Apothéka.sk
Spravodajstvo z EÚTlačové správy Bolesť Cestovanie Editorial Informačné technológie ComorraPharm sro. Liečivé rastliny - Fytoterapia Medicínska história Medicínska technika Novinky Očkovanie Odborník radí Predstavujeme Vám… Prevencia Psychológia, neurológia Rodinný lekár Rozhovory Trendy v Európe Ústna hygiena Veterinárna sekcia Vitamíny, minerály a potravinové doplnky Vývoj & trendy vo farmácii Vývoj v medicíne Zákony, poisťovne Zdravá krása Zdravá racionálna výživa Zdravotnícka legislatíva Zdravý pohyb Zdravý životný štýl Životné prostredie

Informácie o produktoch Kompilácia, rešeršná práca Pôvodný článok PR článok - platená inzercia Preklad Vyhlásenia, Informácie, Výzvy

2011 / 4, 3, 2, 1
2010 / 4, 3, 2
2009 / 4, 3, 2, 1
2008 / 4, 3, 2, 1
2007 / 4, 2
2006 / 3, 1
2005 / 4, 3, 2, 1
2004 / 4, 3, 2, 1
2003 / 4, 3, 2, 1
2002 / 4, 3, 2, 1
2001 / 4, 3, 2, 1
2000 / 4, 3
Informačné technológie

Jozef Heger, Jozef Kolář a kolektív
Názvy liečiv a liekov a ich informačný potenciál
3,78 EUR
(113,88 SKK)
Milan Kriška a kol.
Memorix klinickej farmakológie a liekov
28,38 EUR
(854,98 SKK)
Prepočítané konverzným kurzom 30,1260 SK = 1 EUR
Práve čítate číslo 2009/2 - Vývoj & trendy vo farmácii - Preklad
štvrtok, 18. November 2019 | dátum ostatnej aktualizácie: 10. Marec 2012 9:10

Neúčinné lieky
Norbert Répás, ComorraPharm sro. - Komárno - 19.4.2009

O tom, že účinnosť liekov, konvenčnej medicíny a jej liečebných metód nie je vždy vedecky overená a doložená zverejnil pred týždňom článok Rakúsky týždenník Profil. Vyzerá to tak, že nové syntetické preparáty sú skúšané práve na ľuďoch, pretože pokusy so zvieratami majú len alibistickú funkciu a nevarujú pred nebezpečím nových látok, naopak presviedčajú o ich klamlivom účinku. Ľudia ktorí cmúľali cukríky reagovali rovnako ako tí čo dostávali moderné lieky.

20
Svetová zdravotnícka organizácia – WHO nástojčivo odporúča pre Etiópiu proti malárii spoľahlivú ochranu

20. ročník medzinárodného filmového festivalu AGROFILM 2003 sa konal v období, keď sa Slovenská republika začleňovala do európskych štruktúr. AGROFILM sa stal jediným medzinárodným podujatím, na ktorom sa súťažne premietajú filmy a videoprogramy z celého sveta. AGROFILM sa stal aj miestom, kde medzinárodná organizácia OSN pre výživu FAO v Ríme udeľuje na odporúčanie Medzinárodnej poroty AGROFILMu svoju prestížnu cenu OSIRIS. Na spomínanom 20. ročníku bol prezentovaný film Pavola Barabáša, Kalašnikov v chatrči. Na objavnú dobrodružnú a nebezpečnú cestu ďaleko od civilizácie sa vypravili šiesti dobrodruhovia. Na raftovom člne v Etiópii ako prví odvážlivci sveta splavili tok unikátnej africkej rieky Omo. Film zvečnil etapovitý splav na divokej vode medzi číhajúcimi krokodílmi a medzi kmeňmi kanibalov, ktorý dostávajú všetko od prírody. Pavol Barabáš si na nakrúcanie spomína nasledovne: „Svetová zdravotnícka organizácia – WHO nástojčivo odporúča pre Etiópiu proti malárii spoľahlivú ochranu. Je to antimalarikum – s označením Lariam. Všetci sme ho presne užívali. Avšak márne. Pri návrate z rieky Omo dostal už v džípe jeden z nás prudký malarický záchvat. Do jedného roka sa prejavili u všetkých členov expedície obidva druhy malárie, ktoré sa tam vyskytujú: maláriu Vivax a najnebezpečnejšiu tropickú maláriu. Afrika k nám bola napriek tomu milostivá. Nemilosrdná je však reklama a biznis s „overenými“ farmaceutickými prípravkami pre málorozvinuté krajiny. Všetkých nás prekvapila neúčinnosť lieku, ktorému sme slepo dôverovali.“ [1]

V skutočnosti sú akékoľvek pokusy na zvieratách vedecky neospravedlniteľné, pretože im chýba akákoľvek vedecká platnosť

