Apothéka.sk
Spravodajstvo z EÚTlačové správy Bolesť Cestovanie Editorial Informačné technológie ComorraPharm sro. Liečivé rastliny - Fytoterapia Medicínska história Medicínska technika Novinky Očkovanie Odborník radí Predstavujeme Vám… Prevencia Psychológia, neurológia Rodinný lekár Rozhovory Trendy v Európe Ústna hygiena Veterinárna sekcia Vitamíny, minerály a potravinové doplnky Vývoj & trendy vo farmácii Vývoj v medicíne Zákony, poisťovne Zdravá krása Zdravá racionálna výživa Zdravotnícka legislatíva Zdravý pohyb Zdravý životný štýl Životné prostredie

Informácie o produktoch Kompilácia, rešeršná práca Pôvodný článok PR článok - platená inzercia Preklad Vyhlásenia, Informácie, Výzvy

2011 / 4, 3, 2, 1
2010 / 4, 3, 2
2009 / 4, 3, 2, 1
2008 / 4, 3, 2, 1
2007 / 4, 2
2006 / 3, 1
2005 / 4, 3, 2, 1
2004 / 4, 3, 2, 1
2003 / 4, 3, 2, 1
2002 / 4, 3, 2, 1
2001 / 4, 3, 2, 1
2000 / 4, 3
Informačné technológie

Kompilácia, rešeršná práca
sobota, 27. Február 2020 | dátum ostatnej aktualizácie: 10. Marec 2012 9:10
Zdielanie dát, sémantický web a vznik znalostných systémov

Norbert Répás, ComorraPharm sro. - Komárno - 15.9.2011

   Ontológia je učenie o bytí, medzidisciplinárna filozofia o súcne. Okrem filozofie sa ale tento pojem používa aj v súvislosti so sémantickým webom a organizáciou poznania. Nejednotná odborná terminológia, obrovské množstvo publikácií, ich distribuovaný charakter, nezávislosť rôznych zdrojov údajov, ktoré sa navzájom referencujú a prelínajú, výrazne prispel k zrodu vízie sémantického webu, ktorú predstavili v roku 2001 v časopise Science Tim Berns-Lee. Ťažko možno očakávať priznanie renomovaných odborníkov, že ich premohol komplex zložitých úloh a problémov. Niektoré povolania by tým mohli prísť o svoju spoločenskú prestíž. Tento typ rezistencie je príčinou toho, že sa nevytvára potrebný tlak na úspech a progres v implementácii sémantiky do zverejnených informácií.
Dennis Kucinich: Dostupnosť zdravotnej starostlivosti je základným právom spoločnosti

Norbert Répás, ComorraPharm sro. - Komárno - 19.4.2011

   Dennis John Kucinich (8. október, 1946) je americký kongresman v zákonodarnom zbore od roku 1996, zastupuje 10. volebný okrsok štátu Ohio. Jeho vízia a pozícia týkajúca sa americkej vlády a zdravotníctva získala pozornosť a širokú podporu. Jeho činy, vrátane navrhnutia impeachmentu vtedajšieho prezidenta Georgea W. Busha a viceprezidenta Dicka Cheneyho alebo skutočnosť, že bol jediným demokratom, ktorý volil proti „PATRIOT Act“, aj proti invázii do Iraku alebo proti zákonu o zdravotnej starostlivosti Baracka Obamu tzv. „3962 - Affordable Health Care for America Act“, ho často priviedli do kontrastu s viac tlmeným tónom, ktorý si demokratická strana Spojených štátov amerických osvojila. Nižšie nájdete jeho základné výhrady, principiálne názory a návrhy k ozdraveniu zdravotného poisťovania USA a zdravotníctva vôbec. Ak by sme nevedeli, že nižšie uvedené myšlienky pochádzajú od pána kongresmana Kucinicha, mohli by sme sa nazdávať, že ich vyslovil bývalý pán premiér Fico.
Nad slovenskými lekárňami sa stmieva

Norbert Répás, ComorraPharm sro. - Komárno - 28.12.2010

   Slovenská lekárnická komora sa nebráni zákonnej definícii a regulácii vernosti pacienta. Má však záujem zapracovať do definícií aj odborné argumenty a odbornú stránku veci, napr. povinnosť lekárne, ktorá má verného klienta, evidovať a vyhodnocovať správnosť terapie, sledovať interakcie liekov, poskytovať feed-back ošetrujúcim lekárom a poisťovniam a tak zvýrazniť nie obchodný, ale odborný farmaceutický význam vernosti konkrétnej lekárne, konkrétnemu lekárnikovi. Správnosť zámeru SleK potvrdzuje aj štúdia spoločností SEMPORA Consulting GmbH.
Vláda oklamala vlastníkov lekární

Norbert Répás, ComorraPharm sro. - Komárno - 19.11.2010

   Maďarská vláda bezodkladne podala zákonodarnému zboru návrh na prerokovanie novely zákona o lieku, takzvaný šalátový zákon, ktorý by mal regulovať podmienky zriaďovania a prevádzkovania lekární. Vicepremiér Tibor Navracsics osobným listom naliehal na predsedu parlamentu Lászlóa Kövéra vo veci súrneho prijatia zmien.
Zmena vlastníkov v tisíc lekárňach

Norbert Répás, ComorraPharm sro. - Komárno - 8.11.2010

   Ak novela zákona o lieku vstúpi v Maďarsku do platnosti, zväz lekární sa obráti na ústavný súd. O právnu nápravu sa bude usilovať aj na rôznych fórach EÚ. Nový zákon prinúti súčasných vlastníkov lekární na predaj podielu vlastníctva lekárnikom – zamestnancom.
Oliver Wolf Sacks, neurológ, majster dojemných ľudských príbehov

Norbert Répás, ComorraPharm sro. - Komárno - 5.9.2010

   Oliver Wolf Sacks je najmladší zo štyroch detí narodených v severnom Londýne manželom Samuela Sacksa (lekár) a Muriel Elsie Landau, jednej z prvých žien s povolaním lekárky v Anglicku. Medzi jeho bratrancov patria izraelský štátnik Abba Eban, spisovateľ a režisér Jonathan Lynn a ekonóm Robert Aumann. Prípadové štúdie z jeho zatiaľ ostatnej knihy “Musicophilia: Príbehy hudby a mozgu” (2007), boli uvádzané v renomovanom vedeckom seriáli “Musical Minds” televízie NOVA v USA a v ďalších vyše 100 krajinách sveta.
Môže zachrániť zrak miliónom

Norbert Répás, ComorraPharm sro. - Komárno - 3.9.2010

   Technika vytvorenia biosyntetickej rohovky môže zachrániť zrak miliónom ľudí. Prvé operácie na svete boli vykonané na desiatich pacientoch v roku 2008 v Linköpingu.
Automatizovaná pilulka môže sledovať vaše zdravie

Norbert Répás, ComorraPharm sro. - Komárno - 29.8.2010

   Silicon Valley je priekopníkom novej vlny technológie, ktorá pomocou čipov vsadených do stráviteľných piluliek dokáže sledovať zdravotný stav pacientov.
Neskutočný príbeh ortopéda, Blesk z čistého neba - Náhla Musicophilia

