Apothéka.sk
Spravodajstvo z EÚTlačové správy Bolesť Cestovanie Editorial Informačné technológie ComorraPharm sro. Liečivé rastliny - Fytoterapia Medicínska história Medicínska technika Novinky Očkovanie Odborník radí Predstavujeme Vám… Prevencia Psychológia, neurológia Rodinný lekár Rozhovory Trendy v Európe Ústna hygiena Veterinárna sekcia Vitamíny, minerály a potravinové doplnky Vývoj & trendy vo farmácii Vývoj v medicíne Zákony, poisťovne Zdravá krása Zdravá racionálna výživa Zdravotnícka legislatíva Zdravý pohyb Zdravý životný štýl Životné prostredie

Informácie o produktoch Kompilácia, rešeršná práca Pôvodný článok PR článok - platená inzercia Preklad Vyhlásenia, Informácie, Výzvy

2011 / 4, 3, 2, 1
2010 / 4, 3, 2
2009 / 4, 3, 2, 1
2008 / 4, 3, 2, 1
2007 / 4, 2
2006 / 3, 1
2005 / 4, 3, 2, 1
2004 / 4, 3, 2, 1
2003 / 4, 3, 2, 1
2002 / 4, 3, 2, 1
2001 / 4, 3, 2, 1
2000 / 4, 3
Informačné technológie

Kevin Leman
Harmonie v manželství
9,45 EUR
(284,69 SKK)
Peter Cole
Filozofie náboženství
10,59 EUR
(319,03 SKK)
Rio Preisner
Když myslím na Evropu I.
19,58 EUR
(589,87 SKK)
Prepočítané konverzným kurzom 30,1260 SK = 1 EUR
Práve čítate číslo 2009/4 - Zdravotnícka legislatíva - Pôvodný článok
sobota, 20. Apríl 2019 | dátum ostatnej aktualizácie: 10. Marec 2012 10:10

Sicko
Norbert Répás, ComorraPharm sro. - Komárno - 20.10.2009

Aké sú charakteristické črty amerického systému poskytovania zdravotnej starostlivosti? Kontroverzný americký filmový režisér, scenárista a producent Michael Moore sa vo svojom dokumentárnom filme "Sicko" (Blázon) pokúsi priblížiť odpovede. Nech nikoho neprekvapí jeho typická, veľmi svojská réžia lemovaná štýlom, keď fakty sú zobrazované značne tendenčne a jednostranne. Niektoré kapitoly zaváňajú retrosocialistickým pohľadom, niektoré zas sršia od emotívnej náplne. Podstata filmu však tkvie v správnom a úspešnom odkrytí základov amerického systému zdravotného poistenia, ktoré sú silne kapitalistické. Stredobodom pozornosti nie je poistenec, prevencia, úcta k ľudskej osobe, uznanie platnej poisteneckej zmluvy či ľudská vzájomnosť, ale nesmierna túžba po zisku.

http://www
Úvod

Kostru filmu tvoria príbehy ľudí, ktorí sú napriek platnej poistnej zmluve nútení sami si platiť operáciu, chemoterapiu, či pobyt v nemocnici. V Amerike niečo nesedí. Priveľa dobrých lekárov nemá čo robiť. Pôrodníci a gynekológovia po celej krajine nemôžu uplatniť svoju lásku k ženám. V úvode filmu sa predstavuje Adam, ktorý mal úraz. Patrí medzi 50 miliónov Američanov bez zdravotného poistenia. Ale tento film nie je len o Adamovi ale aj o Rickovi, ktorý držal kus dreva na cirkulárke. Prišiel o končeky dvoch prstov. Koľko to bude stáť bez poistky? Bude musieť platiť v hotovosti? V nemocnici mu dali na výber: prišiť prostredník za 60,000 USD alebo prstenník (len!) za 12,000 USD. Je to strašný pocit, keď sa človek pokúša ohodnotiť svoje telo. Ako beznádejný romantik si Rick zvolil prstenník za podpultových 12 litrov. Posledný článok prostredníka si našiel nový domov niekde v zemi Oregonu. Ale tento film nie je ani o Rickovi. V Amerike je takmer 50 miliónov ľudí bez zdravotného poistenia. Každý deň sa modlia, aby neochoreli. Ročne z nich totiž zomrie 18.000 len preto, že nemajú poistku. Tento film je aj o 250 miliónoch Američanov, ktorí zdravotnú poistku majú. Je teda aj o tých, ktorí si žijú svoj AMERICKÝ sen.

