Apothéka.sk
Spravodajstvo z EÚTlačové správy Bolesť Cestovanie Editorial Informačné technológie ComorraPharm sro. Liečivé rastliny - Fytoterapia Medicínska história Medicínska technika Novinky Očkovanie Odborník radí Predstavujeme Vám… Prevencia Psychológia, neurológia Rodinný lekár Rozhovory Trendy v Európe Ústna hygiena Veterinárna sekcia Vitamíny, minerály a potravinové doplnky Vývoj & trendy vo farmácii Vývoj v medicíne Zákony, poisťovne Zdravá krása Zdravá racionálna výživa Zdravotnícka legislatíva Zdravý pohyb Zdravý životný štýl Životné prostredie

Informácie o produktoch Kompilácia, rešeršná práca Pôvodný článok PR článok - platená inzercia Preklad Vyhlásenia, Informácie, Výzvy

2011 / 4, 3, 2, 1
2010 / 4, 3, 2
2009 / 4, 3, 2, 1
2008 / 4, 3, 2, 1
2007 / 4, 2
2006 / 3, 1
2005 / 4, 3, 2, 1
2004 / 4, 3, 2, 1
2003 / 4, 3, 2, 1
2002 / 4, 3, 2, 1
2001 / 4, 3, 2, 1
2000 / 4, 3
Informačné technológie

Rodinný lekár
štvrtok, 4. Apríl 2020 | dátum ostatnej aktualizácie: 10. Marec 2012 10:10
Menopauza – krok za krokom

Monika Mičúchová, Comm s.r.o. (micuchova@comm.sk) - 19.6.2009

   Menopauza je prirodzený proces, ktorým musí prejsť každá žena. V priemere sa začína medzi 49. - 51. rokom života, ale môže sa objaviť kedykoľvek. Preto je dôležité zaujímať sa o svoje zdravie ešte pred štyridsiatkou. „Stravovanie je dôležité upravovať tak, aby zodpovedalo zásadám zdravej životosprávy. V stravovaní by nemali chýbať viacnenasýtené mastné kyseliny, bielkoviny, vláknina, vápnik a vitamíny D, E a B,“ hovorí Doc. MUDr. Jana Jurkovičová CSc. Dôležité informácie o vhodnej úprave životného štýlu v období menopauzy nájdete na stránke www.meno-pauza.sk, kde v siedmych krokoch a za desať minút zistíte všetko potrebné. Odborníci v on-line poradni sú schopní odpovedať na akékoľvek ďalšie otázky týkajúce sa menopauzy.
Strpčuje vám život kandidóza?

MUDr. Anna Kajanová, gynekologická ambulancia, Hurbanovo - 2.10.2008

   Predpokladá sa, že viac ako 3/4 žien prekoná počas svojho života aspoň raz vulvovaginálnu kandidózu. Zo všetkých diagnostikovaných mykotických infekcií ženských genitálií tvorí kandidóza až 97%.
Poruchy v metabolizme aminokyselín

Zuzana Podmanická, poslucháčka, Lekárskej fakulty UPJŠ Košice - 16.10.2005

   Medzi poruchy v metabolizme aminokyselín patrí aj fenylketonúria. Čo slovo fenylketonúria znamená? Ketonúria - znamená prítomnosť ketónových látok v moči a fenyl - predstavuje aromatický zvyšok.
Analgetiká ako voľnopredajné lieky

Mgr. Kristína Kánaiová, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 11.7.2005

   Analgetiká sú lieky, ktoré tlmia alebo odstraňujú bolesť. Tieto lieky môžu mať aj protizápalový účinok, prípadne môžu znižovať horúčku. Článok triedi bolesti, Uvádza triedenie analgetík, popisuje ich aplikáciu a dávkovanie.
Inkontinencia

Mgr. Magdaléna Virágová, Všeobecná zdravotná poisťovňa - 24.7.2004

   Mierna a prechodná porucha v zadržiavaní moču nie je príčinou na obavy. Každému z nás sa môže stať, že nevie vôľou ovplyvniť nutkanie na močenie pri veľkom smiechu, pri silnom kašli, pri kýchnutí, pri zdvíhaní ťažkých predmetov, pri športe a podobne. Keď sa však spomenuté ťažkosti opakujú, je potrebné sa nimi zaoberať. V tomto prípade by pacient nemal váhať, mal by sa s dôverou obrátiť na svojho lekára. Mimovoľný únik moču je problém zdravotný aj hygienický. V izolácii sa len prehlbuje a komplikuje.
Poznáme ju asi všetci...

