Apothéka.sk
Spravodajstvo z EÚTlačové správy Bolesť Cestovanie Editorial Informačné technológie ComorraPharm sro. Liečivé rastliny - Fytoterapia Medicínska história Medicínska technika Novinky Očkovanie Odborník radí Predstavujeme Vám… Prevencia Psychológia, neurológia Rodinný lekár Rozhovory Trendy v Európe Ústna hygiena Veterinárna sekcia Vitamíny, minerály a potravinové doplnky Vývoj & trendy vo farmácii Vývoj v medicíne Zákony, poisťovne Zdravá krása Zdravá racionálna výživa Zdravotnícka legislatíva Zdravý pohyb Zdravý životný štýl Životné prostredie

Informácie o produktoch Kompilácia, rešeršná práca Pôvodný článok PR článok - platená inzercia Preklad Vyhlásenia, Informácie, Výzvy

2011 / 4, 3, 2, 1
2010 / 4, 3, 2
2009 / 4, 3, 2, 1
2008 / 4, 3, 2, 1
2007 / 4, 2
2006 / 3, 1
2005 / 4, 3, 2, 1
2004 / 4, 3, 2, 1
2003 / 4, 3, 2, 1
2002 / 4, 3, 2, 1
2001 / 4, 3, 2, 1
2000 / 4, 3
Informačné technológie

Dana Kutálková
Jak připravit dítě do 1. třídy
9,36 EUR
(281,98 SKK)
Rose Levy Beranbaum
The Cake Bible
35,95 EUR
(1 083,03 SKK)
Pamela Tröndle
Wellness
4,61 EUR
(138,88 SKK)
Prepočítané konverzným kurzom 30,1260 SK = 1 EUR
Práve čítate číslo 2010/3 - Medicínska história - Kompilácia, rešeršná práca
streda, 10. Apríl 2020 | dátum ostatnej aktualizácie: 10. Marec 2012 10:10

Neskutočný príbeh ortopéda, Blesk z čistého neba - Náhla Musicophilia
Norbert Répás, ComorraPharm sro. - Komárno - 23.7.2010

Presne pred troma rokmi zverejnil časopis THE NEW YORKER úryvok z knihy Musicophilia od Olivera Sacksa pod názvom "A Neurologist’s Notebook, A Bolt from the Blue". Tony Cicoria mal 24 rokov, bol zdravý a robustný. Tento stredoškolský hráč amerického futbalu sa stal renomovaným ortopédom v malom mestečku v severnej časti štátu New York. Jedno jesenné popoludnie stál počas rodinného stretnutia pri pavilóne blízko jazera. Voľný preklad úryvku „A Bolt from the Blue: Sudden Musicophilia“ z knihy “Musicophilia: Tales of Music and the Brain” od Olivera Sacksa.

A Bolt from the Blue
Bolo príjemne a sviežo. V diaľke si všimol pár búrkových mrakov, blížil sa dážď. Rýchlo sa teda vybral na cestu mimo pavilón k telefónnej búdke, aby zavolal matke. Stalo sa to v roku 1994, ešte pred érou mobilných telefónov. Z toho, čo nasledovalo, si ešte stále pamätá každú sekundu: “Hovoril som s mojou matkou. Trochu pršalo a v diaľke som zaznamenal hrmenie. Matka zavesila slúchadlo. Stál som zhruba na stopu od telefónu, keď do mňa udrel blesk. Spomínam si na záblesk svetla vychádzajúceho z telefónu. Zasiahol ma do tváre. Ďalšia vec, na ktorú si pamätám, bol môj let dozadu.”

“Potom som letel dopredu, bol som zmätený. Poobzeral som sa. Na zemi som uvidel svoje vlastné telo. Povedal som si, 'Sakra, ja som mŕtvy'. Videl som ľudí, zhlukujúcich sa okolo môjho tela. Videl som ženu – stála čakajúc na telefón – ako ma kriesila ... vznášal som sa hore po schodoch. Videl som svoje deti, uvedomil som si, že sú v poriadku. Potom ma obklopilo modro-biele svetlo … vychutnával som si pocit pohody. Zrazu sa vo mne vzkriesili hlbiny a výšiny môjho života. Nemohol som k nim priradiť žiadne pocity ... čisté myšlienky, čistá extáza. Mal som dojem, že ma čosi dvíha, že zrýchľujem … cítil som rýchlosť a smer. Potom som si povedal 'Je to najkrajší pocit, aký som kedy zažil.' Potom ÚDER! A bol som späť.”

