Apothéka.sk
Spravodajstvo z EÚTlačové správy Bolesť Cestovanie Editorial Informačné technológie ComorraPharm sro. Liečivé rastliny - Fytoterapia Medicínska história Medicínska technika Novinky Očkovanie Odborník radí Predstavujeme Vám… Prevencia Psychológia, neurológia Rodinný lekár Rozhovory Trendy v Európe Ústna hygiena Veterinárna sekcia Vitamíny, minerály a potravinové doplnky Vývoj & trendy vo farmácii Vývoj v medicíne Zákony, poisťovne Zdravá krása Zdravá racionálna výživa Zdravotnícka legislatíva Zdravý pohyb Zdravý životný štýl Životné prostredie

Informácie o produktoch Kompilácia, rešeršná práca Pôvodný článok PR článok - platená inzercia Preklad Vyhlásenia, Informácie, Výzvy

2011 / 4, 3, 2, 1
2010 / 4, 3, 2
2009 / 4, 3, 2, 1
2008 / 4, 3, 2, 1
2007 / 4, 2
2006 / 3, 1
2005 / 4, 3, 2, 1
2004 / 4, 3, 2, 1
2003 / 4, 3, 2, 1
2002 / 4, 3, 2, 1
2001 / 4, 3, 2, 1
2000 / 4, 3
Informačné technológie

Irena Čechovská, Tomáš Miler
Plavání
6,24 EUR
(187,99 SKK)
Waltraud-Maria Hulke
Celostní medicína v praxi
15,04 EUR
(453,10 SKK)
Kolektív autorov
Meze formalizace, analytičnosti a prostoročasu
12,05 EUR
(363,02 SKK)
Prepočítané konverzným kurzom 30,1260 SK = 1 EUR
Práve čítate číslo 2010/3 - Medicínska história - Kompilácia, rešeršná práca
streda, 10. Apríl 2020 | dátum ostatnej aktualizácie: 10. Marec 2012 10:10

Oliver Wolf Sacks, neurológ, majster dojemných ľudských príbehov
Norbert Répás, ComorraPharm sro. - Komárno - 5.9.2010

Oliver Wolf Sacks je najmladší zo štyroch detí narodených v severnom Londýne manželom Samuela Sacksa (lekár) a Muriel Elsie Landau, jednej z prvých žien s povolaním lekárky v Anglicku. Medzi jeho bratrancov patria izraelský štátnik Abba Eban, spisovateľ a režisér Jonathan Lynn a ekonóm Robert Aumann. Prípadové štúdie z jeho zatiaľ ostatnej knihy “Musicophilia: Príbehy hudby a mozgu” (2007), boli uvádzané v renomovanom vedeckom seriáli “Musical Minds” televízie NOVA v USA a v ďalších vyše 100 krajinách sveta.

Musicophilia: Príbehy hudby a mozgu
Po nostrifikácii britského lekárskeho diplomu na americký sa v roku 1965 presťahoval do New Yorku, kde dodnes žije a pracuje ako neurológ. Je profesorom neurológie a psychiatrie na Kolumbijskej univerzite. Predtým strávil mnoho rokov na univerzite Albert Einstein College of Medicine v New Yorku.

Sacks je autorom veľmi úspešných kníh, vrátane niekoľkých zbierok prípadových štúdií ľudí s neurologickými poruchami. Jeho kniha „Prebudenie” (1973) bola adaptovaná do Oscarom nominovaného a oceneného filmu s rovnakým názvom v roku 1990 v hlavnej úlohe s Robinom Williamsom a Robert De Nirom. Zo skorších zbierok klinických rozprávok si spomeňme aj na knihu "Muž, ktorý si pomýlil svoju ženu s klobúkom" (1985). Prípadové štúdie z jeho zatiaľ ostatnej knihy “Musicophilia: Príbehy hudby a mozgu” (2007), boli uvádzané v renomovanom vedeckom seriáli “Musical Minds” televízie NOVA v USA a v ďalších vyše 100 krajinách sveta. Nová kniha s názvom “The Mind's Eye” by mala uzrieť svetlo sveta v októbri 2010.


