Apothéka.sk
Spravodajstvo z EÚTlačové správy Bolesť Cestovanie Editorial Informačné technológie ComorraPharm sro. Liečivé rastliny - Fytoterapia Medicínska história Medicínska technika Novinky Očkovanie Odborník radí Predstavujeme Vám… Prevencia Psychológia, neurológia Rodinný lekár Rozhovory Trendy v Európe Ústna hygiena Veterinárna sekcia Vitamíny, minerály a potravinové doplnky Vývoj & trendy vo farmácii Vývoj v medicíne Zákony, poisťovne Zdravá krása Zdravá racionálna výživa Zdravotnícka legislatíva Zdravý pohyb Zdravý životný štýl Životné prostredie

Informácie o produktoch Kompilácia, rešeršná práca Pôvodný článok PR článok - platená inzercia Preklad Vyhlásenia, Informácie, Výzvy

2011 / 4, 3, 2, 1
2010 / 4, 3, 2
2009 / 4, 3, 2, 1
2008 / 4, 3, 2, 1
2007 / 4, 2
2006 / 3, 1
2005 / 4, 3, 2, 1
2004 / 4, 3, 2, 1
2003 / 4, 3, 2, 1
2002 / 4, 3, 2, 1
2001 / 4, 3, 2, 1
2000 / 4, 3
Informačné technológie

Eva-Maria Krämerová
250 plemien psov
14,16 EUR
(426,58 SKK)
Beáta Balogová, Monika Žumárová
Medzigeneračné mosty
9,50 EUR
(286,20 SKK)
Viktor Eret, Milan Hora a kol.
Současné možnosti miniinvazivní chirurgické léčby nádorů ledvin
21,61 EUR
(651,02 SKK)
Prepočítané konverzným kurzom 30,1260 SK = 1 EUR
Práve čítate číslo 2011/2 - Zdravý životný štýl - PR článok - platená inzercia
nedeľa, 28. Február 2020 | dátum ostatnej aktualizácie: 10. Marec 2012 9:10

Športujeme s astmou alebo alergiou
MUDr. Katarína Bergendiová, PhD., Pneumo-alergo centrum, s.r.o., Bratislava - 31.7.2011

Predpokladá sa, že pravidelné, primerané cvičenie a športovanie priaznivo ovplyvňuje imunitný systém, prináša pocit uvoľnenia, vyplavujú sa endorfíny. Na Slovensku však trpí približne každý druhý človek niektorým z prejavov alergie. Skoncovať s obľúbeným športom nie je potrebné, pomôžu vám imunoglukany.

Predpokladá sa, že pravidelné, primerané cvičenie a športovanie priaznivo ovplyvňuje imunitný systém a jeho funkcie, čo má veľký význam v prevencii ľahších foriem imunitnej nedostatočnosti (sprevádzanej opakovanými infekciami) a zhoršovaniu alergických ochorení. Opakom toho je zase intenzívny, dlhodobý a nepremyslený tréning bez dostatočnej regenerácie, kedy dochádza k prechodnému zníženiu imunitnej odpovede – tzv. - OTVORENÉ OKNO. Vtedy klesajú na minimálne hodnoty NK bunky, zodpovedné za ochranu proti vírusovým infekciám. Toto obdobie zníženej imunitnej odolnosti môže trvať 3-12-24 hodín po záťaži, v závislosti od dĺžky a intenzity záťaže. Pri opakujúcom sa intenzívnom, dlhodobom zaťažení s nedostatočnou regeneráciou dochádza k prekrytiu otvorených okien a vyčerpaniu imunitnej odpovede. Vtedy vznikne predispozícia jedincov k recidivujúcim infekciám horných dýchacích ciest, chronickému únavovému syndrómu, vzniku dlhodobých vírusových infekcii a zhoršeniu prejavov alergických ochorení.

