Apothéka.sk
Spravodajstvo z EÚTlačové správy Bolesť Cestovanie Editorial Informačné technológie ComorraPharm sro. Liečivé rastliny - Fytoterapia Medicínska história Medicínska technika Novinky Očkovanie Odborník radí Predstavujeme Vám… Prevencia Psychológia, neurológia Rodinný lekár Rozhovory Trendy v Európe Ústna hygiena Veterinárna sekcia Vitamíny, minerály a potravinové doplnky Vývoj & trendy vo farmácii Vývoj v medicíne Zákony, poisťovne Zdravá krása Zdravá racionálna výživa Zdravotnícka legislatíva Zdravý pohyb Zdravý životný štýl Životné prostredie

Informácie o produktoch Kompilácia, rešeršná práca Pôvodný článok PR článok - platená inzercia Preklad Vyhlásenia, Informácie, Výzvy

2011 / 4, 3, 2, 1
2010 / 4, 3, 2
2009 / 4, 3, 2, 1
2008 / 4, 3, 2, 1
2007 / 4, 2
2006 / 3, 1
2005 / 4, 3, 2, 1
2004 / 4, 3, 2, 1
2003 / 4, 3, 2, 1
2002 / 4, 3, 2, 1
2001 / 4, 3, 2, 1
2000 / 4, 3
Informačné technológie

Radka Vitíková
Těhotenství a šestinedělí v kondici
6,49 EUR
(195,52 SKK)
Lester Grinspoon, James B. Bakalar
Marihuana zakázaná medicína
8,55 EUR
(257,58 SKK)
M. P. Leeová
Francouzský buldoček
12,92 EUR
(389,23 SKK)
Prepočítané konverzným kurzom 30,1260 SK = 1 EUR
Práve čítate číslo 2009/1 - Vývoj & trendy vo farmácii - Pôvodný článok
nedeľa, 28. Február 2020 | dátum ostatnej aktualizácie: 10. Marec 2012 9:10

Lekárnické trendy 21. storočia
Mgr. Igor Minarovič, PhD., viceprezident SLeK, - 2.1.2009

Anglický filozof Herbert Spencer už koncom 19.storočia v svojej práci Princípy v sociológii napísal, že spoločnosť, tak ako živé organizmy, funguje na zásadách prirodzeného výberu a prežitia najschopnejších jedincov. Zdroj: Lekárnické listy, 12/2008, str. 25. Vydáva: Edufarm spol. s r.o.. Zverejnené so súhlasom autora.

LEKÁRNICKÉ TRENDY 21
A práve týmto problémom a ich možným riešeniam bolo venované stretnutie lekárnikov, ktoré zorganizovalo Družstvo lekární v spolupráci so Spolkom farmaceutov v Martine začiatkom novembra v Liptovskom Mikuláši.

Prvou široko diskutovanou témou bola otázka využitia nových komunikačných technológií v lekárenstve a internetového lekárenstva. Úvod do problematiky zabezpečila prezentácia projektu iLekáreň® (www.ilekaren.sk), ktorá dôsledne analyzovala možné riziká i odhaľovala aktuálne možnosti pre lekárnikov. Tou najvýznamnejšou v tomto kontexte v poslednej dobe na Slovensku je nesporne spustenie projektu partnerských lekární iLekárne. Ide o príležitosť, ako môžu individuálne lekárne jednoducho a veľmi efektívne využívať internetový priestor na svoju propagáciu a dokonca i ako médium na sprostredkovanie svojich služieb. Partnerská lekáreň nepotrebuje vlastnú internetovú stránku, využíva mediálny priestor iLekárne, pritom však výdaj objednaných prípravkov prebieha stále priamo v kamennej lekární a pre partnerskú lekáreň nie je táto sprostredkovateľská služba nijako finančne zaťažujúca. Už dnes sa rodina lekární, ktoré takto bezplatne využívajú know-how a úspech veľkého subjektu a zlepšujú si tak svoju pozíciu, upevňujú si vzťah so svojimi stálymi klientmi a nachádzajú cestu k novým, utešene rozrastá a začala písať tretiu desiatku svojich príslušníkov.

