Apothéka.sk
Spravodajstvo z EÚTlačové správy Bolesť Cestovanie Editorial Informačné technológie ComorraPharm sro. Liečivé rastliny - Fytoterapia Medicínska história Medicínska technika Novinky Očkovanie Odborník radí Predstavujeme Vám… Prevencia Psychológia, neurológia Rodinný lekár Rozhovory Trendy v Európe Ústna hygiena Veterinárna sekcia Vitamíny, minerály a potravinové doplnky Vývoj & trendy vo farmácii Vývoj v medicíne Zákony, poisťovne Zdravá krása Zdravá racionálna výživa Zdravotnícka legislatíva Zdravý pohyb Zdravý životný štýl Životné prostredie

Informácie o produktoch Kompilácia, rešeršná práca Pôvodný článok PR článok - platená inzercia Preklad Vyhlásenia, Informácie, Výzvy

2011 / 4, 3, 2, 1
2010 / 4, 3, 2
2009 / 4, 3, 2, 1
2008 / 4, 3, 2, 1
2007 / 4, 2
2006 / 3, 1
2005 / 4, 3, 2, 1
2004 / 4, 3, 2, 1
2003 / 4, 3, 2, 1
2002 / 4, 3, 2, 1
2001 / 4, 3, 2, 1
2000 / 4, 3
Informačné technológie

Mark Hess, Shogo Mochizuki
Japonské masáže horkými kameny
25,89 EUR
(779,96 SKK)

Tipy a triky starej mamy
5,64 EUR
(169,91 SKK)
Tobia Pehle, Sylvia Jonas
Parfém
12,92 EUR
(389,23 SKK)
Prepočítané konverzným kurzom 30,1260 SK = 1 EUR
Práve čítate číslo 2008/4 - Odborník radí - Pôvodný článok
streda, 10. Apríl 2020 | dátum ostatnej aktualizácie: 10. Marec 2012 10:10

Strpčuje vám život kandidóza?
Mgr. Renáta Pivodová, iLekáreň, - 2.10.2008
MUDr. Anna Kajanová, gynekologická ambulancia, Hurbanovo - 2.10.2008

Predpokladá sa, že viac ako 3/4 žien prekoná počas svojho života aspoň raz vulvovaginálnu kandidózu. Zo všetkých diagnostikovaných mykotických infekcií ženských genitálií tvorí kandidóza až 97%.

Strpčuje vám život kandidóza
Najčastejším patogénom vyvolávajúcim ochorenie je fakultatívne patogénna huba Candida albicans. Tak ako stovky iných mikroorganizmov, sa úplne bežne vyskytuje ako súčasť ústnej a črevnej mikroflóry. Pri premnožení sa stáva problémom. V praxi to znamená, že na gynekologickej ambulancii sa stretneme s vulvovaginitídou každý deň. Diagnostikujeme buď akútnu alebo recidivujúcu formu ochorenia, analyzujeme imunologické a neimunologické rizikové faktory, ktorých poznanie je dôležité pre správnu diagnózu a určíme terapeutický postup. Jednoducho povedané, snažíme sa zistiť rozhovorom s pacientkou, čo mohlo viesť k rozvoju infekcie a podľa toho určíme liečbu.

Kým akútna kandidóza obyčajne nespôsobuje väčšie terapeutické problémy, recidivujúca forma ochorenia je pre ženu závažným medicínskym, ale aj spoločenským problémom, vyžaduje trpezlivosť a maximálnu disciplínu pacientky pri dodržiavaní dohodnutého terapeutického postupu.

Liečba akútnej vulvovaginálnej kandidózy

Ak sa pacientka sťažuje na svrbenie, pálenie, má belavý, tvarohovitý výtok, opuchnutie a sčervenanie slizníc vagíny, bolestivé močenie snažíme sa ich zmierniť antimykotikami, ktorých máme na trhu široké spektrum.

V praxi vo veľkej miere používame lokálne antimykotiká v rôznych aplikačných formách (krémy, roztoky, výplachy, vaginálne tablety…), aplikujeme ich po dobu 1-10 dní (podľa typu účinnej látky). K ústupu klinických príznakov a subjektívnemu zlepšeniu dochádza tak po 2- 4 dňoch liečby. K výhodám lokálnej terapie rozhodne patrí široký výber prípravkov (vrátane depotných), nízky výskyt nežiaducich účinkov a nezávislosť na iných celkovo podávaných liekoch. Nevýhodou môže byť nepohodlná aplikácia, možné lokálne reakcie aj vrátane reakcií u sexuálneho partnera, nutnosť vynechania aplikácie počas menštruácie, čo často vedie k prerušeniu liečby a následnej recidíve.

Pre pacientky, ktorým lokálna liečba nevyhovuje sú k dispozícii perorálne preparáty, ktoré zabezpečia terapeutickú koncentráciu antifungálnej látky aj v hlbokých vrstvách vaginálnej sliznice. K ústupu ťažkostí dochádza zvyčajne po 24 až 36 hodinách užívania, jednoduchá aplikácia nezvádza k predčasnému ukončeniu liečby a táto nemusí byť prerušená ani počas menštruácie.

