Apothéka.sk
Spravodajstvo z EÚTlačové správy Bolesť Cestovanie Editorial Informačné technológie ComorraPharm sro. Liečivé rastliny - Fytoterapia Medicínska história Medicínska technika Novinky Očkovanie Odborník radí Predstavujeme Vám… Prevencia Psychológia, neurológia Rodinný lekár Rozhovory Trendy v Európe Ústna hygiena Veterinárna sekcia Vitamíny, minerály a potravinové doplnky Vývoj & trendy vo farmácii Vývoj v medicíne Zákony, poisťovne Zdravá krása Zdravá racionálna výživa Zdravotnícka legislatíva Zdravý pohyb Zdravý životný štýl Životné prostredie

Informácie o produktoch Kompilácia, rešeršná práca Pôvodný článok PR článok - platená inzercia Preklad Vyhlásenia, Informácie, Výzvy

2011 / 4, 3, 2, 1
2010 / 4, 3, 2
2009 / 4, 3, 2, 1
2008 / 4, 3, 2, 1
2007 / 4, 2
2006 / 3, 1
2005 / 4, 3, 2, 1
2004 / 4, 3, 2, 1
2003 / 4, 3, 2, 1
2002 / 4, 3, 2, 1
2001 / 4, 3, 2, 1
2000 / 4, 3
Informačné technológie

Spravodajstvo z EÚ

EU vyšetruje Volkswagen za zneužitie fondov na výrobu podvodného softvéru
EurActiv.sk | 17.12.2015 12:26:45 | Životné prostredie

Miliardy z európskych pôžičiek mali byť pôvodne určené na vývoj ekologických motorov.

Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) včera potvrdil, že začal vyšetrovanie nemeckej spoločnosti Volkswagen pre podozrenie zo zneužitia finančných prostriedkov EÚ na výrobu zariadení, ktoré dokázali zmanipulovať skutočné úrovne emisií dieselových morov.

Nemecká automobilka mala na výrobu zariadení použiť prostriedky EÚ určené na výskum a vývoj ekologickejších motorov. Správu priniesol nemecký denník Süddeutsche Zeitung.

Najväčším dielom prispela Európska investičná banka (EIB), ktorá od začiatku 90 rokov Volkswagenu poskytla pôžičky v hodnote 4,6 miliárd eur. Podľa šéfa EIB Wernera Hoyera nemecký automobilový gigant banke stále dlží približne 1,8 miliárd.

V prípade, že sa ukáže, že peniaze boli použité na iný účel ako boli pôvodne určené bude EIB „konať“. Ako však ostáva otázne. Pre tento prípad totiž neexistuje žiadny precedens, ktorý by naznačil, aké právne dôsledky z takéhoto konania pre spoločnosť vyplávajú.

Vyšetrovaná je aj spoločnosť Bosch, ktorá mala údajne Volkswagenu pomôcť softvér vytvoriť. Pre Deutsche Welle to potvrdil nemecký štátny prokurátor. „V dôsledku toho, čo nám bolo nahlásené o emisnom prípade Volkswagenu sme dospeli k záveru, že niekto musel tento softvér vyrobiť. Bolo  hneď jasné, ktorú spoločnosť musíme prešetriť,“ povedala pre denník hovorkyňa prokuratúry Claudia Krauth.

Problémy po celom svete

Škandál, ktorý odhalili v septembri v Spojených štátoch, spustil lavínu súdnych sporov. Len v USA prokuratúra prijala viac ako 500 sťažností od zákazníkov spoločnosti. Volkswagen navyše čelí žalobe americkej Agentúry pre ochranu životného prostredia s možnými sankciami vo výške 18 miliárd dolárov.

V utorok podala žalobu na nemeckého  výrobcu áut aj čínska environmentálna skupina za „výrobu problematických automobilov s cieľom zvýšiť zisk a obísť čínske zákony, čím zhoršili znečistenie ovzdušia a ohrozili tak verejné zdravie a práva“. Softvér na manipuláciu emisií by sa mal nachádzať v približne 1950 vozidlách predaných na čínskom trhu.  

Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR) zároveň v stredu stiahla bez bližšie špecifikovaných dôvodov podporu pre Volkswagen vo forme úveru na 300 miliónov eur na výstavbu závodu v poľskom meste Września. Informovali o tom viaceré médiá. Hovorca EBOR odmietol uviesť dôvod rozhodnutia banky.

Napriek šetreniu a rôznym žalobám by sa problémy nemeckého výrobcu nemali dotknúť slovenského závodu. Pred dvoma dňami predseda predstavenstva Volkswagen Slovakia, Albrecht Reimond, oznámil, že bratislavská fabrika sa ďalej rozrastie o novú montážnu halu v hodnote 300 miliónov eur. Pribudne tak minimálne 400 pracovných miest.

Čítajte ďalej...
 

Copyright © 1996-2019 ComorraPharm s.r.o.
© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.
Články sú aktualizované a upravované publikačným systémom IPSA2002.