézou vredovej choroby žalúdka alebo duodéna : paracetamol
  •  chorí s astmou a alergiou: prednostne podávať paracetamol
  • chorí so zvýšenou krvácavosťou: prednostne paracetamol
  • chorí s postihnutím pečene: prednostne deriváty kyselina salicylovej
  • chorí s poruchou funkcie obličiek: analgetiká len krátkodobo
  • chorí liečení perorálnymi antidiabetikami, perorálnymi antikoagulanciami, antiepileptikami, nesteroidovými antireumatikami, kortikosteroidmi a metotrexátom: prednostne podávať paracetamol

V prípadoch výskytu krvi v stolici, vracania krvi alebo ak opakované podávanie analgetík nevedie k vymiznutiu ťažkostí do dvoch týždňov, je nutná konzultácia s lekárom.


Čítajte ďalej...
PREHĽAD ČÍSLA
   
 ODPORÚČAME
Prepočítané konverzným kurzom
1 EUR = 30,1260 SK
VIAC TOVAROV »   


Copyright © 1996-2018 ComorraPharm s.r.o.
© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.
Články sú aktualizované a upravované publikačným systémom IPSA2002.