Apothéka.sk
Spravodajstvo z EÚTlačové správy Bolesť Cestovanie Editorial Informačné technológie ComorraPharm sro. Liečivé rastliny - Fytoterapia Medicínska história Medicínska technika Novinky Očkovanie Odborník radí Predstavujeme Vám… Prevencia Psychológia, neurológia Rodinný lekár Rozhovory Trendy v Európe Ústna hygiena Veterinárna sekcia Vitamíny, minerály a potravinové doplnky Vývoj & trendy vo farmácii Vývoj v medicíne Zákony, poisťovne Zdravá krása Zdravá racionálna výživa Zdravotnícka legislatíva Zdravý pohyb Zdravý životný štýl Životné prostredie

Informácie o produktoch Kompilácia, rešeršná práca Pôvodný článok PR článok - platená inzercia Preklad Vyhlásenia, Informácie, Výzvy

2011 / 4, 3, 2, 1
2010 / 4, 3, 2
2009 / 4, 3, 2, 1
2008 / 4, 3, 2, 1
2007 / 4, 2
2006 / 3, 1
2005 / 4, 3, 2, 1
2004 / 4, 3, 2, 1
2003 / 4, 3, 2, 1
2002 / 4, 3, 2, 1
2001 / 4, 3, 2, 1
2000 / 4, 3
Informačné technológie

Damián Kováč
Psychológiou k Metanoi
12,30 EUR
(370,55 SKK)
Nancy Fraser
Rozvíjení radikální imaginace
6,14 EUR
(184,97 SKK)
Marcela Kopáčová a kolektív
Využití funkčních dechových testů v gastroenterologii
15,14 EUR
(456,11 SKK)
Prepočítané konverzným kurzom 30,1260 SK = 1 EUR
Práve čítate číslo 2006/3 - Vývoj & trendy vo farmácii - Pôvodný článok
štvrtok, 18. November 2019 | dátum ostatnej aktualizácie: 10. Marec 2012 9:10

ADC ČÍSELNÍK: Revolúcia v oblasti objednávania a distribúcie farmaceutických výrobkov
B. Kostolecká, stála redaktorka Primar.sk - 23.9.2006

Pojem "jednoznačná identifikácia" znie tak trochu ako matematický alebo skôr programátorsky výraz, a väčšina z nás si ani neuvedomuje, že sa s ním stretáva takmer dennodenne: či už vo forme rodného čísla, zamestnaneckého čísla alebo čiarového kódu na produktoch kupovaných v hypermarketoch.

Pri vyslovení pojmu "jednoznačná identifikácia farmaceutických produktov" sa budú "chytať" predovšetkým lekárnici a distributéri lekárenskeho sortimentu, resp

Obr. č.1 - Mgr. Igor Minarovič PhD., člen SASFI predstavuje odbornej verejnosti systém jednotného kódového označenia kompletného sortimentu lekárne tzv. ADC číselník

Obr. č.2 - Hostia SASFI na ZENTIVA korporátnej IT konferencii: PHOENIX, UNIPHARMA, MED-ART, NR-SYS

Obr. č.3 - Mgr. Igor Minarovič PhD. prednáša

Obr. č.4 - Hostia prednášky pána Mgr. Igora Minaroviča PhD. na ZENTIVA korporátnej IT konferencii,ktorá sa konala 14-ho septembra 2006 v Piešťanoch
Pri vyslovení pojmu "jednoznačná identifikácia farmaceutických produktov" sa budú "chytať" predovšetkým lekárnici a distributéri lekárenskeho sortimentu, resp. IT dodávatelia lekárenského software-u. Všetci sa totiž potýkali (a ešte istú dobu aj budú) s problémom, ktorý  - ako sa vraví  - je identifikovaný, no jeho odstránenie je v nedohľadne. Tým problémom je práve zavedenie všeobecne akceptovaného štandardu, tj. systému unikátneho (jednoznačného) označovania každého jedného produktu v lekárni prostredníctvom tzv. Uniqe code (unikátneho kódu).

Ľahko povedané, no ťažšie realizovateľné. Jedna vec je totiž riešenie na úrovni IT a druhá presadiť štandard ako taký na všetkých úrovniach reťazca. Veľkým problémom  je okrem toho i absencia e-databáz určitých typov farmaceutických produktov, bez ktorých nie je možné pridelovanie práve vyššie spomínaných unikátnych kódov. Toto všetko boli donedávna argumenty, ktoré odradili aj tých najväčších optimistov od pokusu urobiť na Slovensku "poriadok" v tejto oblasti.

Ako to však už býva, čím ťažšie je horu zdolať, tým väčšie je pokušenie dostať sa na ňu. A hora sa nakoniec - s najväčšou pravdepodobnosťou -  poddala. Slovenský farmaceutický Mount Everest zdá sa, bol zdolaný. "Horolezcom" je v tomto prípade Slovenská asociácia pre štandardizáciu farmaceutických informácií (v skratke SASFI) a spoločnosť PharmINFO spol. s r.o., ktoré na ZENTIVA Corporate conference, konajúcej sa 14. septembra v Piešťanoch prvý krát odbornej verejnosti predstavili prvú slovenskú centrálnu databázu farmaceutických produktov s názvom NobelPLUS a prvý systém jednotného kódového označenia kompletného sortimentu lekárne v celom reťazci, od výrobcu cez distribútora a lekárnika až ku konečnému spotrebiteľovi s názvom ADC ČÍSELNÍK.