Norbert Répás, ComorraPharm sro. - Komárno - 23.7.2010

   Presne pred troma rokmi zverejnil časopis THE NEW YORKER úryvok z knihy Musicophilia od Olivera Sacksa pod názvom "A Neurologist’s Notebook, A Bolt from the Blue". Tony Cicoria mal 24 rokov, bol zdravý a robustný. Tento stredoškolský hráč amerického futbalu sa stal renomovaným ortopédom v malom mestečku v severnej časti štátu New York. Jedno jesenné popoludnie stál počas rodinného stretnutia pri pavilóne blízko jazera. Voľný preklad úryvku „A Bolt from the Blue: Sudden Musicophilia“ z knihy “Musicophilia: Tales of Music and the Brain” od Olivera Sacksa.
Život, ktorý sa vymyká spod kontroly

Norbert Répás, ComorraPharm sro. - Komárno - 13.10.2009

   V osemdesiatich rokoch minulého storočia vynašla veda vďaka genetickej technológie kľúč k dokonalému ovládnutiu sveta a na podmanenie ľudstva. Zrazu sa všetko stalo možným. O 20 rokov neskôr sa vydávame na cestu okolo sveta, aby sme preskúmali aktuálny stav postupnej genetickej manipulácie plodín, živočíchov a ľudí. Geneticky modifikovaný organizmus, do ktorého bol metódami genetického inžinierstva prenesený gén z iného druhu, sa nazýva transgénny organizmus. Investigatívno-dokumentárny film Bertrama Verhaaga sa stal základným dielom pre laikov, skeptikov a kritikov genetickej technológie. Reportáž je o tom, ako predal islandský snem celkový genetický potenciál svojich voličov súkromnej firme, ktorá ho komerčne zhodnocuje, napríklad cez internet.
Vírus prasacej chrípky putoval v papierovej škatuli cez Rakúsko

Norbert Répás, ComorraPharm sro. - Komárno - 9.5.2009

   Prenos skúšobnej vzorky sliny pacientky podozrivej z prasacej chrípky v papierovej škatuľke taxislužbou nikto neočakáva. No občas aj motyka vystrelí. Brizantnú vzorku z krajinskej kliniky Steyr v Hornom Rakúsku do Viedne skutočne prenášal taxikár Jozef Fuchs. Rozhovor s nim zverejnil denník Österreich 29-ho apríla 2009.
Lohas

Réka Tárnoková, Gymnázium Ľudovíta Jaroslava Šuleka v Komárne - 31.3.2009

   Počuli ste už o organizácii zvanej LOHAS? Nie? Tak Vám o nej prinášam pár užitočných informácií...
Človek - to znie hrdo!

Barbora Pőštenyiová, Gymnázium Ľudovíta Jaroslava Šuleka v Komárne - 14.3.2009

   Presne tak. Človek to ZNIE hrdo. Veď to povedal aj sám Maxim Gorkij. A presne to vystihol. Veď slovo človek naozaj znie hrdo. No škoda, že tak len znie.... Z každej strany sa na nás valia informácie o nevinných, no vymierajúcich zvieratách, o nevinných, no umierajúcich ľuďoch, či o nevinnej, no nami úplne zničenej Zemi. Človek denne ničí všetko, čo mu príde do cesty - od dažďových pralesov až po veľryby. A čo je najhoršie, je schopný ničiť aj iných ľudí. Človek ničí človeka, ničí prírodu, ničí všetko, a predsa znie hrdo...
Depresia, vážny problém

Norbert Répás, ComorraPharm sro. - Komárno - 28.2.2009

   Naša depresia pomáha v čase finačno-hospodárskej krízy výrobcom liečiv, zvyšuje im zisky. Z hospodárskych výsledkov firiem je pritom už teraz zjavné, že sa darí firmám, ktoré sa orientujú na výrobu liekov proti civilizačným chorobám, ako rakovina, diabetes, AIDS či depresie, prípadne na výrobu antikoncepcie a prípravkov na mužskú potenciu. Všetky potvrdili nárast ziskov, medzi nimi Merc, americká Eli Lilly, Bristol-Myers či Schering. To, čo v skutočnosti potrebujeme nie sú lieky ale akési "ekologické osvietenie".
Sila prírody

Alexandra Szafianová, Gymnázium Ľudovíta Jaroslava Šuleka v Komárne - 21.2.2009

   Ľudstvo sa denno-denne musí pasovať s prírodou už viac ako 120 000 rokov. Ani počas tohto dlhého obdobia ju však nepremohol. Logicky z toho vyplýva, že príroda je silnejšia, ako si podaktorí myslia. Ja s tým plne súhlasím.
Nová nádej vo forme canisterapie

Barbora Pőštenyiová, Gymnázium Ľudovíta Jaroslava Šuleka v Komárne - 28.11.2008

   Canisterapia, teda spôsob liečby, pri ktorom sa využíva pozitívny vplyv psov na ľudský organizmus, sa pomaly rozširuje aj na Slovensku. Znamená druhú šancu pre množstvo ľudí rôzneho veku a s rôznym zdravotným postihnutím, no ešte stále naráža na predsudky. Sú tieto negatívne postoje oprávnené? Je naozaj možné aby obyčajný pes dokázal pomôcť tam, kde majú hlavu v smútku aj samotní lekári?
Ja legenda vo svete bez nás

Alexandra Szafianová, Gymnázium Ľudovíta Jaroslava Šuleka v Komárne - 25.11.2008

   Už ste niekedy uvažovali nad tým, ako by vyzeral svet bez ľudí? Alebo, že by ste boli posledným normálnym človekom medzi ľuďmi nakazenými vampirizmom? Ešte nie?
Dr. Gunther Stent "fágový mág" je mŕtvy

Norbert Répás, ComorraPharm sro. - Komárno - 10.10.2008

   Priekopník molekulárnej biológie Gunther Stent skonal 12-ho júna 2008 vo veku 84 rokov na následky zápalu pľúc. Dôležitú úlohu zohral v experimentálnom dokazovaní štrukúry DNA.
24,3 miliónov litrov vypustenej pitnej vody denne, zbytočne?

Norbert Répás, ComorraPharm sro. - Komárno - 10.10.2008

   Starbucks Coffee Company založili začiatkom sedemdesiatych rokov traja milovníci kávy, ktorých s týmto nápojom profesijne nič nespájalo. Spoločnosť zo začiatku predávala len kvalitnú čerstvo upraženú kávu. V súčasnosti sa meno spoločnosti spája s najväčšou sieťou kaviarní na svete. Dôvodov, prečo sa Starbucksu priťažilo, je viacero.
Netradičná dispenzačná a konzultačná činnosť vo verejnej lekárni

Mgr. Tamara Podmanická, Lekáreň pri Váhu - Komárno, - 4.10.2008

   Sú veci medzi nebom a zemou o ktorých Oberon nemá ani tušenia. Dobrý deň, prosím si stokusové balenie aspiramolu, a tehotenský test. Frederico Vám zaspieva pesničku. Dispenzačná a konzultačná činnosť vo verejnej lekárni niekedy môže vyzerať aj takto ... :-) Vyberáme z YouTube!
Zberňa receptov, bývanie s pridanou hodnotou & Co.