PharmDr. Monika Hollósy, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 29.3.2004

   Každý to už niekedy zažil - nafúknuté brucho, tlak, únava, nechutenstvo, nadúvanie, celkový diskomfort. To všetko doprevádza zápchu, ktorá je stará ako ľudstvo samé. Je to problém, ktorý ľudí trápi, avšak veľa sa o ňom nehovorí. Viete prečo zápcha vzniká a ako sa jej brániť?
Možno to trápi aj Vás

Mgr. Tamara Podmanická, Lekáreň pri Váhu - Komárno, - 14.3.2004

   Artróza patrí medzi najrozšírenejšie ochorenia ľudstva. Počas dlhých rokov môže zotrvávať v kľudovom stave a človek o nej ani nemusí vedieť. Spolu s vekom rastie aj riziko artrózy.
Neplodnosť = rastúci problém

Mgr. Katarína Haris, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 11.3.2004

   Neplodnosť, v medicíne definovaná ako " neschopnosť počať dieťa behom jedného roku nechráneného pohlavného styku s normálnou frekvenciou", sa zdá byť rastúcim problémom na celom svete. Nakoľko nie sú k dispozícii presné čísla, z rôznych zdrojov, vrátane Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), zaznievajú varovné hlasy. V súčasnosti sa odhaduje, že problémy s plodnosťou prežívajú asi 2 milióny párov ročne.
Drobné nepríjemnosti - opary

Mgr. Renáta Pivodová, EGIS SLOVAKIA spol. s r.o. - 10.3.2004

   Jemné mravčenie nad hornou perou vás nenechá na pochybách: začína sa tvoriť pľuzgierik, ktorý zvyčajne sprevádza prechladnutie alebo horúčku. Jednoducho najbližšie dni prežijete s oparom.
Kašeľ u detí

MUDr. Jozef Gaulieder, primár det. odd. NsP Komárno - 5.10.2003

   Je tu jeseň a s ňou spojené problémy, keď naše dýchacie cesty sú atakované rôznymi vírusmi. Dospelý človek prekoná choroby z prechladnutia asi 2-3krát a deti 4-6krát ročne. Pri prechladnutí sa oslabený organizmus stretáva s vírusovou infekciou, ktorá sa rýchle prenáša najmä v uzatvorených priestoroch. Likvidáciu infekcie má na starosti náš imunitný systém. Jedným z najčastejších príznakov ochorenia z prechladnutia je kašeľ.
Infekcia močových ciest

MUDr. Jozef Gaulieder, primár det. odd. NsP Komárno - 29.9.2003

   Veľmi častou diagnózou detských lekárov je infekt močových ciest. Čo sa vlastne skrýva za touto diagnózou, ktorá nie je celkom jasná rodičom najmä preto, že my lekári nedostatočne, alebo len povrchne oboznamujeme s podstatou tohoto ochorenia rodinných príslušníkov a možno aj preto je veľa nejasností, ktoré si vyžadujú správny pohľad.
Prevencia onkologických ochorení

MUDr. Ondrej Bangha, ChZP Apollo - 24.9.2003

   My ľudia nie sme ideálni v žiadnom smere. Vieme, že sa máme snažiť, a robíme si len stále zle. Mali by sme byť štíhli, vyšportovaní a oddýchnutí, sme naopak tuční,mľandraví a uťahaní. Nečudo, že potom len mrieme a mrieme. Veľmi často predčasne. Prevažne na srdcovocievne a nádorové ochorenia.
Hemoroidy

PharmDr. Monika Hollósy, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 28.8.2003

   Nepravidelná životospráva, nedostatok pohybu, nevhodná strava obsahujúca dráždivé látky, zápcha, či časté hnačky, ale aj dvíhanie ťažkých bremien a tehotenstvo sú rizikové faktory pre vznik hemoroidov.
Jedovaté rastliny

Mgr. Katarína Haris, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 25.6.2003

