Apothéka.sk
Spravodajstvo z EÚTlačové správy Bolesť Cestovanie Editorial Informačné technológie ComorraPharm sro. Liečivé rastliny - Fytoterapia Medicínska história Medicínska technika Novinky Očkovanie Odborník radí Predstavujeme Vám… Prevencia Psychológia, neurológia Rodinný lekár Rozhovory Trendy v Európe Ústna hygiena Veterinárna sekcia Vitamíny, minerály a potravinové doplnky Vývoj & trendy vo farmácii Vývoj v medicíne Zákony, poisťovne Zdravá krása Zdravá racionálna výživa Zdravotnícka legislatíva Zdravý pohyb Zdravý životný štýl Životné prostredie

Informácie o produktoch Kompilácia, rešeršná práca Pôvodný článok PR článok - platená inzercia Preklad Vyhlásenia, Informácie, Výzvy

2011 / 4, 3, 2, 1
2010 / 4, 3, 2
2009 / 4, 3, 2, 1
2008 / 4, 3, 2, 1
2007 / 4, 2
2006 / 3, 1
2005 / 4, 3, 2, 1
2004 / 4, 3, 2, 1
2003 / 4, 3, 2, 1
2002 / 4, 3, 2, 1
2001 / 4, 3, 2, 1
2000 / 4, 3
Informačné technológie

Miroslava Holoubková
Kvalitní partnerské vztahy
15,80 EUR
(475,99 SKK)
Eva Malá, Pavel Pavlovský
Psychiatrie
9,03 EUR
(272,04 SKK)
Tonko Mardešić
Když se nedaří otěhotnět
1,96 EUR
(59,05 SKK)
Prepočítané konverzným kurzom 30,1260 SK = 1 EUR
Práve čítate číslo 2005/3 - Vývoj & trendy vo farmácii - Kompilácia, rešeršná práca
sobota, 27. Jún 2017 | dátum ostatnej aktualizácie: 10. Marec 2012 10:10

Depresia
Mgr. Renáta Pivodová, EGIS SLOVAKIA spol. s r.o. - 1.10.2005

Smútok, bezmocnosť , pocity beznádeje či zúfalstva sú emócie, ktoré za normálnych okolností nepredstavujú záťaž pre organizmus. Problém sa začína tam, kde sa tieto emócie objavujú príliš často, trvajú príliš dlho , ich intenzita nezodpovedá situáciám, ktoré ich spustili a preto začínajú nadmerne ovládať život postihnutého. Pri depresii však nejde iba o nepríjemný emočný zážitok. Depresia je ochorenie centrálnej nervovej sústavy, ktoré vedie k pocitom zúfalstva, beznádeje, strate radostného prežívania, energie a vôle.

Aké sú typické prejavy depresie ?

Od bežného smútku sa depresia odlišuje najmä tým, že je intenzívnejšia a hlbšia, trvá dlhšie nepriaznivo vplýva na výkonnosť. To, že je depresia chorobou rozhodne neznamená, že je človek, nenormálny“ alebo ,,bláznivý“. Môže byť však bez energie, má smutnú náladu a vyčíta si to. Nemôže fungovať v každodenných záležitostiach, nevie sa radovať z vecí, ktoré ho predtým tešili. Depresia je jedným z najčastejších problémov, ktoré môžeme zažiť. Každoročne ochorie okolo 5 % obyvateľstva rôzneho veku, častejšie ženy ako muži. Hlavným príznakom depresie je porucha nálady ale okrem nej je ovplyvnené myslenie, chovanie a telesné funkcie. Medzi typické príznaky patrí:

 • pretrvávajúca smutná tzv. ,,prázdna“ nálada
 • negatívny pohľad na seba, sebapodceňujúce myšlienky
 • pocity beznádeje, pesimizmu a bezmocnosti
 • strata zmyslu života
 • strata záujmu a radosti
 • nespavosť,
 • predčasné ranné zobúdzanie alebo nadmerná ospalosť či spavosť počas dňa,
 • strata chuti do jedla, výrazný pokles na hmotnosti alebo naopak prejedanie sa a pribúdanie hmotnosti,
 • pokles energie, únava, malátnosť, neschopnosť donútiť sa k akejkoľvek činnosti,
 • myšlienky na smrť či dokonca sebevraždu,
 • nekľud, nervozita, nadmerná podráždenosť,
 • ťažkosti rozhodovaním, sústredením sa a pamäťou vôbec,
 • pretrvávajúce telesné príznaky, ako je bolesť hlavy, porucha trávenia, zápcha, pocit ťažoby na hrudi, strnulosť alebo ochabnutie svalstva.
Čo sa deje pri depresii v mozgu ?

Faktorov, ktoré sa podieľajú na vzniku depresie je viacej. Istá zraniteľnosť je dedičná(genetické faktory).Môže sa zvýšiť určitými zážitkami v detstve ako je napr. predčasné oddelenie dieťaťa od matky, prílišný dôraz na výkon, nadmerná kritika atď.