Mgr. Kristína Kánaiová, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 3.10.2008

   Viete ako vyzerá báječný lekárnik? Počuli ste už o DHL ServicePoint-e? Čo je to zberňa receptov? Chceli by ste bývať v dome budúcnosti? Ak chcete spoznať odpovede, pozrite si výber z YouTube!
Luo Daifu syn Rakúsko-Uhorska, čínsky minister zdravotníctva

Mgr. Kristína Kánaiová, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 23.8.2008

   Z Jakoba Rosenfelda sa stal minister zdravotníctva 1. armády v Mandžusku pod velením Liu Shaoqi
Cena zdravia

Mgr. Kristína Kánaiová, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 3.8.2008

   Pre-klinická a klinická fáza výskumu, outsourcing červenej biotechnológie = teror, smútok, nevoľnosť, utrpenie a smrť neľudských primátov - opíc. Zatiaľ čo my, ľudia, máme na výber, či cigarety fajčiť alebo nie, zvieratá v pokusných laboratóriách si vybrať nemôžu.
Čo nového v medicíne a vo farmácii V.

Norbert Répás, ComorraPharm sro. - Komárno - 4.7.2008

   Trendy v medicíne a farmácii v 21. storočí budú diktovať medzi inými aj: starnutie populácie, stále sa zväčšujúci dopyt po zdravotníckej technike, pomôcok a diagnostických prístrojov, ošetrovateľské služby, eutanázia, zdravotnícky turizmus a robotická chirurgia.
Názory na očkovanie detí

Mgr. Kristína Kánaiová, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 28.6.2008

   Imunizačný program je program, ktorého cieľom je znížiť až eliminovať výskyt infekčných ochorení dôsledným zabezpečovaním imunizácie najmä detskej populácie. Jeho realizácia zahŕňa celý rad činností, z ktorých najdôležitejšie sú očkovanie, sledovanie nežiadúcich účinkov po očkovaní, kontrola zaočkovanosti, hodnotenie imunitného stavu populácie, sledovanie výskytu ochorení, ktorým možno predchádzať očkovaním a sledovanie cirkulácie pôvodcov nákazy v populácii, resp. vo vonkajšom prostredí.
Čo nového v medicíne a vo farmácii IV.

Norbert Répás, ComorraPharm sro. - Komárno - 27.6.2008

   Dňa 5. mája 2008 sa konala pravidelná porada organizácie EuroRec. Jej hlavnou témou bola prezentácia výsledkov projektu Q-REC zameraného certifikáciu elektronických systémov na tvorbu elektronického zdravotného záznamu v Európe. Prvú verziu osvedčených postupov zverejnila EuroRec na konferencii eHealth 2008 ktorá sa konala v Slovinsku v termíne 6.-7. máj 2008 a pomenovala ich „pečiatkou kvality EuroRec pre elektronické zdravotné záznamy“ (the EuroRec EHR Quality Seal). Ako to súvisí s organizačným a inštitucionálnym zabezpečením domáceho rozvoja informačnej sústavy zdravotníctva a informatizácie zdravotníctva? Kto zastupuje Slovensko v EuroRec?
Dr. Albert Hofmann vynálezca LSD je mŕtvy

Norbert Répás, ComorraPharm sro. - Komárno - 21.6.2008

   Dňa 29. apríla 2008 vo svojich 102 rokoch zomrel Albert Hofmann, muž, ktorý synteticky vyrobil LSD a ako prvý človek z neho zažil drogové "eldorádo".
Čo nového v medicíne a vo farmácii III.

Norbert Répás, ComorraPharm sro. - Komárno - 10.5.2008

   Séria článkov „Čo nového v medicíne a vo farmácii“ sa pokúša priblížiť čitateľovi nové trendy a ich adaptácie v oblasti zdravotníctva. Nové procesy a aplikácie majú priniesť nielen efekt pre lekára, lekáreň a distribučné spoločnosti, ale zvýšiť aj kooperáciu so zdravotnými poisťovňami a pacientmi, tak aby poskytnutá zdravotná starostlivosť, osveta a preventívna starostlivosť bola adresnejšia, rýchlejšia, terapeuticky účinnejšia a bezpečná. Tretia časť sa zaoberá aktivitami zameranými proti fajčeniu, fyziologicko-chemickými vyšetreniami v lekárňach a doplňujúcim predpisovaním liekov lekárnikom.
Čo nového v medicíne a vo farmácii II.

Norbert Répás, ComorraPharm sro. - Komárno - 10.5.2008

   Séria článkov „Čo nového v medicíne a vo farmácii“ sa pokúša priblížiť čitateľovi nové trendy a ich adaptácie v oblasti zdravotníctva. Nové procesy a aplikácie majú priniesť nielen efekt pre lekára, lekáreň a distribučné spoločnosti, ale zvýšiť aj kooperáciu so zdravotnými poisťovňami a pacientmi, tak aby poskytnutá zdravotná starostlivosť, osveta a preventívna starostlivosť bola adresnejšia, rýchlejšia, terapeuticky účinnejšia a bezpečná. Druhá časť sa zaoberá unifikáciou európskych trendov pri označovaní liekov a zmenou úlohy pacienta z pozície pasívneho pozorovateľa do polohy aktívneho spoluúčastníka pri určovaní a sledovaní liečebného postupu.
Čo nového v medicíne a vo farmácii I.

Norbert Répás, ComorraPharm sro. - Komárno - 10.5.2008

   Séria článkov „Čo nového v medicíne a vo farmácii“ sa pokúša priblížiť čitateľovi nové trendy a ich adaptácie v oblasti zdravotníctva. Nové procesy a aplikácie majú priniesť nielen efekt pre lekára, lekáreň a distribučné spoločnosti, ale zvýšiť aj kooperáciu so zdravotnými poisťovňami a pacientmi, tak aby poskytnutá zdravotná starostlivosť, osveta a preventívna starostlivosť bola adresnejšia, rýchlejšia, terapeuticky účinnejšia a bezpečná. Prvá časť sa zaoberá roznášaním liekov a zdravotníckych pomôcok imobilným seniorom, starším ľuďom a internetovým objednávaním liekov.
Na Slovensku od budúceho roka sprísnia obmedzenia pre fajčiarov

Norbert Répás, ComorraPharm sro. - Komárno - 1.3.2008

   Chceme prežiť krásne detstvo bez tabakového dymu, to je tohtoročné motto Svetového dňa proti rakovine, informovala Margaréta Gačková z organizácie Liga proti rakovine (LPR). Svetový deň proti rakovine pripadal tohto roku na 4. februára.
Nielen „lieky z internetu“ môžu zabíjať

Norbert Répás, ComorraPharm sro. - Komárno - 17.11.2007

   Nie je možné prehliadnuť niektoré trendy nového storočia (konsolidácia zdravotníckeho trhu, vzrastajúci tlak na efektivitu, rast dostupnosti informácií, napr. cez verejne prístupné databázy liekov, nástup nových technológií, prístup na internet a pod.), ktoré menia úlohu pacienta z pozície pasívneho pozorovateľa do polohy aktívneho spoluúčastníka pri určovaní a sledovaní liečebného postupu. Napriek prísne regulovaným podmienkam trhu liekov v EÚ zásluhou zmenených ekonomických podmienok, vplyvom vedeckých poznatkov v oblasti liečiv a liekov a postupného rastu vedomostí obyvateľstva, sa v posledných rokoch zvýšila potreba zjednodušiť cestu lieku k pacientovi. Bez využitia, prepojenia výpočtovej techniky a internetu v jednotlivých vedných disciplínach nemôžeme očakávať žiaduce výsledky. Jednou zo zjednodušených ciest je predaj OTC liekov cez internet. Tak, ako sa internet dostáva k širším masám populácie, mení sa aj charakteristika typického internetistu. Ten vyznáva aktívny spôsob života, pričom však globálnu počítačovú sieť zďaleka nevyužíva len na zábavu, ale povedzme aj na kontrolu a podporu liečebného postupu. Uvedený prístup poskytuje pre pacienta výhody individuálneho rozhodovania o vlastnom ochorení, resp. vlastnom zdraví.
50. výročie Conterganovej aféry