   Už v staroveku sa poznala nielen liečivá sila, ale aj jedovatosť niektorých rastlín. Čoskoro sa prišlo na to, že rastlinnými jedmi sa dajú odstraňovať aj nepohodlní ľudia.
Paradentóza

Mgr. Marianna Maťková, Lekáreň Kelemantia - Iža - 24.6.2003

   ... alebo chronické ochorenie dasien a zubného lôžka. Zuby sú nielen symbolom krásy, ale aj zdravia. Úsmev môže byt sladký, prítažlivý, ironický, ale má z neho predovšetkým vyžarovat zdravie.
Zdravá mikroflóra pošvy - 2. časť

Mgr. Katarína Haris, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 23.6.2003

   V článku Vám ponúkame zopár tipov v boji proti kvasinke Candide, či už formou diéty, alebo pomocou preventívnych prípravkov dostupných v lekárni.
GS CONDRO 400

PharmDr. Monika Hollósy, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 10.4.2003

   N O V I N K A
Zdravá mikroflóra pošvy - 1. časť

Mgr. Katarína Haris, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 9.4.2003

   Kandidová vulvovaginitída patrí v súčasnosti medzi najčastejšie infekcie dolnej časti ženských genitálií. Vo fertilnom veku 3/4 žien má aspoň raz počas života kandidózu. Asymptomatická kolonizácia pošvy kandidou môže byť až u 50% klinicky zdravých žien. U klinicky zdravej ženy je vytvorený rovnovážny stav medzi kandidou a makroorganizmom, ktorý udržuje kandidy v neinvazívnej forme. Prirodzená bariéra makroorganizmu proti kvasinkám je tvorená zložitým systémom vzájomných vzťahov daných dostatočnou hrúbkou pošvového epitelu, primeraným obsahom glykogénu v bunkách a primeranou hladinou estrogénov. Kyslé prostredie a prítomnosť tzv. Döderleinových bacilov ( Lactobacillus acidophylus ) tiež zabezpečujú stabilitu pošvového prostredia.
Osteoporóza

Mgr. Marianna Maťková, Lekáreň Kelemantia - Iža - 22.3.2003

    "Pán doktor, včera som sa pošmykla, spadla som a pritom som sa zľahka oprela o pravú ruku. Do rána mi ruka opuchla a bolela, nemôžem ňou hýbať." Zlomenina je nezriedka prvý príznak a komplikácia osteoporózy.
Práva onkologických pacientov

MUDr. Eva Siracká, DrSc., prezidentka Ligy proti rakovine SR - 19.3.2003

   Onkologický pacient je v určitom zmysle stále pacientom po celý život. Je tu nutnosť prísnej dispenzarizácie, pravidelných kontrol, opakovaných aj náročných diagnostických testov počas mnohých rokov po liečbe. Táto skutočnosť determinuje psychologický stav pacienta ale aj situáciu pacienta v rodine a v spoločnosti. Toto sú dva dalšie okruhy v sfére problému práva pacientov. Iste nie je jednoduché hovoriť o právach onkologického pacienta aj v jeho rodine a formulovať ich. Často sa však stretávame so smutnými a často až tragickými situáciami, ktoré prežívajú aj liečení onkologickí pacienti. Diskriminácie, nepodložené predstavy nejakej " infekčnosti " rakoviny pre okolie, izolácia pacienta v rodine, rozvody.
Diabetes mellitus - cukrovka, časť č. 3

Mgr. Kristína Kánaiová, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 7.10.2002

   Komplikácie diabetes mellitus
Akné

PharmDr. Adriana Angyalová, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 28.9.2002

   Uhrovitosť je zápalové ochorenie páperovitého chĺpka a mazovej žľazy. Zjavuje sa počas puberty, u osôb, ktoré trpia na zvýšenú tvorbu kožného mazu. Sklon k vzniku závažnejších foriem akné je často dedičný. Ochorenie sa vyskytuje na tvári, často však aj na chrbte a hrudníku. Akné je choroba, ktorá neohrozuje život, ale je veľkým problémom estetickým a psychickým.
Prielom v liečbe zápalov horných dýchacích ciest - Strepfen je tu!

