Apothéka.sk
Spravodajstvo z EÚTlačové správy Bolesť Cestovanie Editorial Informačné technológie ComorraPharm sro. Liečivé rastliny - Fytoterapia Medicínska história Medicínska technika Novinky Očkovanie Odborník radí Predstavujeme Vám… Prevencia Psychológia, neurológia Rodinný lekár Rozhovory Trendy v Európe Ústna hygiena Veterinárna sekcia Vitamíny, minerály a potravinové doplnky Vývoj & trendy vo farmácii Vývoj v medicíne Zákony, poisťovne Zdravá krása Zdravá racionálna výživa Zdravotnícka legislatíva Zdravý pohyb Zdravý životný štýl Životné prostredie

Informácie o produktoch Kompilácia, rešeršná práca Pôvodný článok PR článok - platená inzercia Preklad Vyhlásenia, Informácie, Výzvy

2011 / 4, 3, 2, 1
2010 / 4, 3, 2
2009 / 4, 3, 2, 1
2008 / 4, 3, 2, 1
2007 / 4, 2
2006 / 3, 1
2005 / 4, 3, 2, 1
2004 / 4, 3, 2, 1
2003 / 4, 3, 2, 1
2002 / 4, 3, 2, 1
2001 / 4, 3, 2, 1
2000 / 4, 3
Informačné technológie

Miroslav Orel, Věra Facová a kol.
Člověk, jeho smysly a svět
16,30 EUR
(491,05 SKK)
Ľubomír Straka a kolektív
Súdnolekárska alkohológia
14,25 EUR
(429,30 SKK)

Kočky
6,44 EUR
(194,01 SKK)
Prepočítané konverzným kurzom 30,1260 SK = 1 EUR
Práve čítate číslo 2007/4 - Medicínska história - Pôvodný článok
nedeľa, 28. Február 2020 | dátum ostatnej aktualizácie: 10. Marec 2012 9:10

50. výročie Conterganovej aféry
Norbert Répás, ComorraPharm sro. - Komárno - 16.11.2007

Pre klinickú prax má osobitný význam konzumácia farmák pred počatím a v priebehu gravidity. Problematika účinku liekov na reprodukciu a na tehotenstvo pritom zaujíma nie len odbornú, ale aj laickú verejnosť. Svet si v týchto dňoch pripomína 50. výročie začiatku smutného škandálu menom Contergan.

Conterganova aféra
Úvod

Jednoznačným teratogénom (fyzikálny alebo chemický faktor prostredia vyvolávajúci vznik vrodenej poruchy) u človeka je thalidomid (1) s odhadom rizika 10 až 30%. Thalidomid sa dostal do obehu v roku 1957 pod obchodným názvom Contergan® (ďalej len „Contergan“) od výrobcu Grünethal Chemie. Slúžil ako výborné analgetikum a mal potláčať nevoľnosť počas prvého trimestra tehotenstva. Bol prístupný aj bez lekárskeho predpisu. V dôsledku jeho teratogénneho účinku sa však narodilo len v samotnom Nemecku 6700 novorodencov postihnutých typickými malformáciami horných končatín – tzv. phocomelia. (2, 3) Počet obetí Conterganu sa celkovo odhaduje na 10.000. Najznámejšou obeťou Conterganu je svetoznámy spevák Thomas Quasthoff. (4)


obr. č. 1, Z jubilejnej knihy Grünethal GmbH. "Grünethal a rodina Wirtz vyjadrujú svoje poľutovanie nad následkami tzv. Conterganovej tragédie."

obr. č. 2, Thalidomid - 2-(2,6-dioxo-3-piperidinyl)-1H-isoindole-1,3(2H)-dione, mal potláčať nevoľnosť počas prvého trimestra tehotenstva.

obr. č. 3, Najznámejšou obeťou Conterganu je svetoznámy spevák Thomas Quasthoff.

obr. č. 4, Ďalšia obeť Tilmann Kleinau, literárny vedec a nadšený bubeník na obálke knihy Carstena Bülla.
Súdny spor a zmierenie

