Apothéka.sk
Spravodajstvo z EÚTlačové správy Bolesť Cestovanie Editorial Informačné technológie ComorraPharm sro. Liečivé rastliny - Fytoterapia Medicínska história Medicínska technika Novinky Očkovanie Odborník radí Predstavujeme Vám… Prevencia Psychológia, neurológia Rodinný lekár Rozhovory Trendy v Európe Ústna hygiena Veterinárna sekcia Vitamíny, minerály a potravinové doplnky Vývoj & trendy vo farmácii Vývoj v medicíne Zákony, poisťovne Zdravá krása Zdravá racionálna výživa Zdravotnícka legislatíva Zdravý pohyb Zdravý životný štýl Životné prostredie

Informácie o produktoch Kompilácia, rešeršná práca Pôvodný článok PR článok - platená inzercia Preklad Vyhlásenia, Informácie, Výzvy

2011 / 4, 3, 2, 1
2010 / 4, 3, 2
2009 / 4, 3, 2, 1
2008 / 4, 3, 2, 1
2007 / 4, 2
2006 / 3, 1
2005 / 4, 3, 2, 1
2004 / 4, 3, 2, 1
2003 / 4, 3, 2, 1
2002 / 4, 3, 2, 1
2001 / 4, 3, 2, 1
2000 / 4, 3
Informačné technológie


Největší kniha koktejlů
42,57 EUR
(1 282,46 SKK)

Magnetická záložka - Méďa
1,77 EUR
(53,32 SKK)
Milan Černický
Encyklopedie pardubického hokeje
19,46 EUR
(586,25 SKK)
Prepočítané konverzným kurzom 30,1260 SK = 1 EUR
Práve čítate číslo 2011/2 - Zdravotnícka legislatíva - Pôvodný článok
nedeľa, 28. Február 2020 | dátum ostatnej aktualizácie: 10. Marec 2012 9:10

Kartely a monopoly verzus lekárne v kontexte zákona o lieku
Doc. Ing. PhDr. Július Ondrej, PhD., generálny riaditeľ Asociácie lekárnikov Slovenska - 3.8.2011

Zákon o lieku ako zákon zákonov pre lekárnikov i pacientov je už pridlho so všetkou silou protichodných zručností gladiátorských praktík v biznise na svete, kde je vraj dovolené všetko. Naozaj všetko?! Sme už jasne iba vyjazdené koľaje na ceste kartelov a monopolov nemoci z moci za všetky Judášove drobné?!

Zákon sa dostal do kola ďalšieho čítania... a je v logistickej receptúre prijatia v kontexte navrhovateľa. Otázky a podobne aj pripomienky smerujúce k základnému lekárnickému zákonu nám lekárnikom dali poriadne „zabrať“! Škoda, že len lekárnikom a ich lekárňam a pacientom! Zrejme zákonodarcom a „iniciátorom“ z kruhu sponzorov a finančných investorov asi nie. Tí totiž nikdy nemali na presadenie svojich záujmov lepšiu pôdu a vietor ako dnes. Dnes je tu „demokracia“ a jej slúžky pre predátorov a sponzorov. Na úkor logiky, rozumu, citu, ekonomiky a hlavne celého manažovania liečby pacientov liekmi a radami v lekárňach.

Byť v súčasnosti na Slovensku chorým a byť lekárnikom ako majiteľom verejnej lekárne najmä vtedy, ak zdravotníctvo absolvuje len ďalšiu navonok síce amatérsku liečbu a jasne profesionálne sleduje záujmy konečne dostať legislatívu bieleho rezortu a zdravotného poistenia pod kuratelu známych žraločích tlám, nie je vôbec jednoduché... Nedá mi na základe svojich skúseností s manažovaním majiteľov lekární dôvodiť v názore oponenta, že tieto tzv. rozhodnutia od „stola“ boli už dávno a dlhodobo pripravované a to tak, aby sa do toho čo najmenej zapojila odborná verejnosť. Pripomienky odbornej verejnosti i profesijných organizácii zastupujúcich záujmy lekárnikov a majiteľov verejných lekární vôbec neboli akceptované a to napriek svojej vysokej právnej a manažérskej fundovanosti! Do praxe sa teda podľa očakávaní dostanú zákony o lieku a zdravotných poisťovniach také, ktoré sú buď nevykonateľné alebo jasne protiústavné.

Proste skrátka a jasne: politici a ich sponzori, ktorí si vedia urobiť na úkor pacientov biznis zo všetkého vždy a všade, kde tečú zo zákona zdroje do systému s jasným zámerom poskytovania zdravotnej aj lekárenskej starostlivosti a ktorí si vedia z koláča odkrojiť vždy s tou najlepšou „višničkou“, nepotrebujú odbornosť a profesionalitu. Lebo tá je prekážkou pre manažérov biznisu za každú cenu a v každom čase a priestore. Naozaj, bez komentára asi treba uviesť aj to, že k zákonu o lieku bolo vznesených Asociáciou lekárnikov Slovenska a Slovenskou lekárnickou komorou viac ako tisíc (1000) adresných a vysokoodborných pripomienok, návrhov a odporúčaní, čo svedčí o jeho „kvalitnej príprave" ministerskými superodborníkmi a biznisporadcami ekonomických a finančných predátorov. V tomto prípade tam explicitne chýbalo nielen právne vedomie, ale aj spoločenské svedomie. Zdá sa, že bezsvedomie a bezvedomie už bude hrať prím v slovenskom zdravotníctve. Navždy?!