Larry a Donna Smith

Všetok svoj majetok zbalili do dvoch áut. Cestujú do Denveru v Colorade. Novým domovom sa má stať sklad v dcérinom dome. Domov, sladký domov. Takto Larry a Donna skončiť nemali. Obaja mali dobrú prácu. Ona robila redaktorku v novinách, on strojného mechanika. Vychovali šesť detí, ktoré chodili na dobré školy, napr. na Univerzitu v Chicagu. Ale Larry dostal infarkt, potom ďalší a ešte ďalší. A Donna ochorela na rakovinu. Napriek tomu, že mali zdravotné poistenie, výdavky ich finančne úplne vyčerpali. Až si jedného dňa nemohli dovoliť udržať ani vlastný dom. "Nie v USA. Nie je možné, aby sa ľuďom stalo čosi také." hovorí Donna. Je to také ťažké. Zbankrotovali. Potom sa dovalil syn Danny, ktorý sa vrátil z mesta, aby ich privítal v Denveri. Ale víta ich dosť tvrdo: „Snažím sa pochopiť, kto zaplatí odvody 9,000 USD. Je to súčasť zdravotnej starostlivosti. A čo ľudia ako Cathy a ja, ktorí to musia ťahať a sťahovať Vás každých 5 rokov, každé 2 roky, každý rok len preto, lebo nemáte dosť peňazí, aby ste zostali tam, kde ste.“ Chorí rodičia oponujú: „Prepáčte, nechceli sme, aby sa to stalo. Robíme, čo sa dá, aby sme to zmenili. Nepoznáte ten pocit vo vnútri, keď máte 50 rokov a utiekate sa k svojej 20-ročnej dcére po pomoc.“

Frank Cardeal

V 79 rokoch by sa mal Frank Cardeal vyvaľovať niekde na pláži. No aj keď má zdravotnú poistku, nepokrýva všetky výdaje na lieky, ktoré so ženou potrebujú. Keďže je stále zamestnaný, jeho liečba je bezplatná. Preto stále pracuje, kým nezomrie. Pracuje ako upratovač v predajni potravín. Nie je to nič zvláštne. Musí mať nastražené uši, stále sa niečo vyleje. Niekedy galón mlieka, niekedy paradajková omáčka. To je potom problém, treba ju čistiť pol hodiny. Pozrie sa do každého rohu, či je všetko naozaj čisté, a ak niečo nájde, zodvihne to, či je to papier alebo smeti. Potom sarkasticky poznamená: „Ak existujú zlaté roky, dožijem sa ich, a poviem Vám o nich.“ Užíva liek proti bolesti kĺbov. Účet to (ešte) znesie... 213 USD.

Laura Burnem

Mala v rýchlosti 70 km/h čelnú zrážku, pri ktorej upadla do bezvedomia. Záchranári ju vydolovali z auta a v sanitke ju odviezli na výlet do nemocnice. Potom dostala účet od poisťovne. Povedali jej, že odvoz sanitkou nebude preplatený, pretože nebol vopred schválený. Laura nevie presne, kedy ho mala dať schváliť, či potom, ako sa prebrala v aute, kým ju naložili do sanitky alebo mala zodvihnúť telefón počas cesty a zavolať, kým ležala v sanitke.

