Apothéka.sk
Spravodajstvo z EÚTlačové správy Bolesť Cestovanie Editorial Informačné technológie ComorraPharm sro. Liečivé rastliny - Fytoterapia Medicínska história Medicínska technika Novinky Očkovanie Odborník radí Predstavujeme Vám… Prevencia Psychológia, neurológia Rodinný lekár Rozhovory Trendy v Európe Ústna hygiena Veterinárna sekcia Vitamíny, minerály a potravinové doplnky Vývoj & trendy vo farmácii Vývoj v medicíne Zákony, poisťovne Zdravá krása Zdravá racionálna výživa Zdravotnícka legislatíva Zdravý pohyb Zdravý životný štýl Životné prostredie

Informácie o produktoch Kompilácia, rešeršná práca Pôvodný článok PR článok - platená inzercia Preklad Vyhlásenia, Informácie, Výzvy

2011 / 4, 3, 2, 1
2010 / 4, 3, 2
2009 / 4, 3, 2, 1
2008 / 4, 3, 2, 1
2007 / 4, 2
2006 / 3, 1
2005 / 4, 3, 2, 1
2004 / 4, 3, 2, 1
2003 / 4, 3, 2, 1
2002 / 4, 3, 2, 1
2001 / 4, 3, 2, 1
2000 / 4, 3
Informačné technológie

Pôvodný článok
streda, 10. Apríl 2020 | dátum ostatnej aktualizácie: 10. Marec 2012 10:10
Dane bez hodnoty alebo ako je ďaleko od človeka k živočíchovi

Doc. Ing. PhDr. Július Ondrej, PhD., generálny riaditeľ Asociácie lekárnikov Slovenska - 4.3.2012

   Lekárnici za tárou predsa len majú tú historickú výhodu že môžu citlivo a ústretovo rozoznať všetky neduhy a choroby pacientov a to nie sú len nemoci tela a ducha, ale aj nemoci spoločnosti, ktoré sa spájajú s rukopismi politického analfabetizmu. Sme jasne v štádiu, ktoré už nemá nič spoločné s dozrievaním, jasne tu všetko zlé prezrelo a smeruje do stavu nekonzumovateľnosti.
Gábor Szendi: Muži sú náchylnejší k nerozvážnym sexuálnym dobrodružstvám

Norbert Répás, ComorraPharm sro. - Komárno - 29.12.2011

   2. časť dvojdielneho rozhovoru / Gábor Szendi tvrdí, že psychiatria počas jej 200-ročnej histórie tŕpla, či ju uznajú za vedu. Zadovážila si k tomu všetky potrebné rekvizity- odborné časopisy, lieky a diagnózy, ale bohužiaľ nemá to nič spoločného s realitou a vedou. Tvrdí, že sme neboli stvorení na monogamiu a v evolučnom poňatí polygamia praje ženám, lebo len bohatý muž si môže dovoliť viac manželiek, a ten lepšie ručí za bezpečnú výchovu detí. Pán Szendi je schopný vykonania včasných zmien, vždy sa dokáže znova rozbehnúť a začať od nuly. Je zástancom paleolitickej stravy.Tvrdí, že lekárnický trh reguluje sám seba, štát by mal zasahovať len v krajných prípadoch, zároveň kritizuje slabú štátnu reguláciu liekov. Registrácia je podľa jeho názoru smiešna, ústavy pre kontrolu a reguláciu liečív sú vypchané ľuďmi z farmaceutického priemyslu.
Gábor Szendi: Antidepresíva celkom jasne stupňujú počet samovrážd

Norbert Répás, ComorraPharm sro. - Komárno - 29.12.2011

   1. časť dvojdielneho rozhovoru / Gábor Szendi študoval na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Eötvösa Lóránda v Budapešti matematiku a programovanie. Diplom získal v roku 1976. Po pôžitkoch programovania bažil len s primeraným odstupom a popri tom sa venoval knihárskej dielni. Neskôr sa obrátil chrbtom k pôvodnej profesii. Bol zamestnancom Univerzitného divadla v Budapešti a potom dramaturgom Asociácie štúdia MAFILM. Na Katedre psychológie Filozofickej fakulty ELTE promoval v roku 1993 ako psychológ. Maďarská psychiatrická spoločnosť ho v roku 2007 zažalovala v občianskoprávnom spore.
Lieky, vernostné systémy, finančná oligarchia a troška matematiky

Mgr. Igor Minarovič, PhD., viceprezident, Asociácie lekárnikov Slovenska - 5.12.2011

   Je absolútne nemorálne, aby človek, ktorého bačovanie v rezorte má za následok 100%-ný nárast spoluúčasti pacientov hovoril o tom, že chce zákon pre pacienta, chce nižšie zisky lekární a najmä, lacnejšie lieky pre pacientov. Na niečo takéto treba mať namiesto žalúdka azbestové vrece. Už je to jedno, na veci sa nič nemení, zákony sú realitou. Ako lekárnikovi mi nezostáva nič iné, len si ich naštudovať a prispôsobiť sa im. Tak som začal študovať… (Tento článkok bol zverejnený ako Úvodník v Poradcovi lekárnika č. 11/2011, str. 3-4.)
Ako sa správne starať o detské zúbky

Ing. Eva Stanislavská, marketingová manažérka, GENERICA spol. s r.o., Vrbovská 39, 921 01 Piešťany - 28.11.2011

   Správna starostlivosť o zuby je potrebná už od najskoršieho veku dieťaťa. Pravidelné čistenie prvých detských zúbkov je základnou prevenciou pred vznikom zubného kazu. Dôležité je vyhýbať sa nesprávnym hygienickým návykom a zaistiť deťom dostatočný prísun vitamínov a minerálnych látok. Niektoré prvky totiž podporujú správny vývoj zubnej skloviny a tým ju chránia pred vznikom zubných kazov. Poradíme vám, čo je potrebné dodržiavať pre zdravý rast detských zúbkov.
Firemná kultúra lekárne a etika

Doc. Ing. PhDr. Július Ondrej, PhD., generálny riaditeľ Asociácie lekárnikov Slovenska - 30.10.2011

   V súvislosti s ostatnými legislatívnymi zmenami nastavenými pre verejné lekárne do liberálnejších a konkurenčnejších rovín v účinnosti od 1.12.2011 začína intenzívne okrem iného (ekonomika, konkurencia, bonusy, vernostné zľavy) rezonovať aj problematika určenia a definovania hodnôt samotnej lekárne. Je exaktné, že tento proces tvorby a prehodnocovania hodnôt sa stáva prirodzeným nielen z pohľadu existenčného zázemia lekárne, ale najmä z pohľadu vnímania pacientov a tzv. "sebanáhľadu" lekárnika za tárou.
Julo Ondrej: Civilizácia = Fenomén premrhávania si existenčných šancí!

Norbert Répás, ComorraPharm sro. - Komárno - 21.10.2011

   Pokračovanie, 3. časť rozhovoru / Často sa venuje písaniu esejí, básní a aforizmov. Je členov Slovenského syndikátu novinárov. Je známy aj ako autor kníh aforizmov Pred transfúziou (2005), V spätnom zrkadle (2006), Pod kožu (2007), Tak kopni a uvidíš (2008), Manéž za tárou (2010) a básnických zbierok Dúhový labyrint (2009), Ak nezažiješ, nevymyslíš (2010) a Odeté ale Nahé (2011). V tejto dobe pripravuje pre lekárnikov novú knižku aforizmov a satiry s názvom Víťaz nenecháva nič, ktorá vyjde v roku 2012 a pravdivý román o živote muža, jeho silných i slabých stránkach v spolunažívaní so ženou s názvom Pán (po)tvorstva a tiež knihu zo života medzi Berbermi a Tuaregmi o násilí, zbabelosti a sile osobnosti človeka s názvom Hodina mŕtvych očí. Je aj autorov príspevkov pre verejnosť a majiteľov lekární na informačnom a poradenskom portáli Partner.
Julo Ondrej: V našich nemocniciach sa len veľmi málo zmenilo od čias Ignáca Semmelweisa

Norbert Répás, ComorraPharm sro. - Komárno - 20.10.2011

   Pokračovanie, 2. časť rozhovoru / S jaskynným potápaním absolvoval expedície na Bajkale, na Kamčatke, na Kube, v Turecku, Grécku a v Španielsku. Bol poradcom podpredsedu vlády pre konverziu špeciálnej výroby na Slovensku. Zakladal manažérske vzdelávacie centrum (IVAR) v odvetví manažovania strojárskej výroby. Je autorom niekoľkých vysokoškolských učebníc a odborných článkov z oblasti psychológie riadenia podnikov a tiež aj článkov v oblasti cestopisov, extrémneho otužovania i extrémnej psychológie v oblasti zvládania stresu.
Julo Ondrej: Reformy nemôžu robiť diletanti, amatéri a už vôbec nie devianti

Norbert Répás, ComorraPharm sro. - Komárno - 20.10.2011

   1. časť trojdielneho rozhovoru / Doc. Ing. PhDr. Julom Ondrejom, PhD. absolvoval štúdium na Univerzite P. J. Šafárika v Prešove, na Ekonomickej univerzite v Bratislave a na ESF v Brne, vedecko - pedagogickú kvalifikáciu si zvyšoval na Univerzite T. Ševčenka v Kijeve a na univerzite v Budapešti, venoval sa problematike transferu kreativity z pohľadu individualizácie a socializácie v riadiacich procesoch, pôsobil ako vysokoškolský pedagóg, ako námestník riaditeľa a riaditeľ štátnych podnikov v Martine, neskôr ako predseda predstavenstva v obchodných reťazcoch a finančných spoločnostiach. Od roku 2000 je generálnym riaditeľom Asociácie lekárnikov Slovenska v Martine a šéfredaktorom časopisu Poradca lekárnika, kde vedie najmä konzultačný a poradenský servis pre majiteľov verejných lekární. Absolvoval študijné a pracovné pobyty v Nemecku (Mníchov, Norimberg), v Poľsku (Lodž), v Maďarsku (Budapešť, Pécs), v Izraeil (Tel Aviv), v Sudáne (Chartúm), v Líbyi (El Djoff, Al Khufrah), v Tunise (Nefta, El Jerrid), tiež sa zúčastnil pobytov v Angole, v Západnej Sahare a v USA.
Zákon o liekoch alebo ako peniaze vykastrovali demokraciu a rozum

