Apothéka.sk
Spravodajstvo z EÚTlačové správy Bolesť Cestovanie Editorial Informačné technológie ComorraPharm sro. Liečivé rastliny - Fytoterapia Medicínska história Medicínska technika Novinky Očkovanie Odborník radí Predstavujeme Vám… Prevencia Psychológia, neurológia Rodinný lekár Rozhovory Trendy v Európe Ústna hygiena Veterinárna sekcia Vitamíny, minerály a potravinové doplnky Vývoj & trendy vo farmácii Vývoj v medicíne Zákony, poisťovne Zdravá krása Zdravá racionálna výživa Zdravotnícka legislatíva Zdravý pohyb Zdravý životný štýl Životné prostredie

Informácie o produktoch Kompilácia, rešeršná práca Pôvodný článok PR článok - platená inzercia Preklad Vyhlásenia, Informácie, Výzvy

2011 / 4, 3, 2, 1
2010 / 4, 3, 2
2009 / 4, 3, 2, 1
2008 / 4, 3, 2, 1
2007 / 4, 2
2006 / 3, 1
2005 / 4, 3, 2, 1
2004 / 4, 3, 2, 1
2003 / 4, 3, 2, 1
2002 / 4, 3, 2, 1
2001 / 4, 3, 2, 1
2000 / 4, 3
Informačné technológie

Oto Mádr
V zápasech za boží věc
6,78 EUR
(204,25 SKK)
Pavel Homolka a kol.
Monitorování krevního tlaku v klinické praxi a biologické rytmy
16,14 EUR
(486,23 SKK)
Amiena Zylla, Wolfgang Mießner
Jóga
10,58 EUR
(318,73 SKK)
Prepočítané konverzným kurzom 30,1260 SK = 1 EUR
Práve čítate číslo 2005/3 - Vývoj & trendy vo farmácii - Kompilácia, rešeršná práca
štvrtok, 18. November 2019 | dátum ostatnej aktualizácie: 10. Marec 2012 9:10

Depresia
Mgr. Renáta Pivodová, EGIS SLOVAKIA spol. s r.o. - 1.10.2005

Smútok, bezmocnosť , pocity beznádeje či zúfalstva sú emócie, ktoré za normálnych okolností nepredstavujú záťaž pre organizmus. Problém sa začína tam, kde sa tieto emócie objavujú príliš často, trvajú príliš dlho , ich intenzita nezodpovedá situáciám, ktoré ich spustili a preto začínajú nadmerne ovládať život postihnutého. Pri depresii však nejde iba o nepríjemný emočný zážitok. Depresia je ochorenie centrálnej nervovej sústavy, ktoré vedie k pocitom zúfalstva, beznádeje, strate radostného prežívania, energie a vôle.

Aké sú typické prejavy depresie ?

Od bežného smútku sa depresia odlišuje najmä tým, že je intenzívnejšia a hlbšia, trvá dlhšie nepriaznivo vplýva na výkonnosť. To, že je depresia chorobou rozhodne neznamená, že je človek, nenormálny“ alebo ,,bláznivý“. Môže byť však bez energie, má smutnú náladu a vyčíta si to. Nemôže fungovať v každodenných záležitostiach, nevie sa radovať z vecí, ktoré ho predtým tešili. Depresia je jedným z najčastejších problémov, ktoré môžeme zažiť. Každoročne ochorie okolo 5 % obyvateľstva rôzneho veku, častejšie ženy ako muži. Hlavným príznakom depresie je porucha nálady ale okrem nej je ovplyvnené myslenie, chovanie a telesné funkcie. Medzi typické príznaky patrí:

 • pretrvávajúca smutná tzv. ,,prázdna“ nálada
 • negatívny pohľad na seba, sebapodceňujúce myšlienky
 • pocity beznádeje, pesimizmu a bezmocnosti
 • strata zmyslu života
 • strata záujmu a radosti
 • nespavosť,
 • predčasné ranné zobúdzanie alebo nadmerná ospalosť či spavosť počas dňa,
 • strata chuti do jedla, výrazný pokles na hmotnosti alebo naopak prejedanie sa a pribúdanie hmotnosti,
 • pokles energie, únava, malátnosť, neschopnosť donútiť sa k akejkoľvek činnosti,
 • myšlienky na smrť či dokonca sebevraždu,
 • nekľud, nervozita, nadmerná podráždenosť,
 • ťažkosti rozhodovaním, sústredením sa a pamäťou vôbec,
 • pretrvávajúce telesné príznaky, ako je bolesť hlavy, porucha trávenia, zápcha, pocit ťažoby na hrudi, strnulosť alebo ochabnutie svalstva.
Čo sa deje pri depresii v mozgu ?