Liberalizácia a komercionalizácia lekárenstva prináša zvýšený tlak na jednotlivé lekárne, ktoré sú v konkurenčnom boji nútené využívať viaceré marketingové nástroje a techniky. Oboznámiť sa s nimi pomohol účastníkom stretnutia Martin Migát zo spoločnosti Artcomm (www.artcomm.sk). Workshop zameraný na analýzu potrieb klientov, spôsoby ich uspokojovania, princípy účelnej cenotvorby a ďalšie marketingové aspekty úspešného podnikania sa stretli s veľkým záujmom poslucháčov.

Marketing v lekárenstve má však aj svoj významný etický rozmer. V období búrlivých diskusií a názorových konfliktov predstavil PharmDr. Ladislav Lukáš prítomným Kartu zdravia® (www.kartazdravia.sk) ako vernostný systém postavený prioritne na poskytovaní iného ako finančného benefitu pre pacientov a klientov lekární – stanovovaní fyziologických a biochemických parametrov, liekovom poradenstve a ďalších službách založených na koncepcii „pharmaceutical care“. Zavádzať do vlastnej lekárne vernostný systém, ktorý neposkytuje finančný benefit odvodzovaný od celkovej ceny všetkých liekov si v dnešnej tvrdej konkurencii vyžaduje aj nemalú dávku osobnej statočnosti a presvedčenia. Zostáva len veriť, že časom aj pacienti budú uprednostňovať nadštandardné služby pred lacnými darčekmi.

Poslednou obsiahlou témou na programe tohto stretnutia bola otázka účinnej obrany, či skôr rozumnej ofenzívy lekárnikov – majiteľov lekární. V súčasnosti je jedinou osvedčenou a účinnou cestou ekonomické združenie lekárnikov. Mgr. Igor Minarovič, PhD. vo svojom vystúpení priblížil činnosť Družstva lekární ako združenie lekární vo vlastníctve lekárnikov, ktorého cieľom je zvýšenie efektívnosti práce lekárnika pri zachovaní individuálnej formy vlastníctva lekární a garantovaní vysokej úrovne poskytovanej lekárenskej starostlivosti. Družstvo lekární sa môže za viac ako 3 roky svojej činnosti pochváliť viacerými úspechmi, ktoré sú tiež základom pre plány do budúcnosti.

Záverom...

Darvinizmus čelí v poslednej dobe veľkej kritike. Hlavným argumentom odporcov tejto evolučnej teórie je skutočnosť, že príroda neposkytuje dostatok dôkazov o existencii prechodných foriem a druhov medzi jednotlivými vývojovými stupňami. To isté platí aj pre spoločnosť a každú jej súčasť. Neexistuje možnosť existencie ani jedinej osamotenej lekárne izolovane od dynamicky sa meniaceho okolia. Čím skôr sa zmenám prispôsobíme, tým väčšia je naša šanca na úspech. A čím životaschopnejší budeme, tým skôr budeme môcť prejsť do ofenzívy. Nebudeme musieť čakať na to, ako sa zmenia podmienky a aká bude naša reakcia. Sami budeme schopní podmienky určovať. Cesta k tomuto cieľu je síce dlhá, ale aj ďaleké cesty začínajú prvým krokom. A treba povedať, že organizátori tohto podujatia vykročili správnou nohou.

foto: apotheka.skČítajte ďalej...
PREHĽAD ČÍSLA
   
 ODPORÚČAME
Prepočítané konverzným kurzom
1 EUR = 30,1260 SK
VIAC TOVAROV »   


Copyright © 1996-2020 ComorraPharm s.r.o.
© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.
Články sú aktualizované a upravované publikačným systémom IPSA2002.