Doc. Ing. PhDr. Július Ondrej, PhD., člen prezídia Asociácie lekárnikov Slovenska - 19.10.2011

   Akosi nebolo počuť na oboch stranách táry, že sa treba pripraviť na argumentácie, na edukačný lobing, na zlyhanie, na to že zlyhanie môže byť len také veľké alebo malé, aby sa z neho dalo poučiť... Totiž zákon nenavrhli laici a ani ho neprijímali laici. Sú to a budú to vždy len a len odborníci na vysokom kopci peňazí, ktorí okrem iného vedia vyťažiť zo slabosti iných, a preto sú úspešnejší a nedajú sa už odčerviť! Nebezpečenstvo politika je v tom, že je ako stonožka a storúčka súčasne, kope za niekoho a berie od niekoho všetkými končatinami... Dosť často sa to deje vždy a pravidelne. Aj o tom je demokracia a aj o tom sú zákony.
Klaus Gritschneder: Kto nemá odvahu snívať, nebude mať ani silu bojovať

Norbert Répás, ComorraPharm sro. - Komárno - 1.9.2011

   Klaus Gritschneder študoval komunikáciu, podnikovú ekonomiku, marketingovú- a reklamnú psychológiu na Univerzite Ľudovíta Maximiliána v Mníchove (Ludwig-Maximilians-Universität München). Pracoval ako novinár pre rozhlas a televíziu, ako konzultant pre rôzne PR agentúry. Pán Gritschneder je spoluzakladateľom lekárne Europa Apotheek Venlo, ktorá sa sústreďuje predovšetkým na poskytovanie lekárenskej starostlivosti cez zásielkový výdaj liekov. Je zodpovedný za riadenie komunikácie s verejnosťou. V roku 2008 vstúpil do Europa Apotheek Venlo lekárnický gigant zo Spojených štátov Medco Health Solutions a získal v nej majoritný podiel. Klaus Gritschneder by si teraz mohol vystierať nohy v kresle v pohodlí luxusného domova v Mönchengladbachu. Pre agilného podnikateľa je však takýto stav dosť nepredstaviteľný…
Kartely a monopoly verzus lekárne v kontexte zákona o lieku

Doc. Ing. PhDr. Július Ondrej, PhD., generálny riaditeľ Asociácie lekárnikov Slovenska - 3.8.2011

   Zákon o lieku ako zákon zákonov pre lekárnikov i pacientov je už pridlho so všetkou silou protichodných zručností gladiátorských praktík v biznise na svete, kde je vraj dovolené všetko. Naozaj všetko?! Sme už jasne iba vyjazdené koľaje na ceste kartelov a monopolov nemoci z moci za všetky Judášove drobné?!
Odbornosť je prekážkou biznismanov…aj na Slovensku (?)

PharmDr. Peter Stanko, Člen prezídia Slovenskej lekárnickej komory - 28.7.2011

   "Človek občas zakopne o pravdu, ale väčšinou sa pozbiera a pokračuje, akoby sa nič nestalo." (W. Churchill)
Marketingové alternatívy vo verejnej lekárni z pohľadu spotrebiteľského správania

Doc. Ing. PhDr. Július Ondrej, PhD., generálny riaditeľ Asociácie lekárnikov Slovenska - 11.5.2011

   Spoločenský a ekonomický pokrok za ostatných viac ako dvadsať rokov priniesol pre život človeka na Slovensku obrovské zmeny. Mnohé zmeny sa najskôr a najintenzívnejšie preniesli do oblasti spotreby v podobe zvýšenej ponuky, ale aj dopytu. Práve tieto axiómy zmenili kvalitu v spotrebiteľskom správaní sa človeka.
Dr. György Gődény: musíme si vychutnať každý moment cesty

Norbert Répás, ComorraPharm sro. - Komárno - 15.4.2011

   Najsilnejší lekárnik Maďarska, Dr. György Gődény má "nákazlivú chorobou" menom šport, ktorý mu už od útleho detstva vypĺňa významnú časť života. V súčasnosti sa prenikavejšie venuje dvom láskam, americkému futbalu a bodybuildingu. Pripravuje sa na júnové majstrovstvá Európy vo fitnes a v kulturistike (WBPF). Čitateľom Apothéky odkazuje: "Pokúsme sa aspoň raz milovať nielen seba samého, ale napriek značnej odlišnosti vážiť si aj toho druhého. V každom človeku je niečo milovateľného, koncentrujme sa radšej tam a nie na nedostatky, ktoré nachádzame v každom z nás."
Dr. György Gődény: keď má človek veľkú rodinu, ktorú miluje, medzi prácami si príliš nevyberá

Norbert Répás, ComorraPharm sro. - Komárno - 15.4.2011

   Najsilnejší lekárnik Maďarska, Dr. György Gődény si popri farmácii v živote vyskúšal všeličo - ako sa tomu hovorí – nebol už len obeseným. Na doplnenie príjmu si zvykol už na vysokej škole. Vzhľadom na chudobné zázemie sa ako štatista pravidelne zúčastňoval filmových nakrúcaní, alebo vypomáhal v tlačiarni. Pracoval v pekárni, zo začiatku len ako administratívna sila, ale neskoršie veru ako pekár nadýmal chlieb a dojednával aj kontrakty. Slovenským lekárnikom a pacientom odkazuje: „Liek nie je bežným spotrebným tovarom. Na jeho objednanie a výdaj potrebujete erudovaných odborníkov, myslím tu na lekárov a lekárnikov. V zákonnej definícii regulácie venujte zvýšenú pozornosť zásobovaniu obyvateľstva na menších a menej dostupných osadách a obciach.“
Gobert Skrbensky: pôsobil som v juhovýchodnej časti Srí Lanky

Norbert Répás, ComorraPharm sro. - Komárno - 16.11.2010

   Prof. Dr. Gobert Skrbensky je športovým chirurgom na Viedenskej medicínskej univerzite. Je odborným lekárom úrazovej chirurgie a ortopédie a zastáva pozíciu vedúceho športovo-chirurgickej ambulancie kolena na Univerzitných klinikách vo Viedni. Spolu s fyzioterapeutom vedie ordináciu baletnej školy Viedenskej štátnej opery ako aj Biomechanické laboratórium Adolfa Lorenza, ktoré v rámci tanečno-medicínskych štúdií stanovuje tanečné pohyby pre kinematické témy. Jeho chirurgický výskum sa sústreďuje na moderné artroskopické operačné techniky bedrového a členkového kĺbu. Dr. Skrbensky je členom tzv. Tanzmed tímu, ktorého cieľom je optimalizácia tanečno-fyziologického výkonu pri zohľadnení odborne fundovaných medicínskych poznatkov. Ako lektor pôsobí na Vedeckom inštitúte pre materiály na Viedenskej technickej univerzite. Pre rakúskeho poskytovateľa leteckých navigačných služieb vo vzdušnom priestore (Austrocontrol) pracuje ako posudkový lekár.
Európsky parlament predstavil nové nariadenie označovania potravín

Mgr. Monika Rodáková, Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre - 31.10.2010

   Informačná kancelária Európskeho parlamentu zrealizovala v mesiacoch september a október projekt pod názvom "Európsky parlament prichádza k Vám", ktorého cieľom bolo predstaviť občanom Slovenska návrh nového nariadenia o označovaní obalov potravín, ale tiež poukázať ako EP ovplyvňuje každodenný život občanov. Projekt vyvrcholil v dňoch 25. - 27.10. v Nitre sériou podujatí - verejným fórom pre občanov, odborným seminárom a tlačovou konferenciou, na ktorých sa zúčastnilo množstvo odborníkov z radov výrobcov potravín a obchodníkov, predstaviteľov Združenia spotrebiteľov, ale aj občanov a študentov.
Thomas J. Diekmann: Osvietený pacient sa zaujíma o vlastnú chorobu

Norbert Répás, ComorraPharm sro. - Komárno - 12.10.2010

   Thomas J. Diekmann sa narodil v roku 1947. Štúdium práva absolvoval na univerzitách v Hamburgu a Freiburgu. Od roku 1976 poskytuje právne služby najmä v oblastiach a odvetviach ako medzinárodné právo, duševné vlastníctvo, zdravotnícke právo (lieky, reklama, lekárenstvo), tlačové právo a obchodné právo. Je prezidentom Advonetu, ktorá združuje nezávislých právnikov v Európe. Je členom významných združení ako napr. Deutsch-Österreichisch-Schweizerischen Anwaltsvereinigung (DACH), International Bar Association (IBA), Union des Avocats Européens, European Community Trademark Association (ECTA), Association Internationale pour la Protection de la Propriété Industrielle (AIPPI), Deutschen Vereinigung für gewerblichen Rechtsschutz und Urheberrecht e.V. (GRUR). Vyše 10 rokov zastupuje najväčšiu zásielkovú lekáreň v EÚ DocMorris. Je poverený vedením kancelárie združenia európskych zásielkových lekární (EAMSP - European Association of Mail Service Pharmacies). V rozhovore sa vyjadruje k témam ako sledovanie pohybu liekov od výrobcu k pacientovi, falšovanie liekov, e-Health alebo zásielkové lekárne.
Sicko