Boots Healthcare International, 1 Thane Road West, Notthingham, NG2 3AA, Veľká Británia - 28.9.2002

   Prielom v liečbe zápalov horných dýchacích ciest. Teraz si môžete kúpiť vo svojej lekárni.
Pohľad na starobu zo zdravotného hľadiska

MUDr. Jozef Gaulieder, primár det. odd. NsP Komárno - 28.9.2002

   Staroba nie je choroba, je to prirodzený stav, tretia etapa nášho života, kedy dochádza k spomaleniu životných funkcií orgánov, najmä mozgu a vyvíja sa v dôsledku opotrebovania buniek organizmu.
Diabetes mellitus, cukrovka - časť. 2.

Mgr. Kristína Kánaiová, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 15.6.2002

   Akútne komplikácie diabetu mell. sú i pri súčasnej úrovni liečby život ohrozujúcimi príhodami s pomerne vysokou mortalitou. Jedným z najdôležitejších predpokladov pre ich úspešnú liečbu je erudovaný lekársky a ošetrovateľský tím, schopný zabrániť neskorému stanoveniu diagnózy, ako i chybám v liečebných postupoch.
Máte hypertenziu ?

MUDr. Eva Ďurfinová, NsP Komárno - interné odd. - 5.5.2002

   Krvný tlak umožňuje a udržiava prúdenie krvi v krvnom riečišti a určuje smer prúdenia krvi. Je výsledkom protichodného vplyvu činnosti srdca a odporu, ktorý cievy kladú prietoku krvi . Má teda dve hodnoty . tzv. systolický tlak je vyšší a je odrazom tlaku, ktorý vznikne pri kontrakcii ( sťahu) srdcového svalu, ktorým sa pumpuje krv do tela. Diastolický tlak je nižší a vzniká v cievach , keď ochabne ľavá komora srdca. Podľa definície Svetovej zdravotníckej organizácie sa arteriálna hypertenzia vymedzuje ako dlhotrvajúce zvýšenie krvného tlaku v tepnách (artériách) krvného obehu nad stanovené hodnoty.
Diabetes mellitus, cukrovka - časť. 1.

Mgr. Kristína Kánaiová, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 14.4.2002

   Diabetes mellitus alebo cukrová úplavica (cukrovka) je vážne celoživotné metabolické ochorenie. Postihuje obe pohlavia, všetky vekové kategórie, rasy a etnické skupiny. Väčším problémom než sama cukrovka sú však jej komplikácie, ktoré postihujú hlavne oči, ľadviny, nervovú sústavu a obvodové cievy napr. na dolných končatinách. Vážnosť ochorenia je daná nezvratnosťou zmien, ktoré poškodzujú tkanivá a orgány. Stúpa nie len samotný počet komplikácií, ale častejšie sa objavujú ich závažnejšie formy, spojené so stratami funkcií poškodených orgánov a tkanív.
Pollinosis- peľová alergia

MUDr. Jozef Gaulieder, primár det. odd. NsP Komárno - 6.4.2002

   V jarnom období mnohých našich pacientov trápia otázky súvisiace s alergiou na peľ, ktorá im v každodennom živote spôsobuje nepríjemnosti. Jarné mesiace sú síce najkrajšie v roku, ale žiaľ u mnohých sa tieto mesiace stávajú neznesiteľnými a nepríjemnými práve z hľadiska peľovej alergie.
Obezita

Mgr. Marianna Maťková, Lekáreň Kelemantia - Iža - 16.3.2002

   Obezita je najčastejšie metabolické ochorenie dneška. Radíme ju k tzv. civilizačným ochoreniam. V poslednom desaťročí stúpla prevalencia obezity vo väčšine európskych štátov o 10 - 40 %. Slovenská republika sa radí prevalenciou obezity na popredné miesto v Európe (na 3. - 5. mieste). Rádovo každý piaty Slovák je obézny a každý druhý má nadváhu.
D r o g y - pohľad z inej strany

MUDr. Jozef Gaulieder, primár det. odd. NsP Komárno - 26.10.2001

   V poslednej dobe sa čoraz častejšie stretávame v našej každodennej praxi lekára s prejavmi akútnej alebo chronickej otravy drogami. V súčasnosti sa medzi užívateľmi drog dostávajú na prvé miesto žiaci stredných škôl vo veku 15-19 rokov, čo by malo byť výstrahou pre rodičov , aby venovali väčšiu pozornosť svojim dospievajúcim deťom /s kým trávia voľný čas, kde chodia s kamarátmi, na čo potrebujú peniaze, prečo vynechávajú niektoré školské hodiny a pod/.
Mám chrípku alebo som len prechladol?