Awakenings - Movie Trailer (1990)

Ťažko určiť žáner jeho kníh, azda najvýstižnejšie by sme ich mohli zaradiť do oblasti „vykorisťovateľských vedľajších programov“ ktoré sa sústreďujú na prehliadku stratených existencií, ktorých mozgy boli príšerne ovplyvnené chorobou, úrazom, vrodenou vadou alebo lekárskym ošetrením. Ale Sacks je majstrom v preklápaní „neurologických rozprávok“ do dojemných ľudských príbehov ukazujúcich, ako neisto sú naše svety pripravené na malú biochémiu. Výsledkom je akési reverzné inžinierstvo duše.

Jeho ostatná kolekcia príbehov “Musicophilia: Príbehy hudby a mozgu” sa začína doslova bleskom z jasného neba, ktorý zasiahol Tonyho Cicoriu, 42-ročného chirurga. Tonyho srdce sa zastavilo. Vďaka okamžitej resuscitácii a následnej rekonvalescencii sa o pár týždňov vrátil do práce. Všetko sa zdalo byť normálne, kým tento fanúšik rockovej hudby nezacítil obrovskú túžbu po klasickej klavírnej hudbe. Kúpil si nahrávky, získal piano a stal sa z neho autodidakt. Jeho hlava bola zaplavená hudbou, ktorá akoby prišla nezastaviteľne a odnikiaľ.


Dr. Tony Cicoria a jeho "Notes from Accidental Pianist"

Cicoria je dodnes extrémnym „musikofilom“, ale nezaujíma sa o vedecké vysvetlenie javu a nezapojil sa ani do MRI výskumov mozgu. Hudba v jeho hlave je, ako hovorí, "požehnaním ... a nesmie byť spochybnená." Mal obrovské šťastie, že prežil. Státie v búrke preto nie je odpoveďou na starú otázku ako sa dostať do Carnegie Hall :-)


NOVA | Inside Oliver Sacks's Brain | PBS

Vďaka ochote druhých, ktorí sa zapojili do MRI vyšetrení, dnes už vieme, že mozog hudobníkov je iný. Corpus callosum, ktorý spája dve hemisféry mozgu, je u profesionálnych hudobníkov väčší. A ľudia s absolútnym sluchom (to sú tí, ktorí sú schopní presne a okamžite rozlíšiť jednotlivé tóny) majú asymetrické rozšírenie sluchovej kôry. Vďaka týmto výrazným rozdielom v rozložení šedej hmoty dnes už nerobí problém lekárom rozoznať mozog profesionálnych hudobníkov.

Niektorí ľudia, dokonca aj bez zásahu blesku, bez akéhokoľvek vzdelania alebo praxe prijímajú hudbu nadšením takmer rovnako intenzívne ako Cicoria. Sú to ľudia s Williamsovým syndrómom. Sacks ich nazval "hypermuzikálnymi druhmi." Syndróm je spôsobený vzácnou genetickou vadou, ktorá vyvoláva podivnú zmes silných (sociálne cítenie, živosť) a slabých atribútov (IQ pod 60). Syndróm bol od svojho objavu charakterizovaný triádou klinických príznakov: typická tvár, srdcová chyba menom supravalvulárna aortálna stenóza (SVAS) a mentálna retardácia. Ľudia s Williamsovým syndrómom – zdá sa - sú extrémne citliví na hudbu od útleho veku. Niektorí z nich majú očarujúcu hudobnú pamäť, aj keď nie všetci sú hudobne nadaní. Hudba im dáva radosť a pomáha kompenzovať ich hendikep.


Derrick má 30 rokov. Po predčasnom pôrode oslepol. Žije v autistickom svete na úrovni štvorročného dieťaťa bez znalosti adresy trvalého bydliska alebo telefónneho čísla.

Pre Clivea Wearinga je tento druh terapie nepostačujúcim záchranným lanom. Tento anglický hudobník prekonal ťažkú mozgovú infekciu, po ktorej trpí stratou pamäti. Wearing je hlavnou postavou dokumentárneho filmu "Väzeň vedomia" z dieľne BBC. Raz povedal svojej žene, že "je to ako byť mŕtvy". Hoci on si ju nepamätá, je vždy šťastný, keď ju uvidí. Sú to stretnutia vždy na prvýkrát. Podobné pocity prežíva aj s hudbou.


