Apothéka.sk
Spravodajstvo z EÚTlačové správy Bolesť Cestovanie Editorial Informačné technológie ComorraPharm sro. Liečivé rastliny - Fytoterapia Medicínska história Medicínska technika Novinky Očkovanie Odborník radí Predstavujeme Vám… Prevencia Psychológia, neurológia Rodinný lekár Rozhovory Trendy v Európe Ústna hygiena Veterinárna sekcia Vitamíny, minerály a potravinové doplnky Vývoj & trendy vo farmácii Vývoj v medicíne Zákony, poisťovne Zdravá krása Zdravá racionálna výživa Zdravotnícka legislatíva Zdravý pohyb Zdravý životný štýl Životné prostredie

Informácie o produktoch Kompilácia, rešeršná práca Pôvodný článok PR článok - platená inzercia Preklad Vyhlásenia, Informácie, Výzvy

2011 / 4, 3, 2, 1
2010 / 4, 3, 2
2009 / 4, 3, 2, 1
2008 / 4, 3, 2, 1
2007 / 4, 2
2006 / 3, 1
2005 / 4, 3, 2, 1
2004 / 4, 3, 2, 1
2003 / 4, 3, 2, 1
2002 / 4, 3, 2, 1
2001 / 4, 3, 2, 1
2000 / 4, 3
Informačné technológie

Odborník radí
streda, 10. Apríl 2020 | dátum ostatnej aktualizácie: 10. Marec 2012 10:10
Strpčuje vám život kandidóza?

MUDr. Anna Kajanová, gynekologická ambulancia, Hurbanovo - 2.10.2008

   Predpokladá sa, že viac ako 3/4 žien prekoná počas svojho života aspoň raz vulvovaginálnu kandidózu. Zo všetkých diagnostikovaných mykotických infekcií ženských genitálií tvorí kandidóza až 97%.
Hormonálna antikoncepcia

MUDr. Anna Kajanová, gynekologická ambulancia, Hurbanovo - 29.3.2008

   História hormonálnej antikoncepcie sa začala písať v roku 1929 objavom estrogénov a 3 roky na to hormónu žltého telieska. Hoci sa už vtedy začalo uvažovať o hormonálnej antikoncepcii, na prvú kombinovanú tabletku bolo treba čakať až do konca 50-tych rokov.
Depresia

Mgr. Renáta Pivodová, EGIS SLOVAKIA spol. s r.o. - 1.10.2005

   Smútok, bezmocnosť , pocity beznádeje či zúfalstva sú emócie, ktoré za normálnych okolností nepredstavujú záťaž pre organizmus. Problém sa začína tam, kde sa tieto emócie objavujú príliš často, trvajú príliš dlho , ich intenzita nezodpovedá situáciám, ktoré ich spustili a preto začínajú nadmerne ovládať život postihnutého. Pri depresii však nejde iba o nepríjemný emočný zážitok. Depresia je ochorenie centrálnej nervovej sústavy, ktoré vedie k pocitom zúfalstva, beznádeje, strate radostného prežívania, energie a vôle.
Hra o kalórie

assoc. prof. MUDr. Štefan Farský, FESC., chairman of Slovak League against Hypertension, Dom srdca, Martin - 24.9.2005

   Vážení spoluhráči, pacienti a potencionálni pacienti, hra, ktorú máte pred sebou, Vás má zábavnou formou naučiť vydávať a prijímať energiu (počítanú na kalórie) tak, aby ste ľahšie dosiahli optimálnu hmotnosť alebo sa k nej aspoň priblížili.
Analgetiká ako voľnopredajné lieky

Mgr. Kristína Kánaiová, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 11.7.2005

   Analgetiká sú lieky, ktoré tlmia alebo odstraňujú bolesť. Tieto lieky môžu mať aj protizápalový účinok, prípadne môžu znižovať horúčku. Článok triedi bolesti, Uvádza triedenie analgetík, popisuje ich aplikáciu a dávkovanie.
Obezita

MUDr. Viera Kissová, primárka, Oddelenie liečebnej výživy, Fakultná nemocnica Nitra - 26.5.2005

   Milí čitatelia! V dnešnom príspevku by sme si niečo povedali o obezite. Všetci dobre vieme, že obezita sa dnes už neponíma len ako chyba krásy, ale znamená poruchu výživy zo závažnými dôsledkami na zdravotný stav človeka. Telesná konštitúcia je prirodzene do istej miery záležitosťou génov, t.j. nie každý/á môže vyzerať štíhlo, avšak až na pár chorobných stavov nemusí nikto byť morbídne obézny.
História selfmonitoringu glukózy v krvi

RNDr. Jana Timková, Abbott Laboratories Slovakia spol. s r.o., Bratislava - 6.5.2005