Norbert Répás, ComorraPharm sro. - Komárno - 16.11.2007

   Pre klinickú prax má osobitný význam konzumácia farmák pred počatím a v priebehu gravidity. Problematika účinku liekov na reprodukciu a na tehotenstvo pritom zaujíma nie len odbornú, ale aj laickú verejnosť. Svet si v týchto dňoch pripomína 50. výročie začiatku smutného škandálu menom Contergan.
Balená voda

Norbert Répás, ComorraPharm sro. - Komárno - 2.11.2007

   Spotrebitelia často spájajú balenú vodu so zdravým životom. Balená voda však nepredstavuje nijakú záruku, žeby mala byť zdravšia než je tá, ktorá tečie z vodovodných kohútikov. Balená voda nepredstavuje odpoveď ani nerieši problémy ľudí, ktorým chýba bezpečný zdroj vody. Článok sa pokúša poukázať na niektoré aspekty spojené s balením a s prepravou týchto vôd.
Žihlava dvojdomá - Urtica dioica-Urticaceae

Mgr. Kristína Kánaiová, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 23.9.2006

   Žihlava je trváca dvojdomá bylina vysoká až 120 cm, pokrytá štetinatými chlpmi s pŕhlivými trichómami. Byľ priama, štvrohranná, listy stopkaté, vajcovité, končisté, na okraji hrubopílkovité. Samčie súkvetia priame, metlinovité, s krátkymi konárikmi, samičie s dlhšími konármi, v čase kvitnutia previsnuté. Kvety so zeleným okvetím. Plody sú vajcovité nažky.
eKartra a eHealth pre Slovensko

Norbert Répás, ComorraPharm sro. - Komárno - 23.9.2006

   Potom, ako sa Slovensko stalo členom EÚ a najmä po oboznámení sa s Akčným plánom pre európsky e-Health priestor, ktorý si kladie za cieľ urobiť zdravotníctvo lepším pre európskych občanov, napriek prísnym ekonomickým podmienkam sa zmienená pozornosť pomaly a postupne zhmotnila. Ministerstvo zdravotníctva - hlavný zriaďovateľ eHealth - iniciovalo nový program pod hlavičkou "Nové zdravotníctvo". Veľká pozornosť bola venovaná európskym eHealth víziám, programom a akčným plánom. Koncom roku 2005 bola ministerstvu dodaná Národná stratégia, Cestná mapa a Akčný plán na rok 2006. Po ich posúdení internými a externými štruktúrami ministerstvo vykonalo významné rozhodnutia na uvedenie eHealth programov v Slovenskej republike.
Poruchy v metabolizme aminokyselín

Zuzana Podmanická, poslucháčka, Lekárskej fakulty UPJŠ Košice - 16.10.2005

   Medzi poruchy v metabolizme aminokyselín patrí aj fenylketonúria. Čo slovo fenylketonúria znamená? Ketonúria - znamená prítomnosť ketónových látok v moči a fenyl - predstavuje aromatický zvyšok.
Depresia

Mgr. Renáta Pivodová, EGIS SLOVAKIA spol. s r.o. - 1.10.2005

   Smútok, bezmocnosť , pocity beznádeje či zúfalstva sú emócie, ktoré za normálnych okolností nepredstavujú záťaž pre organizmus. Problém sa začína tam, kde sa tieto emócie objavujú príliš často, trvajú príliš dlho , ich intenzita nezodpovedá situáciám, ktoré ich spustili a preto začínajú nadmerne ovládať život postihnutého. Pri depresii však nejde iba o nepríjemný emočný zážitok. Depresia je ochorenie centrálnej nervovej sústavy, ktoré vedie k pocitom zúfalstva, beznádeje, strate radostného prežívania, energie a vôle.
Analgetiká ako voľnopredajné lieky

Mgr. Kristína Kánaiová, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 11.7.2005

   Analgetiká sú lieky, ktoré tlmia alebo odstraňujú bolesť. Tieto lieky môžu mať aj protizápalový účinok, prípadne môžu znižovať horúčku. Článok triedi bolesti, Uvádza triedenie analgetík, popisuje ich aplikáciu a dávkovanie.
Ľubovník bodkovaný

Mgr. Kristína Kánaiová, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 27.6.2005

   Liečivá sláva ľubovníka siaha až do starého Grécka. Stredoveký reformátor medicíny Paracelsus ho uvádza ako najlepší rastlinný liek sveta. Aj v dnešnej fytoterapii nachádza široké uplatnenie a jeho vynikajúce liečivé vlastnosti možno právom označit' za výnimočné. Jeho účinná látka hypericín podporuje dýchanie buniek, čím zlepšuje látkovú premenu a prospieva všetkým orgánom tela.
Obezita

MUDr. Viera Kissová, primárka, Oddelenie liečebnej výživy, Fakultná nemocnica Nitra - 26.5.2005

   Milí čitatelia! V dnešnom príspevku by sme si niečo povedali o obezite. Všetci dobre vieme, že obezita sa dnes už neponíma len ako chyba krásy, ale znamená poruchu výživy zo závažnými dôsledkami na zdravotný stav človeka. Telesná konštitúcia je prirodzene do istej miery záležitosťou génov, t.j. nie každý/á môže vyzerať štíhlo, avšak až na pár chorobných stavov nemusí nikto byť morbídne obézny.
História selfmonitoringu glukózy v krvi

RNDr. Jana Timková, Abbott Laboratories Slovakia spol. s r.o., Bratislava - 6.5.2005

   Selfmonitoring (domáce meranie glykémie) je dôležitou súčasťou liečby diabetu, hlavne u pacientov s diabetom, ktorí sú liečení inzulínom.Poznať svoju aktuálnu glykémiu je prospešné i pre pacientov liečených tabletkami alebo diétou. Aktuálne nameraná glykémia môže pomôcť pacientovi zdôvodniť a adekvátnym zásahom odstrániť jeho subjektívne obtiaže. Glykemické profily sú potom dôležité pri rozhodovaní o úpravách liečebného režimu pacienta. Štúdia D.C.C.T. preukázala, že intenzívna terapia, vedená s cieľom udržať hladiny glukózy blízke fyziologickému stavu, bola priamo asociovaná s podstatným znížením výskytu alebo spomalením progresie komplikácií, napríklad diabetickej retinopatie, nefropatie a neuropatie u pacientov s DM I. typu.
Celiakia

Mgr. Marianna Maťková, Lekáreň Kelemantia - Iža - 15.3.2005

   Celiakia (primárny malabsorpčný syndróm) je zápalové ochorenie tenkého čreva s precitlivenosťou na pšeničnú bielkovinu lepok – glutén.
Od kyseliny listovej až po zlatý rez

