APOTHÉKA - odborno-informačný štvrťročník pre zákazníkov lekárne

Novinky na farmaceutickom trhu
Mgr. Katarína Haris, Lekáreň pri Váhu - Komárno

V článku Vám chceme predstaviť zaujímavé novinky na farmaceutickom trhu, ktoré sú už momentálne dostupné aj v lekárňach.

kkl
SNOREEZE- úľava od chrápania

Chrápanie je jedným z najčastejších predmetov sťažností súvisiacich so spánkom a hlavnou príčinou spánkových porúch. Chrápanie je zvuk, ktorý je spôsobený chvením mäkkých tkanív v zadnej časti hrdla pri dýchaní počas spánku.

Poznáme niekoľko faktorov, ktoré ovplyvňujú chrápanie:


Snoreeze je klinicky overený preparát na zníženie hlasitosti chrápania. Je to sprayová forma, ktorá obsahuje čistenú vodu, glycerol, olivový olej, silicu mäty priepornej, mandľový olej, slnečnicový olej, vitamín E, vitamín B6. Snoreeze pôsobí na tkanivá v zadnej časti hrdla, ktorú zvlhčuje, a tým sa tlmia vibrácie medzi mäkkými tkanivami. Snoreeze tlmí chrápanie 8 hodín.

Prípravok treba užívať pred spaním:

 1. potriasť fľaštičku
 2. nastriekať 3x do zadnej časti hltanu, nechať pôsobiť 20 sekúnd
 3. po aplikácii nejesť a nepiť.

Je vhodný aj pre diabetikov.

STÉRIMAR – liečivá sila prírody pre Váš nos

Čistý nos je základ dobrého dýchania. Nos a nosová sliznica majú dôležitú úlohu v organizme. Majú za úlohu zvlhčovať, zohrievať a čistiť vydychovaný vzduch. V prípade, ak nosová sliznica je vysušená alebo nos je upchatý, nemôžu plniť tieto svoje funkcie. Dokonca hlieny sú často príčinou infekcií. Stérimar je produkt určený na čistenie nosa vo všetkých vekových kategóriách aj u dojčiat.

Stérimar je 100% čistý prírodný produkt, ktorý umožní jemné a bezpečné vyčistenie nosa a obnovuje prirodzenú vlhkosť nosovej sliznice.

Zloženie: Stérimar obsahuje morskú vodu, ktorá sa získava z hlbokých vôd viac ako 15 míľ od pobrežia. V takýchto vzdialenostiach morská voda už nemôže byť znečistená pobrežnými prúdmi. V špeciálnych laboratóriách sa táto voda čistí a upraví na fyziologickú koncentráciu. Stérimar obsahuje ešte dôležité prvky, ako napr. Na, Ca, Mg, B, Zn, Fe, Cr, Ba, Al, Ni, Mn, atď. Neobsahuje konzervačné látky.

Balenie: 50 ml mikrosprej, t.j. približne 150 dávok.
Dávkovanie: 2-6-krát denne do každej nosovej diery.

Použitie:

 • pri akútnej a alergickej rinitíde
 • pri suchých zápaloch nosovej sliznice, napr. v zime počas vykurovacej sezóny
 • po operáciách nosohltanových a krčných mandlí
 • v prevencii infekcie nosovej sliznice
Výhody: nemá vedľajšie účinky
pri každodennej aplikácii nedráždi, nepáli
aplikátor je umývateľný.

Pravidelné čistenie nosa pomáha predchádzať nádche a jej komplikáciám, a to najmä u detí.

VITIX - riešenie liečby vitiliga

Vitiligo je nedokonalá pigmentácia kože. Melanocyty sú bunky kože, ktoré zodpovedajú za tvorbu kožného pigmentu- melanínu. Vplyvom oxidačného stresu je tvorba kožného pigmentu- melanínu spomalená, časom úplne zastavená. Koža tým stráca svoje normálne zafarbenie. Začínajú sa objavovať biele fliačiky, ktoré sa postupne zväčšujú. Najnovšie vedecké objavy preukázali účinnosť dvoch enzýmov pri eliminácii voľných radikálov, ktoré sa tvoria vplyvom oxidačného stresu.

Vitix gél obsahuje tieto enzýmy v mikročasticiach, a tak sa obnovujú fyziologické podmienky pre tvorbu kožného pigmentu- melanínu. Týmto spôsobom zastavuje deštrukciu melanocytov. Vitix gél sa doporučuje používať preventívne na postupujúce vitiligo. Nemá žiadne vedľajšie účinky.

Použitie: Vitix gel treba používať ráno a večer na postihnuté oblasti aspoň po dobu 3 mesiacov. Na dôkladne vyčistenú pokožku naneste gél a vmasírujte ho do kože krúživými pohybmi 40 sekúnd. Je nutné, aby sa pri masáži vyvinul dostatočný tlak a teplo, vtedy sa uvoľnia účinné enzýmy do kože. Je doporučené, aby po rannej aplikácii boli počas dňa postihnuté plochy vystavené účinku slnečného žiarenia aspoň 1 hodinu denne.

GS Merilin - prirodzenou cestou cez prechod

Klimaktérium nie je choroba. Je to obdobie, v ktorom súčasná žena prežije takmer tretinu svojho života. Začína sa okolo 45. roku života. V tomto období vaječníky postupne prestávajú produkovať ženské pohlavné hormóny. Z toho vyplývajúce problémy sa nazývajú tzv. klimakterický syndróm. Nástup klimaktéria a sprievodné ťažkosti sú individuálne a prebiehajú u každej ženy trochu inak. Skoré príznaky sú napr. nepravidelnosť menštruačného cyklu, návaly tepla, potenie, nervozita, poruchy spánku, podráždenosť atď.

GS Merilin je prírodný nehormonálny prípravok, ktorý je vhodný pre zmiernenie klimakterických obtiaží. Je vhodný pre všetky ženy, ktoré nemôžu užívať hormonálnu liečbu.

GS Merilin obsahuje extrakt z podzemku rastliny ploštičník hroznatý (Cimicifuga racemosa). Táto rastlina obsahuje aktívne látky, ktorých účinky sa podobajú účinkom prirodzených ženských pohlavných hormónov.

 • Výrazne redukuje návaly tepla
 • Zmierňuje poruchy spánku
 • Zlepšuje psychický stav
 • Pôsobí proti osteoporóze

Dávkovanie: užívať jednu tabletu denne, zapiť malým množstvom vody. Odporúčaná doba užívania je aspoň 2 mesiace. Účinok možno očakávať po 2-4 týždňoch užívania.

Výhody:

 • Môžu ho užívať ženy, ktoré prestali užívať hormonálne lieky
 • Je bezpečný pri dlhodobom užívaní
 • Nespôsobuje zvýšenie hmotnosti
 • Nezhoršuje kŕčové žily

GS Merilin ďalej obsahuje vápnik, ktorého dostatočný príjem je v tomto období nesmierne dôležitý proti rozvoju osteoporózy a vitamín D, ktorý umožňuje správne ukladanie vápnika do kostí.

Copyright © Comorra Pharm s.r.o. 2000-2018
Články sú aktualizované a upravované publikačným systémom IPSA2002.