   Selfmonitoring (domáce meranie glykémie) je dôležitou súčasťou liečby diabetu, hlavne u pacientov s diabetom, ktorí sú liečení inzulínom.Poznať svoju aktuálnu glykémiu je prospešné i pre pacientov liečených tabletkami alebo diétou. Aktuálne nameraná glykémia môže pomôcť pacientovi zdôvodniť a adekvátnym zásahom odstrániť jeho subjektívne obtiaže. Glykemické profily sú potom dôležité pri rozhodovaní o úpravách liečebného režimu pacienta. Štúdia D.C.C.T. preukázala, že intenzívna terapia, vedená s cieľom udržať hladiny glukózy blízke fyziologickému stavu, bola priamo asociovaná s podstatným znížením výskytu alebo spomalením progresie komplikácií, napríklad diabetickej retinopatie, nefropatie a neuropatie u pacientov s DM I. typu.
Borovica lesná - liečivé ihličie

Mgr. Katarína Haris, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 31.12.2004

   Keď počujeme slovo ihličie, väčšia z nás si spomenie na vianočný stromček. Ihličnany poznali ľudia od nepamäti a cenia si ich vôňu i liečebné vlastnosti. V pradávnych civilizáciách mali ihličnany rituálnu a magickú úlohu.
Antibiotiká v rastlinnej ríši

Mgr. Katarína Haris, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 18.12.2004

   Antibiotiká patria medzi najväčšie vynálezy 20. storočia. Prešli obrovským vývojom vo farmaceutickom priemysle a v liečení. Slovo antibiotikum sa skladá z dvoch časti: anti-proti a bios-život. To znamená, že pôsobia proti životu mikroorganizmov. Antibiotiká sú také látky, ktoré syntetizujú mikroorganizmy a už v nízkej koncentrácii zastavujú vývoj iných mikroorganizmov alebo ich likvidujú.
Minerálne látky

Mgr. Marianna Maťková, Lekáreň Kelemantia - Iža - 28.8.2004

   Minerálne látky sú anorganické látky obsiahnuté v tele len v malých množstvách. Celkovo tvoria 3-4 percentá telesnej váhy. Viac než 60 rôznych minerálov v tele sa skladá z 22 dôležitých prvkov.
Inkontinencia

Mgr. Magdaléna Virágová, Všeobecná zdravotná poisťovňa - 24.7.2004

   Mierna a prechodná porucha v zadržiavaní moču nie je príčinou na obavy. Každému z nás sa môže stať, že nevie vôľou ovplyvniť nutkanie na močenie pri veľkom smiechu, pri silnom kašli, pri kýchnutí, pri zdvíhaní ťažkých predmetov, pri športe a podobne. Keď sa však spomenuté ťažkosti opakujú, je potrebné sa nimi zaoberať. V tomto prípade by pacient nemal váhať, mal by sa s dôverou obrátiť na svojho lekára. Mimovoľný únik moču je problém zdravotný aj hygienický. V izolácii sa len prehlbuje a komplikuje.
Drobné nepríjemnosti - opary

Mgr. Renáta Pivodová, EGIS SLOVAKIA spol. s r.o. - 10.3.2004

   Jemné mravčenie nad hornou perou vás nenechá na pochybách: začína sa tvoriť pľuzgierik, ktorý zvyčajne sprevádza prechladnutie alebo horúčku. Jednoducho najbližšie dni prežijete s oparom.
Správne užívanie liekov

Mgr. Marianna Maťková, Lekáreň Kelemantia - Iža - 6.3.2004

   Ak pacient začne užívať liek, jeho účinok ovplyvňuje celý rad faktorov. Rozhodujúcim momentom úspechu je miera compliance - ochota pacienta spolupracovať pri dodržaní určitej farmakoterapeutickej schémy čo do času a spôsobu aplikácie lieku.
Kašeľ u detí

MUDr. Jozef Gaulieder, primár det. odd. NsP Komárno - 5.10.2003

   Je tu jeseň a s ňou spojené problémy, keď naše dýchacie cesty sú atakované rôznymi vírusmi. Dospelý človek prekoná choroby z prechladnutia asi 2-3krát a deti 4-6krát ročne. Pri prechladnutí sa oslabený organizmus stretáva s vírusovou infekciou, ktorá sa rýchle prenáša najmä v uzatvorených priestoroch. Likvidáciu infekcie má na starosti náš imunitný systém. Jedným z najčastejších príznakov ochorenia z prechladnutia je kašeľ.
Infekcia močových ciest