Na začiatku šesťdesiatych rokov sa v Nemecku rapídne zvýšil výskyt vrodených porúch u novorodencov. Podozrenie, že to môže súvisieť s užívaním Conterganu sa potvrdilo po rozsiahlom prieskume postihnutých rodín. Obžaloba na Grünethal bola podaná koncom roka 1961. Keď sa proces v roku 1967 dostal do štádia vznesenia obvinenia proti zodpovedným osobám výrobcu, postihnuté deti mali už 5 až 10 rokov. Obžalobný spis mal 1.000 strán. Súdny proces patrí k najdlhším v Európe. V roku 1970 sa skončil súdnym zmierom. Grünethal sa zaviazal zaplatiť poškodeným odškodné vo výške 100 miliónov mariek (51 miliónov EUR). (5)

Švédska vláda v roku 2004 priznala stovke švédskych občanov, ktorí sa narodili s vážnymi vývojovými chybami, spôsobenými liekom Contergan, odškodné vo výške 500.000 švédskych korún. Ministerka zdravotníctva Ylva Johanssonová nazvala rozhodnutie vládneho kabinetu v Štokholme "gestom zmierenia" voči postihnutým, ktorí prišli na svet pred viac ako 40 rokmi. (6)

Životné príbehy

Za každou obeťou sa skrýva celý dojímavý životný príbeh. Jedno majú obete spoločné: Pre každého jedného získali nemateriálne životné ciele prvoradý význam. Umenie, veda a šport dávajú v mnohých ohľadoch ich životu s obmedzeniami nový zmysel. Osvojenie si zručností a ich využívanie, ako aj uznanie toho, čo dokázali, im dodáva úplné nové sebavedomie a pocit vlastnej hodnoty. Ekonomické zaistenie, dosiahnuté vlastnou silou s pomocou vlastného združenia (7), tak zažehnáva strach z existencie a pocity menejcennosti.

V uplynulom roku sprevádzal Carsten Büll obete Conterganu. Viedol s nimi pravidelné rozhovory a fotil ich. Jeho nadšenie a práca sa v septembri 2007 pretavili do knižnej podoby. (8,9) Kniha nám predstaví medzi inými:

 • Tilmanna Kleinaua, literárneho vedca a nadšeného bubeníka,
 • Anku Siebkeovú, športovú strelkyňu amatérku, maliarku akvarelov,
 • Waltera Edingera, milovníka a obhajcu prírody,
 • Stefanie Ritzmannovú, opernú speváčku.

obr. č. 5, Článok o 50. výročí Conterganovej tragédie v on-line denníku stren.de.

obr. č. 6, Telesne postihnutí by mohli byť žiarivým príkladom pre všetkých športovcov.

Na tomto mieste si treba spomenúť aj na úspešnú jazdkyňu Biancu Fogel, ktorá sa v roku 1991 stala prvou majsterkou sveta v kategórii telesne postihnutých a v roku 2004 na paraolympiáde v Aténach vyhrala dve strieborné medaily. (10,11)

