Apothéka.sk
Spravodajstvo z EÚTlačové správy Bolesť Cestovanie Editorial Informačné technológie ComorraPharm sro. Liečivé rastliny - Fytoterapia Medicínska história Medicínska technika Novinky Očkovanie Odborník radí Predstavujeme Vám… Prevencia Psychológia, neurológia Rodinný lekár Rozhovory Trendy v Európe Ústna hygiena Veterinárna sekcia Vitamíny, minerály a potravinové doplnky Vývoj & trendy vo farmácii Vývoj v medicíne Zákony, poisťovne Zdravá krása Zdravá racionálna výživa Zdravotnícka legislatíva Zdravý pohyb Zdravý životný štýl Životné prostredie

Informácie o produktoch Kompilácia, rešeršná práca Pôvodný článok PR článok - platená inzercia Preklad Vyhlásenia, Informácie, Výzvy

2011 / 4, 3, 2, 1
2010 / 4, 3, 2
2009 / 4, 3, 2, 1
2008 / 4, 3, 2, 1
2007 / 4, 2
2006 / 3, 1
2005 / 4, 3, 2, 1
2004 / 4, 3, 2, 1
2003 / 4, 3, 2, 1
2002 / 4, 3, 2, 1
2001 / 4, 3, 2, 1
2000 / 4, 3
Informačné technológie

Jiří Widimský jr. a kol.
Arteriální hypertenze - současné klinické trendy (V.)
8,60 EUR
(259,08 SKK)

Luštění pro celou rodinu
4,28 EUR
(128,94 SKK)
Bärbel Mohr
Vesmírný objednávkový servis
8,60 EUR
(259,08 SKK)
Prepočítané konverzným kurzom 30,1260 SK = 1 EUR
Práve čítate číslo 2011/1 - Rozhovory - Pôvodný článok
nedeľa, 28. Február 2020 | dátum ostatnej aktualizácie: 10. Marec 2012 9:10

Dr. György Gődény: musíme si vychutnať každý moment cesty
Norbert Répás, ComorraPharm sro. - Komárno - 15.4.2011

Najsilnejší lekárnik Maďarska, Dr. György Gődény má "nákazlivú chorobou" menom šport, ktorý mu už od útleho detstva vypĺňa významnú časť života. V súčasnosti sa prenikavejšie venuje dvom láskam, americkému futbalu a bodybuildingu. Pripravuje sa na júnové majstrovstvá Európy vo fitnes a v kulturistike (WBPF). Čitateľom Apothéky odkazuje: "Pokúsme sa aspoň raz milovať nielen seba samého, ale napriek značnej odlišnosti vážiť si aj toho druhého. V každom človeku je niečo milovateľného, koncentrujme sa radšej tam a nie na nedostatky, ktoré nachádzame v každom z nás."

Interview - Gődény György, 1. časť
Od roku 2005 bojujete s Tigrami. Ste s nimi spokojný? Kto sú vlastne Tigrovia?

Tigrovia skrývajú v sebe výraz „Nyíregyháza Tigers American Football Club“. Bol som jeho spoluzakladateľom, podpredsedom a som jeho aktívnym hráčom. Mužstvo má vyše päť rokov. Sme lemovaní vážnymi bojmi, poučeniahodnými prehrami, ale aj pokálom a ligovými výhrami. Áno s faganmi som veľmi spokojný, lebo v iných športoch si už niečo odskákali a niečo dokázali, ale americký futbal začali pestovať od nuly. Vzopreli sa skúškam, utrpeniam, úrazom a v ostatnej sezóne sa dostali do finále prvej ligy. Za najpovznášajúci pocit svojej športovej kariéry považujem moment, keď som si s oboma synmi prvýkrát zahral v jednom mužstve. Mladší chytával prihrávky a starší hral na riadiacej pozícii, spoločne získali päť touchdown-ov. Na telesné zdravie QB (quarterback) v ofenzívnej stene som dával pozor ja.

Holdujete aj iným športom?

Šport mi už od útleho detstva vypĺňa významnú časť života. Ochutnal som viacero športových disciplín – na dlhší alebo kratší čas – hľadajúc pre seba tú najvhodnejšiu. Počnúc od tenisu, džuda, volejbalu a rôznych druhov karate cez basketbal by som mohol pokračovať dlho vo vymenúvaní. Posledné roky som bol činný aj ako rozhodca. V súčasnosti sa prenikavejšie venujem dvom láskam, americkému futbalu a bodybuildingu. V roku 2009 som v kulturistike získal titul maďarského majstra v kategórii Masters. Titul v americkom futbale som už spomínal.