Faktorov, ktoré sa podieľajú na vzniku depresie je viacej. Istá zraniteľnosť je dedičná(genetické faktory).Môže sa zvýšiť určitými zážitkami v detstve ako je napr. predčasné oddelenie dieťaťa od matky, prílišný dôraz na výkon, nadmerná kritika atď.

Stresové situácie pôsobia ako spúšťače. Môže ísť o významné životné udalosti ale aj súhrn drobných stresujúcich vplyvov, ktoré vedú k frustrácii človeka. Rozvoj depresie môže byť dôsledkom užívania drog, alkoholu, niektorých liekov na vysoký krvný tlak. V rozvinutej depresii potom dochádza ku zmenám v biochémii mozgu (biochemické faktory).

V mozgu sú bilióny nervových buniek. Každá nervová bunka má výbežky, ktoré posielajú a dostávajú impulzy .Komunikáciu medzi jednotlivými výbežkami zabezpečujú chemické látky - neurotransmitery. Títo ,,chemickí poslovia“ sú kľúčom k našej nálade. Vedci zistili, že pri depresii hrajú dôležitú úlohu hlavne serotonín dopamín. Epizóda depresívnej nálady je spojená s ich relatívnym nedostatkom na nervových zakončeniach.

Je depresia liečiteľná?

Depresia je liečiteľná porucha. Predpokladom začatia liečby je identifikácia-diagnostika depresívnej epizódy:

 • mierna depresívna epizóda - predpokladá prítomnosť prvých 4 príznakov(viď prejavy depresie)
 • stredne ťažká depresívna epizóda - musí byť prítomných 6 príznakov
 • ťažká depresívna epizóda - 8 príznakov, pritom prvé štyri musia byť prítomné.

V liečbe depresie sa využíva psychoterapia, biologické liečebné metódy v užšom vymedzení a farmakoterapia, hlavne liečba antidepresívami.

Čo je to psychoterapia ?

Psychoterapia pomáha hlbšie pochopiť, čo sa s človekom v depresii deje. Erudovaný špecialista - psychoterapeut poskytuje podporu, porozumenie a vedenie v priebehu uzdravovania. Učí,akým spôsobom sa vieme brániť ataku novej depresívnej epizódy. Kombinácia psychoterapie s antidepresívami je účinnejšia než jedna liečba samotná. Psychoterapia samotná môže pomôcť iba u ľahších foriem ochorenia.

Čo sú antidepresíva ?

Sú základom liečby a pomáhajú vytvoriť rovnováhu na tých neurónoch v mozgu, kde je v depresii nedostatok neurotransmiterov . V súčasnosti je v SR evidovaných 22 aktívnych látok, ktoré zaraďujeme do skupín podľa základného mechanizmu účinku vo vzťahu k trom dôležitým neurotransmiterom – serotonínu, noradrenalínu a dopamínu. Najširšie používanou skupinou antidepresív v súčasnosti vo svete je skupina SSRI-selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu.

Všeobecné zásady liečby antidepresívami sú:

 • podávať v dostatočnej dávke
 • dostatočne dlho
 • poučiť pacienta o priebehu liečby (prvé výsledky sa dostavia o 3-6 týždňov!)
 • poučiť pacienta o možných nežiadúcich účinkoch.

Čo je biologická liečba ?

U niektorých ľudí sa objavujú depresívne nálady spojené s úbytkom energie a nadmernou únavnosťou pravidelne každý rok v jesenných a zimných mesiacoch. Často bývajú spojené s nadmernou chuťou na sladkosti ,priberaním na hmotnosti a nadmernou spavosťou. Príznaky vymiznú obvykle s príchodom jari. Pre ľudí trpiacich sezónnou poruchou nálady je najvhodnejšia liečba pomocou intenzívneho svetla - fototerapia . Pre ťažké formy depresie a depresie refraktérne na farmakologickú liečbu je vymedzená elektrokonvulzívna liečba .Ide o stimuláciu mozgových hemisfér pomocou elektrického prúdu, ktorá sa prevádza v narkóze.

Na záver je dôležité pripomenúť, že lieky ani ostatné terapeutické postupy nemôžu zmeniť náladu pacienta hneď. Ak vie s čím musí bojovať, vyhľadá lekára(čo je prvý a najťažší krok) a dodržiava jeho pokyny, spolupracuje s rodinou a priateľmi je prognóza zbaviť sa ťažkostí veľmi dobrá.

Použitá literatúra:

 • Pečeňák J., Liečba depresie - základné informácie, Mimoriadna príloha zdravotníckych novín(2005)
 • Edukačný materiál EGIS Slovakia (2003)Egis Slovakia spol.s r.o.


Čítajte ďalej...
PREHĽAD ČÍSLA
   
 ODPORÚČAME
Prepočítané konverzným kurzom
1 EUR = 30,1260 SK
VIAC TOVAROV »   


Copyright © 1996-2019 ComorraPharm s.r.o.
© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.
Články sú aktualizované a upravované publikačným systémom IPSA2002.