25.000 hororových príbehov

Michael Moore si myslel, že zdravotné poisťovne majú pomáhať ľuďom. A tak sa cez internet spýtal, či aj iní ľudia mali podobné problémy s ich poisťovacími spoločnosťami. Za 24 hodín mal v elektronickej schránke 3.700 odpovedí. Na konci víkendu mu už 25.000 ľudí poslalo svoje hororové príbehy o zdravotníctve. Niektorí z nich sa rozhodli nečakať na Michaelovu odpoveď. Ako Dough Noe, ktorý vzal veci do vlastných rúk aj bez povolenia režiséra. Jeho dcéra Annette mala 9 mesiacov, keď si všimol, že stráca sluch. Jej poisťovňa CIGNA oznámila, že zaplatí za strojček len do jedného ucha. Podľa listu, ktorý zaslali, nie je pre ňu nutné počúvať oboma ušami. Ak je Cochlearov prístroj vhodný pre jedno ucho, niet dôvodu, prečo by nemal byť vhodný aj pre druhé ucho. Hlavne vtedy, keď sa dieťa ešte len učí rozprávať, musí načúvať oboma stranami hlavy. Sadol si a napísal spoločnosti CIGNA list. List pre CIGNA: "Známy filmár Michael Moore práve zbiera materiál pre svoj nový film. Zaslal som mu znepokojivé informácie, že CIGNA nevenuje dostatočnú starostlivosť svojim poistencom. Hral už Váš riaditeľ vo filme?“ Skôr, ako sa to dozvedel, obdržal na záznamník odkaz spoločnosti CIGNA: „Zdravím, pán Noe, tu Edwards z poisťovne CIGNA. Môj hovor sa týka Annette. Máme pre Vás dobré správy. Doručili nám odborné vyšetrenie. Rozhodli sme sa zrušiť predchádzajúce zamietnutie. Náš odborník schválil vydanie aj druhého Cochlearovho implantátu. Ďakujem.“ Zrejme sa to naozaj podarilo, pretože Annette dostala svoj druhý implantát.

Beck Melky a šťastní poistení

Mala za úlohu odháňať chorých ľudí z jednej zo špičkových amerických poisťovní. Pracovala na zákazníckej linke, kam ľudia volali a pýtali sa na poistné. Sú určité vopred stanovené choroby. Platí to všade, sú to choroby ako cukrovka, srdcové choroby, rôzne formy rakoviny a pod. Ak niekto z nich niektorou trpí, takmer určite nezíska zdravotné poistenie. Zoznam je veľmi dlhý. Dá sa ním omotať celý rodinný dom. „Bože môj, raz som mala pár... Boli takí šťastní, že dostanú poistenie. Vyplnili dotazníky. Manžel dokonca meškal do práce. A manželka ho utešovala, že to bude v poriadku. Máme predsa zdravotnú poistku. A keď som sa pozrela na výsledky v dotazníku vedela som, že ich nevezmú, kvôli ich zdravotnému stavu. A oni boli takí šťastní... Pomyslela som si. Bože, za pár týždňov im zatelefonujú, že nie sú vhodní pre zdravotné poistenie. Mala som fakt zlý pocit z toho, že som to vedela, no nemohla som im nič povedať. Cítila som sa odporne. Bola som ako prostitutka na telefóne, lebo som ich ani nepoznala, nezaujímali ma... Nezaujímali ma ich životy, len prísť a odísť a rýchlo to ukončiť, pretože nemôžem zniesť ten tlak.“ Napriek tomu, že Becky cítila pri telefóne bolesť, štvrť miliardy Američanov stále môže využívať zdravotné poistenie.

Michael Moore sa vydal za týmito šťastne poistenými klientmi, ako Maria, ktorá patrila k Blue Shield, a Diane, ktorá bola poistená v Horizon Blue Cross. Laura mala poistenie od BCS, a Amy mala kompletné poistenie od Megalife. Postupne im diagnostikovali rakovinu chrbtice, mozgový nádor, rakovinu prsníka a nádor na pravej hemisfére. Keďže boli poistené, u lekára ich ošetrili na červenom koberci. Svoju prvú liečbu dostali v poriadku, no nie bez boja s ich poisťovňami. A potom jednej poisťovňa odoprela injekcie, pretože mala vopred vylúčené ochorenie. Povedali jej, že to nie je lekársky nevyhnutné a neohrozuje ju to na živote. Diana bohužiaľ zomrela na život neohrozujúci tumor. Laurina rakovina sa už rozšírila do celého jej tela. Amyin nádor si prerazil cestu mozgom a zabil ju o pár rokov neskôr. Maria ochorela na dovolenke v Japonsku. Vyšetrili ju pomocou magnetickej rezonancie, ktorú spoločnosť Blue Shield of California odmietla schváliť. Lekári v Japonsku jej povedali, že má nádor na mozgu. Blue Shield opakovane tvrdili, že nádor nemá.