Vyzerá to tak, že nové syntetické preparáty sú skúšané práve na ľuďoch, pretože pokusy so zvieratami majú len alibistickú funkciu a nevarujú pred nebezpečím nových látok, naopak presviedčajú o ich klamlivom účinku. Pred ich zavedením neexistovali žiadne farmaceutické katastrofy - dnes sú každý rok sťahované tisícky "liečiv" pretože už nie je možné zatajiť ich neúčinnosť alebo škodlivosť. Niekoľko príkladov: prípravok Contergan, po mnohých rokoch testovania na zvieratách odporúčaný pre tehotné ženy, spôsobil viac ako 10.000 potratov a vrodených telesných chýb. [2] Oxychinolín, neúčinný liek proti neškodnej tropickej hnačke, znamenal tisíce úmrtí a 30 000 ludí ostalo slepých alebo na vozíčku. Hormón dietylstillbestrol bol dlhé roky podávaný tehotným ženám ako upokojujúci prostriedok. Až o desaťročia neskôr sa zistilo, že spôsobuje novú, dedičnú formu rakoviny pošvy u 95% potomkov ženského pohlavia. Nebolo nájdené zviera, u ktorého by sa prejavoval podobne. Podobných prípadov nie je málo, avšak nie je účelom tohto článku vymenovávať ďalšie vážne tragédie. "V skutočnosti sú akékoľvek pokusy na zvieratách vedecky neospravedlniteľné, pretože im chýba akákoľvek vedecká platnosť a zodpovednosť voči ľuďom. Slúžia iba ako alibi pre výrobcov liekov, ktorí veria, že sú chránení." (Dr. H. Stiller a Dr. M. Stiller v knihe Pokusy na zvieratách a experimentátor) [3],[4] O tom, že lieky vo všeobecnosti nie sú plošne účinné otvorene hovoril aj Dr. Allen Roses z GlaxoSmithKline pre BBC a The World Today. [5], [6]

Profil, Nr. 16., 10.04.2009

O tom, že účinnosť liekov, konvenčnej medicíny a jej liečebných metód nie je vždy vedecky overená a doložená zverejnil pred týždňom článok Rakúsky týždenník Profil. Uverejnená meta-analýza v rešpektovanom medicínskom magazíne však dokladá, že v niektorých prípadoch tomu tak ani zďaleka nie je. Analýza poukazuje na neefektívnosť antidepresív v liečbe depresií. Antidepresíva boli zastúpené so šiestimi najčastejšie predpisovanými antidepresívami, pričom všetky okrem jedného patria do skupiny selektívnych serotonínových reabsorbčných inhibítorov (SSRI). Meta-analýza zahŕňa nielen zverejnené ale aj nezverejnené skúšky, ktoré boli získane od „Federal Drug Agency“ v USA na základe zákona o slobode informácií. Meta-analýza zverejnených skúšok ukazuje štatisticky významné výsledky, avšak len s okrajovým klinickým významom, ak sa do analýzy zahrnú aj nezverejnené skúšky, ktorých liečebný efekt je pod odporúčanou hranicou klinickej účinnosti. Ľudia ktorí cmúľali cukríky reagovali rovnako ako tí čo dostávali moderné lieky.

Článok popisuje šarlatánstvo 50-ročného anestéziológa z Baystate Medical Center v Sprinegfielde z Massachusets, ktorý sa zaoberal s pooperačnou terapiou bolesti. Jeho sfalšované články sa v odborných kruhoch stali referenčnou „lájt-literatúrou“.

Ďalej sa poukazuje na škandalózny medikament Vioxx od farma koncernu Merck, na veľmi diskutovaný Celebrex od Pfizer alebo na placebo-efekt novej účinnej látky menom Ezetimib, ktorý mal znižovať hladinu cholesterolu.

To, že lekári a výskumníci si to s morálkou nemyslia celkom úprimne dokazuje škandál na Medizinische Universität Innsbruck. Britský lekársky časopis „The Lancet“ nedávno zverejnila štúdiu o terapii s kmeňovými bunkami na ktorom spolupracoval urológ Hannes Strasser. Keď po internej kontrole vyšlo najavo, že v publikácii sa pojednávalo o nezmysloch Rakúsky Štátny ústav pre kontrolu liečiv (AGES – Österreichische Agentur für Gesundheit und Ernährungssicherheit) odovzdal šetrenie prokuratúre vo Viedni. Spoluautor, vedúci urologického oddelenia na Medizinische Universität Innsbruck, Georg Bartsch okamžite kontaktoval vydavateľstvo, aby ho uvádzali len ako čestného spoluautora, ktorý sa nespolupodieľal na výskumoch. Pred zverejnením článku však podpísal čestné prehlásenie, že vyšetrenia a terapie sám vykonával a súhlasí s výsledkami v definitívnej verzii manuskriptu. [7] Pokračovanie si vypočujte cez podcast z 13-ho apríla 2009 na audio.profil.at.


Zdroje

[1] Pavol Barabáš, O zážitkoch z expedície a kalšnikove v chatrči, k2studio.sk, NITRA 29. 9. – 3. 10. 2003, [ zdroj ], (navštívené dňa 18.04.2009)
[2] Norbert Répás, 50. výročie Conterganovej aféry, apotheka.sk, 16.11.2007,[ zdroj ], (navštívené dňa 18.04.2009)
[3] From Among More Than a Thousand Medical Opinions 1900 - 1980, CIVIS Bulletin Nr 1, 1983, str. 9. [ zdroj ], (navštívené dňa 18.04.2009)
[4] Kristína Kánaiová, Norbert Répás, Cena zdravia, apotheka.sk, 03.08.2008,[ zdroj ], (navštívené dňa 18.04.2009)
[5] Allen Roses, Drugs don't work on many people, bbc.co.uk, 08.12.2003, [ zdroj ], (navštívené dňa 18.04.2009)
[6] Fran Kelly, Effectiveness of prescription drugs under dispute, abc.net.au, 09.12.2003, [ zdroj ], (navštívené dňa 18.04.2009)
[7] Bert Ehgartner, Böse Pillen, Profil, Nr. 16., 10.04.2009, str. 86-94Čítajte ďalej...
PREHĽAD ČÍSLA
   
 ODPORÚČAME
Prepočítané konverzným kurzom
1 EUR = 30,1260 SK
VIAC TOVAROV »   


Copyright © 1996-2019 ComorraPharm s.r.o.
© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.
Články sú aktualizované a upravované publikačným systémom IPSA2002.