Norbert Répás, ComorraPharm sro. - Komárno - 20.10.2009

   Aké sú charakteristické črty amerického systému poskytovania zdravotnej starostlivosti? Kontroverzný americký filmový režisér, scenárista a producent Michael Moore sa vo svojom dokumentárnom filme "Sicko" (Blázon) pokúsi priblížiť odpovede. Nech nikoho neprekvapí jeho typická, veľmi svojská réžia lemovaná štýlom, keď fakty sú zobrazované značne tendenčne a jednostranne. Niektoré kapitoly zaváňajú retrosocialistickým pohľadom, niektoré zas sršia od emotívnej náplne. Podstata filmu však tkvie v správnom a úspešnom odkrytí základov amerického systému zdravotného poistenia, ktoré sú silne kapitalistické. Stredobodom pozornosti nie je poistenec, prevencia, úcta k ľudskej osobe, uznanie platnej poisteneckej zmluvy či ľudská vzájomnosť, ale nesmierna túžba po zisku.
Život, ktorý sa vymyká spod kontroly

Norbert Répás, ComorraPharm sro. - Komárno - 13.10.2009

   V osemdesiatich rokoch minulého storočia vynašla veda vďaka genetickej technológie kľúč k dokonalému ovládnutiu sveta a na podmanenie ľudstva. Zrazu sa všetko stalo možným. O 20 rokov neskôr sa vydávame na cestu okolo sveta, aby sme preskúmali aktuálny stav postupnej genetickej manipulácie plodín, živočíchov a ľudí. Geneticky modifikovaný organizmus, do ktorého bol metódami genetického inžinierstva prenesený gén z iného druhu, sa nazýva transgénny organizmus. Investigatívno-dokumentárny film Bertrama Verhaaga sa stal základným dielom pre laikov, skeptikov a kritikov genetickej technológie. Reportáž je o tom, ako predal islandský snem celkový genetický potenciál svojich voličov súkromnej firme, ktorá ho komerčne zhodnocuje, napríklad cez internet.
Internetové lekárenstvo na Slovensku

Mgr. Igor Minarovič, PhD., viceprezident SLeK, - 5.9.2009

   Internetizácia slovenských domácností napreduje. Spomedzi krajín EÚ patríme s 58% domácností s prístupom k internetu k európskemu podpriemeru (priemer je 60%), dynamika rastu je však obdivuhodná. Bezproblémový prístup ku kvalitným vysokorýchlostným internetovým pripojeniam spolu s významnou konkurenciou vedúcou k čoraz nižším cenám je predpokladom toho, že zaostávanie za lídrom vo vybavenosti domácností internetom Holandskom (až 86 %) budeme rýchlo znižovať.
V Združení európskych zásielkových lekární sa konalo riadne valné zhromaždenie

Norbert Répás, ComorraPharm sro. - Komárno - 30.8.2009

   Riadne valné zhromaždenie Združenia európskych zásielkových lekární (European Association of Mail Service Pharmacies ďalej len „EAMSP“), ktoré sa konalo 28. augusta 2009 v Düsseldorfe, poskytlo svojim členom prehľad o činnosti, vývoji a plánoch.
Čaká slovenské lekárenstvo "zásielková" zmena?

Mgr. Igor Minarovič, PhD., viceprezident SLeK, - 12.7.2009

   Na 39., v súčasnosti prerušenej schôdzi NR SR bol v prvom čítaní schválený návrh novely Zákona č. 140/1998 Z. z. o liekoch a zdravotníckych pomôckach. Návrh bol iniciatívou poslanca SMER-SD a podpredsedu parlamentného Výboru pre zdravotníctvo MUDr. Jozefa Valockého. Ako sa uvádza v dôvodovej správe, cieľom navrhovanej právnej úpravy je doplnenie ustanovení o poskytovaní lekárenskej starostlivosti týkajúcich sa zásielkového výdaja liekov a zdravotníckych pomôcok (internetového výdaja liekov a zdravotníckych pomôcok). Navrhované ustanovenia sú v súlade s právnymi predpismi Európskej únie uvedenými v Doložke zlučiteľnosti.
Vyjadrenie k rozsudku Súdneho dvora ESz 19. mája 2009 - C531/06

JUDr. Alena Glajchová, predsedníčka Grémia majiteľov lekární, GML, Bernolákova 2476, 955 01 Topoľčany - 28.5.2009

   Vzhľadom na informácie, ktoré boli odvysielané v médiách, rozhodla som sa vyjadriť svoj názor k otázke ukončenia činnosti lekární, ktorých majitelia nie sú farmaceuti.
Kauza DocSimon pokračuje

Mgr. Igor Minarovič, PhD., viceprezident SLeK, - 18.4.2009

   Na Slovensku je možné už naozaj všetko. Aj v lekárenstve. Prípad českej zásielkovej lekárne DocSimon naplno odhalil nedostatočnosť legislatívnych opatrení a medzery v regulácii lekárenskej starostlivosti a najmä zásielkového výdaja liekov na Slovensku. Zdroj: Lekárnické listy, 03/2009, str. 14-15. Vydáva: Edufarm spol. s r.o.. Zverejnené so súhlasom autora.
Lekárnické trendy 21. storočia

Mgr. Igor Minarovič, PhD., viceprezident SLeK, - 2.1.2009

   Anglický filozof Herbert Spencer už koncom 19.storočia v svojej práci Princípy v sociológii napísal, že spoločnosť, tak ako živé organizmy, funguje na zásadách prirodzeného výberu a prežitia najschopnejších jedincov. Zdroj: Lekárnické listy, 12/2008, str. 25. Vydáva: Edufarm spol. s r.o.. Zverejnené so súhlasom autora.
Družstvo lekární?

členka, Družstva lekární - 26.11.2008

   Družstvo lekární? Opäť niečo, čo tu už bolo? Sú to len reči o podpore lekárne a realita vzdialená? Opäť politika, prospechárstvo iných veľkých...a všetko, čo už tak poznáme? Sú to už roky, čo sme na trhu, akoby apatia, akoby nemožnosť niečoho nového... Zdroj: Poradca lekárnika, ročník IX., Číslo 11/2008. Vydáva: Asociácia lekárnikov Slovenska, Thurzova 16, Martin. Zverejnené so súhlasom autora.
Úvodník

Mgr. Igor Minarovič, PhD., viceprezident, Asociácie lekárnikov Slovenska - 21.11.2008

   Aj preto je slovenské lekárenstvo plné Zajacov, Pažitných, Kovácsov, Schneiderov a Kmotríkov, ktorí presne vedia, ako na to. Marketing a obchod porazili odbornosť a prístup a my sme s tým nič neurobili. Zdroj: Poradca lekárnika, ročník IX., Číslo 11/2008. Vydáva: Asociácia lekárnikov Slovenska, Thurzova 16, Martin. Zverejnené so súhlasom autora.
Ekonomické združovanie lekárnikov

Mgr. Igor Minarovič, PhD., viceprezident, Asociácie lekárnikov Slovenska - 14.11.2008

   Snaha o združovanie lekárnikov s cieľom vzájomne si pomáhať je stará ako lekárenstvo samo. Už prvé spolky a cechy lekárnikov mali za cieľ okrem zvýšenia politického vplyvu a postavenia lekárnikov a skvalitnenia ich služieb i obhajobu ekonomických záujmov svojich členov. Zdroj: Poradca lekárnika, ročník IX., Číslo 11/2008. Vydáva: Asociácia lekárnikov Slovenska, Thurzova 16, Martin. Zverejnené so súhlasom autora.
"Najlepší" idú za iLekárňou

Norbert Répás, ComorraPharm sro. - Komárno - 31.10.2008

   Správa o tom, ako parazitujú niektoré internetové lekárne na značke prvej a najstaršej internetovej lekárne na Slovensku.
Rozšírila sa redakčná rada

Študentská redakčná rada, Študenti Gymnázia Ľudovíta Jaroslava Šuleka v Komárne, Sandi, Barbi, Réka - 31.10.2008

   Od prvého kliknutia (18. 12. 1999) na webe, ktorý patrí on-line magazínu apotheka.sk, uplynulo už deväť rokov. Redakčná rada sa môže pochváliť takmer tisíckou článkov z oblasti farmácie a zdravia. Magazín v roku 2008 prešiel viacerými zmenami a odštartoval "nový začiatok". Má nové grafické spracovanie spojené s mnohými funkciami užitočnými pre čitateľov. Horúcou novinkou je zmena redakčnej rady. Tá sa rozšírila a privítala nových mladých redaktorov z Gymnázia Ľudovíta Jaroslava Šuleka v Komárne.
Lekáreň v 21. storočí

Doc. Ing. PhDr. Július Ondrej, PhD., člen prezídia Asociácie lekárnikov Slovenska - 30.10.2008

   Elektronizácia a internetizácia obchodných činností v lekárni / Právne aspekty prechodu koruny na euro (povinnosti štatutára - konateľa spoločnosti, predsedu predstavenstva pri prechode koruny na euro z pohľadu majetku, zmlúv a podobne) / Prechod koruny na euro a lekárnik ako klient banky.
Strpčuje vám život kandidóza?

MUDr. Anna Kajanová, gynekologická ambulancia, Hurbanovo - 2.10.2008

   Predpokladá sa, že viac ako 3/4 žien prekoná počas svojho života aspoň raz vulvovaginálnu kandidózu. Zo všetkých diagnostikovaných mykotických infekcií ženských genitálií tvorí kandidóza až 97%.
Čo nového v medicíne a vo farmácii IV.