Wearing je anglický hudobník, ktorý prekonal ťažkú mozgovú infekciu a bol zastihnutý stratou pamäti, je hlavnou postavou dokumentárneho filmu "Väzeň vedomia" z diežne BBC

Hudba bola použitá úspešne ako liečba niektorých typov psychických utrpení. Prvé formálne programy muzikoterapie boli odštartované v roku 1940, a tie sa doteraz úspešne aplikujú na stlmenie príznakov rečových porúch, afázie (porucha pojmového myslenia a s ním spojenej vnútornej reči) a niektorých foriem demencie. Sacks opisuje ohromujúci pohľad na hlboko dementných pacientov, ktorí sa prebudili z apatie. Hudbou lieči aj extrémne prípady Tourettovho syndromu (choroba, pri ktorej sa pacient opakovane sťažuje na trhavé pohyby tela). Anglický pacient, ktorý za deň dostal vyše 40.000 kompulzívnych tikov raz dostal piano. Každodenný život sa mu zjavne zmenil k lepšiemu. Pri klavíri sa mu vždy úplne úľaví.

Je zaujímavé, že lekár chorých duší Freud, ktorý dokonca pochádzal z kolísky hudby z Viedne, nebol schopný pocítiť takúto radosť a tešiť sa z nej.

V závere Sacks nalistuje aj katalóg kuriozít a vrhá svetlo na systematické tajomstvo hudby. Liečenie hudbou je stále v detských plienkach. Čitatelia budú pravdepodobne aj napriek tomu vďační, že Sacks - na rozdiel od Freuda - je šťastný a hoduje javom, ktoré ešte nemôže vysvetliť.

Zdroje

[1] "'SLAM! I Was Back.' Dr. Cicoria Knew He Was Back in His Own Body Because He Had Pain ..." - from "Musicophilia: Tales of Music and the Brain" by Dr. Oliver Sacks, Westport CT, prweb.com (PRWEB), 12.10.2007, [ zdroj ] (navštívené dňa 27.08.2010)
[2] Oliver Sacks, The Man Who Mistook His Wife for a Hat (1985), oliversacks.com, [ zdroj
] (navštívené dňa 27.08.2010)
[3] Moving Image Archive, The Man Who Mistook His Wife for a Hat (1985), Guest: Oliver Sacks, (Neurology), This movie is part of the collection: The Open Mind, archive.org, 07.02.1987, [ zdroj
] (navštívené dňa 27.08.2010)
[4] Anthony Gottlieb, Take Five, and Call Me, nytimes.com, 28.10.2007 [ zdroj
] (navštívené dňa 01.09.2010)
[5] Larissa MacFarquhar, Music and the mind, Audio: Oliver Sacks Discusses Music and the Mind with The New Yorker's Larissa MacFarquhar, newyorker.com, 23.07.2007, [ zdroj
] (navštívené dňa 01.09.2010)
[6] Oliver Sacks, A Neurologist’s Notebook, “A Bolt from the Blue,” The New Yorker, July 23, 2007, p. 38, ABSTRACT: A NEUROLOGIST’S NOTEBOOK, newyorker.com, 23.07.2007, [ zdroj
] (navštívené dňa 01.09.2010)
[7] Musical minds, Oliver Sacks explores how the power of music can make the brain come alive, NOVA TV, pbs.org, [ zdroj
] (navštívené dňa 02.09.2010)
[8] Oliver Sacks, M.D., [ zdroj
] (navštívené dňa 02.09.2010)
[9] Oliver Sacks, What hallucination reveals about our minds (Talks), ted.com, Sep. 2009, [ zdroj
] (navštívené dňa 02.09.2010)
[10] Mike Hale, Our Brains on Music: The Science, nytimes.com, 29.06.2009, [ zdroj
] (navštívené dňa 02.09.2010)Čítajte ďalej...
PREHĽAD ČÍSLA
   

 ODPORÚČAME
Prepočítané konverzným kurzom
1 EUR = 30,1260 SK
VIAC TOVAROV »   


Copyright © 1996-2020 ComorraPharm s.r.o.
© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.
Články sú aktualizované a upravované publikačným systémom IPSA2002.