Norbert Répás, ComorraPharm sro. - Komárno - 10.3.2005

   Ako hosť Lekárne pri Váhu v Komárne navštívil mesto na východnom cípe Žitného ostrova, pri dolnom toku Malého Dunaja, Nitry a Žitavy, dňa 21.10.2000 svetoznámy genetik, člen genetickej komisie Maďarskej akadémie vied, nositeľ medzinárodnej ceny Kennedyho nadácie, kandidát na Nobelovú cenu, autor vyše dvadsiatich kníh a moderátor vedecko-populárnych televíznych programov Maďarskej televízie, pán profesor Dr. Endre Czeizel. Pred poslucháčmi vystúpil s prednáškou, v ktorej samostatnú kapitolu venoval úlohe kyseliny listovej pri plánovaní dieťaťa.
Borovica lesná - liečivé ihličie

Mgr. Katarína Haris, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 31.12.2004

   Keď počujeme slovo ihličie, väčšia z nás si spomenie na vianočný stromček. Ihličnany poznali ľudia od nepamäti a cenia si ich vôňu i liečebné vlastnosti. V pradávnych civilizáciách mali ihličnany rituálnu a magickú úlohu.
Antibiotiká v rastlinnej ríši

Mgr. Katarína Haris, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 18.12.2004

   Antibiotiká patria medzi najväčšie vynálezy 20. storočia. Prešli obrovským vývojom vo farmaceutickom priemysle a v liečení. Slovo antibiotikum sa skladá z dvoch časti: anti-proti a bios-život. To znamená, že pôsobia proti životu mikroorganizmov. Antibiotiká sú také látky, ktoré syntetizujú mikroorganizmy a už v nízkej koncentrácii zastavujú vývoj iných mikroorganizmov alebo ich likvidujú.
Minerálne látky

Mgr. Marianna Maťková, Lekáreň Kelemantia - Iža - 28.8.2004

   Minerálne látky sú anorganické látky obsiahnuté v tele len v malých množstvách. Celkovo tvoria 3-4 percentá telesnej váhy. Viac než 60 rôznych minerálov v tele sa skladá z 22 dôležitých prvkov.
Inkontinencia

Mgr. Magdaléna Virágová, Všeobecná zdravotná poisťovňa - 24.7.2004

   Mierna a prechodná porucha v zadržiavaní moču nie je príčinou na obavy. Každému z nás sa môže stať, že nevie vôľou ovplyvniť nutkanie na močenie pri veľkom smiechu, pri silnom kašli, pri kýchnutí, pri zdvíhaní ťažkých predmetov, pri športe a podobne. Keď sa však spomenuté ťažkosti opakujú, je potrebné sa nimi zaoberať. V tomto prípade by pacient nemal váhať, mal by sa s dôverou obrátiť na svojho lekára. Mimovoľný únik moču je problém zdravotný aj hygienický. V izolácii sa len prehlbuje a komplikuje.
Chráňme si svoje srdce!

PharmDr. Peter Matejka, Fakultná lekáreň FaF UK, Katedra farmakológie a toxikológie FaF UK Bratislava - 19.7.2004

   Srdcovo-cievne ochorenia sú najčastejšou príčinou smrti dospelých ľudí vo väčšine vyspelých krajín sveta, pričom podiel týchto ochorení na úmrtnosti populácie neustále rastie aj v rozvojových krajinách. Zo srdcovo-cievnych ochorení sú najčastejšie tie, ktoré vznikajú ako dôsledok aterosklerózy.
Celulitída a pomarančová koža je ten istý problém

Mgr. Tamara Podmanická, Lekáreň pri Váhu - Komárno, - 28.6.2004

   Nepríjemný kozmetický problém, ktorý postihuje tučné, chudé, lenivé aj športovkyne a mladšie či staršie. Celulitída sa stala takmer nočnou morou mnohých dievčat a žien. Nerovnomerný hrboľatý povrch kože sa začne vytvárať zmenami v podkožnom tkanive. Je známa ako pomarančová koža.
Kostihoj lekársky- Symphytum officinale L. Boraginaceae

Mgr. Kristína Kánaiová, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 18.6.2004

   Bylina je hojná v celej Európe, od nížin po podhorský vegetačný stupeň. Vyskytuje sa na mokrých lúkach, pri cestách, pozdĺž tokov, vo vlhčinách svetlých lesov. Obľubuje vlhké až mokré pôdy, bohaté na dusičnany.
Zaobstarávanie liekov cestou internetu – Slovensko

Norbert Répás, ComorraPharm sro. - Komárno - 16.6.2004

   Na základe dostupných informácií (prieskum trhu vykonaný dňa 12.06.2004 cez slovenské vyhľadávače Zoznam a Centrum) na slovenskom webe existuje okolo 10 domovských strán lekární a 30 internetových predajní, ktoré sa aspoň z časti zaoberajú predajom liekov, liečivých doplnkov, liečebnou kozmetikou a zdravotníckeho materiálu.
Zaobstarávanie liekov cestou internetu – Európa

Norbert Répás, ComorraPharm sro. - Komárno - 16.6.2004

   Prvou zaujímavou „lastovičkou“ sa v predaji liekov v Európe prostredníctvom internetu stala internetová predajňa 0800 DocMorris na čele s mladým zakladateľom Ralfom Däinghausom. Po jeho vstupu na nemecký trh sa s ním začali súdiť nemeckí lekárnici na úrovni krajinských a aj na úrovni najvyššieho súdu. Celý spor sa neskoršie dostal pred Európsky súdny dvor v Luxembourgu.
Liečivé teplo alebo poťme sa zdravo

PharmDr. Monika Hollósy, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 11.6.2004

   Celkom iste ste už počuli, čítali o blahodárnych účinkoch sauny, ba dokonca niektorí z vás ju aj vyskúšali. Zamýšľali ste sa ale už niekedy sami nad tým, aké má sauna účinky na váš organizmus? Nemyslíme tým zamýšľanie sa nad reklamnými sloganmi, ktorých nestrannosť je často otázna. Položili ste si už niekedy otázku: Prečo by mala byť sauna vhodná práve pre mňa?
Dajme zelenú brokolici!

PharmDr. Monika Hollósy, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 11.6.2004

   Väčšina z nás už brokolicu ochutnala, avšak málo ľudí vie, koľko cenných látok pre naše zdravie obsahuje.
Samovyšetrovaním proti rakovine prsníka

Mgr. Kristína Kánaiová, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 3.4.2004

   Bojujte proti rakovine prsníka tým, že sa naučíte dokonale spoznať svoje telo! Venujte 15 minút samovyšetrovaniu prsníka raz za mesiac.
Poznáme ju asi všetci...