Rodina Vás podporuje?

Šport je v našej rodine „nákazlivou chorobou“, už sa každý nakazil a je ťažké z toho „vyzdravieť“. Manželka Melinda sa najprv venovala športovým tancom, neskoršie rôznym druhom aerobicu a získala aj kvalifikáciu trénerky. Preferuje step aerobic a tanečnejší štýl capoiera. Medzi sebou ju voláme len choreografkou, pretože 5 rokov úspešne trénovala a choreografovala cheerleader skupinu nášho futbalového tímu. Podarilo sa jej pri tom úspešne legovať športové a tanečné prvky. Synovia Jonathan a Sion sa po basketbale rozhodli pre americký futbal, ale venujú sa aj kulturistike. Staršia dcéra Rachel sa realizuje vo fitnese a v kulturistike. Po viacerých medzinárodných uznaniach si na svoju juniorskú kariéru v roku 2010 nasadila korunu získaním titulu majsterky Európy. Mladšia dcéra Jordana pokračuje v mamičkiných šľapajách a venuje sa aerobicu. Svoju zdadnosť už preukázala aj ako inštruktorka.

A ako je to so sponzormi?

Dcéru Rachel podporuje česká spoločnosť vyrábajúca výživové doplnky, ktorá jej veľmi pomáha pri zostavovaní optimálnej stravy a znižovaní finančných výdavkov. Ja sa sponzorujem sám, pretože takto nedochádza k posunom, plánovanie je prehľadnejšie a to, čo si sebe sľúbim, aj dodržiavam. Ale preč so sarkazmom. Od hospodársko-finančnej krízy v roku 2008 to so získavaním sponzorov nemá ľahké ani jedna disciplína. Možno jedinou výnimkou je futbal, ale tam sa jedná vždy o bezodnú studňu. Sľubmi nám naplnili celé podkrovie a zo sľubov sa splnilo len málo. Päť rokov sme museli bojovať, aby sme dokázali, že sme hodní tréningových plôch, a aby sme dostali príležitosť aj na honorovaných zápasoch. Prv nám poskytovalo domov desaťtisícové, blízke, malé mestečko Nagykálló. V súčasnosti už máme aj hlavného sponzora, ale šetrnosť je stále na dennom poriadku. Vzhľadom na amatérsky šport si platíme členský poplatok, aby sme mohli holdovať našej záľube. Takto sa poskladá ročný rozpočet.

Čítal som, že sa pripravujete na júnové majstrovstvá Európy vo fitnes a v kulturistike (WBPF). Museli ste sa zúčastniť aj kvalifikačného výberu alebo ste dostali priamu pozvánku?

Samozrejme bez kvalifikácie to nejde. Výber usporiada WBPF v rámci Maďarského majstrovstva dňa 28.-ho mája 2011 v Makó. Majstrovstvá Európy sa uskutočnia v dňoch 11.-12.06.2011 v Budapešti. Zo sebadôvery mi nechýba, mám takú prípravu, aby výber nebol problémom.

Kulturistika je takou disciplínou, ktorá nepotrebuje len svaly, ale aj primeranú duševnú rovnováhu a myslenie. O výsledku sa v skutočnosti rozhoduje v hlave. Kde načerpávate ten nutný duševný „strek“, pomocou ktorého potom uvoľňujete, preskupujete a využívate užitočné energie?

Tento Vami spomínaný mozoček treba dať do pohybu už počas prípravy. Tréningy a stravu si treba dôsledne naplánovať a potom to dodržiavať bez „podvodov”. Proces i tak môže mať veľa prekážok a subjektívnych faktorov, ktorých sa musíme zmocniť. Pre mňa je motivačný tréningový partner veľmi dôležitý. Vymenil som ich už veľa. Omrzelo ma, že som musel kráčať vždy vpredu a partnera som musel ťahať ja a nie naopak. Takto mi zostalo menej koncentrácie a sily na vykonanie vlastnej tréningovej práce. Teraz mi pomáha jeden fantastický človek, ktorý neplače, nesťažuje sa a celou dušou prežíva utrpenie tréningu. Je to Melinda, moja družka, ktorá napriek tomu, že je dámou, neopúšťa bojisko ani v prípade tvrdého „miesenia”. Hoci trénujeme s odlišnými váhami, s radosťou jej nastavujem stroje, kotúče a remenicu, lebo dostávam takú podporu, ktorá mi dáva krídla.

