Apothéka.sk
Spravodajstvo z EÚTlačové správy Bolesť Cestovanie Editorial Informačné technológie ComorraPharm sro. Liečivé rastliny - Fytoterapia Medicínska história Medicínska technika Novinky Očkovanie Odborník radí Predstavujeme Vám… Prevencia Psychológia, neurológia Rodinný lekár Rozhovory Trendy v Európe Ústna hygiena Veterinárna sekcia Vitamíny, minerály a potravinové doplnky Vývoj & trendy vo farmácii Vývoj v medicíne Zákony, poisťovne Zdravá krása Zdravá racionálna výživa Zdravotnícka legislatíva Zdravý pohyb Zdravý životný štýl Životné prostredie

Informácie o produktoch Kompilácia, rešeršná práca Pôvodný článok PR článok - platená inzercia Preklad Vyhlásenia, Informácie, Výzvy

2011 / 4, 3, 2, 1
2010 / 4, 3, 2
2009 / 4, 3, 2, 1
2008 / 4, 3, 2, 1
2007 / 4, 2
2006 / 3, 1
2005 / 4, 3, 2, 1
2004 / 4, 3, 2, 1
2003 / 4, 3, 2, 1
2002 / 4, 3, 2, 1
2001 / 4, 3, 2, 1
2000 / 4, 3
Informačné technológie

Práve čítate vydanie 2002/2
streda, 10. Apríl 2020 | dátum ostatnej aktualizácie: 10. Marec 2012 10:10
Vypadávanie vlasov

MUDr. V. Miňovská, Dermatovenerologická klinika, Všeobecná fakultná nemocnica v Prahe - 10.5.2002

   Podľa epidemiologických štúdií až vyše 40% mužov vo veku 18 - 50 rokov má stredný až ťažký typ plešivosti, pričom jej výskyt a rozsah sa zvyšuje s vekom. Vlasy sú pre človeka dôležité predovšetkým z hľadiska sociálnej komunikácie: až vyše 80% mužov pociťuje stratu vlasov ako stratu vlastnej identity, zraniteľnosti a zníženie atraktivity. Tento nedostatok sa snažia kompenzovať inými prednosťami - fúzami, bradou, cvičením svalov a podobne.
Máte hypertenziu ?

MUDr. Eva Ďurfinová, NsP Komárno - interné odd. - 5.5.2002

   Krvný tlak umožňuje a udržiava prúdenie krvi v krvnom riečišti a určuje smer prúdenia krvi. Je výsledkom protichodného vplyvu činnosti srdca a odporu, ktorý cievy kladú prietoku krvi . Má teda dve hodnoty . tzv. systolický tlak je vyšší a je odrazom tlaku, ktorý vznikne pri kontrakcii ( sťahu) srdcového svalu, ktorým sa pumpuje krv do tela. Diastolický tlak je nižší a vzniká v cievach , keď ochabne ľavá komora srdca. Podľa definície Svetovej zdravotníckej organizácie sa arteriálna hypertenzia vymedzuje ako dlhotrvajúce zvýšenie krvného tlaku v tepnách (artériách) krvného obehu nad stanovené hodnoty.
Diabetes mellitus, cukrovka - časť. 1.

Mgr. Kristína Kánaiová, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 14.4.2002

   Diabetes mellitus alebo cukrová úplavica (cukrovka) je vážne celoživotné metabolické ochorenie. Postihuje obe pohlavia, všetky vekové kategórie, rasy a etnické skupiny. Väčším problémom než sama cukrovka sú však jej komplikácie, ktoré postihujú hlavne oči, ľadviny, nervovú sústavu a obvodové cievy napr. na dolných končatinách. Vážnosť ochorenia je daná nezvratnosťou zmien, ktoré poškodzujú tkanivá a orgány. Stúpa nie len samotný počet komplikácií, ale častejšie sa objavujú ich závažnejšie formy, spojené so stratami funkcií poškodených orgánov a tkanív.
Pollinosis- peľová alergia

MUDr. Jozef Gaulieder, primár det. odd. NsP Komárno - 6.4.2002

   V jarnom období mnohých našich pacientov trápia otázky súvisiace s alergiou na peľ, ktorá im v každodennom živote spôsobuje nepríjemnosti. Jarné mesiace sú síce najkrajšie v roku, ale žiaľ u mnohých sa tieto mesiace stávajú neznesiteľnými a nepríjemnými práve z hľadiska peľovej alergie.
Pracujeme s počítačom

PharmDr. Monika Hollósy, Lekáreň pri Váhu - Komárno - 23.3.2002

   Je nás stále viac, ktorí sa už pri každodennej práci nezaobídeme bez počítača. Výpočtová technika si už našla cestu takmer na každé pracovisko. Stala sa našim dobrým pomocníkom. Žiaľ, má však aj svoje tienisté stránky. Dnes je už oficiálne uznávaným faktom, že dlhodobá práca s počítačom môže spôsobiť zdravotné problémy. Príčinami sú predpisom nevyhovujúce monitory, nevhodný kancelársky nábytok a umiestnenie počítača. Ak však dodržíme niekoľko pravidiel, zistíme, že ťažkostiam môžeme predísť a práca s počítačom nebude taká únavná a namáhavá.
Obezita

Mgr. Marianna Maťková, Lekáreň Kelemantia - Iža - 16.3.2002

   Obezita je najčastejšie metabolické ochorenie dneška. Radíme ju k tzv. civilizačným ochoreniam. V poslednom desaťročí stúpla prevalencia obezity vo väčšine európskych štátov o 10 - 40 %. Slovenská republika sa radí prevalenciou obezity na popredné miesto v Európe (na 3. - 5. mieste). Rádovo každý piaty Slovák je obézny a každý druhý má nadváhu.
 

Copyright © 1996-2020 ComorraPharm s.r.o.
© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.
Články sú aktualizované a upravované publikačným systémom IPSA2002.