V dňoch 1. až 4. júna 2006 sa konal v Piešťanoch medzinárodný turnaj telesne postihnutých v stolnom tenise. Zúčastnilo sa celkove 203 hráčov z 25 štátov takmer celého sveta. Hráči boli podľa stupňov postihnutia rozdelení na 5 skupín a ďalej na stojacich a vozíčkárov. Dr. Jaroslav Novotný, medzinárodný rozhodca sa na stránkach časopisu Slovenský stolný tenis (12) takto vyjadroval o svojich dojmoch:
"Priznám sa, že to bolo moje prvé vystúpenie na takomto turnaji. Pozvánka prišla na poslednú chvíľu, prakticky v deň zahájenia. Dôvodom bolo, že v piatok a sobotu mali chýbať kvalitní skúsení rozhodcovia. Prvý dojem bol doslova šokujúci. Nikdy v živote som na takom malom priestore − tým bol zimný štadión v Piešťanoch – nevidel toľko telesne postihnutých, kde každý jeden predstavoval osobitný životný osud, životnú tragédiu či už osobnú, alebo rodinnú. Počiatočný skľučujúci pocit zo mňa spadol až počas rozhodovania, keď som vlastne pochopil, že sú to ľudia ako ja, iba s určitým telesným hendikepom. Naopak, ich nasadenie, vôľa, chuť zvíťaziť by mohla byť príkladom pre mnohých zdravých športovcov. Každý jeden bol osobitý. Ale obzvlášť spomínam na mladého luteránskeho farára. Bol obeťou známej Conterganovej aféry, kedy sa bombasticky propagoval ukľudňujúci liek, Contergan−Thalidomid. Dobre si na toto obdobie spomínam, keďže sa narodili tisícky takto postihnutých detí. Väčšinou bez končatín. Farár mal iba asi 20 cm kýpte nad lakťom. Na pravý kýpeť mal nastoknuté akési dva prstene, na ktoré si nasadzoval podľa potreby ceruzku, akési kliešte a v prípade stolného tenisu aj raketu. Vidieť ho hrať to vo mne vzbudilo doslova úžas. Určite by som proti nemu nemal najmenšie šance. Je osobitnou prekrásnou črtou týchto hráčov ich nesmierna tolerancia, trpezlivosť a slušnosť. Nepočul som krivého slova, nadávku na súpera. Telesne postihnutí by mohli byť žiarivým príkladom pre všetkých športovcov."

Po tom, čo súdy v Nemecku dali zelenú WRD a produkčnej firme Zeitsprung na vysielanie dvojdielneho filmu o Conterganovej afére (13) sledovanosť spomínaného filmu v Nemecku a Rakúsku lámal divácke rekordy. (14,15)

Druhá šanca

Thalidomid pravdepodobne dostane "druhú šancu". Podľa vedcov a lekárov tento liek totiž úspešne bojuje proti metabolickej poruche, ktorá sa vyskytuje u 50 percent ľudí trpiacich rakovinou. Táto porucha, ktorá sa volá kachexia, spôsobuje to, že nezávisle na tom, koľko vitamínov pacienti užijú a koľko jedla zjedia, sú stále chorľavejší. Na kachexiu zomrie jeden pacient z piatich.

Britskí vedci vedení Johnom Gordonom z univerzity Southampton University Hospital School of Medicine preto vykonali výskum na 50 pacientoch, ktorí trpeli rakovinou pankreasu a kachexiou. Polovica z nich dostávala denne dávku Thalidomidu a ďalšia polovica z nich dostávala podobnú neškodnú pilulku. Po dvoch mesiacoch lekári zistili, že pacienti, ktorí užívali Thalidomide v priemere schudli iba o šesť gramov alebo dokonca pribrali, cítili sa oveľa lepšie, boli stabilizovaní a liek veľmi dobre znášali. Naproti tomu pacienti, ktorí Thalidomide neužívali, v priemere schudli o 3,63 kilogramov. (16,17,18)

Vedci chcú teraz zistiť, či by Thalidomid dokázal pomôcť i pacientom, ktorí majú iný druh rakoviny, autoimúnne ochorenia či zápaly. (19,20) V každom prípade ho už nebudú môcť používať tehotné ženy.

Záver

Grünethal na svojej domovskej stránke zverejnil oficiálne stanovisko. „Contergan je a zostáva súčasťou dejín firmy. Grünethal a rodina Wirtz vyjadrujú svoje poľutovanie nad následkami tzv. Conterganovej tragédie.“ (20,21)