Linda Pino

Najlepší posudkový lekár v Amerike je ten, kto ušetrí spoločnosti veľa peňazí. Doktorka Linda Pino bola posudkovou lekárkou spoločnosti Humana. Opustila miesto, pretože sa jej nepáčili spôsoby, akými sa tam obchodovalo. „V ruke máte určitý prípad alebo otázku, a začínate hľadať cesty, ako to odmietnuť, aby ste ušetrili peniaze. To je váš cieľ. Sledujete len jedno, ako ho vylúčiť, a tak si poviete: Výborne. Odborne zamietnuté. Nemusím sa vôbec trápiť nejakými hlúposťami. Jednoducho to zamietnem. Lekári s najvyšším percentom zamietnutí sú v skutočnosti odmeňovaní bonusmi. Takýmto spôsobom nastavili systém. Akákoľvek výplata poistky sa považuje za lekárovu prehru. Takúto terminológiu tento systém používa. Ak na niekom šetríte peniaze, upierate mu starostlivosť, alebo robíte rozhodnutia, ktoré prinášajú prostriedky, ale nespotrebujú ich, potom ušetríte spoločnosti peniaze.“

Ako sa to všetko začalo?

Ako sa dostalo USA k bodu, kedy lekári a zdravotné poisťovne nesú zodpovednosť za smrť pacientov? Kto vymyslel tento systém? Ako sa to všetko začalo? Kedy vznikla HMO (Spoločnosť na ochranu zdravia)? Vďaka zázraku magnetickej pásky, ktorá je verejne prístupná na WhiteHouseTapes.org, to už vieme.

Všetko sa začalo v roku 1971. Americký prezident Richard Nixon a jeho poradca Edgar Kaiser sa rozhodli rozbiť existujúci systém a nahradiť ju s HMO. Vedeli, že čím menej zdravotnej starostlivosti budú poskytovať, tým viac zarobia.


John Ehrlichman: „Pripomienky viceprezidenta sme obmedzili na jedinú vec: Je problém, či by sme mali vykryť aj Organizáciu na ochranu zdravia, podobne ako Kaiserov liečebný program.“
Richard Nixon: „Dovoľte mi opýtať sa ... viete, že sa do týchto prekliatych liečebných programov veľmi nehrniem.“
John Ehrlichman: "Ide o súkromnú požiadavku. Edgar Kaiser vedie svoj program kvôli zisku. Všetky pohnútky vedú k oslabeniu zdravotnej starostlivosti. Čím menej starostlivosti poskytnú, tým viac peňazí ušetria."
Richard Nixon: "Fajn."
John Ehrlichman: "Sú to správne pohnútky."
Richard Nixon: "To nie je zlé."

Ďalší deň 18. februára 1971 Richard Nixon predstavil novú Stratégiu ochrany zdravia spoločnosti. Účel tohto programu prezident vysvetlil nasledovne: „Chcem, aby mala Amerika najlepšiu zdravotnú starostlivosť na svete, a aby ju každý Američan mohol v prípade potreby dostať.“ Tento plán tkvel medzi Nixonom a Edgarom Kaiserom. V nasledujúcich rokoch dostávali pacienti stále menej starostlivosti. Zdĺhavejšie nahlasovanie v miestnych nemocniciach a menej kvalitná liečba. Kým poisťovacie spoločnosti bohatli, systém sa zrútil. Milióny Američanov žije bez ochrany pred smrteľnými chorobami. Doplácajú na to chudobní, ktorým odkladajú nevyhnutnú zdravotnú starostlivosť, až kým nie je neskoro. Takto to šlo roky, kým do „mesta“ nevkročil správny muž, sprevádzaný svojou malou dámou.

