Apothéka.sk
Spravodajstvo z EÚTlačové správy Bolesť Cestovanie Editorial Informačné technológie ComorraPharm sro. Liečivé rastliny - Fytoterapia Medicínska história Medicínska technika Novinky Očkovanie Odborník radí Predstavujeme Vám… Prevencia Psychológia, neurológia Rodinný lekár Rozhovory Trendy v Európe Ústna hygiena Veterinárna sekcia Vitamíny, minerály a potravinové doplnky Vývoj & trendy vo farmácii Vývoj v medicíne Zákony, poisťovne Zdravá krása Zdravá racionálna výživa Zdravotnícka legislatíva Zdravý pohyb Zdravý životný štýl Životné prostredie

Informácie o produktoch Kompilácia, rešeršná práca Pôvodný článok PR článok - platená inzercia Preklad Vyhlásenia, Informácie, Výzvy

2011 / 4, 3, 2, 1
2010 / 4, 3, 2
2009 / 4, 3, 2, 1
2008 / 4, 3, 2, 1
2007 / 4, 2
2006 / 3, 1
2005 / 4, 3, 2, 1
2004 / 4, 3, 2, 1
2003 / 4, 3, 2, 1
2002 / 4, 3, 2, 1
2001 / 4, 3, 2, 1
2000 / 4, 3
Informačné technológie


Zberňa receptov, bývanie s pridanou hodnotou & Co.

Mgr. Kristína Kánaiová, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 3.10.2008

   Viete ako vyzerá báječný lekárnik? Počuli ste už o DHL ServicePoint-e? Čo je to zberňa receptov? Chceli by ste bývať v dome budúcnosti? Ak chcete spoznať odpovede, pozrite si výber z YouTube!
Luo Daifu syn Rakúsko-Uhorska, čínsky minister zdravotníctva

Mgr. Kristína Kánaiová, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 23.8.2008

   Z Jakoba Rosenfelda sa stal minister zdravotníctva 1. armády v Mandžusku pod velením Liu Shaoqi
Cena zdravia

Mgr. Kristína Kánaiová, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 3.8.2008

   Pre-klinická a klinická fáza výskumu, outsourcing červenej biotechnológie = teror, smútok, nevoľnosť, utrpenie a smrť neľudských primátov - opíc. Zatiaľ čo my, ľudia, máme na výber, či cigarety fajčiť alebo nie, zvieratá v pokusných laboratóriách si vybrať nemôžu.
Názory na očkovanie detí

Mgr. Kristína Kánaiová, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 28.6.2008

   Imunizačný program je program, ktorého cieľom je znížiť až eliminovať výskyt infekčných ochorení dôsledným zabezpečovaním imunizácie najmä detskej populácie. Jeho realizácia zahŕňa celý rad činností, z ktorých najdôležitejšie sú očkovanie, sledovanie nežiadúcich účinkov po očkovaní, kontrola zaočkovanosti, hodnotenie imunitného stavu populácie, sledovanie výskytu ochorení, ktorým možno predchádzať očkovaním a sledovanie cirkulácie pôvodcov nákazy v populácii, resp. vo vonkajšom prostredí.
Žihlava dvojdomá - Urtica dioica-Urticaceae

Mgr. Kristína Kánaiová, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 23.9.2006

   Žihlava je trváca dvojdomá bylina vysoká až 120 cm, pokrytá štetinatými chlpmi s pŕhlivými trichómami. Byľ priama, štvrohranná, listy stopkaté, vajcovité, končisté, na okraji hrubopílkovité. Samčie súkvetia priame, metlinovité, s krátkymi konárikmi, samičie s dlhšími konármi, v čase kvitnutia previsnuté. Kvety so zeleným okvetím. Plody sú vajcovité nažky.
Analgetiká ako voľnopredajné lieky

Mgr. Kristína Kánaiová, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 11.7.2005

   Analgetiká sú lieky, ktoré tlmia alebo odstraňujú bolesť. Tieto lieky môžu mať aj protizápalový účinok, prípadne môžu znižovať horúčku. Článok triedi bolesti, Uvádza triedenie analgetík, popisuje ich aplikáciu a dávkovanie.
Ľubovník bodkovaný

Mgr. Kristína Kánaiová, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 27.6.2005

   Liečivá sláva ľubovníka siaha až do starého Grécka. Stredoveký reformátor medicíny Paracelsus ho uvádza ako najlepší rastlinný liek sveta. Aj v dnešnej fytoterapii nachádza široké uplatnenie a jeho vynikajúce liečivé vlastnosti možno právom označit' za výnimočné. Jeho účinná látka hypericín podporuje dýchanie buniek, čím zlepšuje látkovú premenu a prospieva všetkým orgánom tela.
Kostihoj lekársky- Symphytum officinale L. Boraginaceae

Mgr. Kristína Kánaiová, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 18.6.2004

   Bylina je hojná v celej Európe, od nížin po podhorský vegetačný stupeň. Vyskytuje sa na mokrých lúkach, pri cestách, pozdĺž tokov, vo vlhčinách svetlých lesov. Obľubuje vlhké až mokré pôdy, bohaté na dusičnany.
Samovyšetrovaním proti rakovine prsníka

Mgr. Kristína Kánaiová, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 3.4.2004

   Bojujte proti rakovine prsníka tým, že sa naučíte dokonale spoznať svoje telo! Venujte 15 minút samovyšetrovaniu prsníka raz za mesiac.
Súboj o reformu v zdravotníctve pokračuje (časť 2.)