Literatúra

 1. Wikipedia, Thalidomide, http://en.wikipedia.org/wiki/Thalidomide
 2. Igor M. Tomo,  Ivan Varga,  Renáta Mikušová, Štefan Polák, Igor Tomo jr.,  František Tóth,  Radomír Kokavec,  Silvia Barteková – Tomová, Exogénne faktory ovplyvňujúce normogenézu, embrya a plodu, Verejné zdravotníctvo. - Č. 1 (2006), s. 8-14, http://www.szu.sk/ine/verejnezdravotnictvo/2006_1/tomko_06.htm
 3. Wikipedia, Contergan-Skandal, http://de.wikipedia.org/wiki/Contergan-Skandal
 4. Thomas Quasthof - Die Stimme, http://www.thomas-quasthoff.com/
 5. Der Contergan-Skandal, Der Name Contergan steht für den größten Medizinskandal der Nachkriegsgeschichte, stern.de, 10.04.2007, http://www.stern.de/politik/panorama/586579.html?nv=ct_mt
 6. Halv miljon till neurosedynskadade, corren.se, 26.10.2004, http://archive.corren.se/archive/2004/10/26/1sew4buayu2zcu2.xml?category=1mr1h4sq7tffj3p?category=1mr1hvrz6kdvicz
 7. Bundesverband Contergangeschädigter e. V., http://www.contergan.de/
 8. EXTRA: Contergan - 50 Jahre danach, Die Herausforderung ihres Lebens, http://www.stern.de/wissenschaft/mensch/601328.html
 9. Carsten Büll, Contergan - Fünf Lebensgeschichten, Wellhöfer (September 2007), ISBN-10: 3939540005, http://www.amazon.de/Contergan-F%C3%BCnf-Lebensgeschichten-Carsten-B%C3%BCll/dp/3939540005/ref=sr_1_1/303-2855787-7804262?ie=UTF8&s=books&qid=1194817414&sr=1-1
 10. Contergan-Skandal, "Meine Mutter nahm nur eine Tablette", relácia televízie RTL vysielaná dňa 31.10.2007 o 22:15hod., http://www.stern.de/tv/sterntv/601271.html
 11. Bianca Vogel, http://www.vogelbianca.de/
 12. Keď udivuje slušnosť a tolerancia, SLOVAK OPEN telesne postihnutých očami rozhodcu, Slovenský stolný tenis, 1/2006 str. 21, http://www.stkpk.sk/Pezincan/Casopis2006-01.pdf
 13. Gericht hebt Contergan-Urteile auf, stern.de, 10.04.2007, http://www.stern.de/politik/panorama/586571.html?nv=ct_mt
 14. Zuschauer-Rekord für Contergan-Film, spiegel.de, 08.11.2007, http://www.spiegel.de/kultur/gesellschaft/0,1518,516101,00.html
 15. Spitzenquote für Contergan-Film, Die TV-Aufbereitung des Contergan-Skandals ist am Mittwochabend auf großes Interesse gestoßen. Focus.de, 08.11.2007, http://www.focus.de/kultur/kino_tv/fernsehen_aid_138563.html
 16. Study: Thalidomide Helps Pancreas Cancer Patients, 08.03.2005, http://www.clinicaspace.com/news_story.aspx?NewsEntityId=19303920
 17. Thalidomide slows cancer disease, BBC News, 07.03.2005, http://news.bbc.co.uk/1/hi/health/4325335.stm
 18. Michael Stroud, New lease of life for thalidomide as cancer treatment? Medical News Today, 07.03.2005, http://www.medicalnewstoday.com/articles/20862.php
 19. Das stille Comeback eines totgeglaubten Medikaments, Neue Zürcher Zeitung, 05.11.2003 http://www.k-faktor.com/contergan/artikel1.ht
 20. Annette Tuffs, Renaissance eines geächteten Arzneimittels, Presse- und Öffentlichkeitsarbeit Universitätsklinikum Heidelberg, 28.04.2003, http://idw-online.de/pages/de/news62492
 21. Contergan ist und bleibt Teil unserer Firmengeschichte,
 22. DIE CONTERGAN-TRAGÖDIE, Auszug aus dem Jubiläumsbuch „Unser Weg 1946-2006: 60 Jahre Grünenthal GmbH“


Čítajte ďalej...
PREHĽAD ČÍSLA
   
 ODPORÚČAME
Prepočítané konverzným kurzom
1 EUR = 30,1260 SK
VIAC TOVAROV »   


Copyright © 1996-2020 ComorraPharm s.r.o.
© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.
Články sú aktualizované a upravované publikačným systémom IPSA2002.