Hillary Rodham Clinton

Hillary R. Clintonová si stanovila za svoj najvyšší cieľ sprístupniť liečbu všetkým. Všeobecné pokrytie, teraz! „Nebude záležať na tom, kde pracujete, či pracujete, ani na Vašich minulých ochoreniach. Zdravotná starostlivosť nikdy nesmie byť odopieraná.“ Niektorí republikáni sa začali sťažovať, že si pani Clintonová robí čo chce, pretože je manželkou prezidenta. Washington z nej šalel. Postupne sa rozbiehala protikampaň s heslami ako: „Naozaj chcete, aby federálna vláda riadila zdravotnú starostlivosť? Prídete o slobodnú voľbu lekára. Viac vládnej kontroly. Menej kontroly pre Vás a Vašu rodinu. Keď Vaša matka ochorie, bude musieť hovoriť s úradníkom namiesto lekára. Je to totálny hnus, a bude ešte hnusnejší. Nie tento ich veľký, byrokratický, socialistický plán! Socialistický prevrat... Socializovaná medicína. Predstavuje to obrovský sociálny experiment. Červená pohroma. Nič v nás nevzbudzuje väčšie obavy ako táto predstava. Takto vláda začne fackovať Vašu nemocnicu, definovaním služieb, nastavením štandardov, založením výborov, vyžadovaním správ bude určovať, kto vojde dnu a kto vyjde von. Nakoniec vláda vylieči každého spravodlivo a rovnakým dielom, veríte tomu?“

A aby sa priblížili k domovom, usporiadali tisícky posedení po celej krajine, kde pozývali svojich susedov, aby si prišli vypočuť nahrávku, vytvorenú dobre známym hercom, o hriechoch socializovanej medicíny. „Volám sa Ronald Reagan. Jednou z tradičných metód, ako popísať spiatočníctvo socializmu, je využiť zdravotníctvo. Lekár začína strácať slobodu. Je to ako klamstvo, lož za lžou. Lekár sa rozhodne pracovať v istom meste. A vláda mu oznámi: V tomto meste nemôžeš žiť, tam je už lekárov dosť, musíš ísť inde. Každý z nás vie, čo sa stane, keď raz nastane precedens, že vláda niekomu stanoví jeho pracovné miesto a metódy. A spoza Vás sa vynoria iné federálne programy, ktoré napadnú všetky oblasti Vašej slobody, ako ju poznáme v našej vlasti. Až kým sa jedného dňa neprebudíme so zistením, že tu máme socializmus.“

A potom podpálili podobizeň R. H. Clintonovej. Časy sa môžu meniť, no taktika zastrašovania nie. Poisťovacie spoločnosti vynaložili viac ako 100 miliónov dolárov, aby potlačili Clintonovej zdravotnícku reformu. A mali úspech. Počas ďalších siedmych rokov v Bielom dome jej nedovolili znova ju presadiť.

Prešlo jeden a pol dekády a Amerika stále nemá všeobecný plán zdravotníctva. USA spadlo na 37. priečku v zdravotnej starostlivosti na svete. Medzi tým Humana viac ako zdvojnásobila svoj štvrťročný zisk a rovnaký výsledok očakáva za celý rok. United Health strojnásobila ceny podielov. Vytvárajúc nechutné zisky prekonali všetky očakávania. Existuje tam mnoho naozaj bohatých podielnikov. Sú ochotní podeliť sa o svoje bohatstvo? Vytvárajú z riaditeľov miliardárov a obchádzajú zákon, ako sa im zachce. No ich najväčším úspechom bola kúpa Kongresu Spojených štátov. Lobovanie sa stalo bezočivým, hromadia sa peniaze lobistom poisťovní, ktorých počet štvornásobne prevyšuje počet členov Kongresu. Nakoniec sa podarilo kúpiť aj starého nepriateľa. Za svoje mlčanie bola Hillary odmenená. Stala sa v Senáte druhým najväčším poberateľom príspevkov od poisťovní. Kongres odovzdal celý zdravotnícky systém do rúk zdravotných poisťovní. Výrobcovia liekov si tiež radi kupujú kongresmanov. A prečo vyplatili toľko v hotovosti? Chceli, aby im schválili šek. Šek na pomoc seniorom pri predpisovaní liekov. Samozrejme, v skutočnosti to bol šek na získanie 800 miliárd z daní poplatníkov a to pre farmaceutický priemysel a zdravotné poisťovne. Výrobcovia liekov si mohli účtovať, čo sa im zachcelo, a súkromné zdravotné poisťovne sa stali ich prostredníkom. Každý mal dostať svoj kus koláča. Muž, ktorý to celé pripravil, bol kongresman Billy Tauzin. Akt modernizácie a zlepšenia predpisovania liekov v zdravotníctve vstúpil do platnosti v roku 2003. Ľudia za predpisy teraz platia viac ako predtým. Viac ako 2/3 staršej populácie platí viac ako 2.000 USD ročne. A keď bolo po všetkom, 14 kongresových pomáhačov, ktorí na tom šeku pracovali, zanechalo svoju robotu a odobralo sa pracovať do systému zdravotného poistenia. Billy Tauzin opustil Kongres a stal sa lobistom farmaceutického priemyslu za odmenu 2 milióny dolárov ročne.