Mgr. Kristína Kánaiová, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 24.10.2003

   Od januára budúceho roku čakajú pacientov veľké zmeny. Poslanci však musia najprv schváliť všetky pripravené zákony z dielne ministerstva zdravotníctva, ktoré majú spustiť reformu zdravotníctva. Zaoberat sa nimi začnú na jesennej schôdzi Národnej rady. Ide o zákon o zdravotnom poistení, ktorý zmení doterajší poistný systém, zákon o zdravotných poisťovniach a dohlade nad zdravotnou starostlivosťou, nový zákon o zdravotnej starostlivosti a zákon o poskytovateľoch a stavovských organizáciách.
Všetko čo chce žiť, musí kmitať

Mgr. Kristína Kánaiová, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 14.7.2003

   Biorytmus ladí náš organizmu v rôznej dobe na určitú danú kvalitu a kvantitu činnosti. Pokiaľ chceme dosiahnuť ideálny výkon a ideálnu odpoveď celého organizmu, musíme plne rešpektovať zákony dané týmto rytmom. Tento rytmus je charakteristický pre celý náš svet a život s ním spojený.
Diabetes mellitus - cukrovka, časť č. 3

Mgr. Kristína Kánaiová, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 7.10.2002

   Komplikácie diabetes mellitus
Avéne

Mgr. Kristína Kánaiová, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 28.9.2002

   Začiatkom tohto roka sa dostala na slovenský farmaceutický trh nová francúzska dermatokozmetika Avéne, ktorá tvorí súčasť sortimentu lekární na celom svete. Vlastnosťou tejto kozmetiky je to, že celý rad prípravkov je určený na citlivú až veľmi citlivú pleť. Každá veková kategória si môže nájsť svoj obľúbený prípravok.
Diabetes mellitus, cukrovka - časť. 2.

Mgr. Kristína Kánaiová, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 15.6.2002

   Akútne komplikácie diabetu mell. sú i pri súčasnej úrovni liečby život ohrozujúcimi príhodami s pomerne vysokou mortalitou. Jedným z najdôležitejších predpokladov pre ich úspešnú liečbu je erudovaný lekársky a ošetrovateľský tím, schopný zabrániť neskorému stanoveniu diagnózy, ako i chybám v liečebných postupoch.
Diabetes mellitus, cukrovka - časť. 1.

Mgr. Kristína Kánaiová, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 14.4.2002

   Diabetes mellitus alebo cukrová úplavica (cukrovka) je vážne celoživotné metabolické ochorenie. Postihuje obe pohlavia, všetky vekové kategórie, rasy a etnické skupiny. Väčším problémom než sama cukrovka sú však jej komplikácie, ktoré postihujú hlavne oči, ľadviny, nervovú sústavu a obvodové cievy napr. na dolných končatinách. Vážnosť ochorenia je daná nezvratnosťou zmien, ktoré poškodzujú tkanivá a orgány. Stúpa nie len samotný počet komplikácií, ale častejšie sa objavujú ich závažnejšie formy, spojené so stratami funkcií poškodených orgánov a tkanív.
Šalvia lekárska - Salvia officinalis L.

Mgr. Kristína Kánaiová, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 3.2.2002

   Táto bylinka bola veľmi cenená všade, kde sa vyskytovala. Americkí Indiáni ju používali na očistu dymom a ochranu pred negatívnymi silami. Takéto použitie našla aj u Keltov a našich slovanských predkov. Cenila sa rovnako aj pre jej všestranné liečivé účinky.
Liekové formy

Mgr. Kristína Kánaiová, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 27.10.2001

   Liečivo sa stáva liekom po úprave do terapeuticky použiteľnej liekovej formy. Voľba liekovej formy sa riadi spôsobom používania liečiva tak, aby bola pri manipulácii zachovaná jeho potrebná kvalita (napr. stabilita, presné dávkovanie).
Skorocel kopijovitý - Plantago lanceolata L.

Mgr. Kristína Kánaiová, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 6.10.2001

   Trváca bylina z čelade skorocelovitých s krátkym koreňom. Má ružicu kopijovitých celistvookrajových prízemných listov a 10 - 50 cm vysoké priame stvoly, ukončené krátkym valcovitým klasom bieložltých drobných kvetov. Kvitne od mája do septembra.
Puškvorec obyčajný - Acorus calamus L, Araceae

Mgr. Kristína Kánaiová, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 2.7.2001

   Trváca bylina vysoká 50-120 cm, z hrubého plazivého podzemka vyrastajú mečovité listy dlhé až 100 cm a trojhranné stvoly s bočnými šúľkami drobných zelenkastých kvetov podopretých tulcom. Množí sa iba vegetatívne. Rastlinka pochádza z južnej Číny a Prednej Indie. Rastie na trvalo zaplavovaných pôdach.
Energetické hodnoty potravín

Mgr. Kristína Kánaiová, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 23.2.2001

   Tabuľka energetických hodnôt potravín Vám pomôže si sledovať energetickú hodnotu Vašej potravy a tak budete presne vedieť, koľko energie ste prijali. Túto hodnotu si budete môcť potom porovnať s výdajom energie podľa fyzickej aktivity.
Rastlinka s menom Echinacea

Mgr. Kristína Kánaiová, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 13.2.2001

   Echinacea angustifolia pôvodom zo Severnej Ameriky sa dostala do Európy začiatkom 20. storočia a stala sa špičkovým prípravkom na zvyšovanie obranyschopnosti organizmu. Indiáni už dávno v minulosti používali jej korienky na ošetrovanie nehojivých rán, hnisavých zápalov a na rany po uštipnutí hadom.
 

Copyright © 1996-2020 ComorraPharm s.r.o.
© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.
Články sú aktualizované a upravované publikačným systémom IPSA2002.