Podľa šampióna Viktora Lautera [1] sa kulturistika veľmi ľahko môže premeniť na diabolský kruh. Začnete s trénovaním, latku dvíhate stále vyššie, merítko posúvate tiež vpred. Postupne zdolávate prekážky. Zrazu ale zistíte, že poznáte už len „plán“ a „cieľ“. Ak sa vychýli rovnováha tohto rozvrhu, zrazu sa Vám zdá, že život ďalej nemá žiadny zmysel. A to je zlé. Lebo kvalita sivých všedných dní závisí len od nás. Nezabúdate na to občas?

Azda by som zacitoval haiku, ktoré patrí práve sem.

„Snehom pokryté, spiace túžby,
prebudenia plné jarnej vône.
Cesta je cieľom.“

Často som vpadol do tejto osudovej chyby, ktorá je schopná zničiť naše životy. Vždy som si vytýčil cieľ, ktorý som sledoval. Po jeho dosiahnutí sa však všetko skončilo, a musel som si zadefinovať nové, aby sa bytie naplnilo zmyslom. Bola to dlhá cesta, ale jednu podstatnú vec som sa naučil. Je dobré vedieť kam kráčame, kam sa chceme dostať, ale musíme si vychutnať každý moment tejto cesty, rozkoš a žiaľ, lebo tie sú kyselinou a korením života. Takže cieľom je cesta, všetky ostatné predstavy sú zbytočné.

Mladí kulturisti sa ponosovali na musclebuilder.hu, [2] že ich rodičia vnímajú bodybuilderskú životosprávu a „podivné“ stravovanie rozhorčene, sú proti používaniu doplnkov výživy.

Tá životospráva nie je podivná, je len iná ako tá obvyklá. Jedná sa tu zásadne o klasickú podinformovanosť. Je málo takých vierohodných fór, ktorým by ste mohli zacieliť na širšiu masu čitateľov, kde by ste mohli naliať čistú vodu do pohára a kde sa korektne usmerňujú mladí a aj ich rodičia. Výchova k správnej životospráve zostáva naďalej len v polohe úctyhodnej námahy. Ak sa mladistvý rozhodne za diétu a stravovací poriadok, ktoré zodpovedajú zvolenej športovej disciplíne, musí počítať so zazlievaním prostredia. Do povedomia sa bohužiaľ vryla tá stereotypia: „Ty holohlavý, namasírovaný, svalovomozgový, len žiadna trma-vrma“. Domnievam sa, že ani zdravotníctvo nie je pripravené na špecifiká stravovacieho poriadku našich športovcov, sústreďuje sa len na dietetiku chorôb. Maďarsko má veľmi málo erudovaných odborníkov, na ktorých by sa mohli obrátiť mladiství. Takto nadobúdajú silu táraniny a klebety v tréningových sieňach, ktoré v tom horšom prípade obsahujú zdraviu škodlivé a pomýlené informácie. Dúfajme, že na portáloch – odkiaľ ste čerpali aj Vy – sa zverejní stále viac pravdivých informácií a tie v hojnejšom množstve pritiahnu cieľovú skupinu.

Dokážete s čistým svedomím odporučiť aj svojim rodinným príslušníkom bezpečné doplnky výživy?

Mojou odpoveďou je áno. Už som dostatočne dlho v profesii, aby som poznal výrobky hodnoverných výrobcov, ktoré sa osvedčili tisícom športovcov. Okrem toho ako lekárnik dokážem čítať aj medzi riadkami, podozrivé účinné látky na obale vypichnem oveľa skôr ako laik. Istotne tvrdím, že väčšina doplnkov výživy je bezpečná, rozdiel je len v kvalite použitých základných surovín. Mená účinných látok obsahujúcich dopingové substancie sa zverejňujú veľmi rýchlo. Používa ich potom každý na vlastnú zodpovednosť. Čiernu listinu nezverejňuje ani protidrogový úrad, športovci musia byť preto ostražití.

Potrebujeme ich vôbec v amatérskom športe?