Och, bol to šťastný deň vo Washingtone. Mnohí Američania vedeli, že sa nikdy nedožijú všeobecnej zdravotnej starostlivosti, a tak sa niektorí z nich rozhodli, že vyhľadajú pomoc inde.

Adrian Cambell

Adrian Cambell je slobodná matka, má 22 rokov a má rakovinu krčka maternice. Poisťovňa jej neschválila liečbu. Tvrdila, že ak má niekto 22 rokov, nemôže mať rakovinu maternice. Na takúto chorobu je príliš mladá. Adrian už mala plné zuby amerického zdravotníctva. Vymyslela teda nový plán. Mala všetko pripravené, stačilo prekročiť hranice. Poruke mala peniaze, 3 doláre 25 centov na mýto. Vydala sa na cestu do Kanady a 10 blokov za hranicou sa z Adrian stala Kanaďanka. Nerada klame a neznáša klamárov. Vie, že čo robila, je lož, ale snažila sa len ušetriť. Nemusela behať so šekom, keď ide do nemocnice. Pre Kanaďanov je to dostupné. Niečo, o čo sa nemusela báť, o čo nemusela zápasiť. Bez stresov. Američania chodia do iných krajín kedy sa im zachce. Je to finta, ale je dovolená. A za hranicami zneužívajú zdravotný systém pre svoje potreby. Američania si napríklad berú Kanaďanov kvôli poistke. Stáva sa z toho móda. V Kanade má každý liečbu zdarma.

Kuba


Anti Sicko Trailer od MGM
Tu ale Mooreova dokumentaristika končí. Správny novinár by na tomto mieste dal slovo predstaviteľom poisťovní. V Mooreovom filme ale o takom niečom ani nechyrovať. Navyše ďalšia veľká téma filmu už nemá s dokumentaristikou spoločné vôbec nič. O to je však zábavnejšia. Týka sa dobrovoľníkov, ktorí pomáhali zachraňovať ľudí pri tragédii WTC zo septembra 2001. Týchto ľudí vtedy starosta vyhlásil za hrdinov, dostali snáď aj medaily. Keď však začali pociťovať dýchacie problémy zapríčinené dymom z horiacich budov, vláda aj úrady sa na nich vykašľali a na drahé zdravotné ošetrenie im peniaze nedali. Moore si povedal - keď Vám nechce pomôcť naša vláda, možno Vám pomôže cudzia - a vybral sa so záchranármi na Kubu. [1], [2], [3]