Norbert Répás, ComorraPharm sro. - Komárno - 27.6.2008

   Dňa 5. mája 2008 sa konala pravidelná porada organizácie EuroRec. Jej hlavnou témou bola prezentácia výsledkov projektu Q-REC zameraného certifikáciu elektronických systémov na tvorbu elektronického zdravotného záznamu v Európe. Prvú verziu osvedčených postupov zverejnila EuroRec na konferencii eHealth 2008 ktorá sa konala v Slovinsku v termíne 6.-7. máj 2008 a pomenovala ich „pečiatkou kvality EuroRec pre elektronické zdravotné záznamy“ (the EuroRec EHR Quality Seal). Ako to súvisí s organizačným a inštitucionálnym zabezpečením domáceho rozvoja informačnej sústavy zdravotníctva a informatizácie zdravotníctva? Kto zastupuje Slovensko v EuroRec?
Čo nového v medicíne a vo farmácii III.

Norbert Répás, ComorraPharm sro. - Komárno - 10.5.2008

   Séria článkov „Čo nového v medicíne a vo farmácii“ sa pokúša priblížiť čitateľovi nové trendy a ich adaptácie v oblasti zdravotníctva. Nové procesy a aplikácie majú priniesť nielen efekt pre lekára, lekáreň a distribučné spoločnosti, ale zvýšiť aj kooperáciu so zdravotnými poisťovňami a pacientmi, tak aby poskytnutá zdravotná starostlivosť, osveta a preventívna starostlivosť bola adresnejšia, rýchlejšia, terapeuticky účinnejšia a bezpečná. Tretia časť sa zaoberá aktivitami zameranými proti fajčeniu, fyziologicko-chemickými vyšetreniami v lekárňach a doplňujúcim predpisovaním liekov lekárnikom.
Čo nového v medicíne a vo farmácii II.

Norbert Répás, ComorraPharm sro. - Komárno - 10.5.2008

   Séria článkov „Čo nového v medicíne a vo farmácii“ sa pokúša priblížiť čitateľovi nové trendy a ich adaptácie v oblasti zdravotníctva. Nové procesy a aplikácie majú priniesť nielen efekt pre lekára, lekáreň a distribučné spoločnosti, ale zvýšiť aj kooperáciu so zdravotnými poisťovňami a pacientmi, tak aby poskytnutá zdravotná starostlivosť, osveta a preventívna starostlivosť bola adresnejšia, rýchlejšia, terapeuticky účinnejšia a bezpečná. Druhá časť sa zaoberá unifikáciou európskych trendov pri označovaní liekov a zmenou úlohy pacienta z pozície pasívneho pozorovateľa do polohy aktívneho spoluúčastníka pri určovaní a sledovaní liečebného postupu.
Čo nového v medicíne a vo farmácii I.

Norbert Répás, ComorraPharm sro. - Komárno - 10.5.2008

   Séria článkov „Čo nového v medicíne a vo farmácii“ sa pokúša priblížiť čitateľovi nové trendy a ich adaptácie v oblasti zdravotníctva. Nové procesy a aplikácie majú priniesť nielen efekt pre lekára, lekáreň a distribučné spoločnosti, ale zvýšiť aj kooperáciu so zdravotnými poisťovňami a pacientmi, tak aby poskytnutá zdravotná starostlivosť, osveta a preventívna starostlivosť bola adresnejšia, rýchlejšia, terapeuticky účinnejšia a bezpečná. Prvá časť sa zaoberá roznášaním liekov a zdravotníckych pomôcok imobilným seniorom, starším ľuďom a internetovým objednávaním liekov.
Hormonálna antikoncepcia

MUDr. Anna Kajanová, gynekologická ambulancia, Hurbanovo - 29.3.2008

   História hormonálnej antikoncepcie sa začala písať v roku 1929 objavom estrogénov a 3 roky na to hormónu žltého telieska. Hoci sa už vtedy začalo uvažovať o hormonálnej antikoncepcii, na prvú kombinovanú tabletku bolo treba čakať až do konca 50-tych rokov.
Burn & Smoke on the water

Norbert Répás, ComorraPharm sro. - Komárno - 22.12.2007

   Bratislava - Budapešť - Štajerský Hradec ... fajčenie všade škodí zdraviu.
Nielen „lieky z internetu“ môžu zabíjať

Norbert Répás, ComorraPharm sro. - Komárno - 17.11.2007

   Nie je možné prehliadnuť niektoré trendy nového storočia (konsolidácia zdravotníckeho trhu, vzrastajúci tlak na efektivitu, rast dostupnosti informácií, napr. cez verejne prístupné databázy liekov, nástup nových technológií, prístup na internet a pod.), ktoré menia úlohu pacienta z pozície pasívneho pozorovateľa do polohy aktívneho spoluúčastníka pri určovaní a sledovaní liečebného postupu. Napriek prísne regulovaným podmienkam trhu liekov v EÚ zásluhou zmenených ekonomických podmienok, vplyvom vedeckých poznatkov v oblasti liečiv a liekov a postupného rastu vedomostí obyvateľstva, sa v posledných rokoch zvýšila potreba zjednodušiť cestu lieku k pacientovi. Bez využitia, prepojenia výpočtovej techniky a internetu v jednotlivých vedných disciplínach nemôžeme očakávať žiaduce výsledky. Jednou zo zjednodušených ciest je predaj OTC liekov cez internet. Tak, ako sa internet dostáva k širším masám populácie, mení sa aj charakteristika typického internetistu. Ten vyznáva aktívny spôsob života, pričom však globálnu počítačovú sieť zďaleka nevyužíva len na zábavu, ale povedzme aj na kontrolu a podporu liečebného postupu. Uvedený prístup poskytuje pre pacienta výhody individuálneho rozhodovania o vlastnom ochorení, resp. vlastnom zdraví.
50. výročie Conterganovej aféry

Norbert Répás, ComorraPharm sro. - Komárno - 16.11.2007

   Pre klinickú prax má osobitný význam konzumácia farmák pred počatím a v priebehu gravidity. Problematika účinku liekov na reprodukciu a na tehotenstvo pritom zaujíma nie len odbornú, ale aj laickú verejnosť. Svet si v týchto dňoch pripomína 50. výročie začiatku smutného škandálu menom Contergan.
Balená voda

Norbert Répás, ComorraPharm sro. - Komárno - 2.11.2007

   Spotrebitelia často spájajú balenú vodu so zdravým životom. Balená voda však nepredstavuje nijakú záruku, žeby mala byť zdravšia než je tá, ktorá tečie z vodovodných kohútikov. Balená voda nepredstavuje odpoveď ani nerieši problémy ľudí, ktorým chýba bezpečný zdroj vody. Článok sa pokúša poukázať na niektoré aspekty spojené s balením a s prepravou týchto vôd.
Jednotné kódy v lekárňach

Doc. Ing. PhDr. Július Ondrej, PhD., generálny riaditeľ Asociácie lekárnikov Slovenska - 7.6.2007

   Ambície Asociácie lekárnikov Slovenska majú naďalej kreatívne a ústretové podoby pre majiteľov verejných lekární a samozrejme aj v rámci svojich návrhov a opatrení pre parlament a vládu SR. V spolupráci so Slovenskou lekárnickou komorou sa snaží vždy nájsť priestor pre racionalizáciu lekárenskej starostlivosti s dôrazom na postavenie lekárnika a lekárne vo vzťahu k pacientom. Známe sú iniciatívy, ktoré explicitne korešpondujú so šetrením verejných zdrojov v oblasti liekovej politiky, ktoré zatiaľ nenašli profesionálnu a racionálnu odozvu..., problémy zdravotníctva by potom nemuseli rezonovať v polohe existencie zdravotných poisťovní. Skúsenosti jasne ukázali miesto a silu tohto združenia majiteľov verejných lekární..., dôkazom je realizovaný poradensko-konzultačný servis, vydávanie mesačníka pre lekárnikov manažérov a mnoho ďalších zmysluplných aktivít, medzi ktoré patrí najmä organizovanie workshopov pre majiteľov verejných lekární k akútnym témam a problémom.
Lieková karta pacienta

PharmDr. František Tamer, MagiSoft, spol. s r. o. Stará Ľubovňa - 18.5.2007

   Dominantnou úlohou lekárnika v súčasnej dobe, keď okrem nových účinných molekúl takmer denne vznikajú nové a nové liečivé prípravky z oblasti výživových doplnkov by mala byť ochrana pacienta pred ich nevhodnou kombináciou s liekmi ako i ich nežiadúcimi účinkami, ktoré nezriedka môžu zásadne ovplyvniť ba dokonca zmariť želaný účinok lieku.
Konferencia o PharmINFO ADC ČÍSELNÍKu a ADCNet. Frameworku

Mgr. Beata Prachárová, šéfredaktorka Lekárnických listov - 23.3.2007

   V bratislavskom hoteli Danube sa 23. februára t.r. konala konferencia o PharmINFO ADC ČÍSELNÍKu a ADCNet. Frameworku. Už z názvu je zrejmé, že išlo o konferenciu zameranú na oblasť informatizácie a sofistikovanej komunikácie, ktorá ide ruka v ruke s vývojom spoločnosti a vývojom nových informačných technológii v 21. storočí, ktoré neobídu ani oblasť zdravotníctva. Článok bol spracovaný podľa materiálov ku Konferencii o ADCC a ADCNet. Frameworku.
Zákaznícke, vernostné a pacientske karty v lekárni (časť. 2.)