PharmDr. Monika Hollósy, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 30.9.2001

   S príchodom chladných, sychravých a veterných dní sa už nejednému z nás stalo, že nás náhle zastihla nepríjemná nádcha, alebo nás dokonca zo dňa na deň pripútali k lôžku horúčky, celková slabosť a únava. Každý z nás už v živote niekoľkokrát prechladol, dostal nádchu alebo prekonal nejakú bakteriálnu infekciu horných dýchacích ciest. Je však dôležité rozpoznať a rozlíšiť ich príznaky, aby sme vedeli zvážiť, či je nutné sa obrátiť na odbornú lekársku pomoc, alebo si vystačíme sami dostupnými voľnopredajnými liekmi, ktorými môžeme liečiť miernejšie ochorenia.
Hnačkové ochorenia detí

MUDr. Jozef Gaulieder, primár det. odd. NsP Komárno - 1.7.2001

   Vo svete zomiera ročne približne 4-5 miliónov ľudí na hnačkové choroby a väčšinou ide o deti mladšie ako 5 rokov. Najčastejšie sa vyskytujú v rozvojových krajinách, ale najmä v letnom období aj vo vyspelých štátoch, kde patria medzi veľmi časté príčiny chorôb. Čo je teda hnačka? Aké sú jej príznaky a ako ju liečiť?
Úpal a prehriatie organizmu

PharmDr. Monika Hollósy, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 1.7.2001

   Nadmerné slnenie skrýva aj ďalšie skryté nebezpečenstvo - úpal. Môžeme mu predísť, ak sa budeme držať zásad správneho pobytu na slnku. Okrem úpalu sa môže pridružiť aj prehriatie organizmu. Tomu nemusí predchádzať len dlhodobý pobyt na silnom slnku. Vzniká aj keď sa v organizme nahromadí veľké množstvo tepla a naše prirodzené klimatické zariadenie - potné žľazy vypovedia službu a prostredníctvom potu nedokáže organizmus odovzdávať okoliu dostatok tepla. V takomto prípade sa telesná teplota neúmerne zvyšuje a priamo alebo nepriamo môže spôsobiť škody v bunkách i orgánoch.
Popáleniny

PharmDr. Monika Hollósy, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 1.7.2001

   Popáleniny patria k najčastejším úrazom v domácnosti a teraz v letnom období pribudnú aj popáleniny z nadmerného slnenia. Každý z nás by preto mal vedieť, ako sa v takomto prípade zachovať.
Menopauza

Hana Černáková, PF UK Bratislava - študent - 8.4.2001

   Menopauza predstavuje v živote ženy určitý zlom, kedy vzrastá riziko srdcocievnych chorôb (najmä infarktu myokardu a náhlej cievnej príhody), ale aj riziko osteoporózy a riziko malígnych ochorení. Až 31 % žien starýích ako 50 rokov je vystavených riziku infarktu myokardu. Predpokladané riziko osteoporózy u 50-ročnej Európanky je asi 40 %. Vzhľadom na to, že v populácii narastá podiel starších žien, stretávame sa dnes oveľa častejšie s fraktúrami v dôsledku osteoporózy.
Nie stresy, ale baktéria spôsobuje vredy

Mgr. Tamara Podmanická, AVENTIS - PHARMA, - 24.3.2001

   Dnes sme svedkami nového nárastu chorôb, ktoré sú spôsobené najmä baktériami. Hranice pre bežné liečenie týchto chorôb sú teraz už dosiahnuté a niektoré choroboplodné zárodky sa už stali odolnými voči antibiotikám.
Migréna