MUDr. Jozef Gaulieder, primár det. odd. NsP Komárno - 29.9.2003

   Veľmi častou diagnózou detských lekárov je infekt močových ciest. Čo sa vlastne skrýva za touto diagnózou, ktorá nie je celkom jasná rodičom najmä preto, že my lekári nedostatočne, alebo len povrchne oboznamujeme s podstatou tohoto ochorenia rodinných príslušníkov a možno aj preto je veľa nejasností, ktoré si vyžadujú správny pohľad.
Vypadávanie vlasov

MUDr. V. Miňovská, Dermatovenerologická klinika, Všeobecná fakultná nemocnica v Prahe - 10.5.2002

   Podľa epidemiologických štúdií až vyše 40% mužov vo veku 18 - 50 rokov má stredný až ťažký typ plešivosti, pričom jej výskyt a rozsah sa zvyšuje s vekom. Vlasy sú pre človeka dôležité predovšetkým z hľadiska sociálnej komunikácie: až vyše 80% mužov pociťuje stratu vlasov ako stratu vlastnej identity, zraniteľnosti a zníženie atraktivity. Tento nedostatok sa snažia kompenzovať inými prednosťami - fúzami, bradou, cvičením svalov a podobne.
Máte hypertenziu ?

MUDr. Eva Ďurfinová, NsP Komárno - interné odd. - 5.5.2002

   Krvný tlak umožňuje a udržiava prúdenie krvi v krvnom riečišti a určuje smer prúdenia krvi. Je výsledkom protichodného vplyvu činnosti srdca a odporu, ktorý cievy kladú prietoku krvi . Má teda dve hodnoty . tzv. systolický tlak je vyšší a je odrazom tlaku, ktorý vznikne pri kontrakcii ( sťahu) srdcového svalu, ktorým sa pumpuje krv do tela. Diastolický tlak je nižší a vzniká v cievach , keď ochabne ľavá komora srdca. Podľa definície Svetovej zdravotníckej organizácie sa arteriálna hypertenzia vymedzuje ako dlhotrvajúce zvýšenie krvného tlaku v tepnách (artériách) krvného obehu nad stanovené hodnoty.
Pollinosis- peľová alergia

MUDr. Jozef Gaulieder, primár det. odd. NsP Komárno - 6.4.2002

   V jarnom období mnohých našich pacientov trápia otázky súvisiace s alergiou na peľ, ktorá im v každodennom živote spôsobuje nepríjemnosti. Jarné mesiace sú síce najkrajšie v roku, ale žiaľ u mnohých sa tieto mesiace stávajú neznesiteľnými a nepríjemnými práve z hľadiska peľovej alergie.
Liekové formy

Mgr. Kristína Kánaiová, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 27.10.2001

   Liečivo sa stáva liekom po úprave do terapeuticky použiteľnej liekovej formy. Voľba liekovej formy sa riadi spôsobom používania liečiva tak, aby bola pri manipulácii zachovaná jeho potrebná kvalita (napr. stabilita, presné dávkovanie).
Hnačkové ochorenia detí

MUDr. Jozef Gaulieder, primár det. odd. NsP Komárno - 1.7.2001

   Vo svete zomiera ročne približne 4-5 miliónov ľudí na hnačkové choroby a väčšinou ide o deti mladšie ako 5 rokov. Najčastejšie sa vyskytujú v rozvojových krajinách, ale najmä v letnom období aj vo vyspelých štátoch, kde patria medzi veľmi časté príčiny chorôb. Čo je teda hnačka? Aké sú jej príznaky a ako ju liečiť?
Homeopatia - časť 1.

PharmDr. Alena Turnerová, Lekáreň LACHESIS - Komárno - 4.2.2001

   V dnešnej dobe pretechnizovaného a prechemizovaného sveta, keď je človek vystavený obrovskej záťaži duševnej i fyzickej, sa v zahraničí, ale i u nás, čoraz viac dostávajú do popredia liečebné metódy mimo klasickej medicíny. Jednou z nich je i homeopatia. Homeopatiu ako teóriu a liečebnú metódu možno nájsť už v starom Grécku v Hippokratových spisoch. Otec medicíny už vtedy vyhlásil: "Rovnakí činitelia, ktorí chorobu vyvolávajú, ju tiež liečia." V priebehu nasledujúcich storočí dospeli aj iní lekári k podobným záverom, ale nedokázali z nich vyvodiť praktické dôsledky.
Nenahraditelné materské mlieko vo výžive dojčiat

MUDr. Jozef Gaulieder, primár det. odd. NsP Komárno - 16.9.2000

   Prerušením pupočnej šnúry pri pôrode nastáva pre matku a dieta nová etapa života a spolunažívania. To prináša so sebou nielen radost, obrovské štastie a lásku, ale aj zodpovednost a celý rad nových, doposial nepoznaných skúseností.
 

Copyright © 1996-2020 ComorraPharm s.r.o.
© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.
Články sú aktualizované a upravované publikačným systémom IPSA2002.