Liečba recidivujúcej vulvovaginálnej kandidózy

Recidívy kandidózy predstavujú pre ženu nielen stratu komfortu pri dodržiavaní hygieny, ale aj vážny problém v partnerskom a pracovnom živote. Liečba si preto vyžaduje jej maximálnu spoluprácu a disciplínu v dodržiavaní liečebného postupu. Candida albicans je v tele každého z nás. Predpokladáme, že ženy s touto diagnózou nevedia tolerovať rekolonizáciu genitálií kandidami bez symptómov.

K rizikovým faktorom kandidózy patrí aj tehotnosť, hormonálna antikoncepcia, antibiotiká, cukrovka, obezita, kandidóza partnera, chlórovaná voda, poškodenie epitelu. Často je príčinou porucha imunity, prebiehajúca imunosupresívna liečba, malígne ochorenie, kde sa vyžaduje spolupráca odborníkov z príslušných oblastí medicíny.

Po mikrobiologickom potvrdení premnoženia huby pristúpime k liečbe antimykotikami (lokálne alebo perorálne), prípadne odporučíme zmenu stravovacích návykov a v poslednom období nás pacientky často žiadajú o rady a názory pre užívanie doplnkov výživy.

Môže byť osožné pri liečbe vulvovaginálnej kandidózy

Ak sa chcete kvasiniek zbaviť doporučujeme vylúčiť, prípadne obmedziť príjem uhľovodíkov. Je to v podstate cukor obsiahnutý v sladkom ovocí, sladených nápojoch, džúsoch, bielom pečive, cestovinách a pizze. Obmedzenie sa týka aj konzumáciu ryže a zemiakov. Keďže kvasinkám sa darí v prekyslenom alebo prealkalizovanom prostredí, pomáhať ich tvorbe môže káva, čierny čaj a alkohol. Základ stravy musí tvoriť zelenina, celozrnný chlieb, mäso, vhodná je konzumácia rôznych orieškov, ktoré dodajú minerály a zaženú chuť na sladké. Cukry, samozrejme, nemožno vylúčiť z potravy natrvalo, ale ich príjem by sme si sme mali strážiť aj po vymiznutí príznakov candidózy. Ak sa vrátime k zlým stravovacím návykom, kvasinky sa môžu v našom tele znovu premnožiť. Obdobie vymierania kvasiniek trvá niekoľko dní až mesiac. Pri protikvasinkovej diéte nemožno počítať s radikálnou zmenou k lepšiemu zo dňa na deň. Problémy ustupujú postupne a dokonca môže nastať dočasné zhoršenie zdravotného stavu. Hynúce kvasinky totiž tvoria toxíny zaťažujúce organizmus, preto sa môžu počas diéty objaviť bolesti hlavy a kĺbov, alergická nádcha, svrbenie, nevoľnosť alebo únava. Nedajte sa odradiť. Keď sa odumreté mikroorganizmy z tela napokon vyplavia, budete sa cítiť oveľa lepšie.

Dobrým pomocníkom pre opätovné nastolenie rovnováhy môžu byť probiotiká, zvýšený príjem vlákniny, výťažok z grapefruitových jadierok, prípadne preparáty z hlivy ustricovej, pre zlepšenie imunity je vhodné zaradiť pravidelný pohyb.

Vhodné potraviny:

  • čerstvá, dusená alebo varená zelenina
  • kyslá kapusta
  • rybacie a hydinové mäso
  • huby, sója, morské riasy
  • celozrnné pečivo a cestoviny
  • vajcia, tvaroh, jogurty
  • kyslasté ovocie (napr. jablká, citróny, grepy, hrušky…)
  • semienka a oriešky, kokos
  • čaje ako Lapacho, Rooibos, zelený čaj, čistá voda

Na záver dôležité upozornenie

Neskúšajte ignorovať príznaky vaginálnej kandidózy a tiež neexperimentujte s liečbou bez lekárskej pomoci. Ochorenie môže prejsť do nebezpečnejšej, tzv. systémovej kandidózy, ktorej liečba už bude oveľa komplikovanejšia a zdĺhavejšia.Čítajte ďalej...
PREHĽAD ČÍSLA
   
 REKLAMA
Potrebujete lokálnu liečbu kožných ochorení s rôznou lokalizáciou? Chcete sa zbaviť mykózy, kožných rias alebo erytrazmy?
VIAC »   
ODPORÚČAME
Infekcie, výtoky, podráždenie, pocit sucha a svrbenie a nedostatok prirodzenej vlhkosti vaginálnej sliznice?
Prepočítané konverzným kurzom
1 EUR = 30,1260 SK
VIAC TOVAROV »   


Copyright © 1996-2020 ComorraPharm s.r.o.
© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.
Články sú aktualizované a upravované publikačným systémom IPSA2002.