Alergia nie je daná iba dedičnosťou

Alergia je neprimeraná reakcia organizmu na látky, s ktorými sa väčšina z nás stretáva v bežnom prostredí, pričom nos a oči sú časti tela, ktoré alergia postihuje najčastejšie. Na Slovensku trpí približne 40 percent populácie niektorým z prejavov alergie a najvýraznejšie sa prejavuje u starších detí a mladistvých. Postihuje celý organizmus, kedy môže prechádzať z jedného druhu alergie do iného (ekzém, potravinová alergia, bronchiálna astma a iné). Pravdepodobnosť alergie rastie výskytom alergií v rodine. Rozšírenie alergií nie je dané len dedičnosťou , ale hlavne zmenami vonkajšieho prostredia a životného štýlu. Až 40 percent populácie má k nejakému typu alergie vrodené predpoklady a patrí medzi atopikov. Atopik sa môže kedykoľvek počas života zmeniť na alergika. Aj napriek tomu, že je známych asi 20 000 alergiu vyvolávajúcich látok, pričom 90 percent alergikov má alergiu na pele, roztoče, srsť zvierat, plesne, potraviny, jedy z hmyzu a pod.

Astma býva neraz nesprávne liečená antibiotikami

Bronchiálna (priedušková) astma je chronické zápalové ochorenie tkaniva dýchacích ciest, pri ktorom sa vyplavujú zápalové mediátory (látky spôsobujúce zápal v dýchacích cestách), čo spôsobuje stiahnutie dýchacieho svalstva s opuchom dýchacích ciest a zvýšením ich reaktivity. Jedným z prvých varovných príznakov ochorenia je kašeľ po námahe alebo dlhodobý kašeľ, ktorý sa opakovane lieči antibiotikami bez zreteľného efektu. Astma sa môže prejavovať aj ťažkosťami s dýchaním po námahe, prípadne po infekcii dýchacích ciest, pričom sa pridružia aj piskoty sprevádzajúce dýchanie. Pri čerstvo sa rozvíjajúcej astme môže byť jediným príznakom ochorenia suchý, dráždivý dlhodobý kašeľ alebo kašeľ v určitých záchvatoch, a to najmä nadránom a po námahe.

Imunoglukan v boji proti alergiám a astme

Alergie sa dajú liečiť symptomatickou liečbou pomocou antihistaminík, lokálnych kortikosteroidov, či špecifickou imunoterapiou. Pri liečbe astmy využívame inhalačné kortikoidy a antileukotriény, prípadne uvoľňujúce lieky. V oboch prípadoch je potrebné zdôrazniť, že podpora imunity a zlepšenie imunitnej odpovede pomáhajú zmierňovať príznaky alergií. Účinným spôsobom je imunomodulácia. Medzi imunomodulátory prírodného pôvodu patrí aj Imunoglukan. Je to komplex biologicky aktívnych polysacharidov získavaných vysokou purifikáciou z Pleurotus ostreatus. Práve čistota a kvalita získaného Imunoglukanu zvyšuje efekt imunomodulácie, čo sa potvrdilo aj klinickými štúdiami. Podľa nich sa javí Imunoglukan ako osvedčený imunostimulačný prostriedok a aj ako vhodný doplnok k štandardnej liečbe alergických prejavov.

Športovať s alergiou alebo astmou?

Rozhodne áno. Šport prináša pocit uvoľnenia, relaxácie a samozrejme neodmysliteľného vyplavovania endorfínov – „hormónov šťastia.“ Ľudia, ktorí pravidelne športujú sa cítia zdravšie, určite mladšie a možno sú aj veselší. Samozrejme všetci pacienti liečení pre alergiu a bronchiálnu astmu, musia byť pravidelne sledovaní v ambulancii svojho lekára. Správne individuálne „ušitá“ liečba zvyčajne zabezpečuje bezpríznakové obdobie s možnosťou života vysokej kvality – čo znamená plnohodnotne pracovať, venovať sa svojim záujmom a športovať, dokonca aj na vrcholovej úrovni.


Čítajte ďalej...
PREHĽAD ČÍSLA
   
 REKLAMA
Vyrábame a predávame vysokokvalitné prírodné produkty ...
VIAC »   
ODPORÚČAME
Skoncovať s obľúbeným športom nie je potrebné, pomôžu vám imunoglukany.
Prepočítané konverzným kurzom
1 EUR = 30,1260 SK
VIAC TOVAROV »   


Copyright © 1996-2020 ComorraPharm s.r.o.
© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.
Články sú aktualizované a upravované publikačným systémom IPSA2002.