PharmDr. Monika Hollósy, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 29.3.2004

   Každý to už niekedy zažil - nafúknuté brucho, tlak, únava, nechutenstvo, nadúvanie, celkový diskomfort. To všetko doprevádza zápchu, ktorá je stará ako ľudstvo samé. Je to problém, ktorý ľudí trápi, avšak veľa sa o ňom nehovorí. Viete prečo zápcha vzniká a ako sa jej brániť?
Možno to trápi aj Vás

Mgr. Tamara Podmanická, Lekáreň pri Váhu - Komárno, - 14.3.2004

   Artróza patrí medzi najrozšírenejšie ochorenia ľudstva. Počas dlhých rokov môže zotrvávať v kľudovom stave a človek o nej ani nemusí vedieť. Spolu s vekom rastie aj riziko artrózy.
Neplodnosť = rastúci problém

Mgr. Katarína Haris, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 11.3.2004

   Neplodnosť, v medicíne definovaná ako " neschopnosť počať dieťa behom jedného roku nechráneného pohlavného styku s normálnou frekvenciou", sa zdá byť rastúcim problémom na celom svete. Nakoľko nie sú k dispozícii presné čísla, z rôznych zdrojov, vrátane Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), zaznievajú varovné hlasy. V súčasnosti sa odhaduje, že problémy s plodnosťou prežívajú asi 2 milióny párov ročne.
Drobné nepríjemnosti - opary

Mgr. Renáta Pivodová, EGIS SLOVAKIA spol. s r.o. - 10.3.2004

   Jemné mravčenie nad hornou perou vás nenechá na pochybách: začína sa tvoriť pľuzgierik, ktorý zvyčajne sprevádza prechladnutie alebo horúčku. Jednoducho najbližšie dni prežijete s oparom.
Správne užívanie liekov

Mgr. Marianna Maťková, Lekáreň Kelemantia - Iža - 6.3.2004

   Ak pacient začne užívať liek, jeho účinok ovplyvňuje celý rad faktorov. Rozhodujúcim momentom úspechu je miera compliance - ochota pacienta spolupracovať pri dodržaní určitej farmakoterapeutickej schémy čo do času a spôsobu aplikácie lieku.
Novinky na farmaceutickom trhu

Mgr. Katarína Haris, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 10.2.2004

   V článku Vám chceme predstaviť zaujímavé novinky na farmaceutickom trhu, ktoré sú už momentálne dostupné aj v lekárňach.
Okrúhle výročia

Norbert Répás, ComorraPharm sro. - Komárno - 9.2.2004

   V tomto roku si pripomíname niekoľko okrúhlych výročí, ktoré predstavujú významné medzníky v histórii vývoja fyziky a medicíny. Ide o objavy vedcov, ktorí pôsobili v XIX. a XX. storočí, dopátrali sa k röntgenovému žiareniu, k analytickým metódam rekonštrukcie röntgenového obrazu a skonštruovali počítačový tomograf.
Súboj o reformu v zdravotníctve pokračuje (časť 2.)

Mgr. Kristína Kánaiová, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 24.10.2003

   Od januára budúceho roku čakajú pacientov veľké zmeny. Poslanci však musia najprv schváliť všetky pripravené zákony z dielne ministerstva zdravotníctva, ktoré majú spustiť reformu zdravotníctva. Zaoberat sa nimi začnú na jesennej schôdzi Národnej rady. Ide o zákon o zdravotnom poistení, ktorý zmení doterajší poistný systém, zákon o zdravotných poisťovniach a dohlade nad zdravotnou starostlivosťou, nový zákon o zdravotnej starostlivosti a zákon o poskytovateľoch a stavovských organizáciách.
Súboj o reformu v zdravotníctve pokračuje (časť 1.)

Norbert Répás, ComorraPharm sro. - Komárno - 23.10.2003

   V poslednom roku funkčného obdobia prvej vlády Mikuláša Dzurindu deklarovaný reformný proces, kopírujúc prax predchádzajúcich troch rokov, neopustil verbálnu rovinu. Nepriniesol nijaké významné systémové kroky, ktoré by smerovali k vyššej efektívnosti a k finančnej stabilizácii systému. Boli sme svedkami, ale aj obetami mizernej alokácie zdrojov. Spoznali sme dvoch ministrov zdravotníctva, ktorí kvôli rôznorodosti predchádzajúcej koalície mali zviazané ruky, a preto nás aspon presviedčali, že všetko je na dobrej ceste, zdravotníctvo sa reformuje. Oni však zdedili výsledok macošských politických rozhodnutí predchádzajúcich vlád o výške platby štátu za svojich poistencov. Zaviesť zmenu do tohto rozmýšlania bolo tažké.
Hemoroidy

PharmDr. Monika Hollósy, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 28.8.2003

   Nepravidelná životospráva, nedostatok pohybu, nevhodná strava obsahujúca dráždivé látky, zápcha, či časté hnačky, ale aj dvíhanie ťažkých bremien a tehotenstvo sú rizikové faktory pre vznik hemoroidov.
Šálka sviežosti

Mgr. Katarína Haris, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 24.8.2003

   V súčasnosti patrí káva medzi najobľúbenejšie občerstvenie. Považujeme ju spolu s čajom, alkoholom, nikotínom a s niektorými rastlinami za obľúbený konzumný tovar.
Všetko čo chce žiť, musí kmitať

Mgr. Kristína Kánaiová, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 14.7.2003

   Biorytmus ladí náš organizmu v rôznej dobe na určitú danú kvalitu a kvantitu činnosti. Pokiaľ chceme dosiahnuť ideálny výkon a ideálnu odpoveď celého organizmu, musíme plne rešpektovať zákony dané týmto rytmom. Tento rytmus je charakteristický pre celý náš svet a život s ním spojený.
Jedovaté rastliny

Mgr. Katarína Haris, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 25.6.2003

   Už v staroveku sa poznala nielen liečivá sila, ale aj jedovatosť niektorých rastlín. Čoskoro sa prišlo na to, že rastlinnými jedmi sa dajú odstraňovať aj nepohodlní ľudia.
Paradentóza

Mgr. Marianna Maťková, Lekáreň Kelemantia - Iža - 24.6.2003

   ... alebo chronické ochorenie dasien a zubného lôžka. Zuby sú nielen symbolom krásy, ale aj zdravia. Úsmev môže byt sladký, prítažlivý, ironický, ale má z neho predovšetkým vyžarovat zdravie.
Zdravá mikroflóra pošvy - 2. časť

Mgr. Katarína Haris, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 23.6.2003

   V článku Vám ponúkame zopár tipov v boji proti kvasinke Candide, či už formou diéty, alebo pomocou preventívnych prípravkov dostupných v lekárni.
Dodržujme pitný režim - nielen v lete

PharmDr. Monika Hollósy, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 30.5.2003

   Už niekoľko rokov zažívame leto plné horúčav, ktoré ľudský organizmus mimoriadne vyčerpávajú. Čo treba robiť, aby sme toto ročné obdobie prežili čo najpríjemnejšie?
Minerálne vody

PharmDr. Monika Hollósy, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 11.4.2003

   Slovensko je malá krajina, avšak na výskyt minerálnych a termálnych vôd je neobyčajne bohatá. Na jej území sa nachádza neuveriteľných 1500 prameňov minerálnych vôd. Pre každú krajinu, v ktorej sa minerálne vody nachádzajú, majú veľký zdravotnícky, hospodársky a spoločenský význam. Na našom území sa nachádzajú všetky známe typy minerálnych vôd okrem rádioaktívnych.
Zdravá mikroflóra pošvy - 1. časť

Mgr. Katarína Haris, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 9.4.2003