Mgr. Igor Minarovič, PhD., predseda, Družstva lekární - 2.3.2007

   "Nemáte záujem o našu zákaznícku kartu?", "Máte našu vernostnú kartu?" Takéto otázky, ktoré bolo donedávna možné počuť iba na čerpacích staniciach a v supermarketoch, sa dnes pomaly, ale isto začínajú stávať každodennou súčasťou našej práce. Dnes už dokonca poznáme viacero modelov zákazníckych či pacientskych kariet v lekárni. Aké sú benefity týchto systémov pre pacienta, aké pre lekáreň a aké pre samotného lekárnika? Analýza satvu v Českej republike a na Slovensku.
Zákaznícke, vernostné a pacientske karty v lekárni (časť. 1.)

Mgr. Igor Minarovič, PhD., predseda, Družstva lekární - 16.2.2007

   "Nemáte záujem o našu zákaznícku kartu?", "Máte našu vernostnú kartu?" Takéto otázky, ktoré bolo donedávna možné počuť iba na čerpacích staniciach a v supermarketoch, sa dnes pomaly, ale isto začínajú stávať každodennou súčasťou našej práce. Dnes už dokonca poznáme viacero modelov zákazníckych či pacientskych kariet v lekárni. Aké sú benefity týchto systémov pre pacienta, aké pre lekáreň a aké pre samotného lekárnika? Analýza satvu v USA, Veľkej Británii a v Nemecku.
Budovanie korporátnej značky - iLekáreň

Norbert Répás, ComorraPharm sro. - Komárno - 24.9.2006

   Ak sa povie výdaj lieku, každý si predstaví výdaj v lekárni, kde lekárnik preberá od pacienta recept a expeduje mu príslušné lieky. Málokto si na prvý pokus pripustí možnosť, že lekárnik (alebo farmaceutický laborant) môže realizovať výdaj liekov a zdravotníckych potrieb pacientovi aj na inom mieste, ako vo verejnej lekárni (napríklad doručovanie liekov osamelým a nevládnym pacientom domov), prípadne že výdaj a dispenzácia liekov a zdravotníckych pomôcok alebo predaj doplnkového sortimentu lekárne nie je realizovaný pri osobnom kontakte lekárnika/laboranta s pacientom/klientom (napríklad internetové obchodovanie s liekmi, zdravotníckymi pomôckami, výdaj liekov a zdravotníckych pomôcok prostredníctvom výdajných automatov a podobne).
ADC ČÍSELNÍK: Revolúcia v oblasti objednávania a distribúcie farmaceutických výrobkov

B. Kostolecká, stála redaktorka Primar.sk - 23.9.2006

   Pojem "jednoznačná identifikácia" znie tak trochu ako matematický alebo skôr programátorsky výraz, a väčšina z nás si ani neuvedomuje, že sa s ním stretáva takmer dennodenne: či už vo forme rodného čísla, zamestnaneckého čísla alebo čiarového kódu na produktoch kupovaných v hypermarketoch.
Doručenie OTC liekov pacientom

Mgr. Tamara Podmanická, Lekáreň pri Váhu - Komárno, - 21.1.2006

   Článok sa pokúša nájsť spoločné črty regulačných zásad doručenia OTC liekov pacientom z internetových lekární. V úvode poukazuje na postavenie a význam OTC liekov a na dôležitosť zapojenia pacienta do sledovania a určovania liečebného postupu. V ďalšom sa analyzuje možnosť zabezpečenia konzultačnej, kontrolnej a poradenskej funkcie farmaceuta internetovej lekárne, popisuje praktiky a pohľady Nemeckých, Rakúskych a Maďarských lekárnikov na danú problematiku. V závere článku čitateľ nájde stručný prehľad zásad na zamedzenie rizík spojených s doručením OTC liekov.
Hra o kalórie

assoc. prof. MUDr. Štefan Farský, FESC., chairman of Slovak League against Hypertension, Dom srdca, Martin - 24.9.2005

   Vážení spoluhráči, pacienti a potencionálni pacienti, hra, ktorú máte pred sebou, Vás má zábavnou formou naučiť vydávať a prijímať energiu (počítanú na kalórie) tak, aby ste ľahšie dosiahli optimálnu hmotnosť alebo sa k nej aspoň priblížili.
Bežanie śtýlom - Transplantácia chrupavky

Dr. Gobert Skrbensky-Hriste, AKH – Univerzitné kliniky, Viedeň - 5.11.2004

   Základným predpokladom nášho zdravia a našej pohody je pohyb. Ak pozorujeme dejiny ľudského vývoja, zistíme že človek je z anatomického hľadiska koncipovaný na pohyb. Náš životný štýl a zmeny spoločenských pomerov zapríčinili, že zaťaženie našich kĺbov je nepravidelné. Sústreďuje sa denne, ba niekedy týždenne, iba na jednu hodinu. Pravidelný pohyb má esenciálny význam pre udržanie našich koordinačných schopností a muskulárneho pnutia. Najlepšou ochranou pre kĺby je trénovanie svalov.
Záruka kvality a regulácia prevádzky zásielkových lekární (1.)

Norbert Répás, ComorraPharm sro. - Komárno - 26.10.2004

   Článok sa pokúša nájsť spoločné črty regulačných zásad fungovania-, kvality- a rizík spojených s prevádzkou zásielkových lekární. Článok poukazuje na rôznorodosť zámorskej a európskej legislatívy, rozdielnosť národných legislatív členských štátov Európskeho hospodárskeho priestoru. Na konci článku sa nachádza tabuľka najrelevantnejších regulátorov prevádzky zásielkových lekární. Ich pomocou sa v roku 2003 prvýkrát podarilo dokázať niekoľko zásadných postulátov, ktoré vznikli na báze empirických zistení. Najznámejší postulát znie nasledovne: "On-line kvalita je úzko spätá s povesťou a morálnym kapitálom matičnej lekárne, ktorá má kamennú podobu."
Späť ku zdravej životospráve

MUDr. Ondrej Bangha, ChZP Apollo - 26.10.2004

   Nemožno dostatočne často opakovať tézu : Krédom Chemickej zdravotnej poisťovne APOLLO je prevencia.
Záruka kvality a regulácia prevádzky zásielkových lekární (2.)

Norbert Répás, ComorraPharm sro. - Komárno - 26.10.2004

   Článok sa pokúša nájsť spoločné črty regulačných zásad fungovania-, kvality- a rizík spojených s prevádzkou zásielkových lekární. Článok poukazuje na rôznorodosť zámorskej a európskej legislatívy, rozdielnosť národných legislatív členských štátov Európskeho hospodárskeho priestoru. Na konci článku sa nachádza tabuľka najrelevantnejších regulátorov prevádzky zásielkových lekární. Ich pomocou sa v roku 2003 prvýkrát podarilo dokázať niekoľko zásadných postulátov, ktoré vznikli na báze empirických zistení. Najznámejší postulát znie nasledovne: "On-line kvalita je úzko spätá s povesťou a morálnym kapitálom matičnej lekárne, ktorá má kamennú podobu."
Trojdňový pracovno-relaxačný pobyt vo Viedni

Mgr. Marianna Maťková, Lekáreň Kelemantia - Iža - 25.10.2004

   Kolektív Lekárne pri Váhu v Komárne navštívil hlavné mesto Rakúska. Viedeň nie je iba mestom Mozarta, Františka Jozefa, Freuda, valčíkov, sacherovej torty, kávy, ktorá je u nás každá viedenská J či Mozartových guliek, ale aj moderného a súčasného umenia. Lepšie miesto na pracovno-relaxačný výlet sme si ani nemohli želať. Neďaleko od seba sa nachádzajú umeleckohistorické a prírodovedné múzeum, cisársky hrad, Volkstheater, štátna opera, budova Secesion, najdlhšia nákupná ulica Mariahilferstrasse, Stephansdom a Graben. Jedno priťahuje druhé a prvý obvod sa tak stáva ideálnym východiskom pre množstvo aktivít v tomto meste.
Zaobstarávanie liekov cestou internetu v Nemecku

Norbert Répás, ComorraPharm sro. - Komárno - 17.10.2004

   Ktoré hybné sily udávajú rytmus a dynamiku zásielkového obchodu liekov na nemeckom trhu? Kladenie takejto otázky opodstatňuje jednak Zákon o modernizácii uzákonených nemocenských poistení, ktorý vstúpil do platnosti 1. januára 2004, jednak skutočnosť, že od deväťdesiatych rokov minulého storočia, pokúšali sa na nemecký trh prebojovať silné zahraničné zásielkové lekárne a do tretice, v súčasnom období je možné sledovať trend vyššej účasti domácich zásielkových lekární na nemeckom trhu.
V srdci starostlivosti o Vaše zdravie

Mgr. Igor Minarovič, PhD., predseda RLeK Žilina,, Lekáreň Paracelsus, Turzovka - 9.10.2004

   Keď sa povie zdravotná starostlivosť, všetci si hneď spomenú na lekára, zdravotnú sestru či nemocnicu, tí informovanejší na pána ministra a jeho "reformu." Ale ruku na srdce - koľkí si spomenú na lekárnika?
Zaobstarávanie liekov cestou internetu – Slovensko

Norbert Répás, ComorraPharm sro. - Komárno - 16.6.2004

   Na základe dostupných informácií (prieskum trhu vykonaný dňa 12.06.2004 cez slovenské vyhľadávače Zoznam a Centrum) na slovenskom webe existuje okolo 10 domovských strán lekární a 30 internetových predajní, ktoré sa aspoň z časti zaoberajú predajom liekov, liečivých doplnkov, liečebnou kozmetikou a zdravotníckeho materiálu.
Zaobstarávanie liekov cestou internetu – Európa