V krátkosti by sa dalo povedať, že zahájenie prevádzky NobelPLUS a ADC ČÍSELNÍK -a nemohlo vytvoriť väčší kontrast pri porovnaní "čo bolo doteraz" a "čo bude odteraz". Pri bližšom oboznámení sa s databázou NobelPLUS aj laik pochopí, že ide o dielo minimálne európskej úrovne. Databáza nenechá nikoho na pochybách, že jej tvorcovia majú doslova a do písmena naštudovanú príručku užívateľského správania internetového/databázového (po)užívateľa.

V databáze sa nedá zablúdiť (čo je mimochodom veľmi častý jav pri návšteve internetových stránok, a je veľmi detailne popísaný napr. v publikácii Mike-a Krugera týkajúcej sa užívateľských zvyklostí návštevníkov internetových stránok, pozn. redaktora). Jednotlivé sekcie sú prehľadné a logicky spojené.

Osobitne by som chcela poukázať na možnosť sortovania liekov podľa ATC skupín ako i na magické biele "G"-čko v modrom pozadí, ktoré nájdete pri každom názve produktu a výrobcu. Keď naňho kliknete, automaticky sa vám vyhľadá ekvivalent daného slova (resp. slov) v prehliadači google! Ak si napríklad nájdete v databáze liek s názvom "Acylpyrin", vojdete do detailu produktu  a kliknete na "G"-čko vedľa názvu produktu, výsledkom bude komfortne získaný výsledok vyhľadávania cez google.

Čo je však najdôležitejšie, každý produkt zaradený v jednej zo štyroch kategórií (Registrované lieky, Výživové doplnky, Kozmetické výrobky  a Zdravotnícke pomôcky) už má pridelený unikátny kód, využívajúc pritom práve spomínaný ADC ČÍSELNÍK. A to je práve tá čerešnička na torte, ktorá bude lahôdkou pre celú faraceutickú komunitu.

Ako uvádza prevádzkovateľ ADC ČÍSELNÍK -a, spoločnosť PharmINFO:

"S príchodom PharmINFO ADC ČÍSELNÍK-a navždy odpadá riziko zámeny produktov, ich nejednoznačné a často líšiace sa označenie v informačných a databázových systémoch jednotlivých lekární a distribútorov, ktoré mali v minulosti za následok napríklad chybné objednanie, resp. dodanie tovaru.

PharmINFO ADC ČÍSELNÍK jednoducho znamená zavedenie štandardu, jednoznačného  systému pri označovaní, distribúcii a evidencii farmaceutických produktov. Žiaden v súčasnosti dostupný číselník neobsahuje kompletný sortiment zdravotníckeho veľkoobchodu.

Ďalšou možnosťou využitia PharmINFO ADC ČÍSELNÍK-a je komunikácia medzi zdravotníckymi veľkoobchodmi. Jednotný kód je možné využiť aj pri zostavovaní jednotných výkazov pre  výrobcov, štátne zdravotnícke autority alebo iných obchodných partnerov. Neoceniteľným pomocníkom je zavedenie PharmINFO ADC ČÍSELNÍK-a pre lekáreň a jej lekárenský softvér, pretože vďaka jednoznačnému kódu sa zabráni  vzniku duplicít v skladových kartách a značne uľahčí priebeh inventúr, nakoľko obsahuje EAN kód."

ADC ČÍSELNÍK však nie je len základom efektívneho obchodovania s lekárenským sortimentom. Má ambíciu stať sa platformou ktorá otvorí cestu k realizácii eHealth akčného plánu pre Slovensko , ku globálnej informatizácii na poli zdravotníckej starostlivosti a verejného zdravia.

Miesto záveru: Cesta otvorenej platformy a rešpektovanie požiadaviek širokej komunity sa ukázala kľúčom k "zdolaniu hory". SASFI - ako deklaruje vo svojich cieľoch a činnostiach -  ponúka okrem iného možnosť "iniciovať, podporovať a podieľať sa na koncipovaní legislatívnych, edukačných, technických a iných opatrení v oblasti farmácie" a táto cesta sa ukázala byť úspešnou.

Slovensko sa má čím pýšiť, pretože sa nielen dokázalo odlepiť od dna, ale o triedu prevýšiť aj svojich susedov. NobelPLUS a ADC ČÍSELNÍK sú krásnym dôkazom toho, ako môžu súkromný a verejný sektor kooperovať a vytvárať hodnoty pre celú spoločnosť s nedoziernym dosahom. Klobúk dole!

Fotky: RépásČítajte ďalej...
PREHĽAD ČÍSLA
   
 ODPORÚČAME
Prepočítané konverzným kurzom
1 EUR = 30,1260 SK
VIAC TOVAROV »   


Copyright © 1996-2019 ComorraPharm s.r.o.
© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.
Články sú aktualizované a upravované publikačným systémom IPSA2002.