Amatérsky šport je veľmi zaujímavým výrazom, v danom momente znamená zaradenie nie podľa výkonnosti ale podľa finančných pomerov. Rozdieľ medzi profíkmi a a amatérmi tkvie v tom, že amatéri za odvedený výkon nedostávajú finančné honoráre, napriek tomu, že ich výkon vyžaduje porovnateľné vynaloženie úsilia a je rovnako významný ako profesionálny. Na doplnenie výživných látok, mikro a makroprvkov je aj u nás nevyhnutné používanie na mieru šitých doplnkov výživy. Vždy ich treba zladiť s početnosťou tréningovej práce, potrebou energie, trvaním, oddychovými fázami, mierou zaťaženia, atď. Podľa mňa ste mysleli na rekreačný šport, kde sa každý pohybuje kvôli zachovaniu svojej záľuby, zdravia a fitnesu. Aj tu môžete potrebovať určité vitamíny, dôraz by som ale kládol a uprednostňoval by som vyvážené stravovanie.

Vydávate lieky pacientom, doplnky výživy športovcom. Nie je tu protirečenie medzi svojim povolaním a koníčkom športom?

Nerozumiem celkom k akému protirečeniu by tu malo dochádzať. Mojim povolaním je farmácia, mojou úlohou je poskytovanie lekárenskej starostlivosti výdajom liekov, ktoré naordinoval lekár, poskytovanie životosprávneho poradenstva, ktoré je šité na osobu a na mieru a sledovanie liečebného postupu. Pár ľudských slov, pár kvapiek pozornosti a porozumenie – na základe skúseností - často v značnej miere zmení zdravotný stav pacienta k lepšiemu. Naplní ich vierou v genéze.

Šport je naozaj mojou vášňou, ktorá pre mňa neznamená len kontinuálne opotrebenie a overovanie zdatnosti, ale ma naučí veľa iných vecí. Človek bude vytrvalejší a cieľavedomejší , lepšie znáša stres, krajnosti počasia a vrtošivých spoluobčanov. Skôr sa regeneruje, ľahšie sa lieči a v neposlednom rade sa stará o svoje zdravie, ktoré je – už frázovite – našim najväčším pokladom.

Albert Hofmann, objaviteľ LSD, sa často vyjadroval k aktuálnym otázkam našej doby. [3] Znepokojovala ho zadubenosť ľudstva, honba za materiálnym blahobytom a z toho plynúca depresia i frustrovanosť. Ako prežívate túto paradigmu v lekárni? Máte nejaký recept na preťatie tohto gordického uzla?


Recept nemám, ale dobrú šabľu áno. Pokúsme sa aspoň raz milovať nielen seba samého, ale napriek značnej odlišnosti vážiť si aj toho druhého. V každom človeku je niečo milovateľného, koncentrujme sa radšej tam a nie na nedostatky, ktoré nachádzame v každom z nás. A na záver jedno varovné haiku od Márie Szepes:

„Je ľahké prízvukovať múdrosť,
konať je oveľa ťažšie.
Preto radšej mlč a konaj!“

Ďakujem za rozhovor!Fotoalbum na facebook-u
Gramatické a štylistické úpravy:
Mgr. Tamara Podmanická, Lekáreň pri Váhu v Komárne

Dátum a miesto rozhovoru:
15.03.2011, Nagykálló, Maďarsko, Igazgyöngy Patika

Autorizácia rozhovoru:
Maďarský prepis rozhovoru bol autorizovaný dňa 15.04.2011, Dr. György Gődény v maďarskom prepise nič nezmenil. K slovenskému prekladu autorizáciu nepožadoval.

Zdroje

[1] Élet a testépítés után - interjú Lauter Viktorral, fitway.hu, 04.01.2011, [ zdroj ], (navštívené dňa 08.03.2011)
[2] Szülők hozzáállása a testépítéshez, musclebuilder.hu, 08.11.2008, [
zdroj ], (navštívené dňa 08.03.2011)
[3] Norbert Répás, Dr. Albert Hofmann vynálezca LSD je mŕtvy, apotheka.sk, 21.06.2008, [
zdroj ], (navštívené dňa 08.03.2011)

Čítajte ďalej...
PREHĽAD ČÍSLA
   

 ODPORÚČAME
Bodybuilderská životospráva nie je podivná, je len iná ako tá obvyklá
Prepočítané konverzným kurzom
1 EUR = 30,1260 SK
VIAC TOVAROV »   


Copyright © 1996-2020 ComorraPharm s.r.o.
© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.
Články sú aktualizované a upravované publikačným systémom IPSA2002.