   Kandidová vulvovaginitída patrí v súčasnosti medzi najčastejšie infekcie dolnej časti ženských genitálií. Vo fertilnom veku 3/4 žien má aspoň raz počas života kandidózu. Asymptomatická kolonizácia pošvy kandidou môže byť až u 50% klinicky zdravých žien. U klinicky zdravej ženy je vytvorený rovnovážny stav medzi kandidou a makroorganizmom, ktorý udržuje kandidy v neinvazívnej forme. Prirodzená bariéra makroorganizmu proti kvasinkám je tvorená zložitým systémom vzájomných vzťahov daných dostatočnou hrúbkou pošvového epitelu, primeraným obsahom glykogénu v bunkách a primeranou hladinou estrogénov. Kyslé prostredie a prítomnosť tzv. Döderleinových bacilov ( Lactobacillus acidophylus ) tiež zabezpečujú stabilitu pošvového prostredia.
Vedci zamenili gény ľudskej kmeňovej bunky

Mgr. Tamara Podmanická, AVENTIS - PHARMA, - 7.4.2003

   „Teraz sme našli spôsob ako kontrolovať vývoj bunky, takže ho môžeme riadiť tak, aby z nich vznikli bunky mozgu, či srdca alebo pankreasu.“ povedal Dr. Thomas Zwaka, ktorý sa podieľal na štúdii spolu s americkým odborníkom na kmeňové bunky Jamesom Thomsonom.
Súboj o reformu v zdravotníctve bude určovat vzťah medzi lekárňou a pacientom

Norbert Répás, ComorraPharm sro. - Komárno - 13.11.2002

   Ilúzia o zdravotníctve zadarmo sa ...
Mobilné telefóny a zdravie

Norbert Répás, ComorraPharm sro. - Komárno - 30.10.2002

   Rovnako ako laici sa aj odborníci delia na dva tábory. Čast ich zastáva názor, že mobilné telefóny zdraviu neškodia, druhá čast má samozrejme názor opačný. Postoj výrobcov je pochopitelne rovnaký s prvou názorovou skupinou.
Diabetes mellitus - cukrovka, časť č. 3

Mgr. Kristína Kánaiová, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 7.10.2002

   Komplikácie diabetes mellitus
Ako predchádzať suchej pleti

PharmDr. Monika Hollósy, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 28.9.2002

   Opäť stojíme na prahu chladných zimných mesiacov, ktoré majú taktiež svoje čaro, ale pre ľudí so suchou a citlivou pokožkou nadchádza práve obdobie, ktoré nepraje ich pokožke. Niektorí z nás po krásnom a teplom lete túžia po zmene a s radosťou očakávajú zimné radovánky a tešia sa na zimné športy. Avšak u ľudí so suchou pokožkou už len pomyslenie na drsný a chladný vietor, na líca vyštípané od mrazov a zároveň extrémne suché ovzdušie vo vykúrených miestnostiach, vyvoláva nie práve najpríjemnejšie predstavy o zime. Pre nich sme pripravili zopár užitočných rád, ako predísť týmto nepríjemnostiam a pokiaľ možno odstrániť príčinu nadmerného vysušovania pleti.
Avéne

Mgr. Kristína Kánaiová, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 28.9.2002

   Začiatkom tohto roka sa dostala na slovenský farmaceutický trh nová francúzska dermatokozmetika Avéne, ktorá tvorí súčasť sortimentu lekární na celom svete. Vlastnosťou tejto kozmetiky je to, že celý rad prípravkov je určený na citlivú až veľmi citlivú pleť. Každá veková kategória si môže nájsť svoj obľúbený prípravok.
Akné

PharmDr. Adriana Angyalová, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 28.9.2002

   Uhrovitosť je zápalové ochorenie páperovitého chĺpka a mazovej žľazy. Zjavuje sa počas puberty, u osôb, ktoré trpia na zvýšenú tvorbu kožného mazu. Sklon k vzniku závažnejších foriem akné je často dedičný. Ochorenie sa vyskytuje na tvári, často však aj na chrbte a hrudníku. Akné je choroba, ktorá neohrozuje život, ale je veľkým problémom estetickým a psychickým.
S kým sa podeliť o čokoládu ?

Zuzana Podmanická, študentka, Gymnázium Ľ.J. Šuleka v Komárne - 29.6.2002

   Veľké čaro čokolády spočíva v jej takpovediac optimálnom pomere tuku a cukru v zmesi, ktorá väčšine ľudí tak veľmi chutí. Súčasne spôsobuje aj priberanie na hmotnosti, a preto často máme pri konzumovaní čokolády aj zlé svedomie. Čokoláda však nespôsobuje nijakú náruživosť. V tomto duchu si mnohí majitelia psov myslia že svojim miláčikom môžu bez obáv dožičiť blahodarnú chuť čokolády.
Zelený čaj - viac než osviežujúci nápoj

PharmDr. Monika Hollósy, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 17.6.2002

   V našich zemepisných šírkach sa dlho mlčalo o liečivých účinkoch zeleného čaju. Až posledné roky sa táto delikatesa východu dostáva do povedomia ľudí. Konzumácia zeleného čaju je samozrejmosťou najmä v krajinách ďalekého východu, v Číne a Japonsku. V posledných desiatich rokoch však lekárska veda aj v Európe prejavuje rastúci záujem o zelený čaj a jeho účinné látky. Po mnohých výskumoch tohto zaujímavého nápoja sa podarilo zistiť, že jeho najdôležitejšími látkami sú fluór, kofeín a polyfenoly.
Diabetes mellitus, cukrovka - časť. 2.

Mgr. Kristína Kánaiová, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 15.6.2002

   Akútne komplikácie diabetu mell. sú i pri súčasnej úrovni liečby život ohrozujúcimi príhodami s pomerne vysokou mortalitou. Jedným z najdôležitejších predpokladov pre ich úspešnú liečbu je erudovaný lekársky a ošetrovateľský tím, schopný zabrániť neskorému stanoveniu diagnózy, ako i chybám v liečebných postupoch.
Diabetes mellitus, cukrovka - časť. 1.

Mgr. Kristína Kánaiová, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 14.4.2002

   Diabetes mellitus alebo cukrová úplavica (cukrovka) je vážne celoživotné metabolické ochorenie. Postihuje obe pohlavia, všetky vekové kategórie, rasy a etnické skupiny. Väčším problémom než sama cukrovka sú však jej komplikácie, ktoré postihujú hlavne oči, ľadviny, nervovú sústavu a obvodové cievy napr. na dolných končatinách. Vážnosť ochorenia je daná nezvratnosťou zmien, ktoré poškodzujú tkanivá a orgány. Stúpa nie len samotný počet komplikácií, ale častejšie sa objavujú ich závažnejšie formy, spojené so stratami funkcií poškodených orgánov a tkanív.
Pracujeme s počítačom

PharmDr. Monika Hollósy, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 23.3.2002

   Je nás stále viac, ktorí sa už pri každodennej práci nezaobídeme bez počítača. Výpočtová technika si už našla cestu takmer na každé pracovisko. Stala sa našim dobrým pomocníkom. Žiaľ, má však aj svoje tienisté stránky. Dnes je už oficiálne uznávaným faktom, že dlhodobá práca s počítačom môže spôsobiť zdravotné problémy. Príčinami sú predpisom nevyhovujúce monitory, nevhodný kancelársky nábytok a umiestnenie počítača. Ak však dodržíme niekoľko pravidiel, zistíme, že ťažkostiam môžeme predísť a práca s počítačom nebude taká únavná a namáhavá.
Obezita

Mgr. Marianna Maťková, Lekáreň Kelemantia - Iža - 16.3.2002

   Obezita je najčastejšie metabolické ochorenie dneška. Radíme ju k tzv. civilizačným ochoreniam. V poslednom desaťročí stúpla prevalencia obezity vo väčšine európskych štátov o 10 - 40 %. Slovenská republika sa radí prevalenciou obezity na popredné miesto v Európe (na 3. - 5. mieste). Rádovo každý piaty Slovák je obézny a každý druhý má nadváhu.
Šalvia lekárska - Salvia officinalis L.