Norbert Répás, ComorraPharm sro. - Komárno - 16.6.2004

   Prvou zaujímavou „lastovičkou“ sa v predaji liekov v Európe prostredníctvom internetu stala internetová predajňa 0800 DocMorris na čele s mladým zakladateľom Ralfom Däinghausom. Po jeho vstupu na nemecký trh sa s ním začali súdiť nemeckí lekárnici na úrovni krajinských a aj na úrovni najvyššieho súdu. Celý spor sa neskoršie dostal pred Európsky súdny dvor v Luxembourgu.
P-STIM, moderný prístup v liečbe bolesti

MUDr. József Constantin Széles, AKH – Univerzitné kliniky, Viedeň (j.szeles.akh@aon.at) - 27.2.2004

   Úspešnou metódou na liečbu akútnych a chronických stavov bolesti je ušná akupunktúra. Vychádzajúc z ušnej akupunktúry - ako úspešnej metódy na liečbu akútnych a chronických stavov bolesti - bola vyvinutá aurikulárna bodová stimulácia (P-STIM). Táto metóda používa v súčasnosti typické akupunktúrne body, rozlišuje sa však v mechanizme pôsobenia. Pri punktuálnej stimulácii neprichádza v každodennom živote pacienta k žiadnemu obmedzeniu jeho kvality života a odpadá aj celý rad nežiadúcich vedľajších účinkov analgetík.
EDITORIÁL 2003/4 (tlačená verzia)

PharmDr. Monika Hollósy, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 20.10.2003

   So srdečným prianím dobrého zdravia sa Vám opät prihováram na stránkach nášho časopisu Apothéka. Velmi nás tešia Vaše ohlasy a dôvera, ktorou ste nás obdarili, Vážení citatelia. Pre kolektív našej lekárne je to nielen profesionálna čest a radosť, ale aj satisfakcia úspešnej práce, ktorá padá na úrodnú pôdu.
Čaj proti rakovine priamo z pralesa

CoD IC, COD Informačné centrum pre rakovinu, Novozámocká cesta 2/3862, 945 01 Komárno - 15.10.2003

   Meno profesora Tamása Dávida chvália tisícky ludí na celom svete, nakoľko ním vytvorenú bedrovú platničku úspešne používajú ešte aj dnes. Jeho vynález sa stal svetovým patentom, ale jeho život pred niekoľkými desiatkami rokov v Južnej Amerike nabral nový smer. Práve tam mu indiáni ukázali rastliny, ktoré sú potenciálnym liekom proti rakovine. Pán profesor nedávno navštívil aj Slovensko. V Bratislave, Banskej Bystrici a v Komárne držal prednášky o priaznivých účinkoch ním vytvoreného COD-čaju. Pri návšteve v komárnanskom informačnom centre COD-systému sme poprosili profesora Tamása Dávida, aby nás oboznámil s ličivými účinkami COD-čaju.
Kašeľ u detí

MUDr. Jozef Gaulieder, primár det. odd. NsP Komárno - 5.10.2003

   Je tu jeseň a s ňou spojené problémy, keď naše dýchacie cesty sú atakované rôznymi vírusmi. Dospelý človek prekoná choroby z prechladnutia asi 2-3krát a deti 4-6krát ročne. Pri prechladnutí sa oslabený organizmus stretáva s vírusovou infekciou, ktorá sa rýchle prenáša najmä v uzatvorených priestoroch. Likvidáciu infekcie má na starosti náš imunitný systém. Jedným z najčastejších príznakov ochorenia z prechladnutia je kašeľ.
Infekcia močových ciest

MUDr. Jozef Gaulieder, primár det. odd. NsP Komárno - 29.9.2003

   Veľmi častou diagnózou detských lekárov je infekt močových ciest. Čo sa vlastne skrýva za touto diagnózou, ktorá nie je celkom jasná rodičom najmä preto, že my lekári nedostatočne, alebo len povrchne oboznamujeme s podstatou tohoto ochorenia rodinných príslušníkov a možno aj preto je veľa nejasností, ktoré si vyžadujú správny pohľad.
Celotelový denzitometer na súkromnej poliklinike Medicína v Komárne

MUDr. Zoltán Sebők, výkonný riaditeľ Medicíny - 22.3.2003

   V Komárne bol začiatkom roka 2002 inštalovaný celotelový denzitometer na súkromnej poliklinike Medicína. Tento diagnostický prístroj slúži na včasné odhalenie osteopénie resp. osteoporózy predovšetkým preto, aby sa zabránilo sekundárnym komplikáciám osteoporózy - patologickým zlomeninám.
Osteoporóza

Mgr. Marianna Maťková, Lekáreň Kelemantia - Iža - 22.3.2003

    "Pán doktor, včera som sa pošmykla, spadla som a pritom som sa zľahka oprela o pravú ruku. Do rána mi ruka opuchla a bolela, nemôžem ňou hýbať." Zlomenina je nezriedka prvý príznak a komplikácia osteoporózy.
Prečo práve teraz?

PharmDr. Monika Hollósy, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 19.3.2003

   Zdá sa, že čoraz viac vzrastá u ľudí chuť na sladké a na tuky bohaté potraviny. Práve týmito sa však môžeme veľmi ľahko prejesť. Pretože pri konzumácii týchto potravín nás organizmus neupozorní, že je nesýtený, zatiaľ čo pri zložených uhľovodíkoch a na vlákniny bohatých jedlách nám telo po istej dobe signalizuje, že je sýte.
EDITORIÁL 2003/1 - Lekáreň pri Váhu v Komárne oslavuje svoje piate narodeniny

PharmDr. Monika Hollósy, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 14.3.2003

   Ešte sa nám v mysli živo mihajú obrazy z prvých týždňov jej prevádzky, vidíme pred sebou neľahké začiatky novootvorenej lekárne, hoci medzitým ubehlo rýchlo ako voda päť rokov. Päť rokov tvrdej práce a snahy ponúknuť pacientom čo najlepšie služby, aby sa naša lekáreň v tejto neblahej situácii v zdravotníctve dokázala držať stále nad vodou a bola na úrovni, vždy konkurencieschopná a pre zákazníkov stále atraktívna.
Pohľad na starobu zo zdravotného hľadiska

MUDr. Jozef Gaulieder, primár det. odd. NsP Komárno - 28.9.2002

   Staroba nie je choroba, je to prirodzený stav, tretia etapa nášho života, kedy dochádza k spomaleniu životných funkcií orgánov, najmä mozgu a vyvíja sa v dôsledku opotrebovania buniek organizmu.
ELK - Elektronická lieková knižka

Ing. Gejza Horváth, H-SOFT Komárno - 21.7.2002

   Spoločnosť Comorrapharm s.r.o. poskytuje svojim zákazníkom rôzne doplnkové služby nad rámec bežnej lekárenskej činnosti. Sem patria okrem iného prezentačné dni, pravidelné meracie dni, karta kmeňového zákazníka a pod. Všetky tieto činnosti vyprodukovali v minulosti množstvo informácií. Rôznorodosť ich formátu a spôsob uchovávania na rôznych médiách veľmi spomaľovali ich vyhodnotenie. Pomocou elektronickej liekovej knižky (ELK) sa do ukladania dát zavedie nová kvalita podporovaná databázovým riešením. Na pôde Lekárne pri Váhu v Komárne a Lekárne Kelemantia v Iži vznikla nová služba, ktorá nie je bežná v slovenskej lekárnickej praxi. Pacient získava komplexný prehľad (formou tlačových zostáv) a predpísaných liekoch, o nákladoch poisťovne a pacienta, o kontraindikáciách so zadanou diagnózou, o interakciách k zvolenému lieku, o výsledkoch meraní, poskytnutých zľavách a pod.
Elektronická lieková knižka Lekárne pri Váhu v Komárne

Norbert Répás, ComorraPharm sro. - Komárno - 20.7.2002

   Spoločnosť Comorrapharm s.r.o. poskytuje svojim zákazníkom rôzne doplnkové služby nad rámec bežnej lekárenskej činnosti. Sem patria okrem iného prezentačné dni, pravidelné meracie dni, karta kmeňového zákazníka a pod. Všetky tieto činnosti vyprodukovali v minulosti množstvo informácií. Rôznorodosť ich formátu a spôsob uchovávania na rôznych médiách veľmi spomaľovali ich vyhodnotenie. Pomocou elektronickej liekovej knižky (ELK) sa do ukladania dát zavedie nová kvalita podporovaná databázovým riešením. Na pôde Lekárne pri Váhu v Komárne a Lekárne Kelemantia v Iži vznikla nová služba, ktorá nie je bežná v slovenskej lekárnickej praxi. Pacient získava komplexný prehľad (formou tlačových zostáv) a predpísaných liekoch, o nákladoch poisťovne a pacienta, o kontraindikáciách so zadanou diagnózou, o interakciách k zvolenému lieku, o výsledkoch meraní, poskytnutých zľavách a pod.
Návšteva farmaceutického múzea "Čierny orol" - Fekete Sas Patikamúzeum v Székesfehérvári

PharmDr. Monika Hollósy, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 26.5.2002

   V máji sa náš kolektív Lekárne pri Váhu rozhodol navštíviť múzeum Lekárne "Čierny orol" (Fekete Sas Patikamúzeum) v Székesfehérvári v Maďarskej republike. Rozhodnutie padlo na štvrtok 9 -teho mája. Ráno o 8 hod. sme sa zišli v budove lekárne, kde sme sa v krátkosti oboznámili s cieľmi a trasou nášho "výletu". Potom sme sa vydali na cestu, ktorá bola veľmi príjemná, pretože v ten deň sa zubaté jarné slniečko rozhodlo predstaviť v plnej kráse. A tak nám hodinová cesta slnkom zaliatou krajinou a pri príjemnom rozhovore ubehla veľmi rýchlo.
Cestovná lekárnička

