Apothéka.sk
Spravodajstvo z EÚTlačové správy Bolesť Cestovanie Editorial Informačné technológie ComorraPharm sro. Liečivé rastliny - Fytoterapia Medicínska história Medicínska technika Novinky Očkovanie Odborník radí Predstavujeme Vám… Prevencia Psychológia, neurológia Rodinný lekár Rozhovory Trendy v Európe Ústna hygiena Veterinárna sekcia Vitamíny, minerály a potravinové doplnky Vývoj & trendy vo farmácii Vývoj v medicíne Zákony, poisťovne Zdravá krása Zdravá racionálna výživa Zdravotnícka legislatíva Zdravý pohyb Zdravý životný štýl Životné prostredie

Informácie o produktoch Kompilácia, rešeršná práca Pôvodný článok PR článok - platená inzercia Preklad Vyhlásenia, Informácie, Výzvy

2011 / 4, 3, 2, 1
2010 / 4, 3, 2
2009 / 4, 3, 2, 1
2008 / 4, 3, 2, 1
2007 / 4, 2
2006 / 3, 1
2005 / 4, 3, 2, 1
2004 / 4, 3, 2, 1
2003 / 4, 3, 2, 1
2002 / 4, 3, 2, 1
2001 / 4, 3, 2, 1
2000 / 4, 3
Informačné technológie

Spravodajstvo z EÚ

Komisia žiada odškodné aj pre európskych zákazníkov VW
EurActiv.sk | 21.1.2016 13:41:32 | Životné prostredie

Americkí majitelia dieselových áut Volkswagenu s podvodným softvérom majú nárok na darčekovú poukážku. Európanom autá iba opravia.

Eurokomisárka zodpovedná za priemysel, Elżbieta Bieńkowska, sa snaží pre európskych zákazníkov nemeckej automobilky Volkswagen, ktorá sa od septembra topí v problémoch, vydobyť rovnaké odškodné, aké dostanú americkí spotrebitelia.

Potom, čo americká Agentúra na ochranu životného prostredia začiatkom jesene odhalila, že Volkswagen do svojich dieselových áut vyrobených v rokoch 2009-2015 nainštaloval prístroj, ktorý počas testovania umožnil zamaskovať skutočné hodnoty oxidov dusíka, predstavitelia VW prišli s nápadom, ako si udržať priazeň amerických motoristov.

Pod názvom „Pracujeme na tom, aby sme veci robili správne“ ponúka od novembra Volkswagen darčekové poukážky v hodnote 1000 dolárov. Na webovej stránke automobilky si môžu majitelia auta s podvodným softvérom pozrieť, či spĺňajú podmienky odškodnenia.

V Európe iný prístup

Napríklad len v Británii Volkswagen „poškodil“ viac ako dvojnásobný počet zákazníkov ako v USA. Namiesto finančnej motivácie  však  zástupcovia Volkswagenu plánujú automobily s nainštalovaným zariadením na oklamanie emisií predané v Európe iba opraviť.

Komisii sa tento odlišný prístup nepáči. „Chcela by som vás požiadať, aby ste prehodnotili svoju pozíciu týkajúcu sa kompenzácie a popremýšľali o možnostiach ako odškodniť aj európskych zákazníkov,“ napísala poľská komisárka v liste zástupcom Volkswagenu, ktorý má k dispozícii agentúra Reuters.

Nemecká automobilka čelí v USA približne 200 žalobám. Vzhľadom na odlišný právny systém v EÚ môže Európska komisia v najlepšom prípade využiť iba morálny a politický tlak, aby pre vlastníkov 8,5 milióna dieselových áut s nelegálnym softvérom vydobyla podobné podmienky.

„Problematika kompenzácie presahuje rozdiely v právnych systémoch USA a EÚ a zohráva zásadnú úlohu pri vnímaní Volkswagenu ako zodpovednej a dôveryhodnej spoločnosti,“ argumentovala Bieńkowska.

Dieselgate pokračuje

Nemeckú automobilku, ktorá na Slovensku patrí k najväčším zamestnávateľom, prešetruje aj Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF). Spoločnosť mala totiž údajne využiť na výrobu podvodného softvéru zdroje EÚ určené na výskum a vývoj ekologických motorov.

Prezident Európskej investičnej banky, Werner Hoyer minulý týždeň povedal, že „nemôže vylúčiť existenciu prepojenia“ medzi 400 miliónovou pôžičkou z roku 2009 a zariadením na oklamanie emisných testov. Úver však Volkswagen splatil podľa plánu už v roku 2014.

Kvôli podozreniam, že softvér mohol byť montovaný aj na benzínové motory sa však EIB „rozhodla zastaviť nové úvery pre Volkswagen“.

Čítajte ďalej...
 

Videosprávy Vám prináša SITA Slovenská tlačová agentúra a.s., partner APOTHEKA.SK

LIEKOVÁ PORADŇA
viac príspevkov »
Správy Vám prináša euractiv.sk, partner APOTHEKA.SK
Copyright © 1996-2017 ComorraPharm s.r.o.
© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.
Články sú aktualizované a upravované publikačným systémom IPSA2002.