Dr. Cicoria vedel, že sa vrátil do vlastného tela, pretože mal bolesti - z popálenín na tvári a ľavej nohy, kde elektrický náboj vstúpil a opustil jeho telo – uvedomujúc si, "že len telo bedáka." Mal nutkanie vrátiť sa, ženu chcel poprosiť, aby ho prestala oživovať a nechala ho odísť. Bolo však neskoro, už bol späť medzi živými. Po minúte či dvoch, keď dokázal hovoriť, povedal: “Je to v poriadku, ja som doktor!” Žena (ukázalo sa, že bola sestrou na oddelení intenzívnej starostlivosti) odpovedala: “Pred niekoľkými minútami ste tu ešte neboli.”

Potom prišla polícia a chcela zavolať sanitku, čo Cicoria odmietol. Odviezli ho teda domov, a on si zavolal kardiológa. Ten po EKG vyšetrení nenašiel nič podozrivého, len poznamenal, že “po takejto udalosti je človek buď mŕtvy alebo živý”. Nemal pocit že Dr. Cicoria by mal trpieť následkom bizarnej nehody.

Cicoria cítil čosi nezvyčajné, mal problémy s pamäťou. Zabúdal mená ľudí, ktorých dobre poznal a preto vyhľadal neurológa. Po EEG a MRI vyšetrení sa opäť zdalo byť všetko v poriadku.

3SAT, Ein Blitzschlag machte Tony Cicoria zum Komponisten Blesk z čistého neba spravil z Tonyho Cicoriu
klavíristu a komponistu,
z archívu televízie 3SAT, 06.11.2008

Načerpal energiu a po pár týždňoch sa vrátil do práce. Mal síce nejaké pretrvávajúce ťažkosti s pamäťou - pozabúdal názvy zriedkavých ochorení a chirurgických postupov – ale jeho chirurgické zručnosti neutrpeli ujmu. Po ďalších dvoch mesiacoch zmizli aj jeho pamäťové problémy, pomysleli si teda, že za príbehom môže dať bodku.

Čo nasledovalo potom, ešte aj dnes napĺňa Cicoriu úžasom. Život sa už zdanlivo vrátil do normálneho koryta, keď ho počas dvoch troch dní strhla neukojiteľná túžba po počúvaní klavírnej hudby. Nebolo to zľaditeľné s ničím z minulosti. V dome kde býval nemal piano a predtým fandil rockovej hudbe. Ako chlapec kedysi dávno absolvoval pár klavírnych lekcií ale bez skutočného záujmu.

S touto náhlou túžbou po klavírnej hudbe začal kupovať nahrávky a obzvlášť sa zamiloval do nahrávok Vladimíra Ashkenaziho napríklad do Chopinových “vojenských polonéz”, do “etudy zimný vietor”, do “etudy čiernych kláves” alebo do “scherza B-moll”. "Miloval som ich", povedal Tony. ”Mal som túžbu zahrať si ich. Preto som si objednal všetky noty. V tom okamihu sa spýtala jedna z našich pestúnok, či si u nás môže uložiť svoje piano. Vhodnú chvíľu, veď som ho zrovna potreboval. Sotva som čítal hudbu, hral na klavíry, bol som však rozhodnutý učiť sa sám.” Klavírnym lekciám z detstva už bolo vyše tridsať rokov, vlastné prsty sa mu zdali byť stuhnuté a ťažkopádne.

A potom v tej náhlej túžbe po klavírnej hudbe, Cicoria začul hudbu vo svojej hlave. "Prvýkrát," povedal, "sa to stalo vo sne. Stál som v smokingu na javisku, hral som niečo, čo som sám nakomponoval. Vyľakane som sa prebudil, ale v mojej hlave znela stále tá istá hudba. Vyskočil som teda z postele, snažil som sa zapísať si čo najviac z toho, na čo som si spomenul. Ale sotva som sa vyznal v hudobných notách. Nebolo to príliš úspešné, pretože som sa predtým nevenoval podobnej činnosti.“ Ale vždy, keď si sadol ku klavíru, aby zahral Chopina, zaznela aj jeho vlastná hudba. "Prišla a vzala ma. Bola veľmi silne prítomná."

Nebol si celkom istý, čo si má myslieť o tejto neodolateľnej hudbe, ktorá ho takmer premohla. Boli to hudobné halucinácie? Nie, neboli to halucinácie, bola to skôr “inšpirácia”, boli to inteligentné slová. Hudba bola prítomná hlboko v jeho vnútri - alebo na blízku - a jediné, čo musel spraviť, bolo nechať jej príchodu voľnú cestu. "Je to ako frekvencia, rozhlasové pásmo. Keď sa rozovriete, ono samo príde. Chcem povedať, 'Hudba prichádza z neba', ako to povedal Mozart."

