Apothéka.sk
Spravodajstvo z EÚTlačové správy Bolesť Cestovanie Editorial Informačné technológie ComorraPharm sro. Liečivé rastliny - Fytoterapia Medicínska história Medicínska technika Novinky Očkovanie Odborník radí Predstavujeme Vám… Prevencia Psychológia, neurológia Rodinný lekár Rozhovory Trendy v Európe Ústna hygiena Veterinárna sekcia Vitamíny, minerály a potravinové doplnky Vývoj & trendy vo farmácii Vývoj v medicíne Zákony, poisťovne Zdravá krása Zdravá racionálna výživa Zdravotnícka legislatíva Zdravý pohyb Zdravý životný štýl Životné prostredie

Informácie o produktoch Kompilácia, rešeršná práca Pôvodný článok PR článok - platená inzercia Preklad Vyhlásenia, Informácie, Výzvy

2011 / 4, 3, 2, 1
2010 / 4, 3, 2
2009 / 4, 3, 2, 1
2008 / 4, 3, 2, 1
2007 / 4, 2
2006 / 3, 1
2005 / 4, 3, 2, 1
2004 / 4, 3, 2, 1
2003 / 4, 3, 2, 1
2002 / 4, 3, 2, 1
2001 / 4, 3, 2, 1
2000 / 4, 3
Informačné technológie

Irena Válová, Aleš Pejchal
Základní slova
9,36 EUR
(281,98 SKK)
Jarmila Mandžuková
Škola pečení moučníků
6,39 EUR
(192,51 SKK)
Blažena Krivošíková
Hore hlavu Slováci!
5,70 EUR
(171,72 SKK)
Prepočítané konverzným kurzom 30,1260 SK = 1 EUR
Práve čítate číslo 2003/4 - Prevencia - Vyhlásenia, Informácie, Výzvy
štvrtok, 25. August 2019 | dátum ostatnej aktualizácie: 10. Marec 2012 10:10

Prevencia onkologických ochorení
MUDr. Ondrej Bangha, ChZP Apollo - 24.9.2003

My ľudia nie sme ideálni v žiadnom smere. Vieme, že sa máme snažiť, a robíme si len stále zle. Mali by sme byť štíhli, vyšportovaní a oddýchnutí, sme naopak tuční,mľandraví a uťahaní. Nečudo, že potom len mrieme a mrieme. Veľmi často predčasne. Prevažne na srdcovocievne a nádorové ochorenia.

Prevencia onkologických ochorení
Prevencia
Krédom Chemickej zdravotnej poisťvne APOLLO je prevencia. Pohovorme si o tom, čo sa dá urobiť pre znižovanie úmrtnosti na nádorové ochorenia. Je to práve prevencia.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (1995) rozlišujeme primárnu a sekundárnu prevenciu. S primárnou sa spája tímová práca - mal by ju robiť štát a každý človek osobne. Štát by mal zabezpečovať ekologickú stravu, zdravé životné prostredie, bezstresové podmienky na život a iné utopistické veci. Zdravotne uvedomelý človek zasa nefajčí, pije málo alkoholu, netlstne, športuje, konzumuje denne päťkrát ovocie a zeleninu, nekonzumuje živočíšne tuky. Jedným slovom beží na ideálny režim.

Sekundárna prevencia znamená včasné vyhľadávanie tých zhubných nádorov, u ktorých to povedie k úspešnej liečbe a úplnému vyliečeniu pacienta. Naši gastroenterológovia na Slovensku si uvedomujú, že na Slovensku je celosvetove najväčší výskyt rakoviny hrubého čreva. Koncentrovaným úsilím sa podarilo presvedčiť verejnosť, že objavením skrytého, voľným okom nepozorovateľného -latinsky okultného - krvácania je možné včas odhaliť začiatočné štádiá kolorektálneho karcinómu.

Kde je zmysel tohto konania? Je známe, že nie všetky typy zhubných nádorov je možné objaviť pri cielenom vyhľadávaní - skríningu - v počiatočných štádiách rozvinutosti. Je taktiež známe, že na súčasnej úrovni rozvoja medicíny a vedeckého poznania sme prinútení akceptovať, že skríning napríklad u najčastejšieho typu zhubného nádorového ochorenia - rakoviny pľúc – nemá význam. Hromadné štítkovanie pľúc, tak účinné pri vyhľadávaní pri tuberkulóze pľúc tu už úspechy nemá. Celosvetovo panuje jednota, že skríning je zmysluplný okrem iných (rakovina prsníka, maternice a prostaty) v prípade rakoviny hrubého čreva .

Práve tu je dôležité vyšetrenie na okultné krvácanie do stolice. Vyšetrenie je jednoduché, k dispozícii sú veľmi citlivé a spoľahlivé vyšetrovacie metódy. Problémom bolo presvedčiť verejnosť o dôležitosti výkonu a vyskytli sa ťažkosti v riešení finančného krytia výkonu. Cenový výmer platný od 1. júla 2003 rieši tento problém ustanovením ceny za jedno vyšetrenie okultného krvácania v stolici v rámci prevencie ľudí nad 50 rokov života a u mladších s pozitívnou anamnézou na rakovinu hrubého čreva a konečníka. Cenový výmer je právna norma, ktorú sú zdravotné poisťovne povinné dodržiavať, to znamená, že v rámci „preventívneho vyšetrenia stolice na okultné krvácaine“ uvedenú sumu vyplatia každému lekárovi .

Prevencia znamená častokrát život. Zdravá životospráva môže zamedziť vzniku nádoru. Včasné objavenie a odstránenie novotvaru šetrí náklady na uchovanie zdravia a pomáha predísť krutým útrapám.Čítajte ďalej...
PREHĽAD ČÍSLA
   
 ODPORÚČAME
Prepočítané konverzným kurzom
1 EUR = 30,1260 SK
VIAC TOVAROV »   


Copyright © 1996-2019 ComorraPharm s.r.o.
© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.
Články sú aktualizované a upravované publikačným systémom IPSA2002.