PharmDr. Monika Hollósy, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 11.5.2002

   Obdobie dovoleniek už klope na dvere. Je to obdobie, ktoré využívame na cestovanie najčastejšie. Popri horúčkovitých prípravách a vidine prekrásnej dovolenky si často zabudneme pribaliť niektoré dôležité veci. Nezávisle od cieľa cesty, či sa chystáme ďaleko, alebo len na krátku vzdialenosť, sú veci, ktoré si bezpodmienečne musíme vziať so sebou. Popri občianskom preukaze, pase a vreckovom sú veľmi dôležité aj lieky, ktoré musíme nepretržite užívať. Pred odchodom na cestu sa však snažíme zabaliť si len tie veci, ktoré budeme určite potrebovať. Ide nám o to, aby batožiny bolo čo najmenej. V tomto by však lieky mali predstavovať výnimku. Hoci je málo pravdepodobné, že počas dovolenky nás začne bolieť zub, alebo budeme musieť bojovať s nádchou, kašľom či teplotou, vedomie, že máme po ruke dobre známy, vyskúšaný a osvedčený liek, nám poskytuje pocit bezpečia a kľudu.
Vypadávanie vlasov

MUDr. V. Miňovská, Dermatovenerologická klinika, Všeobecná fakultná nemocnica v Prahe - 10.5.2002

   Podľa epidemiologických štúdií až vyše 40% mužov vo veku 18 - 50 rokov má stredný až ťažký typ plešivosti, pričom jej výskyt a rozsah sa zvyšuje s vekom. Vlasy sú pre človeka dôležité predovšetkým z hľadiska sociálnej komunikácie: až vyše 80% mužov pociťuje stratu vlasov ako stratu vlastnej identity, zraniteľnosti a zníženie atraktivity. Tento nedostatok sa snažia kompenzovať inými prednosťami - fúzami, bradou, cvičením svalov a podobne.
Máte hypertenziu ?

MUDr. Eva Ďurfinová, NsP Komárno - interné odd. - 5.5.2002

   Krvný tlak umožňuje a udržiava prúdenie krvi v krvnom riečišti a určuje smer prúdenia krvi. Je výsledkom protichodného vplyvu činnosti srdca a odporu, ktorý cievy kladú prietoku krvi . Má teda dve hodnoty . tzv. systolický tlak je vyšší a je odrazom tlaku, ktorý vznikne pri kontrakcii ( sťahu) srdcového svalu, ktorým sa pumpuje krv do tela. Diastolický tlak je nižší a vzniká v cievach , keď ochabne ľavá komora srdca. Podľa definície Svetovej zdravotníckej organizácie sa arteriálna hypertenzia vymedzuje ako dlhotrvajúce zvýšenie krvného tlaku v tepnách (artériách) krvného obehu nad stanovené hodnoty.
IPSA2002 - Internetový Publikačný Systém

Norbert Répás, ComorraPharm sro. - Komárno - 13.4.2002

   ComorraPharm sro. sa prezentuje na Internete nielen cez svoju domovskú stránku ale aj cez webmagazín APOTHÉKA. Prostredníctvom APOTHÉKY sa surfujúcej verejnosti: · poskytujú dôležité informácie z oblasti zdravotného poisťovníctva, · predstavujú rôzne farmaceutické firm, · zachytávajú nové trendy vo vývoji v medicíne a farmácií, · radí, ako si zachrániť zdravie v práve aktuálnom ročnom období ale i vo všeobecnosti. Dlhú dobu nebolo možné vydávať nové čísla bez tímu programátorov a technikov. Tento fakt v značnej miere komplikoval proces prípravy. Začiatkom roku 2002 dokončila ComorraPharm sro. svoj Internetový Publikačný Systém APOTHÉKA (IPSA2002).
EDZ - Elektronický Dochádzkový Zošit

Norbert Répás, ComorraPharm sro. - Komárno - 13.4.2002

   Elektronický Dochádzkový Zošit EDZ je produktom ComorraPharm sro. Je určená na vedenie elektronickej evidencie pracovného času, práce nadčas, nočnej práce a pracovnej pohotovosti zamestnanca.
Pollinosis- peľová alergia

MUDr. Jozef Gaulieder, primár det. odd. NsP Komárno - 6.4.2002

   V jarnom období mnohých našich pacientov trápia otázky súvisiace s alergiou na peľ, ktorá im v každodennom živote spôsobuje nepríjemnosti. Jarné mesiace sú síce najkrajšie v roku, ale žiaľ u mnohých sa tieto mesiace stávajú neznesiteľnými a nepríjemnými práve z hľadiska peľovej alergie.
ZDAT2000 - Zálohovací Systém pre potrebu lekární

Norbert Répás, ComorraPharm sro. - Komárno - 6.4.2002

   Voľba je veľmi jednoduchá: Buď sa zabezpečí zálohovanie ( back up ) dát pevného disku, alebo sa vystavíme riziku že stratíme množstvo potrebných údajov. Zrútenie sa pevného disku, nadkritické výkyvy prúdu, vírus alebo práve vlastná nepatrnosť môžu zapríčiniť stratu dôležitých súborov rozmeru až viac megabajtov. Znamená to zároveň aj stratu vynaloženého času a reprodukcia súborov je často veľmi ťažká ba v niektorých prípadoch nemožná. ZDAT2000 (Zálohovanie Dát) je produktom ComorraPharm sro. ktorá slúži na minimalizáciu nákladov vynaložených na odstránenie prípadnej straty dát a znižuje náročnosť postupov pri spätnej obnove dát.
Lyžovačka bez problémov

PharmDr. Monika Hollósy, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 23.2.2002

   Lyžovanie je nielen obľúbeným zimným športom, ale je aj zdraviu prospešné. Najväčším jeho prínosom je, že rovnomerne rozhýbe a precvičí všetky veľké skupiny svalov. Pobyt na čerstvom vzduchu a radosť z pohybu regeneruje napokon celý organizmus. Tento obľúbený šport vyžaduje však aj patričnú opatrnosť.
Prečo práve teraz?

PharmDr. Monika Hollósy, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 28.1.2002

   Určite sa už mnohým z vás vynorila v hlave otázka - prečo práve v posledných desaťročiach sa dostal do popredia vzťah medzi kardiovaskulárnymi, nádorovými ochoreniami a stravovacími návykmi? Nemecký biochemik Windaus, držiteľ Nobelovej ceny, si už v r.1910 všimol, že zhrubnuté steny ciev v dôsledku aterosklerózy obsahujú nezvyčajne mnoho cholesterolu. Napriek tomu sa ešte dlho po tomto zistení nikto týmto javom nezaoberal. Čo sa odvtedy zmenilo?
Liekové formy

Mgr. Kristína Kánaiová, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 27.10.2001

   Liečivo sa stáva liekom po úprave do terapeuticky použiteľnej liekovej formy. Voľba liekovej formy sa riadi spôsobom používania liečiva tak, aby bola pri manipulácii zachovaná jeho potrebná kvalita (napr. stabilita, presné dávkovanie).
D r o g y - pohľad z inej strany

MUDr. Jozef Gaulieder, primár det. odd. NsP Komárno - 26.10.2001

   V poslednej dobe sa čoraz častejšie stretávame v našej každodennej praxi lekára s prejavmi akútnej alebo chronickej otravy drogami. V súčasnosti sa medzi užívateľmi drog dostávajú na prvé miesto žiaci stredných škôl vo veku 15-19 rokov, čo by malo byť výstrahou pre rodičov , aby venovali väčšiu pozornosť svojim dospievajúcim deťom /s kým trávia voľný čas, kde chodia s kamarátmi, na čo potrebujú peniaze, prečo vynechávajú niektoré školské hodiny a pod/.
Mám chrípku alebo som len prechladol?

PharmDr. Monika Hollósy, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 30.9.2001

   S príchodom chladných, sychravých a veterných dní sa už nejednému z nás stalo, že nás náhle zastihla nepríjemná nádcha, alebo nás dokonca zo dňa na deň pripútali k lôžku horúčky, celková slabosť a únava. Každý z nás už v živote niekoľkokrát prechladol, dostal nádchu alebo prekonal nejakú bakteriálnu infekciu horných dýchacích ciest. Je však dôležité rozpoznať a rozlíšiť ich príznaky, aby sme vedeli zvážiť, či je nutné sa obrátiť na odbornú lekársku pomoc, alebo si vystačíme sami dostupnými voľnopredajnými liekmi, ktorými môžeme liečiť miernejšie ochorenia.
EDITORIÁL 2001/3

PharmDr. Monika Hollósy, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 2.7.2001

   Zdá sa, že rastliny a živočíchy vedia o slnečnej energii viac ako my, napriek tomu, že slnko uctievali už Sumeri, Egypťania, Gréci i Rimania aj ďalšie civilizácie. Neraz môžeme pozorovať, ako psy, mačky a iné zvieratá inštinktívne vyhľadávajú blahodárnosť lúčov slnka, vyhrievajú sa na ňom, leňošia. Aj náš nervový systém reaguje na slnko priaznivo. Slnko pravdepodobne zvyšuje v mozgu tvorbu endorfínov, uvoľňuje svaly a navodzuje v nás pocit spokojnosti. Už Hippokrates, otec medicíny, zistil, že slnečné lúče sú užitočné pri liečení viacerých chorôb. Blahodárne účinky helioterapie sú známe dodnes.
Abeceda opaľovania - malý slovník opaľovania

