Apothéka.sk
Spravodajstvo z EÚTlačové správy Bolesť Cestovanie Editorial Informačné technológie ComorraPharm sro. Liečivé rastliny - Fytoterapia Medicínska história Medicínska technika Novinky Očkovanie Odborník radí Predstavujeme Vám… Prevencia Psychológia, neurológia Rodinný lekár Rozhovory Trendy v Európe Ústna hygiena Veterinárna sekcia Vitamíny, minerály a potravinové doplnky Vývoj & trendy vo farmácii Vývoj v medicíne Zákony, poisťovne Zdravá krása Zdravá racionálna výživa Zdravotnícka legislatíva Zdravý pohyb Zdravý životný štýl Životné prostredie

Informácie o produktoch Kompilácia, rešeršná práca Pôvodný článok PR článok - platená inzercia Preklad Vyhlásenia, Informácie, Výzvy

2011 / 4, 3, 2, 1
2010 / 4, 3, 2
2009 / 4, 3, 2, 1
2008 / 4, 3, 2, 1
2007 / 4, 2
2006 / 3, 1
2005 / 4, 3, 2, 1
2004 / 4, 3, 2, 1
2003 / 4, 3, 2, 1
2002 / 4, 3, 2, 1
2001 / 4, 3, 2, 1
2000 / 4, 3
Informačné technológie

Spravodajstvo z EÚ

Juncker rokuje najmä s obchodníkmi
EurActiv.sk | 15.1.2016 14:37:27 | Životné prostredie

V minulom roku sa šéf Komisie stretol s 18 záujmovými združeniami, environmentálne mimovládne organizácie vynechal úplne.

Napriek tomu, že sa predseda Komisie Jean-Claude Juncker minulý rok zúčastnil až 29 stretnutí  s odbornou verejnosťou, nebola medzi nimi ani jedna environmentálna organizácia. Ukázali to záznamy z registra transparentnosti, ktorý inštitúcie zaviedli v ešte v roku 2011.  

Od 22. januára do 10. decembra sa však líder európskej exekutívy stretol až s 18 obchodnými a priemyselnými združeniami. Táto disproporcia nahráva do karát kritikom, ktorí dlhodobo Komisiu obviňujú z preferovania obchodných záujmov pred ochranou životného prostredia.

„Je naozaj smutné, že predseda Juncker ukázal tak malý záujem o životné prostredie. Pokiaľ je nám známe, za 14 mesiacov úradovania nemal jediné stretnutie s akoukoľvek organizáciou venujúcou sa životnému prostrediu,“ poznamenal Jeremy Wates, generálny tajomník jedného z najväčších zelených združení  Európskej environmentálnej kancelárie (EEB).

Wates zdôraznil, že EEB a Green 10, ktoré združuje najvplyvnejšie environmentálne skupiny v EÚ, zaslalo Junckerovi viacero žiadostí o stretnutie, nikdy však nedostali pozitívnu odpoveď. „Má to veľmi neblahý efekt. Dúfame, že sa to zmení,“ povedal.

Minulý rok bol veľkým rokom pre európsku zelenú politiku. Okrem dôležitej medzinárodnej klimatickej konferencie OSN v Paríži sa v EÚ viedol boj o odpadový balíček a prehodnocovanie užitočnosti smernice o biotopoch a vtáctve.

V rámci verejnej konzultácie k spomínanej smernici  zaslalo svoje pozície doposiaľ najviac Európanov. Vo viac ako pol milióna odpovediach občania Komisiu vyzvali, aby v rámci programu „lepšej regulácie,“ ktorá má odbremeniť európskych podnikateľov, neoslabila vysoký stupeň ochrany  biotopov a vtáctva.

Komisári áno, šéf už nie

Európska komisia na margo obvinení uviedla, že „dôležitejší je širší pohľad a nie individuálne stretnutia“. V ňom má byť jasný význam environmentálnych problémov pre Junckerovu Komisiu.

„Otázky ochrany životného prostredia a udržateľnosti boli začlenené do desiatich politických priorít Junckerovho kabinetu,“ uviedla Komisia s tým, že komisári sa s mimovládnymi environmentálnymi organizáciami stretávajú pravidelne.

Napríklad prvý podpredseda Komisie Frans Timmermans, ktorý má na starosti program lepšej regulácie sa minulý rok stretol s EEB, Ellen MacArthur Foundation ako aj s Green 10. Eurokomisár Miguel Arias Canete pracujúci na klimatických otázkach sa osobne stretol s 15 zelenými mimovládnymi organizáciami, eurokomisár pre životné prostredie Karmenu Vella sa stretol s deviatimi.

Slovenský podpredseda Komisie Maroš Šefčovič zodpovedný za Energetickú úniu sa stretol s Green 10 a na osobitnom stretnutí aj s Greenpeace.

Jeremy Wates to nepopiera upozorňuje však, že „Komisia je tím, ale tím so šéfom“. EEB sa údajne stretla s Junckerovým predchodcom José Manuelom Barrosom a aj jeho predchodcami.

Daniel Freund z Transparency International, ktorá v júni upozornila, že až 75 % všetkých stretnutí Komisie je s podnikateľskými lobistami, dodal, že veľké spoločnosti získavajú osobných stretnutí s komisármi viac.

„Niet pochýb o tom, že lobisti môžu mať oveľa silnejší vplyv, ak majú plnú pozornosť komisára,“ povedal Freund, pričom upozornil, že významný podiel stretnutí Komisie s mimovládnymi organizáciami sa konal v rámci okrúhlych stolov s desať až viac aktivistami na jedného komisára.  

Čítajte ďalej...
 

Copyright © 1996-2019 ComorraPharm s.r.o.
© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.
Články sú aktualizované a upravované publikačným systémom IPSA2002.