Michal Pisár, LF UK Bratislava - študent - 22.3.2001

   Všetci z nás z času na čas trpia bolesťami hlavy. V USA navštívi lekára kvôli bolestiam hlavy každoročne 20 miliónov ľudí. Hoci bolesti hlavy môžu byť subjektívne veľmi nepríjemné a vyčerpávajúce, väčšinou nemajú súvis s vážnejšou chorobou a ustúpia po oddychu v tichej, temnej miestnosti a podaní bezpredpisových analgetík ako acylpyrín alebo acetaminofen. Niektoré typy bolestí hlavy môžu ale vyžadovať silnejšie lieky (nesteroidné antiflogistiká, antagonisti dopamínu, kortikoidy, opiáty) a niektoré môžu byť spolu s inými príznakmi indikáciou ku komplexnému vyšetreniu
EURÓPA PROTI BOLESTI

PharmDr. Monika Hollósy, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 21.3.2001

   Liečba chronickej bolesti zostáva stále významným nedoriešeným medicínskym problémom, a to aj napriek úsiliu mnohých lekárov - špecialistov a množstvu techník a liekov vyvinutých na tento účel. Existuje veľa príčin, prečo úsilie smerujúce k ovplyvneniu bolesti zlyháva. Dňa 03.03.2001 sme obdržali list od MUDr. Evy Sirackej DrSc., prezidentky Ligy proti rakovine SR, v ktorom nás žiada o podporu 3-mesačnej osvetovej kampane o zmiereňovaní utrpenia a liečby bolestí. Kampaň vznikla v spolupráci Slovenskej spoloťnosti pre štúdium a liečbu bolesti a Ligy proti rakovine.
Nové možnosti v terapii sklerózy multiplex

Mgr. Tamara Podmanická, AVENTIS - PHARMA, - 31.12.2000

   „ Nemôžem tomu uveriť“- povedala Leslie - „bola som zdravá, 19 ročná, a za týždeň som ochrnula.“ Po návštevách série lekárov a po neúspešnom liečení steroidmi ju matka v januári 1998 odniesla na Mayo kliniku v Rochesteri v Minnesote. Leslie začala liečbu, ktorá bola súčasťou štúdie na testovanie efektívnosti novej liečby nazvanej výmena plazmy na ťažké prípady sklerózy multiplex.
Liek v boji proti skleróze multiplex

Mgr. Tamara Podmanická, AVENTIS - PHARMA, - 31.12.2000

   Podľa výskumníkov skorá liečba s vhodným interferónom výrazne spomaľuje vypuknutie sklerózy multiplex a v niektorých prípadoch túto chorobu zastavuje
Kašeľ

PharmDr. Monika Hollósy, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 31.12.2000

   Prvý klinický opis chrípky, ako akútneho ochorenia dýchacích ciest u ľudí, pochádza z kráľovského dvora Alžbety I. Od tohoto času pribúdali údaje o menších či väčších epidémiách chrípky, ktoré podobne, ako epidémie moru, vypukli neočakávane a nemali pravidelný interval. Malé epidémie vyvrcholili do rozsiahlej pandémie chrípky na začiatku tohoto storočia roku 1918. V priebehu dvoch rokov si táto pandémia vyžiadala takmer 20 miliónov ľudských životov po celom svete.
ÚLOHA BLOKÁTOROV ß-LAKTAMÁZY PRI LIEČBE INFEKCIÍ DOLNÝCH DÝCHACÍCH CIEST

Michal Pisár, LF UK Bratislava - študent - 18.12.1999

   Zložitá situácia prenášania bakteriálnej rezistencie viedla ku hľadaniu spôsobov ako predísť a prekonať tento problém. Všeobecne, ATB s odlišným mechanizmom pôsobenia zvyčajne ponúka dobrý predpoklad aktivity proti organizmom rezistentým proti liekom inej skupiny. V špecifickom prípade beta-laktámov , kde primárny mechanizmus rezistencie je spojený s produkciou beta-laktamázy sa postupovalo dvoma rôznymi spôsobmi.
1. Produkcia nových derivátov beta-laktámov, v ktorých modifikácia v základnej štruktúre alebo pridanie postranných reťazcov zvýši stabilitu danej molekuly proti hydrolázam.
2. Použitie zlúčenín so schopnosťou inhibovať beta-laktamázy spolu s beta-laktámami.
 

Copyright © 1996-2020 ComorraPharm s.r.o.
© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.
Články sú aktualizované a upravované publikačným systémom IPSA2002.