PharmDr. Monika Hollósy, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 1.7.2001

   Článok obsahuje kľúčové slová, týkajúce sa opaľovania, ktoré nám otvoria bránu k zdravému bronzu.
Popáleniny

PharmDr. Monika Hollósy, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 1.7.2001

   Popáleniny patria k najčastejším úrazom v domácnosti a teraz v letnom období pribudnú aj popáleniny z nadmerného slnenia. Každý z nás by preto mal vedieť, ako sa v takomto prípade zachovať.
Úpal a prehriatie organizmu

PharmDr. Monika Hollósy, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 1.7.2001

   Nadmerné slnenie skrýva aj ďalšie skryté nebezpečenstvo - úpal. Môžeme mu predísť, ak sa budeme držať zásad správneho pobytu na slnku. Okrem úpalu sa môže pridružiť aj prehriatie organizmu. Tomu nemusí predchádzať len dlhodobý pobyt na silnom slnku. Vzniká aj keď sa v organizme nahromadí veľké množstvo tepla a naše prirodzené klimatické zariadenie - potné žľazy vypovedia službu a prostredníctvom potu nedokáže organizmus odovzdávať okoliu dostatok tepla. V takomto prípade sa telesná teplota neúmerne zvyšuje a priamo alebo nepriamo môže spôsobiť škody v bunkách i orgánoch.
Hnačkové ochorenia detí

MUDr. Jozef Gaulieder, primár det. odd. NsP Komárno - 1.7.2001

   Vo svete zomiera ročne približne 4-5 miliónov ľudí na hnačkové choroby a väčšinou ide o deti mladšie ako 5 rokov. Najčastejšie sa vyskytujú v rozvojových krajinách, ale najmä v letnom období aj vo vyspelých štátoch, kde patria medzi veľmi časté príčiny chorôb. Čo je teda hnačka? Aké sú jej príznaky a ako ju liečiť?
Léčiva a.s.

Mgr. Martin Novotný, product manager Léčiva SK a.s. - 1.7.2001

   Léčiva a.s je moderná a dynamická farmaceutická spoločnosť. Má vedúce postavenie na českom a slovenskom farmaceutickom trhu a patrí k najvýznamnejším farmaceutickým výrobcom v regióne strednej a východnej Európy. Vznik najväčšieho českého farmaceutického podniku a.s. Léčiva má korene v lekárni "U černého orla" na Malej Strane
Ciele zdravotnej poisťovne SIDERIA-ISTOTA, ZZP v roku 2001

Ing. Igor Dorčák, gen. riaditeľ ZZP SIDERIA-ISTOTA - 2.4.2001

   Uplynulý rok 2000 bol v živote a činnosti našej zdravotnej poisťovne (ZP) konečne rokom konsolidácie a stabilizácie. Popri nedostatku zdrojov, s ktorým zápasil celý systém financovania zdravotnej starostlivosti, boli predchádzajúce roky významne poznačené následkami vynútenej fúzie.
Zrušenie plurality v zdravotnom poistení

MUDr. Vladimír Balogh, predseda Združenia zdravotných poisťovní SR, gen. riaditeľ ChZP APOLLO - 15.3.2001

   Zdravotníctvo sa potáca nad finančnou priepasťou. Ministerstvo zdravotníctva hľadá reálne východiská. Momentálne z nich najväčšmi vzrušuje názor, že treba zrušiť pluralitu v zdravotnom poistení a bude existovať len jedna zdravotná poisťovňa.
Zdravá racionálna výživa

PharmDr. Monika Hollósy, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 22.2.2001

   Poriadok vo výžive je nevyhnutným základom pre zdravie, pohodu, odolnosť a výkonnosť. Človek je taký, ako sa stravuje. Túto zásadu si treba neustále opakovať. Ani jeden faktor vonkajšieho prostredia nepôsobí na funkcie buniek tak priamo a intenzívne, ako výživa. Nestriedmosť a nedostatok sebadisciplíny, ale aj prostá nevedomosť sú základným zlom všetkých civilizačných chorôb.
Cestovanie bez rizika

Mgr. Marianna Maťková, Lekáreň Kelemantia - Iža - 10.2.2001

   Pri plánovaní zahraničného pobytu je potrebné informovať sa v predstihu aspoň dvoch mesiacov v územne príslušnom ŠZÚ (štátny zdravotný ústav), či je očkovanie potrebné a kedy sa môže uskutočniť. Pri očkovaní sa obyčajne aplikuje viac vakcín, ktoré sa môžu podávať v niekoľkých dávkach. Medzi vakcínami i dávkami musia byť dodržané predpísané časové intervaly. Ak sa cestujúci dostaví do očkovacieho strediska neskoro, nie je možné očkovanie vykonať v optimálnom rozsahu.
Homeopatia - časť 1.

PharmDr. Alena Turnerová, Lekáreň LACHESIS - Komárno - 4.2.2001

   V dnešnej dobe pretechnizovaného a prechemizovaného sveta, keď je človek vystavený obrovskej záťaži duševnej i fyzickej, sa v zahraničí, ale i u nás, čoraz viac dostávajú do popredia liečebné metódy mimo klasickej medicíny. Jednou z nich je i homeopatia. Homeopatiu ako teóriu a liečebnú metódu možno nájsť už v starom Grécku v Hippokratových spisoch. Otec medicíny už vtedy vyhlásil: "Rovnakí činitelia, ktorí chorobu vyvolávajú, ju tiež liečia." V priebehu nasledujúcich storočí dospeli aj iní lekári k podobným záverom, ale nedokázali z nich vyvodiť praktické dôsledky.
Pre zdravý život – domáca lekárnička

PhMr. Magdaléna Bakošová, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 29.1.2001

   Každá poriadne vybavená domácnosť by mala mať vlastnú „domácu lekárničku“. Pojem domáca lekárnička by mal byť známy v každej domácnosti.
„Univerzálny“ vitamín

PharmDr. Monika Hollósy, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 31.12.2000

   Kto by nepoznal rozprávania o námorných lodiach, ktorých celé posádky sa stali obeťami tajomnej choroby, skorbutu? Trpeli zápalmi slizníc, krvácaním ďasien a vypadávaním zubov. Výnimku tvorili tie lode, ktorých námorníci dostávali k dennej dávke mäsa aj porciu kyslej kapusty. Dlho sa nevedelo, čo je to za tajomnú látku, ktorej nedostatok spôsobuje spomínané príznaky. Ako prvý izoloval túto látku maďarský vedec, Albert Szentgyörgyi a nazval ju kyselina askorbová - vitamín C
Kašeľ

PharmDr. Monika Hollósy, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 31.12.2000

   Prvý klinický opis chrípky, ako akútneho ochorenia dýchacích ciest u ľudí, pochádza z kráľovského dvora Alžbety I. Od tohoto času pribúdali údaje o menších či väčších epidémiách chrípky, ktoré podobne, ako epidémie moru, vypukli neočakávane a nemali pravidelný interval. Malé epidémie vyvrcholili do rozsiahlej pandémie chrípky na začiatku tohoto storočia roku 1918. V priebehu dvoch rokov si táto pandémia vyžiadala takmer 20 miliónov ľudských životov po celom svete.
Informácia o výsledkoch hospodárenia SIDERIA – ISTOTA za I. polrok 2000.

PhDr. Marian Kapinos, riaditeľ kancelárie GR a riaditeľ úseku zdravotného poisťovania, ZZP Sideria Istota Košice - 1.10.2000

   Dňa 5. septembra 2000 sa konalo zasadnutie Správnej rady Siderie – Istoty, ZZP, ktorá prerokovala a schválila výsledky hospodárenia poisťovne v 1. polroku 2000, návrh poistného plánu a rozpočtu na rok 2001 a realizačný plán stratégie na roky 2000 a 2001. Výsledky hospodárenia ZZP SIDERIA-ISTOTA za 1. polrok 2000 potvrdili pozitívne vývojové trendy. Príjmy poisťovne presiahli objem 1,3 mld. korún vďaka mimoriadne úspešnému výberu poistného.
Nenahraditelné materské mlieko vo výžive dojčiat

MUDr. Jozef Gaulieder, primár det. odd. NsP Komárno - 16.9.2000

   Prerušením pupočnej šnúry pri pôrode nastáva pre matku a dieta nová etapa života a spolunažívania. To prináša so sebou nielen radost, obrovské štastie a lásku, ale aj zodpovednost a celý rad nových, doposial nepoznaných skúseností.
Predstavujeme Vám spoločnosť Knoll spol. s r. o.

Mgr. Tamara Podmanická, AVENTIS - PHARMA, - 15.7.2000

   Spoločnosť KNOLL založili v roku 1886 chemik Dr. Albert Knoll so svojim bratom v Ludwigshafene v Nemecku.Odvtedy sa firma rozrástla do všetkých svetadielov, kde pôsobí jej viac ako 97 dcérskych spoločností, z ktorých mnohé majú vlastné výrobné závody.
EDITORIÁL 2000/3

CoD IC, COD Informačné centrum pre rakovinu, Novozámocká cesta 2/3862, 945 01 Komárno - 1.7.2000

   Milí čitatelia, vážení pacienti, dlhodobí i noví zákazníci, ctená odborná verejnosť ! Práve listujete prvé číslo nového internetovského časopisu, o ktorom dúfame že sa stane Vašim obľúbencom. Pevne verím, že v roku 2001 oslávime i vydanie jeho tlačenej podoby.
 

Copyright © 1996-2020 ComorraPharm s.r.o.
© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.
Články sú aktualizované a upravované publikačným systémom IPSA2002.