Apothéka.sk
Spravodajstvo z EÚTlačové správy Bolesť Cestovanie Editorial Informačné technológie ComorraPharm sro. Liečivé rastliny - Fytoterapia Medicínska história Medicínska technika Novinky Očkovanie Odborník radí Predstavujeme Vám… Prevencia Psychológia, neurológia Rodinný lekár Rozhovory Trendy v Európe Ústna hygiena Veterinárna sekcia Vitamíny, minerály a potravinové doplnky Vývoj & trendy vo farmácii Vývoj v medicíne Zákony, poisťovne Zdravá krása Zdravá racionálna výživa Zdravotnícka legislatíva Zdravý pohyb Zdravý životný štýl Životné prostredie

Informácie o produktoch Kompilácia, rešeršná práca Pôvodný článok PR článok - platená inzercia Preklad Vyhlásenia, Informácie, Výzvy

2011 / 4, 3, 2, 1
2010 / 4, 3, 2
2009 / 4, 3, 2, 1
2008 / 4, 3, 2, 1
2007 / 4, 2
2006 / 3, 1
2005 / 4, 3, 2, 1
2004 / 4, 3, 2, 1
2003 / 4, 3, 2, 1
2002 / 4, 3, 2, 1
2001 / 4, 3, 2, 1
2000 / 4, 3
Informačné technológie

Liečivé rastliny - Fytoterapia
štvrtok, 4. Apríl 2020 | dátum ostatnej aktualizácie: 10. Marec 2012 10:10
Žihlava dvojdomá - Urtica dioica-Urticaceae

Mgr. Kristína Kánaiová, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 23.9.2006

   Žihlava je trváca dvojdomá bylina vysoká až 120 cm, pokrytá štetinatými chlpmi s pŕhlivými trichómami. Byľ priama, štvrohranná, listy stopkaté, vajcovité, končisté, na okraji hrubopílkovité. Samčie súkvetia priame, metlinovité, s krátkymi konárikmi, samičie s dlhšími konármi, v čase kvitnutia previsnuté. Kvety so zeleným okvetím. Plody sú vajcovité nažky.
Ľubovník bodkovaný

Mgr. Kristína Kánaiová, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 27.6.2005

   Liečivá sláva ľubovníka siaha až do starého Grécka. Stredoveký reformátor medicíny Paracelsus ho uvádza ako najlepší rastlinný liek sveta. Aj v dnešnej fytoterapii nachádza široké uplatnenie a jeho vynikajúce liečivé vlastnosti možno právom označit' za výnimočné. Jeho účinná látka hypericín podporuje dýchanie buniek, čím zlepšuje látkovú premenu a prospieva všetkým orgánom tela.
Borovica lesná - liečivé ihličie

Mgr. Katarína Haris, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 31.12.2004

   Keď počujeme slovo ihličie, väčšia z nás si spomenie na vianočný stromček. Ihličnany poznali ľudia od nepamäti a cenia si ich vôňu i liečebné vlastnosti. V pradávnych civilizáciách mali ihličnany rituálnu a magickú úlohu.
Antibiotiká v rastlinnej ríši

Mgr. Katarína Haris, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 18.12.2004

   Antibiotiká patria medzi najväčšie vynálezy 20. storočia. Prešli obrovským vývojom vo farmaceutickom priemysle a v liečení. Slovo antibiotikum sa skladá z dvoch časti: anti-proti a bios-život. To znamená, že pôsobia proti životu mikroorganizmov. Antibiotiká sú také látky, ktoré syntetizujú mikroorganizmy a už v nízkej koncentrácii zastavujú vývoj iných mikroorganizmov alebo ich likvidujú.
Kostihoj lekársky- Symphytum officinale L. Boraginaceae

Mgr. Kristína Kánaiová, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 18.6.2004

   Bylina je hojná v celej Európe, od nížin po podhorský vegetačný stupeň. Vyskytuje sa na mokrých lúkach, pri cestách, pozdĺž tokov, vo vlhčinách svetlých lesov. Obľubuje vlhké až mokré pôdy, bohaté na dusičnany.
Dajme zelenú brokolici!