Stresové situácie pôsobia ako spúšťače. Môže ísť o významné životné udalosti ale aj súhrn drobných stresujúcich vplyvov, ktoré vedú k frustrácii človeka. Rozvoj depresie môže byť dôsledkom užívania drog, alkoholu, niektorých liekov na vysoký krvný tlak. V rozvinutej depresii potom dochádza ku zmenám v biochémii mozgu (biochemické faktory).

V mozgu sú bilióny nervových buniek. Každá nervová bunka má výbežky, ktoré posielajú a dostávajú impulzy .Komunikáciu medzi jednotlivými výbežkami zabezpečujú chemické látky - neurotransmitery. Títo ,,chemickí poslovia“ sú kľúčom k našej nálade. Vedci zistili, že pri depresii hrajú dôležitú úlohu hlavne serotonín dopamín. Epizóda depresívnej nálady je spojená s ich relatívnym nedostatkom na nervových zakončeniach.

Je depresia liečiteľná?

Depresia je liečiteľná porucha. Predpokladom začatia liečby je identifikácia-diagnostika depresívnej epizódy:

 • mierna depresívna epizóda - predpokladá prítomnosť prvých 4 príznakov(viď prejavy depresie)
 • stredne ťažká depresívna epizóda - musí byť prítomných 6 príznakov
 • ťažká depresívna epizóda - 8 príznakov, pritom prvé štyri musia byť prítomné.

V liečbe depresie sa využíva psychoterapia, biologické liečebné metódy v užšom vymedzení a farmakoterapia, hlavne liečba antidepresívami.

Čo je to psychoterapia ?

Psychoterapia pomáha hlbšie pochopiť, čo sa s človekom v depresii deje. Erudovaný špecialista - psychoterapeut poskytuje podporu, porozumenie a vedenie v priebehu uzdravovania. Učí,akým spôsobom sa vieme brániť ataku novej depresívnej epizódy. Kombinácia psychoterapie s antidepresívami je účinnejšia než jedna liečba samotná. Psychoterapia samotná môže pomôcť iba u ľahších foriem ochorenia.

Čo sú antidepresíva ?

Sú základom liečby a pomáhajú vytvoriť rovnováhu na tých neurónoch v mozgu, kde je v depresii nedostatok neurotransmiterov . V súčasnosti je v SR evidovaných 22 aktívnych látok, ktoré zaraďujeme do skupín podľa základného mechanizmu účinku vo vzťahu k trom dôležitým neurotransmiterom – serotonínu, noradrenalínu a dopamínu. Najširšie používanou skupinou antidepresív v súčasnosti vo svete je skupina SSRI-selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu.

Všeobecné zásady liečby antidepresívami sú:

 • podávať v dostatočnej dávke
 • dostatočne dlho
 • poučiť pacienta o priebehu liečby (prvé výsledky sa dostavia o 3-6 týždňov!)
 • poučiť pacienta o možných nežiadúcich účinkoch.

Čo je biologická liečba ?

U niektorých ľudí sa objavujú depresívne nálady spojené s úbytkom energie a nadmernou únavnosťou pravidelne každý rok v jesenných a zimných mesiacoch. Často bývajú spojené s nadmernou chuťou na sladkosti ,priberaním na hmotnosti a nadmernou spavosťou. Príznaky vymiznú obvykle s príchodom jari. Pre ľudí trpiacich sezónnou poruchou nálady je najvhodnejšia liečba pomocou intenzívneho svetla - fototerapia . Pre ťažké formy depresie a depresie refraktérne na farmakologickú liečbu je vymedzená elektrokonvulzívna liečba .Ide o stimuláciu mozgových hemisfér pomocou elektrického prúdu, ktorá sa prevádza v narkóze.

Na záver je dôležité pripomenúť, že lieky ani ostatné terapeutické postupy nemôžu zmeniť náladu pacienta hneď. Ak vie s čím musí bojovať, vyhľadá lekára(čo je prvý a najťažší krok) a dodržiava jeho pokyny, spolupracuje s rodinou a priateľmi je prognóza zbaviť sa ťažkostí veľmi dobrá.

Použitá literatúra:

 • Pečeňák J., Liečba depresie - základné informácie, Mimoriadna príloha zdravotníckych novín(2005)
 • Edukačný materiál EGIS Slovakia (2003)Egis Slovakia spol.s r.o.


Čítajte ďalej...
PREHĽAD ČÍSLA
   
 

Videosprávy Vám prináša SITA Slovenská tlačová agentúra a.s., partner APOTHEKA.SK

LIEKOVÁ PORADŇA
viac príspevkov »
Správy Vám prináša euractiv.sk, partner APOTHEKA.SK


ODPORÚČAME
Prepočítané konverzným kurzom
1 EUR = 30,1260 SK
VIAC TOVAROV »   


Copyright © 1996-2017 ComorraPharm s.r.o.
© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.
Články sú aktualizované a upravované publikačným systémom IPSA2002.