Mgr. Kristína Kánaiová, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 3.2.2002

   Táto bylinka bola veľmi cenená všade, kde sa vyskytovala. Americkí Indiáni ju používali na očistu dymom a ochranu pred negatívnymi silami. Takéto použitie našla aj u Keltov a našich slovanských predkov. Cenila sa rovnako aj pre jej všestranné liečivé účinky.
KOENZÝM Q10 – energia pre náš organizmus

Mgr. Marianna Maťková, Lekáreň Kelemantia - Iža - 26.1.2002

   Koenzým Q10 po prvý raz izoloval v roku 1957 Dr. Frederick Crane z mitochondrií hovädzieho mäsa na univerzite v americkom Wisconsine. Jeho chemickú štruktúru určil o rok neskôr Dr. W. Folkers. Odvtedy sa prejavuje záujem o jeho vlastnosti a účinky na renomovaných lekárskych a vedeckých pracoviskách. Prof. P. Mitchell dokonca získal za objasnenie funkcie CoQ10 Nobelovu cenu (1978). Overené priaznivé účinky prezentovali v 67 klinických štúdiách pri kardiovaskulárnych chorobách - arytmia, poškodenie srdca účinkom liekov, vysoký krvný tlak či srdcový infarkt. Explózia použitia nastala až v roku 1990, keď začali Japonci priemyselnú výrobu CoQ10 na prírodnej báze.
Skorocel kopijovitý - Plantago lanceolata L.

Mgr. Kristína Kánaiová, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 6.10.2001

   Trváca bylina z čelade skorocelovitých s krátkym koreňom. Má ružicu kopijovitých celistvookrajových prízemných listov a 10 - 50 cm vysoké priame stvoly, ukončené krátkym valcovitým klasom bieložltých drobných kvetov. Kvitne od mája do septembra.
Mám chrípku alebo som len prechladol?

PharmDr. Monika Hollósy, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 30.9.2001

   S príchodom chladných, sychravých a veterných dní sa už nejednému z nás stalo, že nás náhle zastihla nepríjemná nádcha, alebo nás dokonca zo dňa na deň pripútali k lôžku horúčky, celková slabosť a únava. Každý z nás už v živote niekoľkokrát prechladol, dostal nádchu alebo prekonal nejakú bakteriálnu infekciu horných dýchacích ciest. Je však dôležité rozpoznať a rozlíšiť ich príznaky, aby sme vedeli zvážiť, či je nutné sa obrátiť na odbornú lekársku pomoc, alebo si vystačíme sami dostupnými voľnopredajnými liekmi, ktorými môžeme liečiť miernejšie ochorenia.
Umelé srdce

Mgr. Tamara Podmanická, AVENTIS - PHARMA, - 16.9.2001

   CNN zverejnila správu, že dňa 13.09.2001 uskutočnili druhú implantáciu umelého srdca 70 ročnému pacientovi. V budúcnosti je naplánovaných 15 podobných operácií.
Stiahnutie Cholstatu z predaja

Mgr. Tamara Podmanická, AVENTIS - PHARMA, - 16.8.2001

   Prípravok na znižovanie hladiny cholesterolu v krvi, Lipobay,Baycol, u nás známy ako Cholstat, užívalo 700 000 pacientov v USA, u nás okolo 5 tisíc. Bol stiahnutý z farmaceutického trhu po tom, čo sa s ním začalo spájať 31 úmrtí v USA a 6 v Nemecku. Podľa informácií z dennej tlače zo dňa 13. augusta sa úmrtie spôsobné Cholstatom na Slovensku nepotvrdilo. Bolo však vydané nariadenie štátnym ústavom pre kontrolu liečiv, na základe ktorého sa zastavil predaj Cholstatu v lekárňach. Firma Fournier, ktorá liek dováža na Slovensko, zriadila nonstop telefónnu informačnú linku 0907 539 114.
Puškvorec obyčajný - Acorus calamus L, Araceae

Mgr. Kristína Kánaiová, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 2.7.2001

   Trváca bylina vysoká 50-120 cm, z hrubého plazivého podzemka vyrastajú mečovité listy dlhé až 100 cm a trojhranné stvoly s bočnými šúľkami drobných zelenkastých kvetov podopretých tulcom. Množí sa iba vegetatívne. Rastlinka pochádza z južnej Číny a Prednej Indie. Rastie na trvalo zaplavovaných pôdach.
Migréna

Michal Pisár, LF UK Bratislava - študent - 22.3.2001

   Všetci z nás z času na čas trpia bolesťami hlavy. V USA navštívi lekára kvôli bolestiam hlavy každoročne 20 miliónov ľudí. Hoci bolesti hlavy môžu byť subjektívne veľmi nepríjemné a vyčerpávajúce, väčšinou nemajú súvis s vážnejšou chorobou a ustúpia po oddychu v tichej, temnej miestnosti a podaní bezpredpisových analgetík ako acylpyrín alebo acetaminofen. Niektoré typy bolestí hlavy môžu ale vyžadovať silnejšie lieky (nesteroidné antiflogistiká, antagonisti dopamínu, kortikoidy, opiáty) a niektoré môžu byť spolu s inými príznakmi indikáciou ku komplexnému vyšetreniu
FSME – IMMUN – najspoľahlivejšia ochrana proti kliešťovej encefalitíde

PharmDr. Monika Hollósy, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 17.3.2001

   Kliešť Ixodes ricinus je prenášačom baktérie – spirochéty Borrelia burgdorferi (pôvodcom boreliózy). Okrem toho však môže prenášať i vírus kliešťovej encefalitídy. Prvé štádium má nešpecifické chrípkové príznaky, po 1 – 3 týždňoch sa môžu prejaviť príznaky zápalového postihnutia mozgu a mozgovýh obalov (tuhosť krku, slabosť končatín, poruchy vedomia, kŕče a pod.). Odporúča sa aktívna imunizácia osôb, ktorí môžu prísť do kontaktu s kliešťom.
Energetické hodnoty potravín

Mgr. Kristína Kánaiová, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 23.2.2001

   Tabuľka energetických hodnôt potravín Vám pomôže si sledovať energetickú hodnotu Vašej potravy a tak budete presne vedieť, koľko energie ste prijali. Túto hodnotu si budete môcť potom porovnať s výdajom energie podľa fyzickej aktivity.
Rastlinka s menom Echinacea

Mgr. Kristína Kánaiová, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 13.2.2001

   Echinacea angustifolia pôvodom zo Severnej Ameriky sa dostala do Európy začiatkom 20. storočia a stala sa špičkovým prípravkom na zvyšovanie obranyschopnosti organizmu. Indiáni už dávno v minulosti používali jej korienky na ošetrovanie nehojivých rán, hnisavých zápalov a na rany po uštipnutí hadom.
 

Copyright © 1996-2020 ComorraPharm s.r.o.
© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.
Články sú aktualizované a upravované publikačným systémom IPSA2002.