PharmDr. Monika Hollósy, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 11.6.2004

   Väčšina z nás už brokolicu ochutnala, avšak málo ľudí vie, koľko cenných látok pre naše zdravie obsahuje.
Čaj proti rakovine priamo z pralesa

CoD IC, COD Informačné centrum pre rakovinu, Novozámocká cesta 2/3862, 945 01 Komárno - 15.10.2003

   Meno profesora Tamása Dávida chvália tisícky ludí na celom svete, nakoľko ním vytvorenú bedrovú platničku úspešne používajú ešte aj dnes. Jeho vynález sa stal svetovým patentom, ale jeho život pred niekoľkými desiatkami rokov v Južnej Amerike nabral nový smer. Práve tam mu indiáni ukázali rastliny, ktoré sú potenciálnym liekom proti rakovine. Pán profesor nedávno navštívil aj Slovensko. V Bratislave, Banskej Bystrici a v Komárne držal prednášky o priaznivých účinkoch ním vytvoreného COD-čaju. Pri návšteve v komárnanskom informačnom centre COD-systému sme poprosili profesora Tamása Dávida, aby nás oboznámil s ličivými účinkami COD-čaju.
Zelený čaj - viac než osviežujúci nápoj

PharmDr. Monika Hollósy, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 17.6.2002

   V našich zemepisných šírkach sa dlho mlčalo o liečivých účinkoch zeleného čaju. Až posledné roky sa táto delikatesa východu dostáva do povedomia ľudí. Konzumácia zeleného čaju je samozrejmosťou najmä v krajinách ďalekého východu, v Číne a Japonsku. V posledných desiatich rokoch však lekárska veda aj v Európe prejavuje rastúci záujem o zelený čaj a jeho účinné látky. Po mnohých výskumoch tohto zaujímavého nápoja sa podarilo zistiť, že jeho najdôležitejšími látkami sú fluór, kofeín a polyfenoly.
Šalvia lekárska - Salvia officinalis L.

Mgr. Kristína Kánaiová, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 3.2.2002

   Táto bylinka bola veľmi cenená všade, kde sa vyskytovala. Americkí Indiáni ju používali na očistu dymom a ochranu pred negatívnymi silami. Takéto použitie našla aj u Keltov a našich slovanských predkov. Cenila sa rovnako aj pre jej všestranné liečivé účinky.
Skorocel kopijovitý - Plantago lanceolata L.

Mgr. Kristína Kánaiová, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 6.10.2001

   Trváca bylina z čelade skorocelovitých s krátkym koreňom. Má ružicu kopijovitých celistvookrajových prízemných listov a 10 - 50 cm vysoké priame stvoly, ukončené krátkym valcovitým klasom bieložltých drobných kvetov. Kvitne od mája do septembra.
Puškvorec obyčajný - Acorus calamus L, Araceae

Mgr. Kristína Kánaiová, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 2.7.2001

   Trváca bylina vysoká 50-120 cm, z hrubého plazivého podzemka vyrastajú mečovité listy dlhé až 100 cm a trojhranné stvoly s bočnými šúľkami drobných zelenkastých kvetov podopretých tulcom. Množí sa iba vegetatívne. Rastlinka pochádza z južnej Číny a Prednej Indie. Rastie na trvalo zaplavovaných pôdach.
Rastlinka s menom Echinacea

Mgr. Kristína Kánaiová, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 13.2.2001

   Echinacea angustifolia pôvodom zo Severnej Ameriky sa dostala do Európy začiatkom 20. storočia a stala sa špičkovým prípravkom na zvyšovanie obranyschopnosti organizmu. Indiáni už dávno v minulosti používali jej korienky na ošetrovanie nehojivých rán, hnisavých zápalov a na rany po uštipnutí hadom.
 

Copyright © 1996-2020 ComorraPharm s.r.o.
© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.
Články sú aktualizované a upravované publikačným systémom IPSA2002.