Záver

Americký prezident Barack Obama v septembri predstavil v Kongrese svoj plán reformy systému zdravotného postenia. Program, ktorý bude v nasledujúcej dekáde stáť zhruba 900 miliárd dolárov, nemá zvyšovať deficit. Reforma sa opiera o tri základné piliere. Prvým je zlepšenie zdravotnej starostlivosti pre tých, ktorí si poistenie platia. Po novom by poisťovne nemohli odmietnuť pacientov, ktorí už majú určité zdravotné ťažkosti. Tí sú pre poisťovne v súčasnosti príliš riskantnými klientmi s potenciálne vysokými účtami za zdravotnú starostlivosť. Protizákonné by tiež bolo zrušenie poistky pre chorých pacientov. Doterajšie zákony umožnili vypovedať zmluvu aj v prípade, ak klient neuviedol zdravotné ťažkosti, ktoré priamo s liečenou chorobou nesúviseli. Zrušiť sa majú aj niektoré stropy na poskytnutie plnenia zdravotnou poisťovňou. Naopak, limity budú zavedené pre platby, ktoré z vlastných vreciek znášajú poistenci. Prezident chce zaviesť pre poistencov aj bezplatnú preventívnu starostlivosť, napríklad mamografické a kolonoskopické vyšetrenia. [4], [5], [6] , [7], [8]

Dúfajme, že sa mu podarí presadiť reformu a nedopadne ako Hillary R. Clintonová. Dúfajme, že na Slovensku nikdy nedôjde k zrušeniu štátom riadeného poisťovníctva, nesprivatizujú sa fondy zdravotného, dôchodkového ani sociálneho poistenia. Súčasný systém určite nie je optimálny, ale je regulovaný a prejavuje známky hybridného charakteru. Zdravotnú starostlivosť totiž poskytujú aj štátne aj súkromné poisťovne. Čo je však oveľa dôležitejšie, náš systém je solidárny. Ekonomicky aktívni občania uhrádzajú starostlivosť všetkým ostatným skupinám, deťom aj dôchodcom. Výška príspevkov je stanovená na základe mzdy, a nie podľa výšky zdravotného rizika konkrétnej poistenej osoby (ako je to napríklad v USA) a všetci majú nárok na rovnaký typ a rozsah zdravotných služieb, bez ohľadu na to, koľko do systému vložili.

Európsky katastrofický scenár pre prípad prevodu správy zdravotného, dôchodkového alebo sociálneho poistenia do rúk súkromného kapitálu predostrel režisér Jörg Lühdorff vo filme Vzbura starých (2030 – Aufstand der Alten). Fikcia má nespočetné množstvo paralel s vývojom amerického zdravotného poisťovníctva po roku 1971. [9], [10]

Zdroje

[1] Recenzia čitateľa stenlis, Moore versus zdravotníctvo spojených štátov, filmklub.sk [ zdroj ], (navštívené dňa 15.10.2009)
[2] Recenzia Michala Lučivjanského, Sicko, cinemaview.sk, 02.01.2008 [
zdroj ], (navštívené dňa 15.10.2009)
[3] Recenzia Jána Huštáa, Sicko, kinema.sk, 07.01.2008 [
zdroj ], (navštívené dňa 15.10.2009)
[4] gj, Zdravotníctvo podľa Obamu, etrend.sk, 15.09.2009 [
zdroj ], (navštívené dňa 15.10.2009)
[5] Marína Gálisová, Obama: doma nepokoj, tyzden.sk, číslo 31/2009, 02.08.2009 [
zdroj ], (navštívené dňa 15.10.2009)
[6] Stephanie McLean, Obama môže byť „zelený“ prezident, zahranicnapolitika.sk, 21.01.2009 [
zdroj ], (navštívené dňa 15.10.2009)
[7] Miloslav Surgoš, Obama burcoval za svoju reformu, pravda.sk, 11.09.2009 [
zdroj ], (navštívené dňa 15.10.2009)
[8] SITA, Obama podpísal zákon o zdravotnom poistení detí, hnonline.sk, 05.02.2009 [
zdroj ], (navštívené dňa 15.10.2009)
[9] 2030 – Aufstand der Alten, zdf.de, [
zdroj ], (navštívené dňa 15.10.2009)
[10] Christian Buß, Oma sieht rot, spiegel.de, 16.01.2007 [
zdroj ], (navštívené dňa 15.10.2009)

Čítajte ďalej...
PREHĽAD ČÍSLA
   
 ODPORÚČAME
Prepočítané konverzným kurzom
1 EUR = 30,1260 SK
VIAC TOVAROV »   


Copyright © 1996-2019 ComorraPharm s.r.o.
© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.
Články sú aktualizované a upravované publikačným systémom IPSA2002.