Na základe doterajších skúseností a analýz mám mravnú povinnosť jasne pomenovať tento stav a hlavne povedať aj to, že tieto kroky vlády a politikov nie sú nič iné ako „Zombie“. Život aspoň v demokracii ak existuje v tomto regióne, si bude v najbližšej budúcnosti „priať“, aby hlúposť hlavne politická, ktorú možno nazvať aj účelovou slepotou, bola trestným činom. Pretože v prípade zákona o lieku bola jasne nám odborníkom odopretá slušnosť a demokracia, ktorá je pod tlakom monopolizácie a kartelizácie lekárenstva a zdravotného poisťovníctva tiež jasne na úteku, a mal by byť na ňu vydaný zatykač...! Je totiž prinajmenej podozrivé, že si nikto z politikov „nestihol nevšimnúť“, kto a čo všetko je za tým a pod akou kuratelou a prečo sa deje monopolizácia a kartelizácia zdravotníctva (aj lekárenstva) a to ako sa likviduje slobodné lekárnické povolanie (poslanie) a dostupnosť liekov?!

V našom Slovensku však všetky cesty už nevedú do Ríma, iba ak do žraločieho..., kde je všetko podriadené synergii moci, peňazí, kapitálu a nakoniec aj politiky. Výsledkom toho biznisu v politike je aj Zákon o lieku pred schválením! Oligarchia tak bude vlastniť cez subodvetvia zdravotníctva vlastne všetkých voličov, apropo pacientov, teda vlastne cca 5,5 milióna rukojemníkov! A toto nie je len podozrivé, ale hlavne nebezpečné! Predsa plánom pre zdravotníctvo nemôže byť len a len obchod (ako sprofanovane začína rezonovať tento pojem) alebo máte iný názor?! Ak áno, tak prečo asi?! Nie je to decimácia demokratických hodnôt a etických hodnôt a devalvácia podstaty človečenstva?!

Zhrniem to tým, že úplne jasne a konštruktívne konštatujem, že manažment Slovenskej republiky je katastrofálny okrem iného aj tým, že otvoril hranice nájazdom hord povyšujúcich peniaze a moc nad všetko ľudské a cicajúcich zdravie a život za peniaze zdravých i nemocných pacientov. Práve toto „manažovanie“ umožnilo urobiť z verejných zdrojov súkromný kapitál a z legislatívy nástroj na bezredukčný metabolizmus konzumujúci a tráviaci všetko, kde sa zo zákona musia podieľať a podeliť všetci občania Slovenska. Aj týmto spôsobom sa skladáme všetci na to, aby sa odbornosť strácala a strácala a slabla...

Preto zodpovedne za seba a aj za pacientov a platiteľov zdravotného poistenia, žiadam tento manažment Slovenska, aby okamžite vrátil do života občanov kvalitu a odbornosť. Ináč budú peniaze zarobené na nemoci pacientov obyčajným podvodom a nezákonným obohatením!

Druhé čítanie k 140 – tkovému zákonu je čo nevidieť TU. O jeho prečítaní dobre vyškolenými analfabetmi sme rozhodli vo voľbách, ale o jeho výklade a aplikácii ešte môžeme rozhodnúť, aj protestmi, aj otvorenou konferenciou prezentujúcou názory konštruktérov i oponentov z pohľadu dôvodov, príčin i dopadov na lekárne, verejnosť... a aj zapojením autorít z oblasti práva a farmácie a tiež aj medializáciou hráčov, ktorí už vôbec nechcú byť v tieni. Veď prečo už?! Niekedy je pre nich tá pomaly najhoršia známka pre ministra tá najlepšia, a všetci vieme prečo. Duchaprítomnosť sa takto pomaly, presne a adresne mení na duchaprázdnosť! A je smutné, že tento stav je tu a možno aj z titulu ľahostajnosti pacientov či voličov aj vyhovujúci, stručne povedané, je to nebezpečne škodná misia! A tak, ak sa 140 dotlačí po druhom čítaní do “počítateľského či kalkulačného denníka“ žraločích tlám, potom sa bude ešte sofistikovanejšie presmerovávať tok našich peňazí do tých kont. A to za každú cenu, aj cenu lekárnika, aj cenu pacienta. Pritom si uvedomme, že toto bude cena zaplatená v našej bezcennosti..., stačí len byť naďalej zbabelý, ľahostajný alebo aj rektoskopický a utilitárne spôsobilý!!! A duchaprázdno bude ešte bolestivejšie za obomi stranami táry. Krajčír chodí otrhaný, obuvník bosý...lekárnik bude bez lekárne, pacient bez liekov... a žralok bude naďalej predátorom bez pravidiel a to preto, že sme ho naučili plávať aj v piesku a aj na kameňoch. A to len preto, že sme (budeme) v ťahu, ak nebudeme na ťahu, hoci sme boli na ťahu. A sme vôbec ešte za oboma stranami táry?! Alebo sme už jasne iba vyjazdené koľaje na ceste kartelov a monopolov nemoci z moci za všetky Judášove drobné?!Čítajte ďalej...
PREHĽAD ČÍSLA
   
 ODPORÚČAME
Prepočítané konverzným kurzom
1 EUR = 30,1260 SK
VIAC TOVAROV »   


Copyright © 1996-2020 ComorraPharm s.r.o.
© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.
Články sú aktualizované a upravované publikačným systémom IPSA2002.