Apothéka.sk
Spravodajstvo z EÚTlačové správy Bolesť Cestovanie Editorial Informačné technológie ComorraPharm sro. Liečivé rastliny - Fytoterapia Medicínska história Medicínska technika Novinky Očkovanie Odborník radí Predstavujeme Vám… Prevencia Psychológia, neurológia Rodinný lekár Rozhovory Trendy v Európe Ústna hygiena Veterinárna sekcia Vitamíny, minerály a potravinové doplnky Vývoj & trendy vo farmácii Vývoj v medicíne Zákony, poisťovne Zdravá krása Zdravá racionálna výživa Zdravotnícka legislatíva Zdravý pohyb Zdravý životný štýl Životné prostredie

Informácie o produktoch Kompilácia, rešeršná práca Pôvodný článok PR článok - platená inzercia Preklad Vyhlásenia, Informácie, Výzvy

2011 / 4, 3, 2, 1
2010 / 4, 3, 2
2009 / 4, 3, 2, 1
2008 / 4, 3, 2, 1
2007 / 4, 2
2006 / 3, 1
2005 / 4, 3, 2, 1
2004 / 4, 3, 2, 1
2003 / 4, 3, 2, 1
2002 / 4, 3, 2, 1
2001 / 4, 3, 2, 1
2000 / 4, 3
Informačné technológie

Spravodajstvo z EÚ

Komisia žiada odškodné aj pre európskych zákazníkov VW
EurActiv.sk | 21.1.2016 13:41:32 | Životné prostredie

Americkí majitelia dieselových áut Volkswagenu s podvodným softvérom majú nárok na darčekovú poukážku. Európanom autá iba opravia.

Eurokomisárka zodpovedná za priemysel, Elżbieta Bieńkowska, sa snaží pre európskych zákazníkov nemeckej automobilky Volkswagen, ktorá sa od septembra topí v problémoch, vydobyť rovnaké odškodné, aké dostanú americkí spotrebitelia.

Potom, čo americká Agentúra na ochranu životného prostredia začiatkom jesene odhalila, že Volkswagen do svojich dieselových áut vyrobených v rokoch 2009-2015 nainštaloval prístroj, ktorý počas testovania umožnil zamaskovať skutočné hodnoty oxidov dusíka, predstavitelia VW prišli s nápadom, ako si udržať priazeň amerických motoristov.

Pod názvom „Pracujeme na tom, aby sme veci robili správne“ ponúka od novembra Volkswagen darčekové poukážky v hodnote 1000 dolárov. Na webovej stránke automobilky si môžu majitelia auta s podvodným softvérom pozrieť, či spĺňajú podmienky odškodnenia.

V Európe iný prístup

Napríklad len v Británii Volkswagen „poškodil“ viac ako dvojnásobný počet zákazníkov ako v USA. Namiesto finančnej motivácie  však  zástupcovia Volkswagenu plánujú automobily s nainštalovaným zariadením na oklamanie emisií predané v Európe iba opraviť.

Komisii sa tento odlišný prístup nepáči. „Chcela by som vás požiadať, aby ste prehodnotili svoju pozíciu týkajúcu sa kompenzácie a popremýšľali o možnostiach ako odškodniť aj európskych zákazníkov,“ napísala poľská komisárka v liste zástupcom Volkswagenu, ktorý má k dispozícii agentúra Reuters.

Nemecká automobilka čelí v USA približne 200 žalobám. Vzhľadom na odlišný právny systém v EÚ môže Európska komisia v najlepšom prípade využiť iba morálny a politický tlak, aby pre vlastníkov 8,5 milióna dieselových áut s nelegálnym softvérom vydobyla podobné podmienky.

„Problematika kompenzácie presahuje rozdiely v právnych systémoch USA a EÚ a zohráva zásadnú úlohu pri vnímaní Volkswagenu ako zodpovednej a dôveryhodnej spoločnosti,“ argumentovala Bieńkowska.

Dieselgate pokračuje

Nemeckú automobilku, ktorá na Slovensku patrí k najväčším zamestnávateľom, prešetruje aj Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF). Spoločnosť mala totiž údajne využiť na výrobu podvodného softvéru zdroje EÚ určené na výskum a vývoj ekologických motorov.

Prezident Európskej investičnej banky, Werner Hoyer minulý týždeň povedal, že „nemôže vylúčiť existenciu prepojenia“ medzi 400 miliónovou pôžičkou z roku 2009 a zariadením na oklamanie emisných testov. Úver však Volkswagen splatil podľa plánu už v roku 2014.

Kvôli podozreniam, že softvér mohol byť montovaný aj na benzínové motory sa však EIB „rozhodla zastaviť nové úvery pre Volkswagen“.

Čítajte ďalej...
 

Copyright © 1996-2019 ComorraPharm s.r.o.
© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.
Články sú aktualizované a upravované publikačným systémom IPSA2002.