Jeho hudba je nepretržitá. "Nikdy nevyschne," pokračoval. "Keby dačo, musím ju vypnúť."

Teraz musel zvádzať boj už nielen so Chopinom, ale aj so stvárnením hudby neustále znejúcej vo vlastnej hlave, jej skúšaním na klavíri, aby ju potom stmelil do notorysu. "Bol to príšerný zápas," povedal. "Vstával som ráno o štvrtej a kým som neodišiel do práce som hral a keď som prišiel domov, pokračoval som v hraní po celý večer. Moja žena bola z toho nešťastná. Bol som posadnutý."

Tri mesiace po údere bleskom bol Cicoria - tento bezstarostný, žoviálny, rodinný človek, predtým ľahostajný k hudbe – hudbou inšpirovaný, ba takmer posadnutý a márne hľadal čas na čosi iné. Svitlo mu, že sa zachránil výlučne z osobitných dôvodov. “Dopracoval som sa k myšlienke, že jediným zmysluplným dôvodom môjho prežitia bola hudba.” Spýtal som sa ho, či bol predtým, ako ho udrel blesk, veriacim človekom. Bol česaným katolíkom, bez obvzláštnej poslušnosti s "neortodoxným" presvedčením, napríklad veril v reinkarnáciu.

Začal veriť v akúsi reinkarnáciu, ktorá sa má premeniť do zvláštneho talentu, do misie zladenia sa s hudbou, ktorú nazval polometaforicky “hudbou z nebies”. Prichádzalo to “neskutočným prívalom” nôt bez prestávok a bez pomlčiek aby im dal tvar a formu. (Ako on povedal, pomyslel som si na Caedmona, negramotného Anglosaského pastiera zo 7.-ho storočia, ktorý jednej noci vo sne dostal “hudobné vnuknutie” na tvorbu kostolných piesní a básní, aby nimi celý svoj zvyšný život velebil Boha.)


Dr. Tony Cicoria a jeho "Notes from Accidental Pianist"

Cicoria pokračoval v práci zdokonaľovania sa v klavírnej hre a v písaní vlastných skladieb. Dostal notový zošit a čoskoro si uvedomil, že potrebuje učiteľa hudby. Rád by cestoval na koncerty obľúbených interpretov ale nápad nemal nič spoločného s priateľmi hudby alebo hudobnou činnosťou v meste. Bolo to osamelé prenasledovanie medzi ním a jeho múzou.

Spýtal som sa ho, či po údere bleskom zažil aj ďalšie zmeny – objavenie nového umenia, snáď odlišnú chuť do čítania alebo nové presvedčenie? Cicoria povedal, že sa po zážitku na prahu smrti stal "veľmi spirituálnym". Začal sa zaujímať o knihy, v ktorých našiel zážitky blízke smrti alebo úderu bleskom. Zadovážil si “celú teslácku knižnicu”, všetko čo súviselo so strašnou a krásnou vysokonapäťovou elektrickou energiou. Mal pocit, že občas vidí "aury", svetlá alebo energie okolo ľudských tiel – čo pred úderom blesku nikdy nevidel.

Uplynulo niekoľko rokov, ale jeho nový život a inšpirácia ho nikdy neopustili. Pokračoval v práci na plný úväzok ako chirurg, ale jeho srdce a myseľ sa sústredili na hudbu. V roku 2004 sa rozviedol a toho istého roku mal strašnú motocyklovú nehodu. Nespomína si na nehodu, do jeho Harleyho narazilo iné vozidlo. Našli ho v priekope v bezvedomí, ťažko zraneného so zlomenými kosťami, natrhnutou slezinou, perforovanými pľúcami, srdcovými pomliaždeninami a pod helmou poraneniami hlavy. Napriek všetkému úplne vyzdravel a po dvoch mesiacoch sa vrátil do práce. Zdá sa, že ani nehoda, ani zranenia hlavy, ani rozvod nemali vplyv na jeho nadšenie a chuť do hrania a skladania hudby.


Zdroje

[1] Oliver Sacks, A Neurologist’s Notebook, “A Bolt from the Blue,” The New Yorker, July 23, 2007, p. 38., [ zdroj ] (navštívené dňa 16.07.2010)
[2] 3SAT, Ein Blitzschlag machte Tony Cicoria zum Komponisten, 3sat.de, 06.11.2008, [ zdroj
] (navštívené dňa 16.07.2010)Čítajte ďalej...
PREHĽAD ČÍSLA
   

 ODPORÚČAME
Prepočítané konverzným kurzom
1 EUR = 30,1260 SK
VIAC TOVAROV »   


Copyright © 1996-2020 ComorraPharm s.r.o.
© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.
Články sú aktualizované a upravované publikačným systémom IPSA2002.